Ćwiczenia i zabawki do motoryki dużej

Motoryka duża obejmuje ruchy angażujące całe ciało. Stanowi ona bazę rozwojową dla motoryki małej i grafomotoryki. Do przykładowych ruchów zaliczanych do motoryki dużej zaliczyć możemy pływanie, bieganie, chodzenie, grę w piłkę i wiele innych. W sklepie Liger oferujemy ćwiczenia i zabawki do rozwoju motoryki dużej dla dzieci z dysfunkcjami. Sprawdź nasz asortyment!

Rozwój fizyczny dzieci z dysfunkcjami

Zmysły kształtowane są u dziecka już we wczesnym etapie życia płodowego. Do podstawowych zaliczamy: zmysł dotyku, zmysł przedsionkowy (ruch ciała) oraz ruch proprioceptywny (świadomość własnego ciała). W trakcie rozwoju mózgu zmysły te zaczynają ze sobą współoddziaływać, co jest niezbędne do właściwej interpretacji bodźców napływających z zewnątrz. U dziecka z dysfunkcją integracji sensorycznej, zmysły współpracują w sposób zaburzony, odbierając zmysły za słabo lub zbyt silnie. Układ nerwowy nie potrafi skoordynować ich działania.

Jak rozpoznać zaburzenia w rozwoju motoryki dużej u dziecka?

Zaburzeń integracji sensorycznej można dopatrywać się w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko odczuwa niepokój z braku zrozumienia położenia i ruchu swojego ciała. Nie wie, jakie ruchy wykonuje jego głowa, ponieważ bodźce płynące z mięśni, stawów i układu nerwowego nie są precyzyjnie przetwarzane. Kiedy pojawiają się złożone gry i zabawy, dzieci z dysfunkcjami integracji sensorycznej nie rozumieją zasad i mają kłopot z planowaniem złożonych czynności. Dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej trudniej się przystosować do nowych sytuacji, mają problemy z koncentracją.

Prawidłowy rozwój motoryki dużej ma ogromne znaczenie, jako że na świat nie przychodzimy z wykształconym rozwojem fizycznym. Pierwsze zaburzenia z nią związane możemy zauważyć już w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, kiedy dziecko np. ma większe niż normalnie problemy z podnoszeniem główki, siadaniem lub z pierwszymi próbami samodzielnego stania.

Zaburzenia motoryki dużej u dziecka - do czego się przyczyniają?

Dzieci z zaburzonym rozwojem motoryki dużej mają tendencję do unikania zabaw ruchowych, a do tego nie do końca panują nad swoją szybkością i siłą. Częstym objawem są również nieskoordynowane ruchy, połączone z problemami z równowagą. Problematyczna jest również koordynacja wzrokowo-ruchowa, co widać np. podczas gier zespołowych. To najczęstsze zaburzenia, jakie pojawiają się, gdy nie do końca prawidłowo rozwinie się motoryka duża. Ćwiczenia wspomagające nie są jednak na szczęście zbyt skomplikowane i mogą przybrać formę zabawy z maluchami.

Skutkiem psychologicznym zaburzeń jest wycofanie, agresja, frustracja, niska samoocena i poczucie własnej wartości. Pomocy w leczeniu dziecka z objawami zaburzeń integracji sensorycznej należy szukać u terapeutów odpowiednio ku temu wykwalifikowanych. Nieprawidłowe oddziaływania, przełamywanie ograniczeń dziecka na siłę może być dla dziecka szkodliwe, stąd istotne jest stopniowanie trudności przy wdrażaniu terapii integracji sensorycznej.

Znaczenie zabawek i ćwiczeń w rozwoju motoryki dużej u dziecka

W sklepie internetowym Liger oferujemy zabawki, dzięki którym można uatrakcyjnić sesje terapeutyczne z dziećmi lub znaleźć odpowiednie akcesoria do pracy nad rozwojem dziecka w domu. Oferujemy m.in. beczki terapeutyczne, huśtawki sensoryczne, czy też deski rotacyjne. Pomagają one rozwinąć orientację, skoordynować równowagę i dodać dziecku pewności siebie w związku z poprawą rozwoju.

Ćwiczenia i zabawki do rozwoju motoryki dużej w sklepie Liger

W budowaniu naszego asortymentu stawialiśmy na rozwiązania sprawdzone już wcześniej w czasie terapii z dziećmi. Będą one dobrym wsparciem dla pracy w profesjonalnym gabinecie, a także podczas zabaw w domu, które mogą dać niesamowite efekty. Dziecko, ćwicząc rozwój motoryki dużej w domu, w towarzystwie rodziców, może osiągnąć wspaniałe rezultaty i spędzić wyjątkowy czas z najbliższymi mu osobami.

Aktywne filtry

Półkule sensoryczne

Półkule sensoryczne (jeż, diament) - 2 szt.

