Pomoce obciążeniowe w integracji sensorycznej

Pomoce obciążeniowe takie jak kołderki, kocyki, kołnierze, maty czy woreczki wykorzystywane są podczas zajęć terapeutycznych dotyczących dysfunkcji i zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Zapewnia dzieciom potrzebującym czucia głębokiego, docisku i bodźców sensorycznych. Pomoce obciążeniowe powodują obniżenie nadmiernego pobudzenia, nadruchliwości, a także stymulują układ nerwowy. Produkty obciążeniowe służą ułatwieniu prowadzenia terapii zarówno w gabinetach specjalistów, jak i do samodzielnego ćwiczenia z dzieckiem w domu. Specjalistycznie dobrane produkty umożliwiają łatwą podróż różnymi środkami transportu nie zaburzając naturalnej aktywności dziecka. Produkty wykonywane są ręcznie, co daje nam gwarancje, że są one trwałe i mniej podatne na czynniki zewnętrzne. Tkaniny, z których są wykonane pomoce obciążeniowe do integracji sensorycznej, wyróżniają się ciekawą kolorystyką i wzornictwem. Pomoce obciążeniowe polecane są zwłaszcza przy zabawach kreatywnych, które wymagają skupienia.

Czucie głębokie za pomocą kamizelek i pomocy obciążeniowych

Natomiast poduszki sensoryczne spełniają rolę ruchomej ścieżki. Są one obciążnikiem zarówno dla nóg, a także pleców, ud, czy głowy. Poszczególne elementy stanowią spójną pomoc w równomiernym obciążeniu dzieci potrzebujących wzmocnionych bodźców zewnętrznych w terapii integracji sensorycznej.

Koc obciążeniowy – właściwości

Jest to rodzaj okrycia stosowany w przypadkach wystąpienia zaburzeń głębokiego czucia sensorycznego. Zaletą takiego koca jest to, że wpływa na mięśnie głębokie i ścięgna, w których położony jest tzw. układ proprioceptywny sterujący prawidłową integracją sensoryczną organizmu.

Kiedy warto stosować koc obciążeniowy?

Koc obciążeniowy może być z powodzeniem stosowany w przypadku dzieci borykających się z problemami z koncentracją, nadpobudliwością, nadmiernym lękiem lub odczuwających częste zmęczenie.

Koc obciążeniowy można stosować nie tylko w domu i podczas snu dziecka, ale także sprawdzi się on poza domem. Dziecko może kłaść sobie kocyk na kolana, aby się uspokoić.

Kołdra obciążeniowa - najważniejsze informacje

Jaka może być masa kołdry obciążeniowej?

Różnice pomiędzy stosowaniem kołdry, a koca obciążeniowego są stosunkowo niewielkie. Waga koca nie powinna przekraczać 10% całkowitej masy ciała dziecka, natomiast przypadku kołdry ciężar ten może sięgać do 15%.

Jak kołdra obciążeniowa wpływa na organizm?

Stosowanie kołdry obciążeniowej pomaga w ograniczeniu aktywności układu autonomicznego, co przekłada się na zmniejszenie poziomu lęku i pobudzenia występującego na tle psychoruchowym.

Zastosowanie kołdry obciążeniowej

Kołdrę obciążeniową warto stosować w przypadku dzieci cierpiących na zespół Aspergera, ADHD lub zaburzenia SI. Taka kołdra jest również pomocna, gdy u dzieci występują zaburzenia snu. Kołdra obciążeniowa może być wykorzystywana z powodzeniem zarówno w domu, jak i w gabinecie terapeutycznym.

Sposoby wykorzystania kołdry obciążeniowej

Ciekawymi przykładami na wykorzystanie kołdry obciążeniowej mogą być zabawy polegające na zawijaniu dziecka w kołdrę i dokładaniu docisku w postaci np. zabawki. Można również maluchowi ułożyć kołdrę na kolanach. Kołdra może być też z powodzeniem stosowana jako przeszkoda, pod którą dziecko może próbować się przeczołgać.

