Sprzęt do integracji sensorycznej dla najmłodszych

Dokonująca się na wczesnym etapie rozwoju dziecka integracja sensoryczna stanowi podstawę późniejszych nawyków, reagowania na różne sytuacje, schematów uczenia się czy umiejętności kontrolowania emocji. To zdolność do odczuwania i analizowania bodźców, zmian w rozkładzie dnia, wrażeń zmysłowych, a także reagowania ciała. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie zaburzeń czy trudności związanych z umiejętnościami rozpoznawania i przetwarzania tych bodźców. Ważnym elementem diagnostyki i terapii jest sprzęt do integracji sensorycznej.

Wszelkiego rodzaju przyrządy do integracji sensorycznej służą prawidłowej diagnostyce oraz usprawnianiu u dziecka świadomości własnego ciała.

Sklep Liger przygotowuje akcesoria, sprzęt oraz pomoce, które w terapii odgrywają nieocenioną rolę.

Gdzie wykorzystywany jest sprzęt do edukacji sensorycznej?

Sprzęt do integracji sensorycznej przeznaczony jest do ośrodków, które wspierają dzieci mające trudności w syntezie bodźców pochodzących z różnych zmysłów w jedną całość. Najmłodsi należący do tej grupy mają kłopoty z koordynacją ruchową, nadmierną agresją, koncentracją, aparatem mowy czy snem. Mogą być również niespokojne i płaczliwe.

Dlaczego taki sprzęt jest ważny w terapii integracji sensorycznej?

Dzięki tym narzędziom dziecko może pracować nad rozwojem bodźców wzrokowych, dotykowych, słuchowych, węchowych i smakowych. Pozwalają one dzieciom rozwijać umiejętności z pomocą różnych ćwiczeń. Systematyczny trening pomoże dzieciom odzyskać równowagę i wesprzeć rozwój zdolności ruchowych, zmysłów i pracy. Takie dzieci znacznie lepiej funkcjonują również w grupie z innymi rówieśnikami. Są to na przykład huśtawki, ścianki wspinaczkowe, maglownice, piłki sensoryczne i wiele, wiele więcej.

Integracja sensoryczna - jaki sprzęt wybrać?

To istotny element w pracy terapeuty, ale także wychowawcy przedszkola. Sprzęt do  integracji sensorycznej pozwala na prawidłową ocenę lateralizacji czy stopnia integracji bodźców i reakcji u dziecka.  Ważne jest odpowiednie stymulowanie dziecka, by chciało podjąć wysiłek pracy nad pogłębianiem zaburzonych umiejętności – stąd sprzęt i pomoce do si przybierają często kształty zabawek zaprojektowanych w taki sposób, by zabawa nimi sprzyjała rozwijaniu konkretnych zdolności. Polecanymi pomocami są huśtawka podwieszana, pozwalająca rozwijać wyobraźnię dotykową dzieci ścieżka sensoryczna oraz kształtki rehabilitacyjne pomocne przy różnego rodzaju ćwiczeniach.

Najlepszy sprzęt do integracji sensorycznej w sklepie Liger

Wśród naszych propozycji przyrządów do integracji sensorycznej znajdą Państwo między innymi tzw. piasek sensoryczny – inaczej nazywany piaskiem kinetycznym. Dzięki delikatności jest dobrze tolerowany przez dzieci o wysokiej wrażliwości na dotyk, sprzyja stymulacji małej motoryki, a także rozwija wyobraźnię. Piasek sensoryczny może być wykorzystany do kreatywnej zabawy – jego zaletą jest plastyczność, brak powodowania zabrudzeń i łatwość formowania – nawet dla małych rączek.

Inną propozycją pomocy do integracji sensorycznej dla dzieci są elastyczne przybory do rehabilitacji mięśni rąk, np. ringo sensoryczne. jest szczególnie wskazane w terapii ręki.

Pomoce do integracji sensorycznej dla najmłodszych

Polecane w terapii sensorycznej są również suche baseny z kulkami, które często są wykorzystywane, jako element wyposażenia sal zabaw w przedszkolach i ośrodkach terapeutycznch. Oprócz świetnej zabawy, sprawdzają się one również w terapii. Łagodzą skutki urazów i upośledzeń oraz wspomagają ćwiczenia z zakresu terapii integracji sensorycznej.

Kolejną propozycją, która świetnie się sprawdzi jako sprzęt do terapii integracji sensorycznejtunele sensoryczne. Tunel sensoryczny może służyć do siedzenia, przeciskania, leżenia i rolowania. Szczególnie polecany jest dzieciom, które mają zapotrzebowanie na bodźce czucia głębokiego.

Istotnym elementem w terapii SI są odpowiednie zabawki sensoryczne oraz gry zręcznościowe - znajdą je Państwo w naszym sklepie.

