Domowa terapia logopedyczna - czyli rodzic, jako logopeda

40

Gdy zaobserwujemy u naszego dziecka nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów mowy lub gdy mowa dziecka znacznie odbiega od tej adekwatnej do wieku, powinniśmy - jako rodzice wybrać się do specjalisty - logopedy.

Im wcześniej rozpoczniemy terapię logopedyczną, tym lepsze będą jej rezultaty, a dziecko szybciej nadrobi zaległości, jednak pamiętajmy - to nie cudowna tabletka po zażyciu, której od razu dziecko zacznie mówić prawidłowo. Jest to współpraca na poziomie logopeda - rodzic - dziecko. Bardzo ważny jest ścisły i świadomy kontakt pomiędzy wszystkimi ogniwami,, wzajemne wsparcie, szczerość i zaufanie. Jeśli czegoś nie rozumiemy pytajmy logopedę jak ćwiczyć z dzieckiem oraz wykonujmy rzetelnie prace domowe, czyli ćwiczenia zadawane przez logopedę. Tylko wtedy praca nasza i wysiłek dziecka będzie owocny. Musimy również pamiętać, że nasze dziecko dzięki owocnej terapii nabierze pewności siebie lub nie będzie się frustrowało mogąc się wypowiedzieć. Co za tym idzie, ma to duży wpływ na psychikę dziecka.

Bardzo wiele jednak zależy od nas samych - rodziców, to od nas zaczyna się cala zmiana.

2 latek nie pójdzie zapisać się na terapię logopedyczną, a my jako rodzice nie możemy się bać lub wstydzić diagnozy logopedy.

Najważniejsze jest, że robimy to dla naszego dziecka. Warto dla niego podjąć ten wysiłek, ponieważ jego efekty będą procentowały latami, w przyszłości uniknie wad wymowy, ułatwi mu to również pisanie i czytanie, zaś największą nagrodą dla nas będą pierwsze poprawnie wypowiedziane słowa i zdania.

W zależności od wady, wymowy terapia logopedyczna ma indywidualny czas i przebieg, ważne są również treningi w domu. Zachęcajmy dziecko pochwałą i motywujmy go do ćwiczeń. Układajmy również z dzieckiem puzzle, które stymulują rozwój malucha.

➡️ Nie przestawajmy dziecku czytać, - to nie tylko słownictwo, które poznaje, ale również poprawność form gramatycznych i fonetycznych.

➡️ Jeśli dziecko mówi za mało obserwujmy, zapisujmy jego nowe słowa na kartce. Jeśli zauważymy regres, koniecznie poinformujmy o tym logopedę.

➡️ Ćwicząc z dzieckiem lub bawiąc się pamiętajmy, aby w pomieszczeniu nie było włączonego telewizora.

➡️ Mówiąc do dziecka używajmy prostych poleceń, poprawnego języka bez zdrobnień oraz ustawmy się tak aby widziało naszą twarz.

➡️ Jest mnóstwo propozycji jak ćwiczyć język, propozycje otrzymamy w zaleceniach od terapeuty lub możemy znaleźć w internecie. Wiele z takich rozwiązań, dostępnych jest na stronie naszego sklepu - www.liger.net.pl.

➡️ Ważnymi elementami terapii domowej są także ćwiczenia oddechowe, które usprawnią aparat oddechowy.

➡️ Fajną zabawą i nauką dla dziecka będzie również naśladowanie odgłosów zwierząt, takie ćwiczenie rozwija słuch u dzieci.

➡️ Kolejną propozycją zabawy do wykorzystania w domowej terapii logopedycznej, jest historyjka opowiadana przez pacynkę. Pacynka ułatwia skupienie uwagi dziecka na to, co mówi, a nie jak, dzięki czemu znika lęk przed mówieniem.

➡️ Do wszystkich ćwiczeń w warunkach domowych możemy dobrać akcesoria lub pomoce z naszego sklepu, oferującego szeroki wachlarz możliwości w zakresie pomocy logopedycznych i edukacyjnych.