Kamizelka obciążeniowa – co warto o niej wiedzieć?

Ile może ważyć kamizelka obciążeniowa?

Kamizelka obciążeniowa od zwykłych różni się tym, że ma wszyte obciążniki, które według założeń nie mogą przekroczyć 5% całkowitej masy ciała dziecka. Co więcej, kamizelki mogą być skonstruowane, tak aby móc nosić je zarówno na ubraniu, jak i pod nim. Obciążenie jest rozłożone równomiernie, tak aby dziecko podczas użytkowania nie odczuwało dyskomfortu.

W jakich przypadkach należy zakupić kamizelkę obciążeniową?

Kamizelkę obciążeniową stosuje się, gdy dziecko:

  • boryka się z nadmiarem energii,
  • jest wycofane, lękliwe,
  • nie potrafi zorganizować swojego działania,
  • przesadnie często szuka kontaktu fizycznego z innymi.

Jak kamizelka obciążeniowa wpływa na funkcjonowanie dziecka?

Kamizelka pomaga w skupieniu się na wykonywaniu powierzonych zadań. Ponadto wspiera ona integrację dziecka się z otoczeniem, a także pomaga nabrać pewności siebie – a wszystko to dzięki zapewnieniu organizmowi bodźców sensorycznych na odpowiednim poziomie.

O czym należy pamiętać przy korzystaniu z pomocy obciążeniowych?

Pamiętajmy o tym, aby do pomocy obciążeniowych przyzwyczajać dziecko stopniowo. Nie należy przykrywać malucha na całą noc, ani nie zakładać kamizelki na cały dzień, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego przeciążenia organizmu. Szacuje się, że w początkowym okresie użytkowania pomocy obciążeniowych w zupełności wystarczy stosować je przez 2 godziny w ciągu dnia.

Zobacz także: pomoce SI

Aktywne filtry

Poduszki sensoryczne

Poduszki sensoryczne - pomoce SI

182,00 zł Cena

Komplet poduszek sensorycznych składa się z 8 kwadratów o wymiarach 28 cm x 28 cm.

Poszczególne elementy mogą doskonale spełniać rolę ruchomej ścieżki sensorycznej, a jako poduszki obciążać nogi, plecy, uda, czy głowę.

Wąż sensoryczny

Wąż sensoryczny

135,00 zł Cena

Wąż sensoryczny, uszyty jest z jednakowej długości 6 segmentów, co daje efekt 120 cm zróżnicowanej pod każdym względem, wspaniałej zabawki.

Czapka obciążona

Czapka sensoryczna - obciążona

115,00 zł Cena

Czapka została zaprojektowana tak, aby można było zmieniać jej obciążenie. Podzielona jest na komory, dzięki czemu woreczki z obciążeniem można wyjmować (do prania lub zmiany wagi obciążenia czapki). Każda czapka ma wszyty ściągacz, który umożliwia dopasowanie czapki do obwodu głowy pacjenta.

Poduszki sensoryczne otwierane

Poduszki sensoryczne otwierane

120,00 zł Cena

W kieszeniach można umieszczać różne wypełnienia (np.: kamyki, szyszki, fasolę, folię, piankę, guziki lub użyć gotowych woreczków z różnymi wypełnieniami.

Kamizelka obciążona codzienna rozmiar L i XL. Kamizelka sensoryczna

Kamizelka obciążona codzienna rozmiar L. Kamizelka sensoryczna

249,00 zł Cena

Kamizelki obciążone codzienne przeznaczone są do terapii – stymulacji czucia głębokiego, wyciszenia, rozluźnienia, skoncentrowania podczas zajęć w przedszkolu czy szkole, mogą być z powodzeniem noszone podczas zabawy, jak i po prostu jako zwykła część garderoby w czasie dnia.