Jak ćwiczyć pamięć dziecka? - 9 pomysłów na ćwiczenia z dzieckiem

266

Za pewne umiejętności i wydarzenia w naszym życiu odpowiada pamięć, dzięki niej mamy wspomnienia oraz zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Dzięki tej ważnej funkcji mózgu wiemy również kim jesteśmy, skąd pochodzimy i kim są nasi bliscy. Pamięć najbardziej rozwija się do 15 roku życia, a rozpoczyna już w życiu płodowym.

Dobra pamięć to klucz do sukcesu w szkole i pracy. Warto ćwiczyć i rozwijać ją od najmłodszych lat. To w jaki sposób będziemy rozwijać i wspierać mózg dziecka zaprocentuje w przyszłości. Pamięć małego dziecka jest bardzo plastyczna, a sposobami na jej rozwój są m.in.:

Pierwszą propozycją zabawy dla dziecka, która się nasuwa jest tu gra memory (z ang. pamięć). Polega ona na łączeniu ze sobą par obrazków. Dla młodszych dzieci około dwuletnich będą to zestawy 10-14 par, natomiast czterolatkom można podnieść poprzeczkę i utrudnić zadanie.

W ofercie naszego sklepu warto zwrócić uwagę na Memo dotykowe kształty (zestaw w woreczku), który dopasowuje pary wzrokowo i dotykowo.

Układając  dziecko skupia się nie tylko  na określonym schemacie, ale poznaje kolory , rozwija wyobraźnię i mowę opowieściową. Jest szczególnie pomocna w terapii ze spectrum autyzmu a także rozwija zmysł dotyku, stymuluje percepcję.

Drugim zestawem gry memo jest zestaw gier Logopedyczny Piotruś. Memory.

Gra, w której może uczestniczyć od 2 do 5 osób. Zawiera 12  par kart. Zasady gry są bardzo proste: każdy gracz odsłania 2 karty i głośno wymawia ich nazwę. Wygrywa osoba, która odkryje dwie takie same karty i głośno wymówi ich nazwę. Następnie zabiera parę, którą udało mu się odgadnąć. Osoba, która zbierze jak największą liczbę par, wygrywa rozgrywkę.
Gra zalecana dla dzieci od 3 roku życia.

Nasza pamięć działa poprzez skojarzenia, a zatem każda informacja jest połączona z inną.

Umiejętność tą można ćwiczyć już u przedszkolaka poprzez zagadki wymagające od dziecka łączenia ze sobą przedmiotów w pary. Przykładem takiej zabawy będzie gra Skojarzenia.

Jest nie tylko zabawą ale jednocześnie pomocą dydaktyczną dla dzieci w wieku przedszkolnym. Opakowanie zawiera 24 komplety puzzli. Każdy komplet składa się z trzech pasujących do siebie obrazków. Gra polegająca na skojarzeniu obrazków rozwija u dzieci koncentrację, logiczne myślenie, pamięć i sprawność manualną. Można bawić się indywidualnie jak i zespołowo. Zabawa z opiekunem, który wskazuje różne wersje zabawy i pomaga w trudniejszych zadaniach będzie jeszcze bardziej fascynująca. Uczy myślenia abstrakcyjnego i rozwija wyobraźnię, a dzięki tym zaletom można ją wykorzystać w terapii ze spektrum autyzmu.

Mało kto z nas wie że na powierzchni dłoni znajdują się zakończenia nerwowe, które odpowiadają za logiczne myślenie i zapamiętywanie. Najlepszą propozycją zabaw dla dziecka w tej kategorii będzie lepienie z plasteliny, ciastoliny, nawlekanie koralików, wyplatanki ze sznureczków, układnie guzików.

Nowoczesną alternatywą ciastoliny jest ciasto-pianka, którą polecamy do zabaw dla małych rączek.

