Ćwiczenia i zabawki do motoryki dużej

Motoryka duża obejmuje ruchy angażujące całe ciało. Stanowi ona bazę rozwojową dla motoryki małej i grafomotoryki. Do przykładowych ruchów zaliczanych do motoryki dużej zaliczyć możemy pływanie, bieganie, chodzenie, grę w piłkę i wiele innych. W sklepie Liger oferujemy ćwiczenia i zabawki do rozwoju motoryki dużej dla dzieci z dysfunkcjami. Sprawdź nasz asortyment!

Rozwój fizyczny dzieci z dysfunkcjami

Zmysły kształtowane są u dziecka już we wczesnym etapie życia płodowego. Do podstawowych zaliczamy: zmysł dotyku, zmysł przedsionkowy (ruch ciała) oraz ruch proprioceptywny (świadomość własnego ciała). W trakcie rozwoju mózgu zmysły te zaczynają ze sobą współoddziaływać, co jest niezbędne do właściwej interpretacji bodźców napływających z zewnątrz. U dziecka z dysfunkcją integracji sensorycznej, zmysły współpracują w sposób zaburzony, odbierając zmysły za słabo lub zbyt silnie. Układ nerwowy nie potrafi skoordynować ich działania.

Jak rozpoznać zaburzenia w rozwoju motoryki dużej u dziecka?

Zaburzeń integracji sensorycznej można dopatrywać się w okresie niemowlęcym, kiedy dziecko odczuwa niepokój z braku zrozumienia położenia i ruchu swojego ciała. Nie wie, jakie ruchy wykonuje jego głowa, ponieważ bodźce płynące z mięśni, stawów i układu nerwowego nie są precyzyjnie przetwarzane. Kiedy pojawiają się złożone gry i zabawy, dzieci z dysfunkcjami integracji sensorycznej nie rozumieją zasad i mają kłopot z planowaniem złożonych czynności. Dzieciom z zaburzeniami integracji sensorycznej trudniej się przystosować do nowych sytuacji, mają problemy z koncentracją.

Prawidłowy rozwój motoryki dużej ma ogromne znaczenie, jako że na świat nie przychodzimy z wykształconym rozwojem fizycznym. Pierwsze zaburzenia z nią związane możemy zauważyć już w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym, kiedy dziecko np. ma większe niż normalnie problemy z podnoszeniem główki, siadaniem lub z pierwszymi próbami samodzielnego stania.

Zaburzenia motoryki dużej u dziecka - do czego się przyczyniają?

Dzieci z zaburzonym rozwojem motoryki dużej mają tendencję do unikania zabaw ruchowych, a do tego nie do końca panują nad swoją szybkością i siłą. Częstym objawem są również nieskoordynowane ruchy, połączone z problemami z równowagą. Problematyczna jest również koordynacja wzrokowo-ruchowa, co widać np. podczas gier zespołowych. To najczęstsze zaburzenia, jakie pojawiają się, gdy nie do końca prawidłowo rozwinie się motoryka duża. Ćwiczenia wspomagające nie są jednak na szczęście zbyt skomplikowane i mogą przybrać formę zabawy z maluchami.

Skutkiem psychologicznym zaburzeń jest wycofanie, agresja, frustracja, niska samoocena i poczucie własnej wartości. Pomocy w leczeniu dziecka z objawami zaburzeń integracji sensorycznej należy szukać u terapeutów odpowiednio ku temu wykwalifikowanych. Nieprawidłowe oddziaływania, przełamywanie ograniczeń dziecka na siłę może być dla dziecka szkodliwe, stąd istotne jest stopniowanie trudności przy wdrażaniu terapii integracji sensorycznej.

Znaczenie zabawek i ćwiczeń w rozwoju motoryki dużej u dziecka

W sklepie internetowym Liger oferujemy zabawki, dzięki którym można uatrakcyjnić sesje terapeutyczne z dziećmi lub znaleźć odpowiednie akcesoria do pracy nad rozwojem dziecka w domu. Oferujemy m.in. beczki terapeutyczne, huśtawki sensoryczne, czy też deski rotacyjne. Pomagają one rozwinąć orientację, skoordynować równowagę i dodać dziecku pewności siebie w związku z poprawą rozwoju.

Ćwiczenia i zabawki do rozwoju motoryki dużej w sklepie Liger

W budowaniu naszego asortymentu stawialiśmy na rozwiązania sprawdzone już wcześniej w czasie terapii z dziećmi. Będą one dobrym wsparciem dla pracy w profesjonalnym gabinecie, a także podczas zabaw w domu, które mogą dać niesamowite efekty. Dziecko, ćwicząc rozwój motoryki dużej w domu, w towarzystwie rodziców, może osiągnąć wspaniałe rezultaty i spędzić wyjątkowy czas z najbliższymi mu osobami.

Aktywne filtry

Beczka terapeutyczna

Beczka terapeutyczna. Sprzęt to terapii Integracji Sensorycznej

650,00 zł Cena

Przyrząd ten znajduje zastosowanie w ośrodkach rehabilitacyjnych, które specjalizują się w terapii zaburzeń integracji czynności zmysłowych metodą SI. Przyrząd umożliwia jednoczesną pracę nad podstawowymi trzema układami zmysłu: przedsionkowym, czucia powierzchniowego, czucia głębokiego.

Hamak terapeutyczny
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Hamak terapeutyczny. Pomoc do terapii Integracji Sensorycznej

359,00 zł Cena

Podwieszony punktowo na haku za pomocą karabińczyka hamak służy do relaksacji wywoływanej przez wrażenia proprioceptywne i linearną stymulację przedsionkową oraz do ćwiczeń wzmacniających obustronną koordynację ruchową, konwergencję ocz

Dysk do balansowania

Dysk do balansowania

420,00 zł Cena

Łagodne balansowanie ciałem na dysku wzmacnia zmysł równowagi, uczy koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej.