Problemy wychowawcze w przedszkolu i szkole - jak sobie z nimi poradzić?

140

Mały człowiek chętnie uczy się od nas i naśladuje zachowania rodziców lub opiekunów .
Gdy dziecko idzie do przedszkola trafia w społeczność, w której są wychowawca oraz inne dzieci i często kopiuje znane mu zachowania z najbliższego otoczenia. Pierwsze dni w przedszkolu są zazwyczaj „sprawdzianem” z wychowania i problemy wychowawcze pojawiają się z podwójną siłą, gdyż dla dziecka to trudny czas adoptowania się bez obecności rodziców i poradzenia sobie w innym „świecie.”
Bardzo ważne w wychowaniu małego człowieka jest wsparcie i miłość bezwarunkowa czyli pełna akceptacja dziecka. Zdecydowanie łatwiej będzie nam nauczyć dziecko zasad dobrego wychowania niż w starszym wieku oduczać go złych nawyków w zachowaniu. Najważniejszy jest prawidłowy  wzorzec.

⚠️ Wiele problemów wychowawczych może być skutkiem następujących postaw rodziców:


➡️ brak wspólnego spędzania czasu, okazywania dziecku zainteresowania,
➡️ ciągłe krytykowanie dziecka, karanie nieproporcjonalne do czynów, potępianie, dokuczanie,
➡️ wygórowane oczekiwania, niedocenianie możliwości i zdolności dziecka,
➡️ ograniczanie samodzielności, nadmierne chronienie dziecka, wyręczanie i spełnianie zachcianek.

Trudności wychowawcze mają różny charakter: od nieposłuszeństwa w sprawach niewielkiej wagi, poprzez kłamstwa, aż po bardzo niebezpieczne zachowania agresywne.

Agresja jest zjawiskiem, które nabiera współcześnie coraz większych rozmiarów i pojawia się u dzieci od najmłodszych lat.

➡️ Mówimy o kimś, że jest agresywny, gdy nie potrafi kontrolować swoich reakcji, cechuje go wrogość wobec innych – systematycznie wyśmiewa, ośmiesza, bije, kopie innych; jego reakcje agresywne są nieadekwatne do zaistniałych sytuacji. Zatem najczęstsze rodzaje agresji to agresja słowna, psychiczna i fizyczna. Do działań zapobiegających agresji zaliczymy więc nauczenie dziecka rozpoznawania emocji i nazywania ich. Nauczenie empatii czyli umiejętności wczuwania się w uczucia osoby poszkodowanej oraz rozładowywanie agresji w sporcie czy w ekspresji twórczej.

➡️ Przyczyną agresji może być zarówno trudna sytuacja materialna i warunki mieszkaniowe rodziny (przez co dziecko nie spełnia swoich pragnień ), jak również życie w dostatku i spełnianie każdej zachcianki. Sytuacja taka może mieć miejsce, kiedy to rodzice w pogoni za dobrem materialnym tracą kontakt ze swoim dzieckiem. Nie znają jego potrzeb ani problemów, a jedynymi rozrywkami dziecka stają się telewizor i komputer „nasiąknięte” okrucieństwem i przemocą. Wiadome jest że aby żyć i poprawić swoją sytuację materialną musimy my - rodzice pracować i nie możemy pozwolić sobie na porzucenie pracy w dzisiejszych, trudnych czasach. Jednak pamiętajmy o zachowaniu zdrowego balansu i nie zapominajmy o dziecku, które w nowej społeczności ma również swoje problemy i bolączki. Warto rozmawiać z dzieckiem.

Do problemów wychowawczych zaliczamy również nadpobudliwość psychoruchową, której objawami są pobudzenie, ruchliwość, wybuchowość, upór czy chaotyczność.

Gdy dziecko izoluje się, bawi się samo, jest skryte, mało samodzielne i nie potrafi odseparować się od rodziców, wiele wskazuje na objawy zahamowania psychoruchowego. Taka opinia wychowawcy powinna skłonić do rozmowy z rodzicami i wspólnych starań do wyeliminowania błędów wychowawczych.

