Niezbędne akcesoria logopedyczne w terapii logopedycznej

376

Terapia logopedyczna jest pojęciem bardzo szerokim, obejmuje bowiem swoim zasięgiem całość specyficznych, zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na eliminację różnych zakłóceń procesu porozumiewania się. Terapia logopedyczna będzie więc miała na celu usunięcie prostych wad wymowy, ale także pomoc w pokonaniu takich trudności, jakimi są niemożność porozumiewania się z otoczeniem.jest pojęciem bardzo szerokim, obejmuje bowiem swoim zasięgiem całość specyficznych, zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na eliminację różnych zakłóceń procesu porozumiewania się. Terapia logopedyczna będzie więc miała na celu usunięcie prostych wad wymowy, ale także pomoc w pokonaniu takich trudności, jakimi są niemożność porozumiewania się z otoczeniem. Do szczegółowych celów terapii logopedycznej należą: usuwanie zaburzeń mowy, przywracanie mowy w sytuacji, kiedy została ona utracona, nauka mowy, która się nie wykształciła, wyrównywanie opóźnień w rozwoju mowy, ćwiczenia w opanowaniu sprawności językowej, a także likwidacja przyczyn i skutków pierwotnych i wtórnych zaburzeń mowy.

Terapia logopedyczna w Świecie Dzieci

Tak więc terapia logopedyczna, czy też jak często się ją określa - postępowanie logopedyczne, ma na celu poprawę jakości mówienia pacjentów, a co za tym idzie, także poprawę ich funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci, u których zdiagnozowano wadę wymowy, a następnie pod wpływem terapii logopedycznej, wyeliminowano ją, nawiązują znacznie lepsze i trwalsze kontakty z rówieśnikami, są otwarte i śmiałe. Co bardzo ważne - nie powinny borykać się także z problemami szkolnymi (nauka czytania i pisania). Dorośli po różnych urazach czy incydentach neurologicznych, którzy poddawani są terapii logopedycznej, mają duże szanse by powrócić do "normalnego" funkcjonowania w społeczeństwie, a już z pewnością poprawie ulegają ich funkcje poznawcze, rozumienie, myślenie.

Gabinet logopedy powinien być specyficznym i odpowiednio przygotowanym do terapii logopedycznej, miejscem (pisaliśmy o nim już w innych naszych artykułach dostępnych na naszym blogu). Powinien być wyposażony w specjalistyczne pomoce i sprzęty, dzięki którym logopeda może prowadzić skuteczną, ale także nie monotonną terapię logopedyczną. Oprócz literatury specjalistycznej, materiałów obrazkowych, tekstów do ćwiczeń, gier logopedycznych i edukacyjnych, terapeuta z pewnością nie powinien zapomnieć o akcesoriach logopedycznych, które w znaczący sposób pomagają w terapii zarówno samemu logopedzie, jak i pacjentowi. Akcesoria logopedyczne wspierają rozwój mowy, uatrakcyjniają terapię oraz powodują łatwe włączenie się dziecka w proces terapii. Im więcej różnorodnych akcesoriów logopedycznych, tym większa szansa na skuteczną i ciekawą terapię. W dobie dzisiejszych rozwiązań, z którymi mają styczność już nawet małe dzieci, do terapii logopedycznej, nie wystarczą tylko pomoce, które logopedzi mogą przygotować samodzielnie w domu przy użyciu kolorowej bibuły czy kredek. Dzieci (ale także ich rodzice) poszukują nowości, ciekawych i kreatywnie wpływających na rozwój, pomocy. Jest to szczególnie ważne w prywatnych gabinetach logopedycznych, których konkurencja w dzisiejszych czasach jest dość duża i ich właściciele chcą wyróżniać się nie tylko profesjonalnym i fachowym poradnictwem, ale także kompleksowym wyposażeniem w pomoce logopedyczne.

Skuteczna pomoc w terapii - akcesoria logopedyczne

Jakie akcesoria logopedyczne warto mieć w swoim gabinecie? W co zainwestować, by w sposób funkcjonalny i skuteczny pomagać w terapii logopedycznej? - z tymi pytaniami zapewne borykają się logopedzi wyposażający bądź doposażający swój gabinet.