Aktywne filtry

Półkule sensoryczne

Półkule sensoryczne (jeż, diament) - 2 szt.

55,00 zł Cena

Półkule sensoryczne - jeż i diament, polecane są jako pomoce do ćwiczeń, stanowią także ciekawą formę zabawy dla dzieci. Dzieci mogą budować z nich różne ścieżki sensoryczne i tory przeszkód. Używanie jeży, pomaga także w leczeniu płaskostopia i zmniejszaniu napięcia mięśniowego.

Kamienie rzeczne z fakturami

Kamienie rzeczne z fakturami (5 szt.)

719,00 zł Cena

Pomoc sensoryczna Kamienie rzeczne z fakturami pobudza receptory czuciowe dzięki zastosowaniu różnorodnych faktur materiałów na kamieniach. Na każdym elemencie znajdziemy inną fakturę. Kamienie można dowolnie łączyć, zyskując dzięki temu coraz to nowe połączenia - nowe ścieżki sensoryczne.

Ścieżka sensoryczna multi

Ściezka równoważna multi. Ścieżka równoważnia

419,00 zł Cena

Ścieżka równoważnia to sprawnościowy tor, który dzieci mogą samodzielnie układać, tworząc w ten sposób atrakcyjną drogę sensoryczną. Chodzenie po ścieżce ćwiczy równowagę i koordynację oraz wzmacnia mięśnie posturalne ciała.

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna duża

249,00 zł Cena

Ścieżka sensoryczna duża to kolorowa i wytrzymała mata co ćwiczeń i terapii. Doskonale pobudza zmysł dotyku, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki pięknej kolorystyce i bardzo miękkiemu podłożu, ścieżka jest uwielbiana przez dzieci które mają problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych.

Mata twister sensoryczny

Mata Twister sensoryczny - zestaw

439,00 zł Cena

Gra sensoryczna Twister to pomoc terapeutyczna służąca do zabawy i ćwiczeń, pomaga w odwrażliwianiu poszczególnych stref ciała. Jest to pomoc szczególnie przydatna podczas terapii dzieci ze spektrum autyzmu oraz wszelkimi innymi dysfunkcjami rozwojowymi.

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń, karimata EVA

45,00 zł Cena

Mata do ćwiczeń sprawdzi się podczas rehabilitacji, ćwiczeń korekcyjnych oraz innych aktywności sportowych, które z jej udziałem mogą odbywać się zarówno w salach i gabinetach terapeutycznych, jak i na świeżym powietrzu.

Tunel do przeciskania Gąsienica

Tunel do przeciskania Gąsienica (duży)

135,00 zł Cena

Tunel do przeciskania Gąsienica z powodzeniem może być wykorzystywany, jako pomoc do terapii integracji sensorycznej. Przeciskanie się przez niego aktywizuje układ przedsionkowy i propriocepcję., a także sprzyja doskonałej zabawie.

Tunel pufa otwierany

Tunel sensoryczny (pufa, rozmiar L) - otwierany

495,00 zł Cena

Tunel sensoryczny - pufa w rozmiarze L to alternatywa dla starszych dzieci. Dzięki możliwości wyjęcia z niego wkładu i uprania pokrowca, zyskujemy dodatkową pewność, że praktycznie zawsze możemy utrzymać tunel w czystości.

Woreczki sensoryczne
  • -30%
  • -30%

Woreczki sensoryczne 10 szt. - pomoc gimnastyczna i terapeutyczna

147,00 zł Cena podstawowa 210,00 zł -30% Cena

Woreczki sensoryczne to bardzo ciekawa pomoc terapeutyczna i gimnastyczna przeznaczona do zajęć z integracji sensorycznej, w czasie zabaw animacyjnych, ćwiczeń gimnastycznych oraz zajęć korekcyjno-ruchowych. Barwne woreczki sensoryczne pozwalają urozmaicić wiele zabaw wśród dzieci o różnych potrzebach.

wałek do masażu
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Wałek do masażu i rehabilitacji 15,5 cm

20,00 zł Cena

Wałek do masażu i rehabilitacji przeznaczony jest do ćwiczeń i terapii integracji sensorycznej oraz do rehabilitacji po różnych urazach. Stosuje się go do pobudzania receptorów czucia, zmniejsza on także napięcie mięśniowe.

Ścieżka sensoryczna 6 szt.

Ścieżka sensoryczna i terapeutyczna 6 elementów

220,00 zł Cena

Ścieżka sensoryczna składa się z 6 kolorowych elementów. Każdy element zakończony jest stożkowatymi wypustkami, które pobudzają receptory czuciowe i poprawiają ukrwienie ćwiczonej części ciała. Jest to m\pomoc wykorzystywana podczas terapii i rehabilitacji dzieci i osób dorosłych.