Najlepsze układanki dla dzieci w różnym wieku

Obecnie na rynku proponującym zabawki i pomoce dydaktyczne dla dzieci, można spotkać najróżniejsze rozwiązania. Producenci zabawek prześcigają się w prezentowaniu swoich pomysłów, starają się by ich produkt wszedł na stałe w świadomość rodziców, by uchodził za najlepszy i dobrze się sprzedawał. Zabawki grające, poruszające się, świecące... to często za dużo dla malucha, który od nadmiaru bodźców staje się przemęczony, drażliwy i paradoksalnie wcale nie rozwija się harmonijnie, tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Pamiętajmy, że najprostsze rozwiązania i metody są najskuteczniejsze, najprostsze zabawki dają dziecku najwięcej satysfakcji i w pełni je rozwijają. Od pokoleń dzieci (i ich rodzice) uwielbiają układać puzzle, bawić się w dopasowywanie, dobieranie. Układanki, puzzle, dobieranki to najlepsze ćwiczenia kształtujące rozwój naszych dzieci!

Układanki dla dzieci

Zabawa w układanie spodoba się już najmłodszym dzieciom, nawet tym które nie ukończyły jeszcze 2. roku życia. Czemu puzzle i układanki są tak ciekawe i wciągają do zabawy nawet najmłodszych? Każde dziecko ma w sobie naturalną chęć poznawania, eksplorowania rzeczywistości, lubi także widzieć efekty swojego działania. Układanie puzzli takie właśnie pozytywne efekty daje! Proponując dwulatkowi proste, dwuelementowe puzzle, możemy oczekiwać prawidłowo wykonanego zadania, co z pewnością sprawi jemu samemu niezłą frajdę i zachęci do podjęcia kolejnych trudów. Oprócz świetnej zabawy, układanki dla dzieci aktywizują do pracy obydwie półkule mózgowe, zarówno lewą – odpowiedzialną za myślenie logiczne, jak i prawą, która jest tą kreatywną i „artystyczną” połową naszego mózgu. Układając puzzle dziecko stale musi mieć na uwadze co dopasować, jaki element wybrać i umieścić w odpowiednim miejscu, uaktywnia więc i na bieżąco korzysta z tzw. pamięci roboczej. Zabawa w dopasowywanie rozwija także dziecięcą wyobraźnię, kreatywność, uczy zapamiętywania, logicznego myślenia i ćwiczy – jakże pożądane – cierpliwość i koncentrację... Puzzle możemy dopasować do dziecięcych zainteresowań, chłopcom lubiącym pojazdy, kupmy te układanki, z których po złożeniu, powstaną wozy strażackie, samoloty czy śmieciarki, zaś dziewczynkom rozmiłowanym w zwierzątkach czy postaciach z bajek, zaproponujmy właśnie takie puzzle. Mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości.

Układanki dla małych dzieci

Układanki dla małych dzieci oprócz tych wszystkich zalet wymienionych powyżej, posiadają jeszcze taką, że znakomicie ćwiczą precyzyjne ruchy palców i rozwijają zdolności motoryczne. Dla maluchów świetnym rozwiązaniem na pierwsze puzzle, są te z drewnianymi uchwytami-kołeczkami, które są łatwiej chwytane przez małe rączki. Najczęściej puzzle te stanowią obrazki zwierzątek i pojazdów i bywa, że są grające, implikujące dźwięki wydawane przez owe pojazdy czy zwierzęta. Dziecko bawiąc się i układając obrazki, ćwiczy także precyzję i skupienie uwagi oraz koncentrację na zadaniu. Wkładając odpowiednie zwierzątko w przeznaczony dla niego otwór, maluch uczy się także segregowania i zabawa taka stanowi początki nauki kategoryzacji. Poza tym maluszek poznaje nazwy przedmiotów lub zwierząt i łączy je z odpowiednim desygnatem z rzeczywistości. Bawiąc się z dzieckiem wpływamy także na rozwój jego mowy, bowiem dzięki puzzlom wydającym dźwięki, możemy zachęcić dziecko do pierwszych prób artykulacji.