➡️ Kolorowe i ciekawe akcesoria dla dziecka umilą czas ćwiczeń i zmotywują dziecko do dalszej pracy:

Dmuchawka zwana również dmuchanką, jest niepozornym, ale bardzo skutecznym narzędziem logopedycznym. Tutaj w nowej odsłonie w postaci wesołej, kolorowej lokomotywy, która ma zachęcić dziecko do ćwiczeń. Dziecko podczas zabawy usprawnia swój aparat oddechowy poprzez wydłużanie oddechu i regulacji jego siły. Dziecko poprawia również koncentrację, ponieważ mocno trzeba się skupić, aby piłeczka balansowała na jednej wysokości zbytnio się nie wznosząc lub zbytnio nie opadając.

Do drewnianego tunelu zabawki można wkładać zwykłą słomkę, dzięki temu zabawkę może używać w sposób higieniczny kilkoro dzieci. 

Pomoc do ćwiczeń oddechowych - pusteball, to znakomita pomoc, a jednocześnie forma zabawy dla dzieci podczas terapii logopedycznej. Gra polega na dmuchaniu piłeczki przez słomkę, tak aby trafiła ona do bramki przeciwnika. Dzięki otworom po bokach słomkę można wkładać zarówno nad swoją bramką, jak i po bokach boiska. Mały pacjent nie tylko będzie się znakomicie bawił, ale też usprawni układ oddechowy oraz mięśnie ust, które są niezwykle ważne w procesie rozwoju mowy.

Pomoc do ćwiczeń oddechowych (boisko) wykonana jest z drewna, co zapewnia jej solidność i trwałość. Siatki zaś są w drewnianych ramkach.

Helikopter to doskonała pomoc do ćwiczeń oddechowych. Wspiera logopedę i pacjenta w terapii jąkania, usprawnia układ oddechowy, doskonali motorykę mięśni ust, które odpowiadają za rozwój mowy oraz poprawia koncentrację i zdolność kontrolowania oddechu. Śmigło nałożone na helikopter, po dmuchnięciu przez dziecko, odlatuje. Produkt przeznaczony dla dzieci od 3. roku życia. Wykonany jest z materiału, który się łatwo i wygodnie myje.

Pacynki Moowi to pomoce logopedyczne, dzięki którym ćwiczenia buzi i języka już nigdy nie będą nudne. Pacynki zachęcają dzieci do pracy i stają się nieodłącznym towarzyszem zajęć logopedycznych. Sprawiają, że praca staje się zabawą – ciekawą, kolorową i skuteczną. Nasze pacynki wyróżnia też zastosowanie wysokiej jakości materiału oraz szczególna staranność wykonania buzi (język i zęby). Dzięki temu pacynki są estetyczne, funkcjonalne i trwałe. Taka zabawka to idealny „asystent” logopedy, który uatrakcyjnia ćwiczenia. Pomaga również w inicjowania kontaktu oraz daje okazję do spontanicznej zabawy. Wspiera dziecko w rozwijaniu słownictwa, opowiadania i prowadzenia dialogu. Swobodnie zachęca do współpracy i pobudza wyobraźnię.

Pacynki z powodzeniem można wykorzystywać do wspomagania rozwoju mowy, a zwłaszcza w pracy nad usprawnianiem narządów artykulacyjnych i przy wywoływaniu głosek.

Mówię poprawnie to gra logopedyczna mająca na celu rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, w zakresie poprawnego wymawiania głosek z szeregu syczącego (s, z, c, dz), ciszącego (ś, ź, ć, dź) oraz szumiącego (sz, ż, cz, dż), a także poszerzania słownika czynnego oraz rozwoju percepcji słuchowej  Gra usprawnia także koordynację oko-ręka, rozwija kreatywne myślenie oraz usprawnia motorykę małą.

Podsumowując zatem praca logopedy - diagnoza oraz wsparcie terapeuty są bardzo ważne dla rodziców i dziecka. Jednak pierwszym krokiem jest zapisanie się do specjalisty, a za to odpowiedzialni są tylko rodzice. Wada wymowy sama nie zniknie bez ciężkiej i systematycznej pracy wszystkich zaangażowanych w terapię osób. Pamiętajmy, że nie możemy zostawiać dziecka samego z tym problemem.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.