Zabawki i pomoce do rozwoju mowy i diagnostyki
Rozwój mowy dziecka to harmonijny proces, który powinien być bacznie obserwowany i kontrolowany przez rodziców na pierwszych etapach życia dziecka. Rzutuje to na ogólny rozwój dziecka. Do kształtowania podstawowych nawyków mowy u dziecka służą akcesoria logopedyczne.
Jakie cechy powinny mieć zabawki do rozwoju mowy?
Dzieci uczą się mówić intuicyjne przez obserwowanie i nasłuchiwanie dorosłych. Jednakże warto także skorzystać z kreatywnych pomocy logopedycznych, które ten proces jeszcze przyspieszą. Książki, zabawki sensoryczne, puzzle klocki i inne narzędzia przygotowane w odpowiedni sposób pomogą wpłynąć na lewą półkulę mózgu oraz pomóc w rozwoju mowy.
Zabawki te także powinny rozwijać motorykę małą i dużą Pierwsza odpowiada za zręczność, z kolei druga uwzględnia ćwiczenia obejmujące ogólną koordynację ruchową.
Dla kogo przeznaczone są zabawki do rozwoju aparatu mowy?
Zabawki do rozwoju mowy przeznaczone są dla każdego dziecka, które jest na etapie nauki tej umiejętności. Jednakże szczególnie zaleca się ich stosowanie w przypadku dzieci, które mają problemy w obrębie aparatu artykulacyjnego.
Jak dobrać zabawki do rozwoju mowy u dzieci?
W nauce mowy u dziecka pomogą zabawki edukacyjne i interaktywne. Mogą to być na przykład książeczki logopedyczne wykonane z przyjemnych materiałów i przedstawiające zwierzęta wydające różne dźwięki. Kolejnym przykładem są interaktywne stoliki przeznaczone dla maluchów kolejno od 6, 12 i 18 miesiąca życia. Zabawki powinny wspierać rozróżnianie dźwięków, rytmów, słów oraz zachęcać do rozmów.
Piramida rozwoju mowy u dzieci
Wyróżniamy cztery podstawowe etapy określające rozwój mowy dziecka - okres melodii, wyrazu, zdania oraz swoistej mowy. Dzieci w pierwszym okresie rozwoju artykułują pojedyncze dźwięki, zbliżone brzmieniem do samogłosek. Warto zaznaczyć, że na tym etapie dźwięki wydają zarówno dzieci z prawidłowym rozwojem oraz te głuche, gdyż jest to element bezwarunkowy. Wpływa to oczywiście na przebieg terapii.
W okresie wyrazu dochodzi do rozumienia słów. Na tym etapie rozwoju mowy dziecko potrafi odpowiedzieć na zadane pytania oraz wykonuje próby formowania pierwszych zdań poprzez wymawianie akcentowanych sylab bądź dźwiękonaśladownictwo. Następny etap to formowanie zdań z różnym stopniem ich poprawności i częsta zmiana semantyki słowa oraz używanie czasowników w bezokolicznikach. Najdłuższym okresem rozwoju mowy jest okres zmian jakościowych w mowie, w których to pod ich koniec dziecko powinno być w stanie poprawnie artykulować głoski. Zjawiskiem typowym dla tego okresu jest tworzenie i używanie neologizmów językowych, powstałych na skutek przestawienia głosek, upodobnień wyrazów oraz tworzenie jednego słowa z kilku. Warto zadbać o odpowiednie zabawki dla dziecka wspomagające rozwój i koordynację, aby umożliwić mu lepszy rozwój.
U podstaw prawidłowego rozwoju mowy i komunikacji leżą takie elementy jak więzi z rodzicami czy ciekawość świata zewnętrznego oraz wpajanie nawyków i przyzwyczajeń do przeglądania a potem czytania literatury. Dla rodziców, którzy zaobserwują niepokojące zmiany bądź opóźnienia w mowie dziecka zalecane są specjalistyczne poradniki i książki logopedyczne.