Zabawki i pomoce do rozwoju mowy i diagnostyki

Rozwój mowy dziecka to harmonijny proces, który powinien być bacznie obserwowany i kontrolowany przez rodziców na pierwszych etapach życia dziecka. Rzutuje to na ogólny rozwój dziecka. Do kształtowania podstawowych nawyków mowy u dziecka służą akcesoria logopedyczne.

Jakie cechy powinny mieć zabawki do rozwoju mowy?

Dzieci uczą się mówić intuicyjne przez obserwowanie i nasłuchiwanie dorosłych. Jednakże warto także skorzystać z kreatywnych pomocy logopedycznych, które ten proces jeszcze przyspieszą. Książki, zabawki sensoryczne, puzzle klocki i inne narzędzia przygotowane w odpowiedni sposób pomogą wpłynąć na lewą półkulę mózgu oraz pomóc w rozwoju mowy.

Zabawki te także powinny rozwijać motorykę małą i dużą Pierwsza odpowiada za zręczność, z kolei druga uwzględnia ćwiczenia obejmujące ogólną koordynację ruchową.

Dla kogo przeznaczone są zabawki do rozwoju aparatu mowy?

Zabawki do rozwoju mowy przeznaczone są dla każdego dziecka, które jest na etapie nauki tej umiejętności. Jednakże szczególnie zaleca się ich stosowanie w przypadku dzieci, które mają problemy w obrębie aparatu artykulacyjnego.

Jak dobrać zabawki do rozwoju mowy u dzieci?

W nauce mowy u dziecka pomogą zabawki edukacyjne i interaktywne. Mogą to być na przykład książeczki logopedyczne wykonane z przyjemnych materiałów i przedstawiające zwierzęta wydające różne dźwięki. Kolejnym przykładem są interaktywne stoliki przeznaczone dla maluchów kolejno od 6, 12 i 18 miesiąca życia. Zabawki powinny wspierać rozróżnianie dźwięków, rytmów, słów oraz zachęcać do rozmów.

Piramida rozwoju mowy u dzieci

Wyróżniamy cztery podstawowe etapy określające rozwój mowy dziecka - okres melodii, wyrazu, zdania oraz swoistej mowy. Dzieci w pierwszym okresie rozwoju artykułują pojedyncze dźwięki, zbliżone brzmieniem do samogłosek. Warto zaznaczyć, że na tym etapie dźwięki wydają zarówno dzieci z prawidłowym rozwojem oraz te głuche, gdyż jest to element bezwarunkowy. Wpływa to oczywiście na przebieg terapii.

W okresie wyrazu dochodzi do rozumienia słów. Na tym etapie rozwoju mowy dziecko potrafi odpowiedzieć na zadane pytania oraz wykonuje próby formowania pierwszych zdań poprzez wymawianie akcentowanych sylab bądź dźwiękonaśladownictwo. Następny etap to formowanie zdań z różnym stopniem ich poprawności i częsta zmiana semantyki słowa oraz używanie czasowników w bezokolicznikach. Najdłuższym okresem rozwoju mowy jest okres zmian jakościowych w mowie, w których to pod ich koniec dziecko powinno być w stanie poprawnie artykulować głoski. Zjawiskiem typowym dla tego okresu jest tworzenie i używanie neologizmów językowych, powstałych na skutek przestawienia głosek, upodobnień wyrazów oraz tworzenie jednego słowa z kilku. Warto zadbać o odpowiednie zabawki dla dziecka wspomagające rozwój i koordynację, aby umożliwić mu lepszy rozwój.

U podstaw prawidłowego rozwoju mowy i komunikacji leżą takie elementy jak więzi z rodzicami czy ciekawość świata zewnętrznego oraz wpajanie nawyków i przyzwyczajeń do przeglądania a potem czytania literatury. Dla rodziców, którzy zaobserwują niepokojące zmiany bądź opóźnienia w mowie dziecka zalecane są specjalistyczne poradniki i książki logopedyczne.

Aktywne filtry

Dotykowe Bingo - Farma. Gra i pomoc Montessori

Dotykowe Bingo - Farma. Gra i pomoc Montessori

44,90 zł Cena

Gra Bingo Dotykowe pozwala dziecku na poznawanie, zapamiętywanie oraz utrwalanie nazw zwierząt wiejskich. Dziecko uczy się tego samodzielną aktywność. Gra pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości i rozwija koordynacje wzrokowo-ruchową.

Korale do nauki sekwencji
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Korale do nauki sekwencji

118,00 zł Cena

Klocki do nauki i powtarzania sekwencji pełnią wiele edukacyjnych funkcji. Sekwencje warto ćwiczyć z każdym dzieckiem, a nauka poprzez układanie koralików, nie będzie nudna i nie będzie przez dziecko kojarzona z wykonywaniem ćwiczeń ale z zabawą.

Klocki edukacyjne
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Klocki Mini Waffle Edu 500 szt.

342,00 zł Cena

Klocki Mini Waffle Edu pozwalają na kształtowanie i rozwijanie sprawności w obrębie motoryki małej, wpływają na rozwój wyobraźni, a także pozwalają na układanie i tworzenie szeregów i sekwencji, co niesie ze sobą wymiar edukacyjny.

Gimnastyka słuchu i języka

Gimnastyka słuchu i języka. Ćwiczenia słuchowe

48,00 zł Cena

Gimnastyka słuchu i języka to przydatna pomoc do terapii głosek szumiących. Ćwiczenia zawarte w tej książeczce pozwalają logopedzie na utrwalanie głosek szumiących, a także na ćwiczeniu percepcji słuchowej  oraz słuchu fonemowego.

Kodowanie. Gra edukacyjna

Kodowanie. Nauka przez zabawę - gra edukacyjna

28,00 zł Cena

Kodowanie to gra edukacyjna dla najmłodszych, która uczy języka kodowania i wprowadza w jego tajniki. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że za każdym razem układamy planszę do kodowania od nowa, dzięki czemu zyskujemy niezliczoną ilość nowych kombinacji i układów.

Moje dziecko nie mówi. Pomoc

Moje dziecko nie mówi. Ćwiczenia dla dzieci słabo mówiących i niemówiacych

147,00 zł Cena

Pomoc Moje dziecko nie mówi została stworzona przez terapeutki na bazie ich wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy. Ćwiczenia zawarte na kartach tej pomocy pomagają poznawać nowe słowa, zapamiętywać je oraz budować wypowiedzi poprawne składniowo. Pomoc jest przydatna także w budowaniu słownika biernego.

Gra logopedyczna. Nazwij i wrzuć.Pojazdy
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Nazwij i wrzuć! Pojazdy i maszyny. Gra logopedyczna i edukacyjna

89,00 zł Cena

Nazwij i wrzuć! Pojazdy i maszyny, to gra logopedyczna i edukacyjna pozwalająca na rozwijanie wielu umiejętności i kompetencji, a wszystko to podczas świetnej zabawy! Gra pozwala na rozwijanie i utrwalanie słownictwa, kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija spostrzegawczość i ćwiczy koncentrację. Jest znakomitą formą rozrywki.

Gra logopedyczna dla dzieci

Leśny bal. Gra logopedyczna

60,00 zł Cena

Leśny bal to gra logopedyczno-ruchowa, która przede wszystkim ćwiczy i usprawnia narządy artykulacyjne: żuchwę, wargi, język i policzki. W grze znajdziemy także wiele zadań ruchowych, które aktywizują maluchy w zakresie motoryki dużej. Grę z powodzeniem można wykorzystywać w gabinetach logopedycznych oraz podczas zajęć grupowych dla przedszkolaków.