Pomoce obciążeniowe w integracji sensorycznej

Pomoce obciążeniowe takie jak kołderki, kocyki, kołnierze, maty czy woreczki wykorzystywane są podczas zajęć terapeutycznych dotyczących dysfunkcji i zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci. Zapewnia dzieciom potrzebującym czucia głębokiego, docisku i bodźców sensorycznych. Pomoce obciążeniowe powodują obniżenie nadmiernego pobudzenia, nadruchliwości, a także stymulują układ nerwowy. Produkty obciążeniowe służą ułatwieniu prowadzenia terapii zarówno w gabinetach specjalistów, jak i do samodzielnego ćwiczenia z dzieckiem w domu.

Czucie głębokie za pomocą kamizelek, kołder, kocy i innych pomocy obciążeniowych

Specjalistycznie dobrane produkty umożliwiają łatwą podróż różnymi środkami transportu nie zaburzając naturalnej aktywności dziecka. Produkty wykonywane są ręcznie, co daje nam gwarancje, że są one trwałe i mniej podatne na czynniki zewnętrzne. Tkaniny, z których są wykonane pomoce obciążeniowe do integracji sensorycznej, wyróżniają się ciekawą kolorystyką i wzornictwem. Pomoce obciążeniowe polecane są zwłaszcza przy zabawach kreatywnych, które wymagają skupienia.

Natomiast poduszki sensoryczne spełniają rolę ruchomej ścieżki. Są one obciążnikiem zarówno dla nóg, a także pleców, ud, czy głowy. Poszczególne elementy stanowią spójną pomoc w równomiernym obciążeniu dzieci potrzebujących wzmocnionych bodźców zewnętrznych w terapii integracji sensorycznej.

Koc obciążeniowy w terapii sensorycznej

Koc obciążeniowy to narzędzie służące do terapii, ćwiczeń i relaksu. Powstały głównie z myślą o osobach, które cierpią na zaburzenia neurorozwojowe, neurologiczne, neuropsychiatryczne i psychiczne. Korzyści z jego stosowania mogą odczuć również osoby zdrowe. Przykłady zaburzeń, w których zaleca się stosowanie koca ważonego, to ADHD, zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół Rhetta, zespół Tourette'a, a także depresja, bezsenność, przewlekły stres lub ból.

Koc obciążeniowy – właściwości

Jest to rodzaj okrycia stosowany w przypadkach wystąpienia zaburzeń głębokiego czucia sensorycznego. Zaletą takiego koca jest to, że wpływa na mięśnie głębokie i ścięgna, w których położony jest tzw. układ proprioceptywny sterujący prawidłową integracją sensoryczną organizmu.

Kiedy warto stosować koc obciążeniowy?

Koc obciążeniowy można stosować przed zaśnięciem i w trakcie snu. Pozwala poczuć głęboki ucisk, który wpływa na mięśnie, ścięgna i stawy. Powoduje spadek napięcia mięśni, rozluźnienie i zmniejszenie lęku. Pomaga obniżyć wydzielanie hormonu stresu, co przekłada się na lepszą jakość snu, zwłaszcza u dzieci ze spektrum autyzmu.

Koc obciążeniowy może być z powodzeniem stosowany w przypadku dzieci borykających się z problemami z koncentracją, nadpobudliwością, nadmiernym lękiem lub odczuwających częste zmęczenie.

Koc obciążeniowy można stosować nie tylko w domu i podczas snu dziecka, ale także sprawdzi się on poza domem. Dziecko może kłaść sobie kocyk na kolana, aby się uspokoić.

Koc obciążeniowy w terapii zaburzeń rozwojowych

Celem terapii osób cierpiących na zaburzenia rozwojowe jest przywrócenie zdolności prawidłowego odczuwania całego ciała i kierowania nim. Głęboki ucisk, jaki wywiera na ciało koc obciążeniowy, poprawia równowagę serotoniny i kortyzolu, czyli hormonów radości i stresu. Podczas ucisku, wydzielanie kortyzolu zostaje zahamowane, wzrasta za to produkcja serotoniny. Jest to szczególnie ważne dla osób z tymi zaburzeniami rozwojowymi, które wynikają z niedoboru serotoniny.

Jak dobrać wagę koca obciążeniowego?

W sklepie Liger znajdziesz koce o różnej wadze, dzięki czemu można dobrać model o właściwym obciążeniu. Waga koca obciażeniowego zależy od wzrostu i wagi użytkownika. Waga koca nie powinna przekraczać 10% całkowitej masy ciała. Dzieciom o wadze do 30 kg, zalecany jest koc o obciążeniu nie przekraczającym 3 kg.

Kołdra obciążeniowa - najważniejsze informacje

Jaka może być masa kołdry obciążeniowej?

Różnice pomiędzy stosowaniem kołdry, a koca obciążeniowego są stosunkowo niewielkie. Waga kołdry obciążeniowej może sięgać do 15% masy ciała dziecka.

Jak kołdra obciążeniowa wpływa na organizm?

Stosowanie kołdry obciążeniowej pomaga w ograniczeniu aktywności układu autonomicznego, co przekłada się na zmniejszenie poziomu lęku i pobudzenia występującego na tle psychoruchowym.

Zastosowanie kołdry obciążeniowej

Kołdrę obciążeniową warto stosować w przypadku dzieci cierpiących na zespół Aspergera, ADHD lub zaburzenia SI. Taka kołdra jest również pomocna, gdy u dzieci występują zaburzenia snu. Kołdra obciążeniowa może być wykorzystywana z powodzeniem zarówno w domu, jak i w gabinecie terapeutycznym.

