Praktyczne spojrzenie na logopedię i gabinet logopedyczny

183

Mimo ponad 200 letniej historii polskiej logopedii, nie każdy potrafi ją właściwie definiować. Złożoność tematyki logopedycznej jest duża, wzrasta wraz z rozwojem wiedzy na temat zachowań ludzkich. Zagadnienia przed laty przypisywane logopedii bardzo się rozrosły i skomplikowały. Badacze wskazują na to, że mowa realizuje się w różnych sferach m.in. w biologicznej, psychicznej, oraz społecznej. Biorąc pod uwagę logopedię jako naukę musimy uwzględniać powyższe perspektywy. Niewątpliwie porozumiewanie się za pomocą mowy wyrażającej myśli słowami najwyżej rozwinięta umiejętność samego człowieka. Mowa werbalna jest charakterystyczna tylko dla ludzi, i charakteryzuje się zdolnością odbierania i przekazywania informacji.
Obecnie w naszym społeczeństwie coraz częściej spotykamy się z problematyką wad wymowy u dzieci. Problem nie jest zawężony tylko do dzieci, u których rzeczywiście występuje powszechnie. Dodatkowo problematyka wad wymowy jest dosyć często spotykana wśród młodzieży, dorosłych i osób w podeszłym wieku. Problem z mową i właściwą komunikacją mają wybrane osoby po incydentach neurologicznych. Zagadnieniami takimi jak diagnoza rozwoju mowy, leczenie zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju zajmuje się logopedia. Wykształceni specjaliści w tym kierunku to logopedzi, neurologopedzi i surgologopedzi. Tacy  specjaliści mogą pracować w publicznych i niepublicznych placówkach oświatowych,kulturalnych, w służbie zdrowia oraz w prywatnych gabinetach. W tym artykule scharakteryzujemy taki typowy gabinet logopedyczny.


Typowy gabinet logopedyczny zajmuje się: profilaktyką wad wymowy, diagnozą i terapią wad wymowy zarówno dzieci jak i dorosłych, terapią zaburzeń mowy, terapią zaburzeń głosu, terapią zaburzeń języka pisanego, terapią karmienia i połykania.  Sama konsultacja logopedyczna nie ma ograniczeń wiekowych. Specjaliści logopedzi oceniają w pierwszej kolejności czy są jakieś nieprawidłowości w obrębie kompleksu ustno-twarzowego oraz odruchy z obszaru ustno-twarzowego. Jest to bardzo ważne, szczególnie u dzieci. Jeżeli rodzic czy opiekun nie będzie wystarczająco czujny na rozwój mowy u dziecka mogą powstać trudnoodwracalne wady wymowy. Wady takie powoduję utrudnioną komunikację w życiu dzieci, a później dorosłych. Przez niewłaściwą wymowę, różnego rodzaju wady wymowy dorosły już człowiek może mieć ograniczony dostęp do takich prestiżowych zawodów jak aktor, biznesmen, dziennikarz, urzędnik, lekarz. Nie zawsze rodzic jest w stanie stwierdzić samodzielnie, czy dziecko wymaga wdrożenia terapii, czy i jak duży jest problem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a jeśli jej nie ma to właściwa reakcja i wizyta w wybranym gabinecie logopedycznym czy konsultacja ze specjalistą. Jest to nieodzowne, żeby mieć 100% pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo pod kątem poprawnej wymowy. Nie wszystkie placówki oświatowe mają wystarczające możliwości do weryfikacji wszystkich swoich podopiecznych pod kątem właściwej wymowy i komunikacji. Na szczęście w ostatnich latach na terenie kraju rozwijają się gabinety logopedyczne, które są doskonałą alternatywą dla placówek publicznych. Gabinety prywatne są dużo bardziej elastyczne i pozwalają umawiać wizyty w dogodnych dla rodziców godzinach. Bywa, że rodzice są zdecydowani na prowadzenie zajęć nawet w sobotę, ze względu na obowiązki zawodowe w ciągu tygodnia. Niewątpliwe dostępność prywatnych gabinetów logopedycznych może nas tylko cieszyć. Istotne jest wyposażenie wspomnianych placówek. Bezwzględnie obowiązkowe jest dobre wyposażenie takiego gabinetu. Do podstawowych i koniecznych sprzętów i pomocy logopedycznych należą:


- testy do badania mowy i języka, np.

                                   

                                   

- odtwarzacze materiałów multimedialnych,
- lustra logopedyczne,
- gry dydaktyczne, np.

             
 
- pomoce logopedyczne do rozwoju i ćwiczeń funkcji słuchowych,


- pomoce logopedyczne do prowadzenia terapii języka,

             
- plansze rysunkowe,

                           


- materiały wyrazowo- obrazkowe do utrwalania poprawnej wymowy, np.Niektóre gabinety moją u siebie dodatkowe bogate wyposażenie, które pomaga przyciągnąć uwagę i zainteresowanie dziecka. Dzieci chętniej wracają wtedy na zajęcia ze specjalistą. Spotykane są np. barwne panele ścienne, zabawki zręcznościowe, różnorakie dmuchajki logopedyczne, sprzęt komputerowy ze specjalistycznym oprogramowaniem, kolorowe i specjalistyczne książki logopedyczne, gry logopedyczne, domina, układanki i inne. Wszystko oczywiście musi być dostosowane do wieku, możliwości i potrzeb dziecka. Pacjentami w takich gabinetach bywają zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe,  starsze, w związku z tym dobrze, aby gabinet posiadał podobne rozwiązania także dla nich. Bardzo istotny jest kontakt jaki nawiązuje się pomiędzy logopedą, a pacjentem. Często już pierwsze spotkanie pozwala zdiagnozować sytuację, jednak czasami wymagana jest seria spotkań, tak aby dotrzeć do sedna problemu. Większość problemów jest jednak typowa i logopeda we współpracy z rodzicem i dzieckiem może sprawnie wdrożyć skuteczną terapię. Terapia nie kończy się jednak w gabinecie, i ważne jest to, aby dziecko pracowało przy wsparciu rodzica w domu. Pozytywny wpływ mogą mieć na to pomoce i gry logopedyczne, które są do nabycia na rynku i w specjalistycznych sklepach. Ułatwiają one przyciągnięcie uwagi dziecka do ćwiczeń, wpływają na to, że poprzez zabawę można realizować część terapii w domu. Dziecko niejednokrotnie nie musi mieć świadomości, że realizuje terapię w domu. Wręcz przeciwnie stosując planszowe gry logopedyczne może myśleć, że bawi się ze swoim rodzicem, czy starszym rodzeństwem. Gry logopedyczne są tak zaprojektowane, aby wpływać na poprawę wymowy. Niektóre pomoce logopedyczne są przypisane do konkretnych problemów. Ważne, aby rodzic w konkretnym przypadku skonsultował zakup pomocy z prowadzącym terapię logopedą. Na naszym rynku można spotkać szeroką ofertę przystępnych dla każdego książek logopedycznych gdzie rodzice mogą znaleźć wiele wskazówek i informacji na temat problematyki logopedycznej. Równolegle rozwijają się produkty multimedialne, które można stosować we współpracy z urządzeniami elektronicznymi. Wysoka jakość sprzętów i pomocy logopedycznych, a także ich duże zasoby mogą znacząco przyczyniać się do skuteczności pracy terapeuty w gabinecie, a co za tym idzie zadowolenia małych i dużych pacjentów. Podonie jest z rodzicami, którzy nie zawahają się skorzystać z bogatej rynkowej oferty pomocy edukacyjnych i logopedycznych.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.