Co zrobić, by terapia logopedyczna była skuteczna

Co zrobić, by terapia logopedyczna była skuteczna

247

Rodzice zgłaszający się ze swoim dzieckiem do logopedy mają nadzieję, że trafiają w ręce specjalisty, który pomoże w rozwiązaniu problemów z wymową u ich pociechy. Logopeda, po rozpoznaniu problemu i postawieniu diagnozy, musi ułożyć skuteczny program terapii. Pojawia się więc u niego zasadnicze pytanie: co zrobić, by terapia była skuteczna i przyniosła zamierzone rezultaty. Oprócz wiedzy merytorycznej, logopeda powinien dysponować także interesującymi i funkcjonalnymi pomocami logopedycznymi.

Pomoce logopedyczne – jakie być powinny?

Chyba każdy nowo upieczony logopeda marzy o pracy w nowocześnie urządzonym i wyposażonym gabinecie. Chciałby bowiem zapewnić swoim pacjentom urozmaiconą, ciekawą i pozbawioną nudy terapię. Jest to szczególnie ważne, kiedy naszymi pacjentami są dzieci, które potrzebują wielu aktywności i zmian. Nie wszystkie nasze miejsca pracy pokrywają się z naszymi wyobrażeniami o tym, jak powinien wyglądać gabinet logopedyczny. Nie każdy też wie, jakie pomoce wybrać by zapewnić pacjentom maksimum korzyści. Obecnie rynek oferuje nam całą gamę pomocy i produktów wykorzystywanych do terapii logopedycznej. Trudno czasem "wyłowić" te wartościowe, które pełnią funkcje terapeutyczne, są profesjonalnie przygotowane i wyselekcjonowane. I tutaj z pomocą przychodzi nasz sklep, który powstał z myślą o logopedach, terapeutach, nauczycielach i rodzicach, i to właśnie dla Was wciąż się ulepszamy, wprowadzając nowe produkty i rozwiązania.

Flippery, dmuchajki, wibratory logopedyczne – czyli w co warto wyposażyć gabinet logopedyczny

W ofercie naszego sklepu, znajdziecie Państwo WYŁĄCZNIE profesjonalne, funkcjonalne i posiadające walory dydaktyczne pomoce do terapii logopedycznej. Przy współpracy z naszymi specjalistami, stworzyliśmy kompleksową bazę pomocy logopedycznych, które rekomendujemy Państwu do pracy terapeutycznej. Proponujemy Państwu zapoznanie się z całą zakładką LOGOPEDIA, w której pogrupowaliśmy i usystematyzowaliśmy dla Państwa wygody wszystkie produkty. Z powodzeniem mogą być one wykorzystywane przez logopedów w poradniach, specjalnych ośrodkach terapeutycznych, przedszkolach, szkołach, a także służą pomocą rodzicom do kontynuowania terapii w domu.

Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży

Wśród naszych propozycji, na szczególną uwagę zasługuje profesjonalnie i funkcjonalnie przygotowane narzędzie diagnostyczne, jakim jest logopedyczny test dla dzieci i młodzieży 100 Wyrazowy Test Artykulacyjny autorstwa Ewy Krajny. Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży to jedno z niewielu wystandaryzowanych narzędzi do przeprowadzenia kompleksowej diagnozy logopedycznej na polskim rynku. Nawet początkujący logopeda sięgający po logopedyczny test dla dzieci i młodzieży ma pewność, że nie przeoczy i nie pominie żadnego problemu u swojego pacjenta, test bowiem całościowo weryfikuje i sprawdza inwentarz głosek języka polskiego. Składa się on z pięciu części, z których kluczową jest część zawierająca materiał obrazkowy 84 kolorowe ilustracje drukowane na kartonie formatu A5 dwustronnie laminowanym. Przepięknie i ko9lorowo wykonane ilustracje zachwycają dzieci i przyciągają ich uwagę, dzięki czemu diagnoza logopedyczna przebiega sprawnie i bez kłopotów. Test posiada także karty badania mowy (ocena jakościowa i ilościowa), co niezwykle usprawnia pracę specjalisty, który ma pod ręką wszystkie niezbędne dla niego narzędzia. Polecamy, jako niezbędny atrybut każdego logopedy!