55,00 zł Cena

Półkule sensoryczne - jeż i diament, polecane są jako pomoce do ćwiczeń, stanowią także ciekawą formę zabawy dla dzieci. Dzieci mogą budować z nich różne ścieżki sensoryczne i tory przeszkód. Używanie jeży, pomaga także w leczeniu płaskostopia i zmniejszaniu napięcia mięśniowego.

Kamienie rzeczne z fakturami

Kamienie rzeczne z fakturami (5 szt.)

719,00 zł Cena

Pomoc sensoryczna Kamienie rzeczne z fakturami pobudza receptory czuciowe dzięki zastosowaniu różnorodnych faktur materiałów na kamieniach. Na każdym elemencie znajdziemy inną fakturę. Kamienie można dowolnie łączyć, zyskując dzięki temu coraz to nowe połączenia - nowe ścieżki sensoryczne.

Ścieżka sensoryczna multi

Ściezka równoważna multi. Ścieżka równoważnia

419,00 zł Cena

Ścieżka równoważnia to sprawnościowy tor, który dzieci mogą samodzielnie układać, tworząc w ten sposób atrakcyjną drogę sensoryczną. Chodzenie po ścieżce ćwiczy równowagę i koordynację oraz wzmacnia mięśnie posturalne ciała.

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna duża

249,00 zł Cena

Ścieżka sensoryczna duża to kolorowa i wytrzymała mata co ćwiczeń i terapii. Doskonale pobudza zmysł dotyku, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki pięknej kolorystyce i bardzo miękkiemu podłożu, ścieżka jest uwielbiana przez dzieci które mają problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych.

Mata twister sensoryczny

Mata Twister sensoryczny - zestaw

439,00 zł Cena

Gra sensoryczna Twister to pomoc terapeutyczna służąca do zabawy i ćwiczeń, pomaga w odwrażliwianiu poszczególnych stref ciała. Jest to pomoc szczególnie przydatna podczas terapii dzieci ze spektrum autyzmu oraz wszelkimi innymi dysfunkcjami rozwojowymi.

Mata emocje

Mata animacyjna. Gra Emocje 100 cm

169,00 zł Cena

Mata animacyjna Emocje to świetna propozycja do wspólnych gier i zabaw dla dzieci i młodzieży. Obrazki przedstawione na poszczególnych polach maty, zachęcają uczestników gry do rozmów na temat ich uczuć i stanów emocjonalnych. Gra znakomicie sprawdzi się także podczas terapii psychologicznej.

Rzut woreczkiem. Gra zręcznościowa
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Rzut woreczkiem. Gra zręcznościowa rzut do celu

120,00 zł Cena

Rzucanie woreczkami do celu rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność, a także zapewnia niezbędny każdemu dziecku ruch. Jest to prosta ale bardzo lubiana przez dzieci forma aktywnego spędzania wolnego czasu.

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń, karimata EVA

45,00 zł Cena

Mata do ćwiczeń sprawdzi się podczas rehabilitacji, ćwiczeń korekcyjnych oraz innych aktywności sportowych, które z jej udziałem mogą odbywać się zarówno w salach i gabinetach terapeutycznych, jak i na świeżym powietrzu.

Tunel do przeciskania Gąsienica
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Tunel do przeciskania Gąsienica (duży)

135,00 zł Cena

Tunel do przeciskania Gąsienica z powodzeniem może być wykorzystywany, jako pomoc do terapii integracji sensorycznej. Przeciskanie się przez niego aktywizuje układ przedsionkowy i propriocepcję., a także sprzyja doskonałej zabawie.

Tunel pufa otwierany
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Tunel sensoryczny (pufa, rozmiar L) - otwierany

495,00 zł Cena

Tunel sensoryczny - pufa w rozmiarze L to alternatywa dla starszych dzieci. Dzięki możliwości wyjęcia z niego wkładu i uprania pokrowca, zyskujemy dodatkową pewność, że praktycznie zawsze możemy utrzymać tunel w czystości.

wałek do masażu
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Wałek do masażu i rehabilitacji 15,5 cm

20,00 zł Cena

Wałek do masażu i rehabilitacji przeznaczony jest do ćwiczeń i terapii integracji sensorycznej oraz do rehabilitacji po różnych urazach. Stosuje się go do pobudzania receptorów czucia, zmniejsza on także napięcie mięśniowe.

Ścieżka sensoryczna 6 szt.

Ścieżka sensoryczna i terapeutyczna 6 elementów

220,00 zł Cena

Ścieżka sensoryczna składa się z 6 kolorowych elementów. Każdy element zakończony jest stożkowatymi wypustkami, które pobudzają receptory czuciowe i poprawiają ukrwienie ćwiczonej części ciała. Jest to m\pomoc wykorzystywana podczas terapii i rehabilitacji dzieci i osób dorosłych.