Sala doświadczania świata, jako miejsce wyciszenia emocji

86

✅ Sala Doświadczania Świata to pomieszczenie z odpowiednio dobranym wyposażeniem terapeutycznym. Pracuje się tu z dziećmi oraz osobami dorosłymi, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm, zespół Dawna, mózgowe porażenie dziecięce, choroby psychiczne. Zajęcia w takiej Sali to przede wszystkim wszechstronna stymulacja układu nerwowego. Jednocześnie jest to miłe spędzenie czasu w atmosferze relaksu i bezpieczeństwa.

Metoda ta pozwala osiągnąć zaskakujące efekty terapeutyczne, wśród których można wyróżnić: zniwelowanie zachowań niepożądanych, poprawę komunikacji i kontaktów z otoczeniem, pobudzenie kreatywności i motywacji do działania, poprawę koncentracji, otwarcie emocjonalne, redukcję lęku, apatii i stresu, łagodzenie bólu, zmniejszenie zmęczenia, poprawę samopoczucia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa.

✅ Zajęcia w Sali Doświadczania Świata wywołują mnóstwo pozytywnych emocji. Każde z urządzeń powoduje słabszą lub mocniejszą przyjemność oraz radość, wywołując zawsze to pozytywne odczucia. Czas spędzony w takim pokoju jest w pełni wykorzystany. Niezwykła atmosfera sprawia, że nawet najmniej chętne do współpracy dzieci, otwierają się na nowe bodźce płynące z wyposażenia Sali. W przypadku dzieci, które przeszły jakąś traumę, albo są przemęczone nauką lub problemami w domu, to  miejsce stanowi doskonałą odskocznię, tu znajdziemy relaks i odpoczynek.

W takiej Sali, dzieci mają  swobodę, mogą działać wg własnych pomysłów w atmosferze wsparcia i akceptacji. Trzeba też dodać, że przebywanie w takim miejscu wyzwala kreatywność, bo jest to magiczny świat - w pewnym sensie fantastyczny i odrealniony, a przy tym bardziej cichy i uporządkowany, niż codzienna rzeczywistość. Wyciszeniu sprzyja to, że nie ma ostrych świateł i dźwięków, wszystko jest rozproszone i łagodne. Dla dzieci jest to oczyszczenie sensoryczne z inwazyjnych dźwięków, obrazów. W Sali mogą przebywać też dzieci zdrowe i dorośli. Po codziennym zabieganiu, działaniu, tu po prostu jesteśmy i czujemy. Każdy potrzebuje odprężenia, wyciszenia, złagodzenia napięcia. Ma to dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo produkty, które pozwolą wyposażyć taką Salę.

Całość wyposażenia mogą dopełnić wygodne i miękkie siedziska oraz materace relaksacyjne.

Przedstawiamy niektóre z nich:

✔️ ZESTAW KOLUMN WODNYCH – zestaw kolumn wykonanych z przeźroczystego materiału, do których trzeba wlać wodę destylowaną. Tak naprawdę to ona robi kluczową rolę w wykorzystaniu tego rodzaju urządzenia. To właśnie woda spełnia tutaj najważniejszą rolę. Poprzez różnego rodzaju wężyki, które dostarczają do niej powietrze, można osiągnąć różne pod względem wielkości i kształtu bąbelki, które przemieszczają się od dołu do góry kolumny. Dodatkowo aby wspomniane bąbelki dawały jeszcze większy efekt i oddziaływały na zmysł wzroku, kolumna została podświetlona, aby bąbelki dawały wrażenie świecących. W zależności od poszczególnego zestawu kolumn, za pomocą pilota, można zmieniać ich kolor, intensywność świecenia, częstotliwość ich emitowania, przechodzenia w różne ich odmiany. Także wybrany zestaw, może być stały albo mobilny. Nie mniej jednak wszystkie dostępne zestawy łączy wspólny fakt, że są przeznaczone dla dziecka, które ma odczuć i poniekąd nauczyć się co to jest relaks i odprężenie.

✔️ TABLICA KOLOROWA DRABINA – pionowa tablica przedstawiająca dziecku dźwięk w sposób praktyczny. Można powiedzieć, że tablica "pokazuje", unaocznia dziecku dźwięk. Do tablicy został podpięty mikrofon, przez który dziecko wydaje różnego rodzaju dźwięki. W momencie wydawania wspomnianego dźwięku przez dziecko, na tablicy podświetlają się poszczególne poziome prostokąty - tworząc szczeble drabiny. Proces "budowania" szczebli następuje od dołu do góry, wyświetlane są wówczas na różne kolory na drabinie. Im wyższy dźwięk wyda dziecko z siebie, tym więcej zapali się kolorowych prostokątów. Tablica występuje w różnych wariantach, m.in. może posiadać jeden lub dwa mikrofony, może być stacjonarna lub mobilna (co daje jej możliwość przemieszczania się), może też wystąpić w wersji z głośnikami lub bez.

✔️ BALDACHIM ŚWIATŁOWODÓW – pomoc wykorzystywana w pomieszczeniach zamkniętych i zaciemnionych, dzięki czemu, możemy w sposób szczególny wyeksponować najważniejsze zalety tego sprzętu. Służy głównie do oddziaływania na zmysł wzroku poprzez wykorzystanie podświetlanych "niteczek" (światłowodów), których poruszanie się daje niesamowite efekty świetlne (pięknie zmieniające się kolory). BALDACHIM ŚWIATŁOWODÓW daje dziecku możliwość odprężenia i uczucia relaksu, rozwijając przy tym też inne zmysły. Baldachimy różnią się pod względem wielkości i kształtu.

✔️ DOMEK LUSTRZANY – KABINA LUSTRZANA – kabina wykonana z luster, które znajdują się prawie na każdej płaszczyźnie jej wnętrza (oprócz podłogi wykonanej z miękkiego dywanika). Przebywanie  kabinie lustrzanej, powoduje odbieranie przez dziecko takich bodźców, których do tej pory nie odczuwało w prawdziwym świecie. Kabina daje wrażenie niekończącej się przestrzeni, w której jako pacjenci, mamy możliwość przebywać. Poprzez wyposażenie domku w dodatkowy sprzęt, jak baldachimy czy kolumny wodne, dziecko ma możliwość jeszcze silniejszego odczuwania bodźców.

✔️ MIĘKKA NAKŁADKA POD KOLUMNĘ WODNĄ – KWADRATOWA – dodatkowy element dedykowany do wszelkiego rodzaju kolumn wodnych. Nakładka daje dziecku możliwość siedzenia bądź leżenia bezpośrednio przy kolumnie wodnej. Dodatkowo pełni rolę usztywnienia takiej kolumny, powodując jej większą stabilizację podczas relaksacji. Dzięki bezpośredniemu obcowaniu z taką kolumną, dziecko będzie jeszcze bardziej i silniej odczuwało niezwykły świat i "klimat" Sali Doświadczania Świata.     

 

Najważniejsze w Sali Doświadczania Świata jest to, aby uczestnicy czuli się w niej dobrze i bezpiecznie, by odczuwali radość z działania i odprężenia, a także czuli świat swoimi wszystkimi zmysłami. Wybierając sprzęt w naszym sklepie, dajecie swoim Pacjentom i Podopiecznym szansę uczestniczenia w niesamowitych doznaniach zmysłowych.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.