Wesprzyj rozwój swojego przedszkolaka - pomoce edukacyjne

48

Wiek przedszkolny to bardzo burzliwy okres w życiu naszego dziecka. Okres wielu zmian oraz intensywnego rozwoju umiejętności społecznych psychicznych, emocjonalnych, a także doskonalenia sprawności ruchowych. Dziecko w wieku przedszkolnym codziennie uczy się i eksploruje otaczający go świat. Bardzo ważne na tym etapie rozwoju, jest wsparcie dziecka przez jego opiekunów.

Istnieje wiele płaszczyzn, na których możemy współpracować w tym okresie z naszym dzieckiem, tak aby jego rozwój przebiegał harmonijnie i prawidłowo. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do dziecka by móc w porę zareagować.

Trzylatek chce być bardzo samodzielny, pozwólmy mu zatem dokonać wyboru tam gdzie jest to możliwe np. założyć samodzielnie skarpetki, wybrać bluzkę, spodnie czy założyć czapkę.

Najważniejszą zasadą jest tutaj by nie ingerować zanadto w aktywność dziecka, a pozwolić samemu wykonać pewne czynności.

Ważną i prymarną potrzebą przedszkolaka jest ruch. Zachęcajmy dziecko do nowych aktywności, tj: jazda na rowerze, hulajnodze, zajęcia nauki pływania, a także zajęcia rytmiki. Wspierając aktywność fizyczną nie tylko wzmacniamy organizm, ale również usprawniamy konkretne funkcje mózgu. Istnieje bowiem ścisła zależność pomiędzy motoryką dużą a rozwojem komunikacji językowej.

Rozwój mowy jest w tym okresie bardzo intensywny. Poszerza się także zakres pojęć oraz wydłuża czas koncentracji.

Zachęcamy zatem do wykorzystania pomocy edukacyjnych przeznaczonych dla przedszkolaków w sklepie Liger. To nie tylko nauka przez zabawę, ale również doskonalenie umiejętności w zakresie motoryki małej i rozwinięcie słownictwa.

Pamiętajmy - czas poświęcony naszemu dziecku na wspólną zabawę, to bezcenna inwestycja w prawidłowy rozwój energicznego i mądrego 3 latka. Rola rodziców polega tu nie tyle na uczeniu a raczej zachęcaniu dziecka do aktywności i podsuwaniu mądrych zabaw.

Wzory, kształty, kolory to świetna gra i jednocześnie pomoc sensoryczna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pudełko zawiera 12 kompletów puzzli, które składają się z trzech pasujących do siebie tematycznie obrazków. Warianty zabawy, podczas których należy na różny sposób skojarzyć obrazki, uczą dzieci koncentracji, rozwijają logiczne myślenie, pamięć, wyobraźnię oraz sprawność manualną. Dzieci mogą bawić się indywidualnie lub w większym gronie. Dobrze jeśli z zabawie towarzyszy dzieciom opiekun, który wskazuje różne wersje zabawy i pomaga w trudniejszych zadaniach.

Dobrze jest zaproponować przedszkolakom pomoce rozwijające logiczne myślenie.

Gra edukacyjna Opowiem Ci Mamo rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe poprzez mobilizację dziecka do kreatywnego i logicznego myślenia. Zadaniem gracza jest właściwe ułożenie kart, tak aby powstała historyjka, w której poszczególne elementy logicznie po sobie następują. Gra, oprócz walorów dydaktycznych, rozwija także słownictwo, dzieci nabywają nowych kompetencji językowych oraz uczą się prowadzenia narracji, ponieważ po skończonym układaniu, mają za zadanie opowiedzieć treść ułożonej historyjki. Gra pokazuje także dzieciom następstwa czasowe, rozwija wyobraźnię oraz analizę i syntezę wzrokową.


Pozwólmy także dziecku na budowanie skomplikowanych i oryginalnych konstrukcji z klocków, pobudzają wyobraźnię dziecka oraz wspierają rozwój poznawczy.

Idealne do tego będzie pomoc Drewniany zestaw konstrukcyjny. Zestaw składa się z 68 elementów, wśród których znajdują się klocki o różnym kształcie. Dzięki instrukcji zamieszczonej w pudełku, mały majsterkowicz może skręcić różne ciekawe konstrukcje, tj. pies, koń, helikopter, samochód czy motocykl. Zabawka, oprócz tego, że pobudza wyobraźnię i kreatywne oraz analityczne myślenie, to także posiada wiele walorów terapeutycznych. Dziecko zakręcając śrubki, ćwiczy motorykę ręki, wzmacnia siłę palców, uczy się prawidłowego chwytu.

Ważna dla przedszkolaka pod kątem przygotowania go do sztuki pisania w szkolnej ławie jest sprawność manualna. Przygotowanie ręki jest tutaj kluczowym zadaniem. Wykorzystanie pomocy takiej jak dwustronna tablica kredowa przyniesie same korzyści wpłynie na kreatywność dziecka i usprawni motorykę małą.

Kolejna pomoc, rozwijająca dziecko w zakresie motoryki małej to Dwustronna tablica magnetyczno-kredowa z literkami. Tablica posiada wygodną podpórkę, dzięki której łatwo można umiejscowić ją na blacie stolika. Z jednej strony wyposażona została w powłokę magnetyczną, do której przykleja się magnesy, tworząc w ten sposób swoje słowa oraz rysować markerem, z drugiej zaś posiada powłokę, po której z łatwością pisze się i rysuje kredą. sztaluga posiada również uchwyt, na który nałożony jest papier do swobodnego tworzenia swoich rysunków. Tablica została przemyślana w ten sposób, by ułatwić dziecku korzystanie z niej, dlatego u dołu posiada pojemniczek na pisak, magnesy, kredę, ścierak oraz otwory na pojemniczki z wodą.

Innym produktem wspierającym zdolności manualne jest piasek kinetyczny nazywany też sensorycznym. Stymuluje on pracę palców i motorykę dłoni. Ponadto rozwija wyobraźnię oraz zapewnia doznania dotykowe. Piasek sensoryczny zbliżony jest wyglądem do naturalnego, a jednocześnie jest znacznie bardziej plastyczny i miły w dotyku. Dziecko dotykając piasku ma wrażenie, że ten przesypuje się przez jego ręce, a mimo tego piasek cały czas można formować jak plastelinę. Wielką zaletą piasku jest to, że można używać go w domu czy sali przedszkolnej bez obaw o zabrudzenia i bałagan. Pozwala na tworzenie wielu kreatywnych i autorskich budowli.

Po więcej inspiracji i pomysłów, jak pracować z przedszkolakiem i rozwijać jego wyobraźnię, myślenie i kreatywność, zapraszamy do naszego sklepu. To właśnie to po go stworzyliśmy, prowadzimy i wciąż się udoskonalamy. Chcemy pomóc Wam - Rodzicom i nauczycielom oraz zapewnić wsparcie i stabilny rozwój dzieciom.

 

 

 

 

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.