100 Wyrazowy Test Artykulacyjny

Flipper logopedyczny

Do ćwiczeń oddechowych, które stanowią nieodłączny element zajęć logopedycznych (indywidualnych i grupowych) polecamy Państwu kilka pomocy, z których na szczególna uwagę zasługuje drewniany, solidnie i pięknie wykonany Flipper logopedyczny. Flipper logopedyczny to pomoc, która posłuży w Państwa gabinecie przez wiele lat i przyniesie wiele korzyści pacjentom. Dzięki ćwiczeniom przy użyciu flippera logopedycznego, dzieci nie będą miały świadomości, że uczestniczą właśnie w terapii, ale będą wiązały aktualną czynność z zabawą. Dzięki zastosowaniu magnesów, flipper logopedyczny za każdym razem można aranżować indywidualnie, zmieniać tor, po którym przemieszcza się kulka popychana przez dziecko powietrzem. Dzięki Flipperowi Logopedycznemu dziecko: usprawni układ oddechowy, udoskonali motorykę mięśni ust, które odpowiadają za rozwój mowy oraz poprawi koncentrację i zdolność kontrolowania oddechu. Zestaw zawiera dużą tablicę magnetyczną, 2 półkule służące jako nóżki do planszy, 21 drewnianych elementów magnetycznych w różnych kształtach i kolorach, kulkę drewnianą i styropianową, piłkę do ping-ponga oraz 20 kolorowych słomek.

Flipper logopedyczny

Dmuchajka logopedyczna

Kolejną świetna pomocą do ćwiczeń oddechowych wspierających rozwój mowy, są nasze dmuchajki logopedyczne, które oferujemy pojedynczo, w dwupaku oraz w zestawie 4 sztuk. Dmuchajka pomaga w regulacji oddechu, kontrolowaniu fazy wdechowej i wydechowej. Pomoc sprawdza się w terapii i profilaktyce logopedycznej, w terapii jąkania, sprzyja też rozwojowi mowy maluchów. Dmuchajki dostępne są w czterech kolorach, wykonane są z naturalnego surowca, jakim jest drewno, także są bezpieczne dla dzieci.

Seplenienie. Trening poprawnej wymowy

W terapii logopedycznej warto skorzystać także z innowacyjnych pomocy wspierających rozwój mowy. Należą do nich programy multimedialne (zapraszamy do zakładki MULTIMEDIA). W dobie rozwoju technologicznego edukacyjne programy multimedialne urozmaicają zajęcia, powodują że staja się one dla dziecka mniej monotonne i zachęcają małego pacjenta do ćwiczeń. Państwa uwadze polecamy program Seplenienie. Trening poprawnej wymowy. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które logopedzi wykorzystują w terapii seplenienia. W ramach ćwiczeń w formie zabaw i gier, dziecko ćwiczy wymowę głosek w izolacji, w sylabach, w wyrazach i w zdaniach. Ćwiczenia obejmują następujące szeregi głosek: szumiący, syczący i ciszący. Program można też z powodzeniem wykorzystywać podczas ćwiczeń w domu.

Wibrator logopedyczny Z-Vibe

Innowacyjnym i skutecznym narzędziem do korekcji głoski r, a także do masażu i stymulacji sensorycznej wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej jest wibrator logopedyczny Z-vibe, który polecamy Państwu w zestawie, wraz z końcówkami masującymi. Masujące szpatułki mają różną strukturę powierzchni: od gładkich gryzaków, przeznaczonych do ćwiczeń stabilności i siły żuchwy, po włoskowate szpatułki szczoteczek. Najbardziej popularne w tej grupie produktów to szpatułki z paskami na jednej i aktywizującymi wypustkami na drugiej stronie oraz z paskowaniem podłużnym - doskonała do wywoływania zaokrąglania warg i ich protruzji, co jest funkcjonalne w nauce wielu głosek języka polskiego np. głoski sz, o, u, cz, dż. Wibrator Z-vibe może być wykorzystywany zarówno przez dzieci, jaki dorosłych (w rehabilitacji pourazowej wewnątrz jamy ustnej). Często wywołanie głoski r jest bardzo trudne, warto więc wesprzeć się urządzeniem, jakim jest wibrator logopedyczny. Zapraszamy do zapoznania się pełną ofertą wibratorów, które dostępne są w zakładce LOGOPEDIA (podkategoria wibrator logopedyczny).