Absolutnym "niezbędnikiem" i akcesorium logopedycznym numer jeden są wszelkiego rodzaju pomoce do ćwiczeń oddechowych - dmuchajki, dmuchawki, labirynty, flippery. Dziecko podczas zabawy usprawnia swój aparat oddechowy poprzez wydłużanie oddechu i regulacji jego siły. Poprawia również koncentrację, ponieważ mocno trzeba się skupić, aby piłeczka balansowała na jednej wysokości zbytnio się nie wznosząc lub zbytnio nie opadając. Ta pomoc logopedyczna jest szczególnie ważna i przydatna podczas terapii jąkania, czy u dzieci z rozszczepem wargi lub podniebienia. Takie dmuchajki z powodzeniem logopedzi czy nauczyciele mogą wykorzystywać podczas grupowych zajęć logopedycznych. Zabawa z dmuchajkami wprowadza także element rywalizacji i motywuje dzieci do wzmożonej pracy.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo kilka dmuchajek, spośród których z pewnością każdy wybierze pomoc, która sprosta jego oczekiwaniom.

Pomoc do ćwiczeń oddechowych

Kolejnym niezbędnym akcesorium logopedycznym jest wibrator logopedyczny. Deformacje w obrębie głoski [r] są bardzo częstymi wadami występującymi u dzieci (zresztą nie tylko u dzieci). Najbardziej podstawowym wibratorem logopedycznym jest Rerek. Jest on chętnie używany przez logopedów i terapeutów. Dzięki dołączonej do zestawu elastycznej łyżeczce, narzędzie świetnie spełnia swoją rolę - nadaje się do wywoływania głoski [r] oraz terapii rotacyzmu. W terapii rotacyzmu bardzo ważne jest, by osiągnąć dwa-trzy uderzenia języka o wałek dziąsłowy. I właśnie wibrator logopedyczny Rerek posiada taką wibrującą końcówkę, dzięki której język dziecka wprowadzany jest w drgania. Pomaga to zapoczątkować i podtrzymać odpowiednią artykulację głoski. Wibrator logopedyczny Rerek używany jest również z powodzeniem w zachowawczym leczeniu skróconego wędzidełka języka. Pasuje do niego wiele końcówek wymiennych - masujący, gryzaków, co usprawnia zarówno terapię, aparat mowy. Zastosowanie wibratora przyczynia się też do opanowania zdolności porcjowania i rozdrabniania pokarmu. Wibrator ten daje świetne i szerokie możliwości rozszerzania terapii logopedycznej.


Kolejnym, już nieco bardziej zaawansowanym wibratorem logopedycznym, jest wibrator Z-vibe. Jest to narzędzie do masażu sensorycznego wewnątrz i na zewnątrz jamy ustnej przy użyciu specjalnych szpatułek, które mają różną strukturę powierzchni: od gładkich gryzaków, przeznaczonych do ćwiczeń stabilności i siły żuchwy, po włoskowate szpatułki szczoteczek.  Najbardziej popularne w tej grupie produktów to szpatułki z paskami na jednej i aktywizującymi wypustkami na drugiej stronie oraz z paskowaniem podłużnym - doskonała do wywoływania zaokrąglania warg i ich protruzji, co jest funkcjonalne w nauce wielu głosek języka polskiego np. głoski sz, o, u, cz, dż. Z-vibe przeznaczony jest do terapii ustno-twarzowej, masażu sensorycznego języka, warg, policzków, dziąseł, podniebienia również u małych dzieci.

W ofercie naszego sklepu posiadamy różne warianty wibratora Z-vibe: można nabyć sam wibrator, Z-vibe w zestawie z trzema szpatułkami lub w zestawie z trzema szpatułkami i częściami wymiennymi.

Polecamy, jako niezbędne akcesorium w terapii logopedycznej.

Bardzo fajnym i przydatnym akcesorium logopedycznym, wpływającym niezwykle mocno na dziecięcą motywację, są Pieczątki motywujące. Terapia logopedyczna wymaga wzmocnień rozumianych jako nagrody. Warto aby każdy logopeda w jakiś sposób wynagradzał swojego pacjenta, a Pieczątki motywujące są bardzo dobrym i "nieinwazyjnym" sposobem na wyrażenie pochwały i docenienie pracy i wysiłku dziecka. Pieczątki zresztą będą przydatne także podczas innych terapii, a nawet w domu.

Tak więc aby podnieść atrakcyjność i jakość usług świadczonych przez logopedów, warto zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt, jakim są akcesoria logopedyczne. Nie tylko ułatwią one pracę samym logopedom, ale przede wszystkim zachęcą do podjęcia działań terapeutycznych najmłodszych pacjentów.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.