➡️ Jak zatem radzić sobie kiedy pojawią się pierwsze problemy wychowawcze? Jak korygować zachowanie dziecka?

Mimo iż gotowy przepis na sytuacje kryzysowe nie istnieje, jest kilka postaw jakimi powinni się cechować rodzice czy najbliższe otoczenie. Pierwsza i ważna postawa akceptacji bezwarunkowej, a więc ufanie dziecku, okazywanie mu swych uczuć, interesowanie się jego poczynaniami, poświęcanie mu czasu, pomoc w pokonywaniu trudności.

Bardzo ważne jest przy tym traktowanie dziecka jako pełnoprawnego członka rodziny oraz szanowanie jego indywidualności, mówienie dziecku, że się go słucha i jest się przy nim, co daje poczucie bezpieczeństwa, ważności, motywuje do tego aby stawać się lepszym, uczy optymizmu i wiary we własne siły.

Aby zapobiec konfliktowym i trudnym sytuacjom należy budować pozytywny obraz swojego dziecka poprzez mówienie mu, jakie jest dla nas ważne, wspólne przeżywanie jego radości i niepowodzeń, nie używanie obraźliwych słów wobec niego, nie szantażowanie go odebraniem mu swojej miłości, nie mówienie, że nie można go kochać, bo zrobiło coś złego.

Należy wobec dziecka stosować spokojną, lecz stanowczą perswazję, być konsekwentnym w podejmowaniu decyzji. Stosować jednolitość wymagań wszystkich członków rodziny.

Mądra miłość rodziców daje najlepszą gwarancję dobrego wychowania dziecka.

Więcej dając, więcej się dostaje, im więcej się dostaje, tym bardziej pragnie się dawać. Rodzina to wspólnota polegająca na wzajemnym dawaniu i czerpaniu radości.

To nieprawda, że bez środków dyscyplinujących dzieci będą “rozwydrzone” i nie będą miały szacunku do granic i zasad. Jest wręcz przeciwnie: dzieci wychowujące się w rodzinach, w których istnieją bliskie relacje, są bardziej empatyczne, otwarte, kreatywne, uważne. A przede wszystkim są autentyczne w swoich przeżyciach oraz – powiedzmy to otwarcie – szczęśliwsze i zdrowsze!

Zachęcamy do korzystania z pomocy edukacyjnych ze sklepu liger.net.pl aby wspierać psychoruchowy rozwój dziecka.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:

✅  Bączek - stożek terapeutyczny jest pomocą rehabilitacyjną rozwijającą koordynację ruchową dziecka. To doskonała pomoc dla dzieci z porażeniem mózgowym. Stożek  może by wykorzystywany jako karuzela, schowek, a także jako łódka.


✅ Terapeutyczna piłka skacząca skupia w sobie kilka funkcji. Ćwiczenia z użyciem piłki skaczącej, przynoszą wiele wymiernych korzyści terapeutycznych i rozwojowych. Podczas ćwiczeń dziecko aktywnie spędza czas, jednocześnie czerpiąc z tej aktywności mnóstwo przyjemności. Dzięki ćwiczeniom przy użyciu piłki, dziecko wzmocni mięśnie i stawy skokowe, wyćwiczy równowagę i nauczy się utrzymywać prawidłową postawę. Skoki na piłce kształtują również koordynację wzrokowo-ruchową.

✅  Absolutna NOWOŚĆ NA RYNKU! Chusta Tarcza łączy w sobie zalety m.in. chusty animacyjnej i gry rzut do celu. Chusta Animacyjna Tarcza to cztery barwne okręgi, każdy okrąg to inny kolor i inna punktacja (niebieski 5, zielony 10, pomarańczowy 15, czerwony 20). Chusta została zaprojektowana tak, by spełniać najważniejsze funkcje klasycznej chusty animacyjnej oraz by stworzyć nowe możliwości w zabawie. Zabawy z chustą animacyjną to doskonały sposób na uatrakcyjnienie zajęć prowadzonych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Barwna chusta przyciąga uwagę, wzbudza zainteresowanie i zaciekawienie wszystkich uczestników zabawy. Chusta animacyjna umożliwia zabawę z dziećmi w każdych warunkach, integruje oraz pobudza wyobraźnię i kreatywność. Dzięki niej, zajęcia staną się atrakcyjne, a ich uczestnicy chętnie będą brać w nich udział. Znakomicie wspomaga ona rozwój koordynacji wzrokowo - ruchowej, ćwiczy refleks i spostrzegawczość, równocześnie umożliwia czerpanie radości płynącej z ruchu i przebywania w grupie. Chusta wykonana jest z wytrzymałego, wodoodpornego materiału łatwego do utrzymania w czystości, dzięki czemu nadaje się do wykorzystania w warunkach zewnętrznych jak i w pomieszczeniach. Obszyta jest taśmą wzmacniającą i wyposażona w 12 uchwytów, które mogą służyć w zabawie jako standardowe uchwyty do trzymania chusty lub jako praktyczne uchwyty do przytwierdzenia chusty do podłoża czy do powieszenia. Doskonała pomoc metodyczna. Wytrzymała i bezpieczna. Dzięki Chuście Animacyjnej Tarcza poszerzysz zakres zabaw i animacji, a nauka poprzez zabawę będzie jeszcze bardziej przyjemna!

✅ Rozpoznawanie emocji jest niezwykle ważne w komunikacji między ludźmi. Jest to właściwie alfabet stosunków międzyludzkich, którego uczymy się znacznie wcześniej niż jakiegokolwiek innego alfabetu. Niektórym osobom musimy jednak pomóc w nauczeniu się rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji. Temu właśnie służą publikacje z serii Poznajemy emocje.

✅ W zestawie II pt. Życzliwość i gniew znajdują się:

    - 24 karty z kolorowymi fotografiami osób wyrażających w różny sposób radość i smutek,
    - kartę z emotikonami symbolizującymi radość i smutek,
    - opis wykorzystania kart do nauki i zabawy.✅ Super Farmer. Rodzinna gra planszowa

Osoba przystępująca do gry staje się farmerem, hodującym zwierzęta. Grając z zaangażowaniem i zapałem, sukcesywnie powiększamy swoje stado. Jednak aby zachować zebrane zwierzęta, należy uważać na grasujących po okolicy wilka i lisa, gdyż "nasze" zwierzęta mogą stać się dla nich cennym łupem. Gracz powinien tak przemyśleć strategie postępowania, by właściwie oszacować ryzyko i zgromadzić w swej farmie jak najszybciej wszystkie zwierzęta.

Gra jest naprawdę emocjonująca i wciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych!✅ Gra towarzyska Na ryby to doskonała zabawa dla najmłodszych, która uczy między innymi odejmowania w zakresie małych liczb, odnajdywania pozycji pion-poziom na planszy, zachowania się według ogólnie przyjętych zasad fair-play, a także powściągania emocji. Gra Na ryby pozwala dzieciom na poznanie wielu gatunków ryb, uczy jak należy zachowywać się nad rzeką, czy jeziorem, uczy szacunku do środowiska i zdrowej rywalizacji, której należy przestrzegać będąc właśnie na rybach. Ponadto ćwiczy refleks, spostrzegawczość i koordynację oko-ręka. Może zachęcić dziecko do zainteresowania się bardzo ciekawym hobby, jakim jest wędkowanie.

Warto z dzieckiem rozmawiać, słuchać co ma nam do powiedzenia, obserwować jego zachowanie. Wtedy mamy szansę, aby łatwiej "wyłowić" problemy, z którymi boryka się nasze dziecko. Tym samym mamy szansę wyeliminować problemy wychowawcze.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.