Zabawki i pomoce do rozwoju mowy i diagnostyki

Rozwój mowy dziecka to harmonijny proces, który powinien być bacznie obserwowany i kontrolowany przez rodziców na pierwszych etapach życia dziecka. Rzutuje to na ogólny rozwój dziecka. Do kształtowania podstawowych nawyków mowy u dziecka służą akcesoria logopedyczne.

Jakie cechy powinny mieć zabawki do rozwoju mowy?

Dzieci uczą się mówić intuicyjne przez obserwowanie i nasłuchiwanie dorosłych. Jednakże warto także skorzystać z kreatywnych pomocy logopedycznych, które ten proces jeszcze przyspieszą. Książki, zabawki sensoryczne, puzzle klocki i inne narzędzia przygotowane w odpowiedni sposób pomogą wpłynąć na lewą półkulę mózgu oraz pomóc w rozwoju mowy.

Zabawki te także powinny rozwijać motorykę małą i dużą Pierwsza odpowiada za zręczność, z kolei druga uwzględnia ćwiczenia obejmujące ogólną koordynację ruchową.

Dla kogo przeznaczone są zabawki do rozwoju aparatu mowy?

Zabawki do rozwoju mowy przeznaczone są dla każdego dziecka, które jest na etapie nauki tej umiejętności. Jednakże szczególnie zaleca się ich stosowanie w przypadku dzieci, które mają problemy w obrębie aparatu artykulacyjnego.

Jak dobrać zabawki do rozwoju mowy u dzieci?

W nauce mowy u dziecka pomogą zabawki edukacyjne i interaktywne. Mogą to być na przykład książeczki logopedyczne wykonane z przyjemnych materiałów i przedstawiające zwierzęta wydające różne dźwięki. Kolejnym przykładem są interaktywne stoliki przeznaczone dla maluchów kolejno od 6, 12 i 18 miesiąca życia. Zabawki powinny wspierać rozróżnianie dźwięków, rytmów, słów oraz zachęcać do rozmów.

Piramida rozwoju mowy u dzieci

Wyróżniamy cztery podstawowe etapy określające rozwój mowy dziecka - okres melodii, wyrazu, zdania oraz swoistej mowy. Dzieci w pierwszym okresie rozwoju artykułują pojedyncze dźwięki, zbliżone brzmieniem do samogłosek. Warto zaznaczyć, że na tym etapie dźwięki wydają zarówno dzieci z prawidłowym rozwojem oraz te głuche, gdyż jest to element bezwarunkowy. Wpływa to oczywiście na przebieg terapii.

W okresie wyrazu dochodzi do rozumienia słów. Na tym etapie rozwoju mowy dziecko potrafi odpowiedzieć na zadane pytania oraz wykonuje próby formowania pierwszych zdań poprzez wymawianie akcentowanych sylab bądź dźwiękonaśladownictwo. Następny etap to formowanie zdań z różnym stopniem ich poprawności i częsta zmiana semantyki słowa oraz używanie czasowników w bezokolicznikach. Najdłuższym okresem rozwoju mowy jest okres zmian jakościowych w mowie, w których to pod ich koniec dziecko powinno być w stanie poprawnie artykulować głoski. Zjawiskiem typowym dla tego okresu jest tworzenie i używanie neologizmów językowych, powstałych na skutek przestawienia głosek, upodobnień wyrazów oraz tworzenie jednego słowa z kilku. Warto zadbać o odpowiednie zabawki dla dziecka wspomagające rozwój i koordynację, aby umożliwić mu lepszy rozwój.

U podstaw prawidłowego rozwoju mowy i komunikacji leżą takie elementy jak więzi z rodzicami czy ciekawość świata zewnętrznego oraz wpajanie nawyków i przyzwyczajeń do przeglądania a potem czytania literatury. Dla rodziców, którzy zaobserwują niepokojące zmiany bądź opóźnienia w mowie dziecka zalecane są specjalistyczne poradniki i książki logopedyczne.

