Domowa terapia logopedyczna - czyli rodzic, jako logopeda

281

Gdy zaobserwujemy u naszego dziecka nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów mowy lub gdy mowa dziecka znacznie odbiega od tej adekwatnej do wieku, powinniśmy - jako rodzice wybrać się do specjalisty - logopedy.

Im wcześniej rozpoczniemy terapię logopedyczną, tym lepsze będą jej rezultaty, a dziecko szybciej nadrobi zaległości, jednak pamiętajmy - to nie cudowna tabletka po zażyciu, której od razu dziecko zacznie mówić prawidłowo. Jest to współpraca na poziomie logopeda - rodzic - dziecko. Bardzo ważny jest ścisły i świadomy kontakt pomiędzy wszystkimi ogniwami,, wzajemne wsparcie, szczerość i zaufanie. Jeśli czegoś nie rozumiemy pytajmy logopedę jak ćwiczyć z dzieckiem oraz wykonujmy rzetelnie prace domowe, czyli ćwiczenia zadawane przez logopedę. Tylko wtedy praca nasza i wysiłek dziecka będzie owocny. Musimy również pamiętać, że nasze dziecko dzięki owocnej terapii nabierze pewności siebie lub nie będzie się frustrowało mogąc się wypowiedzieć. Co za tym idzie, ma to duży wpływ na psychikę dziecka.

Bardzo wiele jednak zależy od nas samych - rodziców, to od nas zaczyna się cala zmiana.

2 latek nie pójdzie zapisać się na terapię logopedyczną, a my jako rodzice nie możemy się bać lub wstydzić diagnozy logopedy.

Najważniejsze jest, że robimy to dla naszego dziecka. Warto dla niego podjąć ten wysiłek, ponieważ jego efekty będą procentowały latami, w przyszłości uniknie wad wymowy, ułatwi mu to również pisanie i czytanie, zaś największą nagrodą dla nas będą pierwsze poprawnie wypowiedziane słowa i zdania.

W zależności od wady, wymowy terapia logopedyczna ma indywidualny czas i przebieg, ważne są również treningi w domu. Zachęcajmy dziecko pochwałą i motywujmy go do ćwiczeń. Układajmy również z dzieckiem puzzle, które stymulują rozwój malucha.

➡️ Nie przestawajmy dziecku czytać, - to nie tylko słownictwo, które poznaje, ale również poprawność form gramatycznych i fonetycznych.

➡️ Jeśli dziecko mówi za mało obserwujmy, zapisujmy jego nowe słowa na kartce. Jeśli zauważymy regres, koniecznie poinformujmy o tym logopedę.

➡️ Ćwicząc z dzieckiem lub bawiąc się pamiętajmy, aby w pomieszczeniu nie było włączonego telewizora.

➡️ Mówiąc do dziecka używajmy prostych poleceń, poprawnego języka bez zdrobnień oraz ustawmy się tak aby widziało naszą twarz.

➡️ Jest mnóstwo propozycji jak ćwiczyć język, propozycje otrzymamy w zaleceniach od terapeuty lub możemy znaleźć w internecie. Wiele z takich rozwiązań, dostępnych jest na stronie naszego sklepu - www.liger.net.pl.

➡️ Ważnymi elementami terapii domowej są także ćwiczenia oddechowe, które usprawnią aparat oddechowy.

➡️ Fajną zabawą i nauką dla dziecka będzie również naśladowanie odgłosów zwierząt, takie ćwiczenie rozwija słuch u dzieci.

➡️ Kolejną propozycją zabawy do wykorzystania w domowej terapii logopedycznej, jest historyjka opowiadana przez pacynkę. Pacynka ułatwia skupienie uwagi dziecka na to, co mówi, a nie jak, dzięki czemu znika lęk przed mówieniem.

➡️ Do wszystkich ćwiczeń w warunkach domowych możemy dobrać akcesoria lub pomoce z naszego sklepu, oferującego szeroki wachlarz możliwości w zakresie pomocy logopedycznych i edukacyjnych.

➡️ Kolorowe i ciekawe akcesoria dla dziecka umilą czas ćwiczeń i zmotywują dziecko do dalszej pracy:

Dmuchawka bardzo skuteczna pomoc w terapii logopedycznej. Zachęca dziecko do pracy i ćwiczeń poprzez jej kolorową formę i kształt lokomotywki. Poprzez dmuchanie i utrzymywanie piłeczki na odpowiedniej wysokości, dziecko nie tylko usprawnia aparat mowy, ale również ćwiczy koncentrację, wydłuża oddech i reguluje siłę oddechu. Aby zwiększyć higieniczność zaleca się do tunelu zabawki użyć słomki.

Do drewnianego tunelu zabawki można wkładać zwykłą słomkę, dzięki temu zabawkę może używać w sposób higieniczny kilkoro dzieci. 

Pomoc do ćwiczeń oddechowych - pusteball  to zabawa dla dzieci podczas terapii logopedycznej, która polega na dmuchaniu piłeczki przez słomkę, tak aby trafiła do bramki przeciwnika. Kilka otworów znajdujących się po bokach  sprawia,  że słomkę można wkładać zarówno nad swoją bramką, jak i po bokach boiska. Przyrząd logopedyczny sprawi, że dziecko nie tylko  ma frajdę z zabawy,  ale jednocześnie wzmocni mięśnie ust i układ oddechowy.
Pomoc wykonana jest z drewna co wpływa na jej wytrzymałość. Siatki zaś są w drewnianych ramkach.

Helikopter wspiera pacjenta w wielu terapiach np. jąkania. Pomoc głównie do ćwiczeń oddechowych wzmocni układ oddechowy, udoskonali pracę mięśni ust czy zdolność kontrolowania oddechu. Działanie helikoptera polega na tym, że po dmuchnięciu przez dziecko śmigło zaczyna się kręcić. Jest łatwy w utrzymaniu higieny, przeznaczony dla dzieci od 3 lat.

Pacynki Moowi - ciekawe, kolorowe i skuteczne pomoce logopedyczne, dzięki którym ćwiczenia staną się zabawą. To świetna pomoc dla logopedy, ponieważ nie tylko zajęcia stają się ciekawsze, ale dziecko otwiera się i nie wstydzi zabawnego stworka. Poprzez swobodną współpracę dziecko rozwija słownictwo, uczy się opowiadać, usprawnia język i buzię, czy też wspomaga  wywoływanie głosek.
Pacynki wykonane są z wielką dbałością o szczegóły, są trwałe estetyczne oraz funkcjonalne i zachęcają do zabawy pobudzając wyobraźnię dziecka.

Mówię poprawnie to gra logopedyczna, której celem jest rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym oraz  wczesnoszkolnym, w zakresie poprawnego wymawiania głosek z szeregu syczącego (s, z, c, dz), ciszącego (ś, ź, ć, dź) oraz szumiącego (sz, ż, cz, dż),   a także rozwoju.

Podsumowując zatem praca logopedy - diagnoza oraz wsparcie terapeuty są bardzo ważne dla rodziców i dziecka. Jednak pierwszym krokiem jest zapisanie się do specjalisty, a za to odpowiedzialni są tylko rodzice. Wada wymowy sama nie zniknie bez ciężkiej i systematycznej pracy wszystkich zaangażowanych w terapię osób. Pamiętajmy, że nie możemy zostawiać dziecka samego z tym problemem.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.