Wartość pomocy dydaktycznych w pierwszych latach nauki

1105

Zapewne większość z was nie raz zastanawiała się nad tym, czy pomoce dydaktyczne są potrzebne w pracy nauczycieli w przedszkolu. 

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie: czym w ogóle są pomoce dydaktyczne? Są to wszelkiego rodzaju przedmioty oddziałujące na zmysły naszych małych odkrywców. Możemy wśród nich wyróżnić zarówno przedmioty manualne, jak również tablice, wykresy, rysunki, fotografie, różnego rodzaju gry planszowe, zabawki, akcesoria, które są pomocne w odgrywaniu różnych scenek, a także nagrania na płytach, typu piosenki, filmy edukacyjne.

Pomoce dydaktyczne w pracy nauczyciela

Przedszkole to miejsce, gdzie każdy z nas spędzał miło znaczną część swojego dnia.

pomoce dydaktyczne dla nauczycieli

Czy pamiętacie, jak trudno było naszym wychowawcom zaspokoić potrzeby każdego malucha?

Gdyby nie pomoce dydaktyczne, naszym opiekunom trudniej byłoby ciekawie zapewnić nam czas spędzany w przedszkolu, zwłaszcza tak, aby ten czas upływał nam nie tylko na zabawie, ale również na poszerzaniu wiedzy i poznawaniu otaczającego nas świata.

Tak więc pomoce dydaktyczne są niezbędnym elementem nauczania dzieci w wieku przedszkolnym, pozwalają nauczycielom uatrakcyjnić program zajęć, a dzieciom łatwiej i szybciej przyswoić wiedzę oraz zachęcić do dalszej zabawy w poszukiwaniu wiedzy o otaczającym nas świecie.

pomoce dydatkyczne dla nauczycieli przedszkola - sklep Liger

Jakie zadanie spełniają pomoce dydaktyczne w sali przedszkolnej

Przypomnijmy sobie kiedy sami byliśmy dziećmi, co tak naprawdę sprawiało nam radość i dawało satysfakcję?

Naszym zdaniem to właśnie samodzielne dochodzenie do wiedzy, różnego rodzaju eksperymenty i doświadczenia wzbudzają w dzieciach największe zadowolenie i chęć poznania rzeczywistości. Często zdarzają się też takie sytuacje, że podczas poznawania jakiejś cząstki świata przez małych odkrywców rodzą się w nich zainteresowania, które towarzyszą im do końca życia.

Samodzielne poznawanie otaczającej rzeczywistość, pobudza w naszych pociechach wyobraźnię. Stają się one bardziej otwarte,nabywają mobilizacji i chęci do działania a ich poczucie własnej wartości i umiejętności znacznie wzrasta.

To właśnie bardzo często pomoce dydaktyczne, dzięki którym możemy urozmaicić zajęcia, tym samym wzbudzić zainteresowanie, pozwalają nam poznać myśli, marzenia oraz zainteresowania naszych małych podopiecznych.

Dzięki pomocom dydaktycznym opiekunowie mają większe możliwości wspomagania i ukierunkowywania rozwoju dzieci, zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Pomocne są one także w kształtowaniu u dzieci poczucia własnej wartości, wiary w swoje możliwości oraz rozwoju własnej osobowości.

pomoce dla nauczycieli - sklep Liger

Pomoce dydaktyczne dają dzieciom duże możliwości np. samorozwoju, kreatywnego myślenia oraz działania i przeżywania.

Dzięki pomocom dydaktycznym dzieci podczas znakomitej zabawy nabywają umiejętności słuchania, analizowania, koncentracji, skupienia. Taka nauka poprzez zabawę stymuluje rozwój mowy i myślenia, poszerza zasób słownictwa, udoskonala pamięć, dzieci stają się otwarte na pracę w grupie.

Pomoce dydaktyczne pozwalają nauczycielom w ciekawy sposób przekazać dzieciom wiedzę o świecie, z zachowaniem uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna.

sklep Liger - pomoce dydaktyczne i edukacyjne

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.