Jak ćwiczyć pamięć dziecka? - 9 pomysłów na ćwiczenia z dzieckiem

81

Za pewne umiejętności i wydarzenia w naszym życiu odpowiada pamięć, dzięki niej mamy wspomnienia oraz zdolność do uczenia się nowych rzeczy. Dzięki tej ważnej funkcji mózgu wiemy również kim jesteśmy, skąd pochodzimy i kim są nasi bliscy. Pamięć najbardziej rozwija się do 15 roku życia, a rozpoczyna już w życiu płodowym.

Dobra pamięć to klucz do sukcesu w szkole i pracy. Warto ćwiczyć i rozwijać ją od najmłodszych lat. To w jaki sposób będziemy rozwijać i wspierać mózg dziecka zaprocentuje w przyszłości. Pamięć małego dziecka jest bardzo plastyczna, a sposobami na jej rozwój są m.in.:

Pierwszą propozycją zabawy dla dziecka, która się nasuwa jest tu gra memory (z ang. pamięć). Polega ona na łączeniu ze sobą par obrazków. Dla młodszych dzieci około dwuletnich będą to zestawy 10-14 par, natomiast czterolatkom można podnieść poprzeczkę i utrudnić zadanie. W ofercie naszego sklepu warto zwrócić uwagę na Memo dotykowe kształty (zestaw w woreczku).

Pomoc sensoryczna memory dotykowe kształty, pozwala dopasować pary nie tylko wzrokowo, ale także dotykowo.

Pomoc wpływa znakomicie na zmysł dotyku, stymuluje percepcję, rozwija wyobraźnię i mowę opowieściową. Pozwala też dziecku na utrwalanie kolorów i różnych kształtów. Znakomita pomoc i zabawka dla dzieci ze spektrum autyzmu. Umożliwia skupienie się na wykonywaniu czynności w określonym schemacie.

Drugim zestawem gry memo jest zestaw gier Logopedyczny Piotruś. Memory.

Gra zalecana jest dla dzieci już od 3 roku życia. Może w niej uczestniczyć od 2 do 5 osób.

Do gry należy wykorzystać 12 par kart. Można też w zależności od wieku i możliwości dzieci wykorzystać mniejszą ilość par. Karty układa się obrazkami do dołu. Karty można ułożyć w rzędach, bądź luźno poukładać na stole. Następnie każdy z graczy (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) odsłania po 2 karty i głośno wymawia ich nazwę. Dziecko, które odkryje dwa takie same obrazki zabiera parę ze stołu. Wygrywa ta osoba, która po odkryciu wszystkich kart będzie miała najwięcej par.

Nasza pamięć działa poprzez skojarzenia, a zatem każda informacja jest połączona z inną.

Umiejętność tą można ćwiczyć już u przedszkolaka poprzez zagadki wymagające od dziecka łączenia ze sobą przedmiotów w pary. Przykładem takiej zabawy będzie gra Skojarzenia.

Skojarzenia to świetna zabawa i jednocześnie pomoc dydaktyczna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pudełko zawiera 24 komplety puzzli, z których każdy składa się z trzech pasujących do siebie tematycznie obrazków. Warianty zabawy, podczas których należy w różny sposób skojarzyć obrazki, uczą dzieci koncentracji, rozwijają logiczne myślenie, pamięć , wyobraźnię oraz sprawność manualną. Dzieci mogą bawić się i grać indywidualnie lub w większym gronie. Dobrze jeśli w zabawie towarzyszy dzieciom opiekun, który wskazuje różne wersje zabawy i pomaga w trudniejszych zadaniach. Gra Skojarzenia znakomicie wkomponowuje się w terapię dzieci ze spektrum autyzmu. Uczy bowiem myślenia abstrakcyjnego i rozwija wyobraźnię.

Mało kto z nas wie że na powierzchni dłoni znajdują się zakończenia nerwowe, które odpowiadają za logiczne myślenie i zapamiętywanie. Najlepszą propozycją zabaw dla dziecka w tej kategorii będzie lepienie z plasteliny, ciastoliny, nawlekanie koralików, wyplatanki ze sznureczków, układnie guzików.

Nowoczesną alternatywą ciastoliny jest ciasto-pianka, którą polecamy do zabaw dla małych rączek.

