Diagnoza logopedyczna

Diagnoza stanowi podstawę terapii integracji sensorycznej, nastawionej na rozwój i ćwiczenie kinestetycznych zdolności dziecka. Terapia ta nazywana jest “naukową zabawą”, gdyż podczas sesji z certyfikowanym terapeutą obserwuje się dziecko podczas zabawy różnymi, przygotowanymi przedmiotami lub w określonych sytuacjach (huśtanie się, jazda na deskorolce). Poprzez zabawę dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego. Terapia nie służy nauce konkretnych umiejętności, ale usprawnia system sensoryczny i procesy układu nerwowego, które stanowią bazę do rozwoju umiejętności. W toku ćwiczeń terapeuta stymuluje zmysły dziecka oraz usprawnia motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Służą temu odpowiednie techniki, eliminowanie, wyhamowanie lub ograniczenie niepożądanych bodźców.

Głównym celem diagnozy logopedycznej jest stwierdzenie lub wykluczenie problemów i nieprawidłowości w procesie porozumiewania się. Obejmuje zbiór zasad oraz metoda, które służą do oceny rozwoju mowy.

Jak diagnozować metodami integracji sensorycznej?

Założenia teorii integracji sensorycznej opierają się na neurologii i teorii zachowania. Bazują na takich tezach jak:

  • Plastyczność neuronalna - zdolność mózgu do zmian i modyfikacji.
  • Sekwencyjny rozwój procesów integracji sensorycznej - rozwój w oparciu o podstawowe zachowania wcześniej wykształcone.
  • Integralność systemu nerwowego - ewaluacja mózgu z niższych systemów na wyższe, wzajemna zależność między ośrodkami podkorowymi i korowymi.
  • Reakcje adaptacyjne - właściwe reakcje na wymogi środowiska.
  • Wewnętrzny pęd dziecka do rozwoju - naturalna potrzeba dostarczania bodźców.

Gabinet badań do diagnozy sensorycznej musi zapewniać wymaganą przestrzeń do zadań ruchowych. Powinien znajdować się tam wyposażony odpowiednio kącik zabaw dla dzieci. Gabinet powinien być wyposażony w podstawowe sprzęty, takie jak: materac, deska rotacyjna czy duża piłka. Gabinet powinien zapewnić także odpowiednie warunki do postawienia diagnozy.

Jak przebiega diagnoza logopedyczna?

Pierwszym etapem stawiania diagnozy jest badanie wstępne. Podczas niego logopeda przeprowadza wywiad z małym pacjentem, a także rodzicem i niekiedy z wychowawcą. Ma on na celu zgromadzenie niezbędnych informacji na temat dziecka. Specjalista obserwuje zachowania werbalne oraz dokonuje wstępnego badania mowy. Kolejnym elementem diagnostyki są badania uzupełniające. W tym celu niezbędne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, tj. różnego rodzaju testy logopedyczne. Mają one pomóc w postawieniu szybkiej diagnozy oraz wdrożyć odpowiednią terapię. Przesiewowy test logopedyczny pomaga wykryć, u których dzieci mowa nie rozwija się prawidłowo i wdrożyć odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemów.

Profesjonalne testy logopedyczne

W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne pomoce diagnostyczne wykorzystywane w codziennej pracy przez logopedów. Są to sprawdzone i opracowane przez specjalistów tytuły. Oferujemy m.in. testy do wykonywania badań przesiewowych u dzieci od 3 do 6 lat. Są one przeznaczone nie tylko dla logopedów, ale także innych specjalistów zajmujących się pracą z dziećmi. Książki z testami zawierają kwestionariusze zajęć z maluchami, a także przejrzyste przewodniki dla diagnostów. Pozwalają one postawić wstępną diagnozę dotyczącą prawidłowej wymowy, rozumienie oraz sprawności narządów mowy.

Testy do diagnostyki logopedycznej w sklepie Liger

Testy dostępne w ofercie Liger są chętnie wybierane przez specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi borykającymi się z różnymi zaburzeniami mowy. Pozwalają one m.in. ocenić sprawność językową oraz gotowość do podjęcia nauki w szkole. W asortymencie znajdziesz również pomoce logopedyczne i dydaktyczne przeznaczone do pracy z dziećmi oraz dorosłymi z różnymi zaburzeniami, takimi jak afazja czy dyzartria. Są one starannie przygotowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu!

Aktywne filtry

Sprawdź jak mówię i wymawiam
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Sprawdź jak mówię i wymawiam

66,00 zł Cena

Książka Sprawdź jak mówię i wymawiam zawiera: kwestionariusz obrazkowy wraz z Kartą mowy i kartą ćwiczeń logopedycznych.

Mówię i rozumiem. Test do badania mowy osób dorosłych

Mówię i rozumiem. Test do badania mowy osób dorosłych

15,50 zł Cena

Test Mówię i rozumiem przeznaczony jest do badania mowy osób dorosłych. Narzędzie diagnostyczne stanowi wynik obserwacji i pracy neurologopedycznej z pacjentami cierpiącymi na afazję, choroby otępienne, zaburzenia psychiczne oraz schorzenia neurodegeneracyjne.

Powtarzam Rozumiem Nazywam - Zestaw I

Logopedyczny kwestionariusz obrazkowy

48,00 zł Cena

Logopedyczny kwestionariusz obrazkowy to narzędzie służące do ogólnej oceny rozwoju mowy dziecka. Sprawdza wymowę poszczególnych głosek, umiejętności językowe oraz zdolności komunikacyjne dziecka.

Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży

Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży

121,00 zł Cena

Kwestionariusz obrazkowy wraz z Kartą badania mowy jest owocem wieloletnich doświadczeń z pracy diagnostyczno-terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z wadami wymowy, zarówno w normie intelektualnej, jak i z obniżoną sprawnością umysłową.

Lateralizacja

Lateralizacja. Zestaw pomocy logopedycznych.

320,00 zł Cena

Zestaw Lateralizacja jest niezbędnym narzędziem dla każdego nauczyciela w przedszkolu, który dokonuje badań gotowości szkolnej. Okaże się także bardzo pomocny dla nauczycieli wczesnoszkolnych oraz logopedów. Dzięki wciągającej zabawie osoba diagnozująca bez trudu oceni lateralizację czynności ruchowych u dziecka. Takie badanie jest konieczne w okresie, który poprzedza okres rozpoczęcia edukacji.