6 sposobów aby Twoje dziecko zabrało głos i z chęcią sięgnęło po pomoce edukacyjne

54

Artykuł ten dedykujemy osobom, których problemy z mową utrudniają codzienne życie, obniżają poczucie wartości i przeszkadzają w kontaktach społecznych. Chodzi tu o jąkanie, zacinanie się, powtarzanie tych samych słów. Zaburzenie to bywa przyczyną izolacji w grupie, utrudnia edukację i rozwój kariery. A dzieje się tak, ponieważ osoby te mówią niechętnie, wypowiadają się w znikomym zakresie, znacząco skracają długość wypowiedzi. Już w szkole dzieci mówiące niepłynnie z reguły znaczne częściej popełniają błędy gramatyczne i mają uboższy zasób słownictwa. Dlatego bardzo ważne i konieczne jest specjalistyczne leczenie. Terapię jąkania powinno się rozpocząć od wizyty u logopedy.

W nauce bardzo przydatne są pomoce edukacyjne, które z pewnością muszą być ciekawe i dostosowane do potrzeb dziecka właśnie takie, jak przygotowaliśmy na naszej stronie.

➡️ DYSLEKSJA. MULTIMEDIALNY PROGRAM DIAGNOSTYCZNO – TERAPEUTYCZNY – program komputerowy ułatwiający przyswajanie wiedzy dzieciom, nauka czytania i pisania, a wszystko to poprzez zabawę i ciekawe ćwiczenia. Program przede wszystkim został stworzony dla dzieci, które mają problemy z dysleksją na różnym poziomie. Ćwiczenia zaprezentowane w programie pozwalają dziecku nauczyć się budowania zdań, dzielenia słów na sylaby, stosując przy tym reguły zasad ortograficznych, czy też liczne wykreślanki z dużej ilości liter. Spośród kilku wspomnianych ćwiczeń, można wyróżnić ich pozostałe odmiany takie jak: uzupełnianie liter w poszczególnych wyrazach, które mają za zadanie oddzielać od siebie słowa z jednego ciągu, a następnie ćwiczenia rozwijające pamięć i słuch, występujące w grafomotorycznych kartach pracy. Karty pracy mają za zadanie wyróżnić określone spółgłoski i samogłoski spośród wybranych słów (ułatwia to późniejsze czytanie i pisanie). Dzięki temu programowi dziecko rozwija pamięć, słuch, język, wzrok, koncentrację uwagi. Ćwiczenia zostały przygotowane z myślą o dzieciach w różnym wieku, posiadają więc zróżnicowany stopień trudności.

➡️ POTWORNE PORZĄDKI. GRA DYDAKTYCZNA – gra polegająca na nauczeniu nawyku sprzątania u dziecka z połączeniem elementów nauki mowy. W grze chodzi o to, by dziecko jak najszybciej dopasowało elementy znajdujące się w woreczku, a przedstawiające przedmioty wyposażenia dziecięcego pokoju. Przy dopasowywaniu poszczególnych elementów, dziecko poznaje je, ucząc się zarówno kolorów, jak i znaczenia przyimków, ukazujących lokalizacje danej rzeczy względem jego otoczenia. Zadanie utrudniają dzieciom potworki, które zostały stworzone tak, aby przypominały brakujące przedmioty. Dziecko rozwija tutaj sprawność rąk, koncentrację oraz wyobraźnię.

➡️ PRZYIMKI. KARTY ĆWICZEŃ – teczka zawierająca zestaw ćwiczeń umożliwiająca łatwe komunikowanie językowe. Za pomocą kart i osobnych obrazków, dziecko uczy się nie tylko prawidłowej wypowiedzi wyrazów i zdań, ale również znaczenia przyimków oraz rzeczowników z właściwą ich odmianą stosując odpowiednie końcówki. Dodatkowo przy opowiadaniu sytuacji pokazanej na poszczególnej karcie, dziecko może wybrać zdania opisujące tą sytuację napisane na osobnych kartonikach. Zestaw przede wszystkim jest dedykowany dla dzieci mających autyzm, zespół Downa, zespół Aspergera, alalię, afazję, zmniejszoną sprawność intelektualną, porażenie mózgowe, spowolniony zakres mowy, centralne problemy słuchowe.

                     

➡️ KALEJDOSKOP EMOCJI DLA MŁODZIEŻY. GRA TOWARZYSKA – gra umożliwia ćwiczenie różnych emocji, z którymi spotykamy się na co dzień. Każda karta posiada nakreślone w sposób symboliczny emocje, zaś z drugiej strony widnieją opisy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co przedstawia dana ilustracja, a następnie może sprawdzić poprawność swojej odpowiedzi (jeśli dziecko nie umie jeszcze czytać, może poprosić o pomoc osobę dorosłą). Gra dedykowana jest dla dzieci zarówno ze spektrum autyzmu, jak i innych, którzy mają pewne problemy z wyrażaniem i nazywaniem swoich emocji. Gra właśnie wychodzi naprzeciw temu problemowi, ponieważ uczy jak się zachować w danej sytuacji, aby u kogoś innego wywrzeć pozytywne emocje. Gra uczy także dzieci tolerancji, wyobraźni i kreatywnego myślenia.

➡️ PODUSZKI EMOCJE (ZESTAW 6 SZT.) – tutaj mamy do czynienia z inną formą pomocy, którą jest wykorzystanie praktyczne. Na każdej z 6 poduszeczek występuje inna "minka" z naniesioną na nią emocją. Poduszeczki można wykorzystywać na różne sposoby, do wielu gier grupowych i indywidualnej terapii. Poduszeczki wykonane są z pianki, dzięki czemu mogą służyć do siedzenia, podrzucania nimi, czy turlania.

➡️ PANEL ŚCIENNY Z ZAPIĘCIAMI – STODOŁA – panel ścienny Stodoła służy do rozwijania zdolności manualnej u dziecka, aktywizuje je do uruchomienia wyobraźni i myślenia. W pomocy tej mamy do czynienia z życiem na wsi, poznajemy wiejskie zwierzęta, ich zwyczaje i miejsca, w których lubią przebywać. Aby zachęcić dziecko do zaangażowania się w poznawanie tajników wsi, panel posiada różne skrytki i zakamarki, do których trzeba dotrzeć poprzez otwarcie często skomplikowanych zapięć i zamków. Klapki symbolizują drzwi, okna, bramy stanowiące części stodoły, za którymi chowają się zwierzęta i przedmioty gospodarskie. Dokładnie wykonane zamknięcia pozwalają na wytrenowanie rąk do perfekcji. Dzięki tej pomocy dziecko rozwija u siebie logiczne myślenie oraz koordynacje oko-ręka.

 

Inne, nie mniej ciekawe rozwiązania i pomoce dydaktyczne, znajdziecie Państwo na stronie naszego sklepu.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.