Układanka dla dwulatka

Świetnymi układankami dla dwulatków są nieskomplikowane, najczęściej dwu- lub trzyelementowe puzzle, które odnoszą się do tematów znanych dzieciom, jak np. zabawa w piasku, jazda na rowerze czy budowanie z klocków. Bardzo ciekawą propozycją zabawy dla takiego malucha są choćby puzzle o ulubionym dziecięcym bohaterze – Puciu, któremu trzeba pomóc odnaleźć brakujący atrybut. Pucio. Puzzle: Czego brakuje? to tylko jedna z wielu opcji, które możemy zaproponować rodzicom i nauczycielom. Zabawa takimi układankami powoduje powstawanie nowych połączeń neuronalnych, co powoduje rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego. Maluch uczy się także analizy, a następnie syntezy, musi bowiem szybko i sprawnie działać, by dobrać odpowiednie obrazki w pary. Taka pomoc pozwala także na rozwijanie mowy czynnej i naukę nowych słów: rzeczowników, czasowników, a także wyrażeń przyimkowych, z których odpowiednim zastosowaniem dzieci miewają problemy (nawet i w starszym wieku).

Drewniane układanki dla dzieci

Układanki i puzzle drewniane to świetny pomysł na trwały i bezpieczny prezent. Układanki wykonane z drewna znakomicie sprawdzą się także, jako wyposażenie dziecięcych kącików zainteresowań w salach przedszkolnych. Są trwałe, „niepsujące się”, ekologiczne i miłe dla małych rączek. Są zabawkami wielokrotnego użycia. Uczą mnóstwa nowych kompetencji i ćwiczą te, które dziecko już osiągnęło. Znakomitą formą nauki przez zabawę, stanowią drewniane sortery i tablice sortujące. Układanki te sprawdzą się w edukacji najmłodszych ale także będą stanowiły świetną pomoc dydaktyczną i terapeutyczną dla dzieci i młodzieży z różnymi deficytami rozwojowymi. Układanki-sortery oprócz nauki poznawania i utrwalania kolorów, kształtów, figur, przyczyniają się także do wyrabiania w dziecku systematyczności, uporządkowania, dbałości i precyzji. Sortowanie i porządkowanie, to jest to, co małe dzieci lubią najbardziej J.

Układanki magnetyczne dla dzieci

Pewnego rodzaju nowością, która od niedawna zagościła na sklepowych półkach z zabawkami edukacyjnymi, są układanki magnetyczne. Stanowią one ciekawą alternatywę dla klasycznych, tradycyjnych rozwiązań. Dają dziecku szerokie spektrum możliwości, rozwijając w nim jednocześnie kreatywność i wyobraźnię. Magnetyczne puzzle najczęściej „przykleja się” do podstawki czy specjalnej tabliczki, na której powstawać mogą najróżniejsze wzory, postacie czy budowle (w zależności od rodzaju puzzli). Takie magnetyczne książeczki, jak choćby Stwórz swój własny świat – książka magnetyczna, mogą być wykorzystywane do zabawy także w podróży (ciekawa alternatywa dla tabletu, nieprawdaż?J). Ponieważ poszczególne elementy są magnesami, ciekawe dziecięce kompozycje mogą powstawać też na naszych lodówkach J. Dzieciaki podczas zabaw układankami magnetycznymi ćwiczą także pamięć, koncentrację, uwagę, koordynację wzrokowo-ruchową oraz trenują umiejętności motoryczne.

Układanie puzzli i zabawa w dopasowywanie to świetna zabawa nie tylko dla dzieci. Taka wspólna aktywność całej rodziny, pozwala na jej zbliżenie, poświęcenie sobie czasu, nierzadko także pozwala rodzicom dostrzec z jakimi trudnościami borykają się ich dzieci. Zabawki rozwojowe i edukacyjne - odpowiednio dobrane i przemyślane (a takimi są właśnie układanki), są najlepszymi prezentami, jakie można podarować dziecku – maluchy rozwijają poznawczo, zaś starszym urwisom, którzy nie mogą usiedzieć w miejscu, pozwalają na wyciszenie i uczą koncentracji na zadaniu. Nie bójmy się także podnosić poprzeczkę, jeśli nasza pociecha wykazuje się wysoką inteligencją, kupujmy układanki przeznaczone dla starszej grupy wiekowej. Ułożenie takich puzzli czy złożenie obrazka z układanki dostarczy dziecku mnóstwa satysfakcji i pozwoli na budowanie pewności siebie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz