Metoda Krakowska - Pomoce Logopedyczne

Metoda Krakowska jest stosunkowo młodą, ale jednocześnie wyjątkowo skuteczną metodą terapii wspierającą rozwój dzieci. Jest to terapia neurobiologiczna, której celem jest stymulacja wszystkich funkcji poznawczych dziecka poprzez naśladowanie kolejnych etapów rozwoju dzieci zdrowych. Stosowana między innymi u dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i innymi zaburzeniami genetycznymi powodującymi problemy rozwojowe. Za twórczynię Metody Krakowskiej uważa się prof. dr hab. Jagodę Cieszyńską. Na czym polega metoda i jakie pomoce edukacyjne będą w niej niezbędne?

Istota Metody Krakowskiej – na czym polega terapia?

Założenia Metody Krakowskiej opierają się o twierdzenie, że mózg dziecka kształtowany jest przede wszystkim przez czynniki środowiskowe, a nie genetyczne. Dlatego dzięki odpowiedniej stymulacji i pomocom sensorycznym można wpłynąć na jego prawidłowy rozwój. Metoda Krakowska zakłada, że nawet dziecko cierpiące z powodu zaburzeń rozwojowych może być przeprowadzone przez wszystkie etapy rozwoju typowe dla dziecka w normie intelektualnej, o ile poprowadzi się je z użyciem odpowiednich technik i terapii. W tym przypadku nie będzie mieć znaczenia wiek kalendarzowy dziecka, a jedynie jego wiek rozwojowy i poziom poszczególnych umiejętności. 

Podstawą Metody Krakowskiej jest rozwój mowy dziecka poprzez naukę czytania i komunikacji. Co ważne, metoda ta nie skupia się wyłącznie na czytaniu, ale sama jego nauka jest ważnym elementem terapii pozwalającym na to, by dzieci zrozumiały i nauczyły się innych pojęć, w tym także komunikacji.

W jakich przypadkach Metoda Krakowska jest wskazaną formą terapii?

Metoda Krakowska jest terapią skierowaną przede wszystkim do dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, w tym dzieci autystycznych (zobacz zabawki dla dzieci z autyzmem), z zespołem Aspergera czy zespołem Downa. Metodę można stosować także wśród dzieci w normie intelektualnej, aby wspomóc ich prawidłowy rozwój.

Dlaczego Metoda Krakowska jest skuteczną formą terapii? 

Wykorzystywane pomoce terapeutyczne do Metody Krakowskiej umożliwiają stymulację zewnętrzną funkcji poznawczych u dziecka, co przekłada się na pobudzenie i kształtowanie jego rozwoju. Podstawowym założeniem Metody Krakowskiej jest stworzenie w umyśle dziecka indywidualnego systemu językowego umożliwiającego porozumiewanie się. 

Najważniejsze pomoce dydaktyczne dla Metody Krakowskiej

Wśród pomocy dydaktycznych istotnych dla Metody Krakowskiej wymienić należy przede wszystkim materiały do stymulacji słuchowej, programowania języka (np. sekwencje słuchowe), ćwiczenia stymulujące pracę lewej półkuli mózgowej, zabawy ze znajdowaniem różnic i podobieństw, czytanie sylabowe, układanki tematyczne oraz pełne zestawy sekwencyjne bazujące na analizie wzrokowej, potrzebie koncentracji i rozumienia zależności pomiędzy przedmiotami i obrazami. Takie zestawy mają wspomóc rozumienie zależności przyczynowo skutkowych oraz naukę poprzez naśladownictwo umiejętności, które sprawiają najwięcej problemów.

Jakie pomoce logopedyczne najlepiej wykorzystywać do Metody Krakowskiej? 

Pomoce logopedyczne są niezbędnymi narzędziami w trakcie prowadzenia terapii u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi Metodą Krakowską. 

W sklepie Liger proponujemy pomoce do stymulacji słuchowej, językowej oraz rozumieniu zależności przyczynowo skutkowych. W pracy z logopedą przydatne będą zatem takie pomoce jak: zestaw do ćwiczenia pamięci sekwencyjnej i symultanicznej, zestaw do ćwiczeń gestów artykulacyjnych, różnego rodzaju układanki tematyczne lewo i prawopółkulowe, symulacje pomocne w rozróżnianiu emocji oraz relacji społecznych.

Aktywne filtry

Analogie sylabowe

Analogie sylabowe

95,00 zł Cena

Pomoc Analogie sylabowe służy do terapii i nauki dla dzieci w normie intelektualnej do stymulacji funkcji poznawczych, przy jednoczesnym utrwalaniu czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną.

Sekwencje
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Sekwencje. Zestaw

39,00 zł Cena

Sekwencja to pomoc, która jest ciągiem znaków (symboli), stanowiącym uporządkowaną  strukturę.

Wykluczanie ze zbioru. Zestaw
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Wykluczanie ze zbioru. Zestaw

52,00 zł Cena

Zestaw Wykluczanie ze zbioru to pomoc angażująca i rozwijająca lewą i prawą półkulę mózgową (przede wszystkim wzrokowe, kojarzeniowe i czołowe). Ćwiczenia pobudzające lewą półkulę w zdecydowanym stopniu stymulują funkcje poznawcze dziecka.

Szeregi 2. Zestaw

Szeregi 2. Zestaw

39,00 zł Cena

Szereg jest ciągiem elementów ustawionych obok siebie w linii prostej. Szeregowo tworzymy naszą wypowiedź, zarówno w języku mówionym, jak i pisanym. Budowanie znaczeń wyrazów jest bowiem możliwe dzięki linearnemu uporządkowaniu głosek w słowach i liter w wyrazach.

pomoc logopedyczna Szeregi

Szeregi. Zestaw

38,00 zł Cena

Szereg jest ciągiem elementów ustawionych obok siebie w linii prostej. Szeregowo tworzymy naszą wypowiedź, zarówno w języku mówionym, jak i pisanym.

Sylaby inaczej 1 (prymarne). Zestaw

Sylaby inaczej 1 (prymarne). Zestaw

54,00 zł Cena

Zestaw ćwiczeń zawartych w pozycji Sylaby inaczej (prymarne) przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci rozpoczynających naukę czytania ale także dla dzieci z trudnościami z koncentracją, które wynikają z nadmiernej stymulacji wysokimi technologiami.

Sekwencje 2. Zestaw

Sekwencje 2. Zestaw

39,00 zł Cena

Sekwencja to ciąg znaków (symboli), który stanowi uporządkowaną strukturę zgodną z określoną regułą.

Stymulacja rozwoju funkcji poznawczych w wieku niemowlęcym. Zestaw
  • -25%
  • -25%
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Stymulacja rozwoju funkcji poznawczych w wieku niemowlęcym. Zestaw

52,50 zł Cena podstawowa 70,00 zł -25% Cena

Zestaw Stymulacja rozwoju funkcji poznawczych w wieku niemowlęcym został przygotowany dla dzieci od pierwszego tygodnia do piątego miesiąca życia (mowa o dzieciach rozwijających się prawidłowo), a także dla wcześniaków i dzieci z deficytami rozwojowymi od pierwszego tygodnia do pierwszego roku życia.

Sekwencje ruchowe. Zestaw

Sekwencje ruchowe. Zestaw

43,00 zł Cena

Zestaw Sekwencje ruchowe zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek, które będą aktywizowały dzieci i skłonią je do podjęcia aktywności fizycznej.

Rzeczowniki do jedzenia i do picia. Zestaw
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Rzeczowniki do jedzenia i do picia. Zestaw

50,00 zł Cena

Zestaw Rzeczowniki do jedzenia i picia, to pomoc zawierająca zdjęcia posiłków i napoi wraz z podpisami do globalnego czytania. Wszystkie podpisy występują na czarnym tle, napisane są białą czcionką w celu ułatwienia rozpoznawania tekstu.

Rozumienie Sytuacji. Zestaw
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Rozumienie Sytuacji. Zestaw

39,00 zł Cena

Pomoc Rozumienie Sytuacji może być wykorzystywana do różnych rodzajów terapii, m.in. do terapii logopedycznej, dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej ale także do ćwiczeń dla dzieci bez problemów rozwojowych, u których nastąpiło przestymulowanie wysokimi technologiami zaburzającymi kompetencję językową.