Logopedia i diagnoza

Diagnoza stanowi podstawę terapii integracji sensorycznej, nastawionej na rozwój i ćwiczenie kinestetycznych zdolności dziecka. Terapia ta nazywana jest “naukową zabawą”, gdyż podczas sesji z certyfikowanym terapeutą obserwuje się dziecko w sytuacji zabawy różnymi, przygotowanymi przedmiotami lub w określonych sytuacjach (huśtanie się, jazda na deskorolce). Poprzez zabawę dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego. Terapia nie służy nauce konkretnych umiejętności, ale usprawnia system sensoryczny i procesy układu nerwowego, które stanowią bazę do rozwoju umiejętności. W toku ćwiczeń terapeuta stymuluje zmysły dziecka oraz usprawnia zakresu motoryki czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Służą temu odpowiednie techniki, eliminowanie, wyhamowanie lub ograniczenie niepożądanych bodźców.

Jak diagnozować metodami integracji sensorycznej?

Założenia teorii integracji sensorycznej opierają się na neurologii i teorii zachowania. Bazują na takich tezach jak:

  • Plastyczność neuronalna - zdolność mózgu do zmian i modyfikacji.
  • Sekwencyjny rozwój procesów integracji sensorycznej - rozwój w oparciu o podstawowe zachowania wcześniej wykształcone.
  • Integralność systemu nerwowego - ewaluacja mózgu z niższych systemów na wyższe, wzajemna zależność między ośrodkami podkorowymi i korowymi.
  • Reakcje adaptacyjne - właściwe reakcje na wymogi środowiska.
  • Wewnętrzny pęd dziecka do rozwoju - naturalna potrzeba dostarczania bodźców.

Gabinet badań do diagnozy sensorycznej musi zapewniać wymaganą przestrzeń do zadań ruchowych. Powinien znajdować się tam wyposażony odpowiednio kącik zabaw dla dzieci. W gabinecie musi być materac, deska rotacyjna, duża piłka oraz zapewnienie odpowiednich dźwięków do postawienia diagnozy.

Aktywne filtry

Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży

Logopedyczny test dla dzieci i młodzieży

121,00 zł Cena

Kwestionariusz obrazkowy wraz z Kartą badania mowy jest owocem wieloletnich doświadczeń z pracy diagnostyczno-terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą z wadami wymowy, zarówno w normie intelektualnej, jak i z obniżoną sprawnością umysłową.

Mówię i rozumiem. Test do badania mowy osób dorosłych

Mówię i rozumiem. Test do badania mowy osób dorosłych

15,50 zł Cena

Test Mówię i rozumiem przeznaczony jest do badania mowy osób dorosłych. Narzędzie diagnostyczne stanowi wynik obserwacji i pracy neurologopedycznej z pacjentami cierpiącymi na afazję, choroby otępienne, zaburzenia psychiczne oraz schorzenia neurodegeneracyjne.

Lateralizacja

Lateralizacja. Zestaw pomocy logopedycznych.

320,00 zł Cena

Zestaw Lateralizacja jest niezbędnym narzędziem dla każdego nauczyciela w przedszkolu, który dokonuje badań gotowości szkolnej. Okaże się także bardzo pomocny dla nauczycieli wczesnoszkolnych oraz logopedów. Dzięki wciągającej zabawie osoba diagnozująca bez trudu oceni lateralizację czynności ruchowych u dziecka. Takie badanie jest konieczne w okresie, który poprzedza okres rozpoczęcia edukacji.

Powtarzam Rozumiem Nazywam - Zestaw I

Logopedyczny kwestionariusz obrazkowy

48,00 zł Cena

Logopedyczny kwestionariusz obrazkowy to narzędzie służące do ogólnej oceny rozwoju mowy dziecka. Sprawdza wymowę poszczególnych głosek, umiejętności językowe oraz zdolności komunikacyjne dziecka.