Sposoby wykorzystania kołdry obciążeniowej

Ciekawymi przykładami na wykorzystanie kołdry obciążeniowej mogą być zabawy polegające na zawijaniu dziecka w kołdrę i dokładaniu docisku w postaci np. zabawki. Można również maluchowi ułożyć kołdrę na kolanach. Kołdra może być też z powodzeniem stosowana jako przeszkoda, pod którą dziecko może próbować się przeczołgać.

Kamizelka obciążeniowa – co warto o niej wiedzieć?

Ile może ważyć kamizelka obciążeniowa?

Kamizelka obciążeniowa od zwykłych różni się tym, że ma wszyte obciążniki, które według założeń nie mogą przekroczyć 5% całkowitej masy ciała dziecka. Co więcej, kamizelki mogą być skonstruowane, tak aby móc nosić je zarówno na ubraniu, jak i pod nim. Obciążenie jest rozłożone równomiernie, tak aby dziecko podczas użytkowania nie odczuwało dyskomfortu.

W jakich przypadkach należy zakupić kamizelkę obciążeniową?

Kamizelkę obciążeniową stosuje się, gdy dziecko:

  • boryka się z nadmiarem energii,
  • jest wycofane, lękliwe,
  • nie potrafi zorganizować swojego działania,
  • przesadnie często szuka kontaktu fizycznego z innymi.

Kamizelki obciążeniowe dla dzieci– jak działają?

Kamizelki obciążeniowe są przeznaczone dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Wykorzystują swoją wagę do wzmocnienia mięśni, pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy i poprawiają koordynację ruchową. Kamizelki takie można nosić na zewnątrz lub wewnątrz ubrania. Powinny być dobrze dopasowane i bezpiecznie zapięte. Używając kamizelki obciążeniowej, zaczynaj od małych ilości ciężaru, aby uniknąć nadmiernego obciążenia dziecka. Potem możesz stopniowo zwiększać ciężar.

Jak kamizelka obciążeniowa wpływa na funkcjonowanie dziecka?

Kamizelka pomaga w skupieniu się na wykonywaniu powierzonych zadań. Ponadto wspiera ona integrację dziecka się z otoczeniem, a także pomaga nabrać pewności siebie – a wszystko to dzięki zapewnieniu organizmowi bodźców sensorycznych na odpowiednim poziomie.

O czym należy pamiętać przy korzystaniu z pomocy obciążeniowych?

Pamiętajmy o tym, aby do pomocy obciążeniowych przyzwyczajać dziecko stopniowo. Nie należy przykrywać malucha na całą noc, ani nie zakładać kamizelki na cały dzień, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego przeciążenia organizmu. Szacuje się, że w początkowym okresie użytkowania pomocy obciążeniowych w zupełności wystarczy stosować je przez 2 godziny w ciągu dnia.

Zobacz także: pomoce SI

Aktywne filtry

Mata do ćwiczeń
  • -10%
  • -10%

Mata do ćwiczeń, karimata EVA

40,50 zł Cena podstawowa 45,00 zł -10% Cena

Mata do ćwiczeń sprawdzi się podczas rehabilitacji, ćwiczeń korekcyjnych oraz innych aktywności sportowych, które z jej udziałem mogą odbywać się zarówno w salach i gabinetach terapeutycznych, jak i na świeżym powietrzu.

Kamizelka obciążona codzienna rozmiar L i XL. Kamizelka sensoryczna

Kamizelka obciążona codzienna rozmiar L. Kamizelka sensoryczna

335,00 zł Cena

Kamizelki obciążone codzienne przeznaczone są do terapii – stymulacji czucia głębokiego, wyciszenia, rozluźnienia, skoncentrowania podczas zajęć w przedszkolu czy szkole, mogą być z powodzeniem noszone podczas zabawy, jak i po prostu jako zwykła część garderoby w czasie dnia.

Poduszki sensoryczne otwierane

Poduszki sensoryczne otwierane

172,00 zł Cena

W kieszeniach można umieszczać różne wypełnienia (np.: kamyki, szyszki, fasolę, folię, piankę, guziki lub użyć gotowych woreczków z różnymi wypełnieniami.

Czapka obciążona

Czapka sensoryczna - obciążona

185,00 zł Cena

Czapka została zaprojektowana tak, aby można było zmieniać jej obciążenie. Podzielona jest na komory, dzięki czemu woreczki z obciążeniem można wyjmować (do prania lub zmiany wagi obciążenia czapki). Każda czapka ma wszyty ściągacz, który umożliwia dopasowanie czapki do obwodu głowy pacjenta.

Wąż sensoryczny

Wąż sensoryczny

179,00 zł Cena

Wąż sensoryczny, uszyty jest z jednakowej długości 6 segmentów, co daje efekt 120 cm zróżnicowanej pod każdym względem, wspaniałej zabawki.

Poduszki sensoryczne

Poduszki sensoryczne - pomoce SI

210,00 zł Cena

Komplet poduszek sensorycznych składa się z 8 kwadratów o wymiarach 28 cm x 28 cm.

Poszczególne elementy mogą doskonale spełniać rolę ruchomej ścieżki sensorycznej, a jako poduszki obciążać nogi, plecy, uda, czy głowę.