Płytka przedsionkowa

W terapii seplenienia międzyzębowego, na pomoc terapeutom i rodzicom wychodzą specjalistyczne płytki przedsionkowe. Polecamy Państwu szczególnie płytki z kulką (posiadamy w naszej ofercie płytkę z kulką małą i dużą). Płytka przedsionkowa z kulką spełnia wiele funkcji: przede wszystkim pozwala na wskazanie językowi właściwego miejsca artykulacji, dzięki czemu jest szansa, że język wycofa swe tendencje do wchodzenia między zęby (eliminacja wymowy międzyzębowej). Ponadto płytka przedsionkowa pomaga w niwelowaniu takich nawyków, jak ssaniu kciuka lub smoczka, które w efekcie mogą prowadzić do powstania zgryzu otwartego, częściowego zgryzu krzyżowego lub nasilonego wychylenia przednich zębów. Stosowanie płytki przedsionkowej jest szczególnie uzasadnione u dzieci z zespołem Downa i z MPD oraz z rozszczepem podniebienia. Płytkę przedsionkową z kulką dużą stosuje się u dzieci z uzębieniem stałym, zaś płytkę z kulką małą u dzieci z uzębieniem mlecznym bądź mieszanym.

Pacynki logopedyczne

Co zrobić by dzieci nie nudziły się na zajęciach logopedycznych? Odpowiedź znajduje się powyżej:) Jeśli jednak mieliby Państwo jakieś wątpliwości, to proponujemy wprowadzić  do sali terapeutycznej specjalnych pomocników, z którymi żaden mały pacjent nie zazna chwili nudy. Są to nasze kolorowe, roześmiane i zawsze chętne do pomocy PACYNKI! Wykonane są one z najlepszej jakości materiałów, są estetyczne, funkcjonalne i trwałe. Pacynki pozwalają na "złapanie" i utrzymanie kontaktu wzrokowego (przydadzą się więc w terapii autyzmu). Wspierają dziecko w rozwijaniu słownictwa, opowiadania i prowadzenia dialogu. Swobodnie zachęca do współpracy i pobudza wyobraźnię. Pacynka to narzędzie, które logopeda może wykorzystać w wielu obszarach swojej pracy z dziećmi: ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia połykania, naśladowanie dźwięków, powtarzanie słów, nauka kolorów, kształtów, nauka czytania. Pacynki mogą także służyć jako pomoce logopedyczne nauczycielom w przedszkolach, którzy także pracują nad poprawną wymową i wzbogaceniem słownictwa dzieci. Pacynka to również znakomita pomoc dla rodziców, która zachęca do systematycznej pracy i kontynuowania ćwiczeń wykonywanych z logopedą.

Gra planszowa Nazwij i wrzuć

Skutecznymi i ciekawymi narzędziami przydatnymi w terapii logopedycznej, są także klasyczne gry planszowe, których na naszej stronie znajdziecie Państwo całe mnóstwo. Na szczególną uwagę zasługują gry z serii "Nazwij i wrzuć". Te ciekawe loteryjki mogą być wykorzystywane nie tylko podczas zajęć rozwijających wymowę, ale także sprawdzą się w salach przedszkolnych oraz na terapii prowadzonej przez psychologa czy pedagoga. Pełna wyzwań gra "Nazwij i wrzuć" wzbogaca słownictwo, rozwija umiejętność analizy i syntezy, usprawnia logiczne myślenie, rozwija małą motorykę i … wywołuje uśmiech na twarzy dziecka.

Kreatywność i innowacyjność w prowadzeniu terapii logopedycznej stanowi ważny element jej skuteczności. W świecie dzisiejszych rozwiązań i nowinek technologicznych także logopedzi muszą dostosowywać się do potrzeb dzieci. Nie wystarczy tylko mieć wiedzę merytoryczną, trzeba umieć zainteresować, zachęcić i wzbudzić w dziecku motywację i chęć do pracy. Wszystkie te elementy w terapii mogą być osiągnięte z wykorzystaniem pomocy logopedycznych dostępnych na stronie liger.net.pl

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.