Ciasto-pianka Super Dough produkowana jest na bazie wody, więc wysycha pod wpływem kontaktu z powietrzem. Można ją odświeżyć, a nawet użyć ponownie skrapiając masę wodą i ugniatając. Jest wyjątkowo miękka, gładka i elastyczna. Poza tym tworzenie z niej figurek gwarantuje czystość i bezpieczeństwo, zaś pojedyncze kolory można ze sobą łączyć. Substancja nie brudzi podług i dywanów. Figurki po zastygnięciu nie zmieniają kształtu. Ciasto-pianka jest 4 razy lżejsza, niż zwykła ciastolina i 6 razy lżejsza, niż modelina Często możliwość radosnej zabawy, lepienia wyzwala w dziecku tłumione dotąd emocje, stanowi okazję do swobodnej wypowiedzi.

Często włączaj dziecku muzykę ma ona duży wpływ na pamięć słuchową. Badania dowodzą że największy wpływ na pamięć ma muzyka barokowa, ale słuchajcie razem tego co lubicie po prostu.

Ciekawą propozycją gry z tej kategorii będzie Gra w Pamięć dźwiękową, która polega na zapamiętaniu poszczególnych dźwięków i zebraniu jak największej liczby par tworzących się z dwóch klocków wydających ten sam dźwięk. Pamięć dźwiękowa to gra dydaktyczna, która wprowadza jej uczestników w świat dźwięku. Jej celem jest nauka uważnego słuchania, koncentrowania się na sygnałach dźwiękowych oraz ich identyfikowanie i różnicowanie. Uczy również zapamiętywania i szybkiego kojarzenia dźwięków. Rozwija pamięć słuchową, wrażliwość słuchową i koordynację słuchowo-wzrokowo-ruchową. Bardzo atrakcyjna i emocjonująca jest również wersja gry z użyciem planszy i kolorowej kostki. Można również zagrać w Pamięć tradycyjną - opartą na wykorzystaniu pamięci wzrokowej, co urozmaica zabawę i jest świetnym treningiem tej pamięci.

Pamiętaj - aby ćwiczyć pamięć u dziecka:

✔️ Zachęcaj dziecko do grania w gry planszowe, starszym dzieciom możemy zaproponować warcaby, szachy ponieważ pomagają w rozwijaniu pamięci logicznej.

✔️ młodszym dzieckiem bawmy się w ukrywanie różnych przedmiotów w pokoju. Zabawę możemy nazywać detektywem, gdyż dziecko musi odgadnąć co ukryliśmy przed nim.

✔️ Bardzo fajnie w stymulacji pamięci sprawdzą się krótkie wierszyki, wyliczanki oraz piosenki, najlepiej z pokazywaniem. Na początek mogą to być 2-3 ruchy, które dziecko powinno zapamiętać.

✔️ Układamy w rzędzie kilka przedmiotów, odsłaniamy, dziecko przygląda się przedmiotom zapamiętując ich kolejność. Ponownie zasłaniamy kartką, a zadaniem dziecka jest ułożenie przedmiotów w takiej samej kolejności.

✔️ Zapewnij dziecku jak najwięcej ruchu na dworze. Dotleniony mózg pracuje prawidłowo, a do tego ruch naprzemienny kończyn, który wykonujemy podczas jazdy na rowerze, pływanie czy jazda konna dodatkowo go usprawniają.

✔️ Powiedz dziecku, że pokażesz mu teraz śmieszne np. małpie ruchy, a jego zadaniem jest zrobienie tak samo. Możesz dotknąć głowy, a następnie klasnąć w ręce. Zadaniem dziecka jest powtórzenie sekwencji ruchów.

Bardzo ważnym aspektem we wsparciu pamięci dziecka jest dieta bogata w Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego),witamin z grupy B, magnezu który wpływa na pamięć i koncentrację. Naturalnymi produktami które wspierają pamięć i koncentracje naszych dzieci, będą orzechy, żółtko jaja kurzego zawierające lecytynę, a nawet popcorn i czekolada, które są wyśmienitym źródłem magnezu.

Poza tym, pamiętajmy o suplementacji kwasów omega 3, upewnijmy się czy dany preparat zawiera kwasy DHA, ponieważ mają one kluczowy wpływ na pracę mózgu, a ich niedobór powoduje problemy z koncentracją.

Po więcej propozycji gier i zabaw wspierających pamięć zapraszamy do naszego sklepu liger.net.pl

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.