Wyposażenie sal do integracji sensorycznej
Przygotowanie sali do integracji sensorycznej wymaga wcześniej odpowiedniego nakładu finansowego i rozeznania w możliwości zagospodarowanie przestrzennego. Od przygotowania pomieszczenia zależą jego dalsze możliwości efektywnego użytkowania. Nie istnieje jednak określony zbiór podstawowego wyposażenia takich sal, gdyż wybór terapeutycznych sprzętów do ćwiczeń w salach doświadczalnych czy wyposażenia dla szkół i przedszkoli bywają dostosowane do potrzeb dzieci. Warto mieć na uwadze, że salę należy wyposażyć w system umożliwiający podwieszenia huśtawek.
Terapia sensoryczna w salach
Ponadto podstawowym sprzętem w terapii są sprzęty podwieszane, naziemne a także takie do wspinania. Wszelkiego rodzaju pomoce rozwijające koordynację i zdolności manualne, sprzęty gimnastyczne i pomoce manipulacyjne. Charakteryzują się one różnymi fakturami, kolorami, kształtami i pozwalają stymulować różne obszary zmysłów. Terapia integracji sensorycznej wymaga właściwej sali o odpowiednich wymiarach wyposażonej w specjalistyczny sprzęt. Sprzęty są używane w celu wspomagania, modyfikowania bądź przywracania funkcji w zaburzeniach integracji sensorycznej. Taka terapia jest procesem zorganizowanym i zaplanowany przez terapeutę sensorycznego według zapotrzebowania dziecka.
Terapia nie ogranicza się do zajęć na sali ale powinna być kontynuowana przez rodziców w domu. Odpowiednia dobrana częstotliwość zgodna z profilem sensorycznym dziecka uwzględniająca możliwości rodziców, ma szansę powodzenia. Terapia integracji opiera się na ruchu i wymaga odpowiedniej przestrzeni, w innym wypadku prowadzi do dezorganizacji zajęć. Sala powinna mieć powierzchnię wystarczającą do wykorzystania sprzętu podwieszanego, zapewniająca swobodę ruchu. W sali nie powinny się znajdować meble biurowe a okna powinny być zabezpieczone przed urazami mechanicznymi a także ograniczające nadmierny wpływ światła słonecznego. Warto zapoznać się przy tym z teoretyczną stroną i mechanizmami rządzącymi zasadami terapii sensorycznej za pomocą literatury pedagogicznej.