Ciasto-pianka wysycha pod wpływem kontaktu z powietrzem ponieważ produkowana jest na bazie wody. Możliwość odświeżenia, skrapiając masę wodą i ugniatając, jest jej dodatkową zaletą. Jej cechami charakterystycznymi jest miękkość, gładkość i elastyczność. Tworzenie z niej figurek gwarantuje czystość i bezpieczeństwo, ponieważ substancja nie brudzi podłóg i dywanów. Ciasto-pianka jest zdecydowanie lżejsza niż plastelina i modelina. Poprzez zabawę dziecko ma okazję do swobodnej wypowiedzi i wyzwala tłumione emocje.

Często włączaj dziecku muzykę ma ona duży wpływ na pamięć słuchową. Badania dowodzą że największy wpływ na pamięć ma muzyka barokowa, ale słuchajcie razem tego co lubicie po prostu.

Ciekawą propozycją gry z tej kategorii będzie Gra w Pamięć dźwiękową, jest grą dydaktyczną polegająca na zapamiętaniu i zebraniu największej ilości par złożonych z dwu klocków wydających ten sam dźwięk. Skoncentrowana na sygnałach dźwiękowych ich różnicowaniu i identyfikacji wprowadza jej uczestników w świat dźwięku. Dzięki grze jej uczestnik nauczy się zapamiętywania i szybkiego kojarzenia rozwinie wrażliwość słuchową i koordynację słuchowo ruchową. Dodatkową atrakcją jest użycie planszy i kolorowej kostki. Istniej również opcja gry w tradycyjny sposób trenując pamięć wzrokową.

Pamiętaj - aby ćwiczyć pamięć u dziecka:

✔️ Zachęcaj dziecko do grania w gry planszowe, starszym dzieciom możemy zaproponować warcaby, szachy ponieważ pomagają w rozwijaniu pamięci logicznej.

✔️ młodszym dzieckiem bawmy się w ukrywanie różnych przedmiotów w pokoju. Zabawę możemy nazywać detektywem, gdyż dziecko musi odgadnąć co ukryliśmy przed nim.

✔️ Bardzo fajnie w stymulacji pamięci sprawdzą się krótkie wierszyki, wyliczanki oraz piosenki, najlepiej z pokazywaniem. Na początek mogą to być 2-3 ruchy, które dziecko powinno zapamiętać.

✔️ Układamy w rzędzie kilka przedmiotów, odsłaniamy, dziecko przygląda się przedmiotom zapamiętując ich kolejność. Ponownie zasłaniamy kartką, a zadaniem dziecka jest ułożenie przedmiotów w takiej samej kolejności.

✔️ Zapewnij dziecku jak najwięcej ruchu na dworze. Dotleniony mózg pracuje prawidłowo, a do tego ruch naprzemienny kończyn, który wykonujemy podczas jazdy na rowerze, pływanie czy jazda konna dodatkowo go usprawniają.

✔️ Powiedz dziecku, że pokażesz mu teraz śmieszne np. małpie ruchy, a jego zadaniem jest zrobienie tak samo. Możesz dotknąć głowy, a następnie klasnąć w ręce. Zadaniem dziecka jest powtórzenie sekwencji ruchów.

Bardzo ważnym aspektem we wsparciu pamięci dziecka jest dieta bogata w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego),witamin z grupy B, magnezu który wpływa na pamięć i koncentrację. Naturalnymi produktami które wspierają pamięć i koncentracje naszych dzieci, będą orzechy, żółtko jaja kurzego zawierające lecytynę, a nawet popcorn i czekolada, które są wyśmienitym źródłem magnezu.

Poza tym, pamiętajmy o suplementacji kwasów omega 3, upewnijmy się czy dany preparat zawiera kwasy DHA, ponieważ mają one kluczowy wpływ na pracę mózgu, a ich niedobór powoduje problemy z koncentracją.

Po więcej propozycji gier i zabaw wspierających pamięć zapraszamy do naszego sklepu liger.net.pl

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.