Aktywne filtry

Krzyżówka. Słowna gra planszowa.
  • Nowy

Krzyżówka. Słowna gra planszowa.

54,00 zł Cena

Gra Krzyżówka to słowna gra planszowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych przeznaczona dla 2 do 5 graczy. Można w nią grać z wykorzystaniem drużyn. Gra pomaga w nauce języka polskiego.

Zabawa w czytanie. Pierwsze słowa

Zabawa w czytanie. Pierwsze słowa

19,90 zł Cena

Gra Zabawa w czytanie sprzyja nauce czytania globalnego. Poprzez łączenie wyrazów z obrazkami, dziecko zapamiętuje i zyskuje umiejętność połączenia gotowego wyrazu z konkretnym desygnatem. Dzięki pięknej kolorystyce obrazków, nauka czytania staje się prawdziwą przyjemnością.

Śniadanko. Gra edukacyjna

Śniadanko. Gra i układanka edukacyjna

40,00 zł Cena

Śniadanko to gra edukacyjna mająca szerokie zastosowanie, ponieważ można wykorzystywać ją zarówno do zabawy, jak i terapii logopedycznej. Pozwala na utrwalanie wyrażeń przyimkowych, rozwija słownictwo oraz sprzyja rozmowom na temat zdrowego odżywiania i trybu życia.

LogoBox. Uniwersalny zestaw logopedyczny

LogoBox. Uniwersalny zestaw logopedyczny

56,00 zł Cena

Zestaw pomocy LogoBox to zbiór ćwiczeń i materiałów do pracy nad usprawnianiem narządów mowy, do ćwiczeń oddechowych oraz poprawy artykulacji. Teczka zawiera mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji do pracy.

Memory Polska Zabytki

Memory Polska Zabytki

37,00 zł Cena

Memory Polska Zabytki to niezwykła podróż po Polsce gdzie poznajemy najbardziej ciekawe i znaczące polskie zabytki.

Ćwiczenia słuchowe dla dzieci

Ćwiczenia słuchowe dla dzieci. Zestaw 3 książeczek

72,00 zł Cena

Seria książeczek Ćwiczenia słuchowe dla dzieci to doskonała pomoc przeznaczona dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat, które mają problemy z różnicowaniem dźwięków, sylab oraz dla tych, które nie słyszą podobnych dźwięków. Książeczki wprowadzają także do nauki czytania.

Układanka magnetyczna
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Układanka magnetyczna ABC

46,00 zł Cena

Układanka magnetyczna ABC to pomoc edukacyjna i jednocześnie atrakcyjna zabawka. Pozwala na poznawanie i utrwalanie liter, łączenie ich w proste sylaby, co sprzyja nauce czytania poprzez zabawę.

Opóźniony rozwój mowy. Pierwsze słowa

Opóźniony rozwój mowy. Pierwsze słowa (5 części) + Zestaw Kontrolny

185,00 zł Cena

Seria książeczek Opóźniony rozwój mowy przeznaczona jest dla najmłodszych, którzy z różnych przyczyn mają trudności z przyswajaniem nowych sylab, słów, tworzeniem prostych wypowiedzi. Ćwicząc z wykorzystaniem książeczek, rozwijamy u dziecka koncentrację, wprowadzamy w proces nauki czytania oraz uczymy kojarzenia i logicznego myślenia.

Pucio poznaje kolory i dźwięki

Pucio poznaje kolory i dźwięki

29,00 zł Cena

Książeczka o Puciu, który poznaje kolory i dźwięki, stanie się ulubioną lektura każdego malucha. Wspólne czytanie i oglądanie obrazków, kształtuje w dziecku uwagę słuchową, ćwiczy koncentrację i pokazuje, w jaki sposób można czerpać radość z obcowania z książką. Mocno zbliża też dzieci i rodziców (opiekunów, dziadków). Wspólne czytanie bowiem zbliża i zacieśnia więzi.