Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 10 sprawdzonych sposobów

Znajomość tabliczki mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności, które dziecko posiądzie w szkole. Poznaje się ją w pierwszych latach szkolnych i bazuje się na niej do samego końca edukacji. Chociaż obecnie mamy łatwy dostęp do kalkulatorów oraz telefonów, w których możemy wykonać podstawowe działania, to często umiejętność mnożenia w głowie przydaje nam się w życiu codziennym. 

Nauka tabliczki mnożenia - od czego zacząć?

Czasem lekcje w szkole nie są wystarczające, aby dziecko zaczęło samodzielnie liczyć. Najlepsze efekty pracy są wtedy, gdy zarówno nauczyciel, jak i rodzic, pomogą w zrozumieniu oraz nauce tabliczki mnożenia dla dzieci. Są różne sposoby, które mogą ułatwić naukę, często poprzez zabawę można uzyskać lepsze wyniki – dziecko uczy się z przyjemnością, nie czuje się zmuszone i mimowolnie zapamiętuje prezentowany materiał. Dodatkowo każdy uczeń ma inny styl nauki, różne metody mogą mocniej stymulować pracę mózgu i pomagać w obowiązkach szkolnych. 

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia

Jak szybko nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Zastanawiasz się jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Jak zrobić to skutecznie oraz w przyjemny sposób? Przedstawiamy listę dziesięciu sprawdzonych sposobów, aby pomóc dziecku. Zanim zacznie się wasza nauka tabliczki mnożenia, należy przedstawić podstawowe zasady, które ułatwią dalsze czynności: mnożenie przez 0, 1, 9 czy 10, a także zapamiętanie okrągłych iloczynów, np. 4x4, 6x6. 

Kartoniki z kolorowymi rysunkami

Kiedy dziecko jest młodsze, zwykłe cyferki nie zawsze wydają się interesujące. Polecamy naklejenie lub narysowanie na kartonikach kolorowych biedronek, listków, owoców lub innych kształtów, aby wprowadzić trochę barw do nauki. Cztery koniczynki razy dwa, równa się? 

Kartoniki z najprostszymi działaniami

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Przygotuj kolorowe tabliczki, na których będziesz mieć zapisane najprostsze działania. Na odwrocie napisz wynik mnożenia. Warto zacząć od prostych przykładów, aby dziecko nie poczuło się zniechęcone. 

Matematyczne memory

Zasady memory, gry w zapamiętywanie, znają chyba wszyscy. Tym razem zabawa nie polega na znalezieniu dwóch jednakowych obrazków. Przygotuj małe karteczki. Na połowie z nich napisz działania z mnożenia, na drugiej połowie ich wyniki. Dziecko musi tak dopasować kartoniki, by znaleźć prawidłowe rozwiązanie. 

Kolorowanka z tabliczką mnożenia

Jak nauczyć dziecko mnożenia? Kolorowanki to świetny pomysł, dzięki któremu twoje dziecko rozwinie swoją kreatywność, a także nauczy się tabliczki mnożenia. Aby dowiedzieć się, na jaki kolor należy pomalować daną część, należy prawidłowo pomnożyć cyfry. 

Jak nauczyć dziecko mnożenia

Gry planszowe

Twoje dziecko uwielbia gry planszowe edukacyjne? Świetnie! W wielu z nich gracz musi korzystać z prostej wiedzy matematycznej – dodawania, odejmowania czy właśnie mnożenia, aby policzyć ile wygrał lub ile musi oddać przeciwnikowi. Przykładami takich gier jest Monopoly lub Super Farmer. 

Wierszyki 

Nauka mnożenia może wydawać się dziecku nudna, ale łatwo możesz ją uprzyjemnić. Wystarczy znaleźć wierszyki o tabliczce mnożenia, który łatwo się rymują i są proste do zapamiętania, np. 

Teraz ci to powiem: kruki lubią sery.
8 razy 8 jest 64. 

Uzupełnianie luk 

Pamiętacie tabliczkę mnożenia wpisaną w kwadrat 10x10? Przygotujcie dla dziecka taką tabliczkę, jednak niektóre pola pozostawcie nieuzupełnione. W ramach ćwiczeń należy uzupełnić puste miejsca. 

Mnożenie na palcach cyfr powyżej 5

Zaciśnięte pięści to 5x5. Otwierając dłonie przypisujemy palcom na każdej z nich wartość od 6 do 10. Zgięty palec to pełna dziesiątka. Jeżeli chcemy pomnożyć 8x8, to zginamy po trzy palce u każdej ręki, czyli mamy łącznie sześć zgiętych palców, co daje sześć pełnych dziesiątek. Następnie mnożymy 2x2 (po dwa wyprostowane palce u każdej dłoni), czyli 4. Sześćdziesiąt plus cztery = 64. 

Mnożenie z kostką

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Na kartce zapisujemy od góry do dołu liczby 1 do 10. Następnie pierwszy gracz rzucą kostką. Cyfrę, która wypadnie, każdy dopisuje do 1 i mnoży. Kolejny gracz rzuca i dopisuje cyfrę do 2. Tur jest 10 i wygrywa osoba, która prawidłowo pomnożyła wszystkie kolejki. 

Mnożenie przy pomocy geometrii

Chcesz pomnożyć 4x5? Narysuj 4 poziome linie, a następnie przetnij je 5 pionowymi. Policz punkty przecięcia i otrzymasz wynik mnożenia. 

Nauka mnożenia nie musi być nudna i możesz przy niej miło spędzić czas z dzieckiem. Wybierzcie się na spacer i przy okazji zadawaj dziecku pytania, mnóż z nim kamyki lub liście. Sposobów jest wiele, a każdy może się sprawdzić w przypadku twojej pociechy lub ucznia. Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Sprawdź powyższe sposoby i baw się matematyką! 

Powiązane produkty

Koło Mnożenia

Koło Mnożenia

70,00 zł Cena

Koło mnożenia jest pomocą edukacyjną, która służy do utrwalania umiejętności wykonywania jednego z podstawowych działań arytmetycznych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz