Sprzęt do integracji sensorycznej dla najmłodszych

Dokonująca się na wczesnym etapie rozwoju dziecka integracja sensoryczna stanowi podstawę późniejszych nawyków, reagowania na różne sytuacje, schematów uczenia się czy umiejętności kontrolowania emocji. To zdolność do odczuwania i analizowania bodźców, zmian w rozkładzie dnia, wrażeń zmysłowych, a także reagowania ciała. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie zaburzeń czy trudności związanych z umiejętnościami rozpoznawania i przetwarzania tych bodźców. Ważnym elementem diagnostyki i terapii jest sprzęt do integracji sensorycznej.

Wszelkiego rodzaju przyrządy do integracji sensorycznej służą prawidłowej diagnostyce oraz usprawnianiu u dziecka świadomości własnego ciała.

Sklep Liger przygotowuje akcesoria, sprzęt oraz pomoce, które w terapii odgrywają nieocenioną rolę.

Gdzie wykorzystywany jest sprzęt do edukacji sensorycznej?

Sprzęt do integracji sensorycznej przeznaczony jest do ośrodków, które wspierają dzieci mające trudności w syntezie bodźców pochodzących z różnych zmysłów w jedną całość. Najmłodsi należący do tej grupy mają kłopoty z koordynacją ruchową, nadmierną agresją, koncentracją, aparatem mowy czy snem. Mogą być również niespokojne i płaczliwe.

Dlaczego taki sprzęt jest ważny w terapii integracji sensorycznej?

Dzięki tym narzędziom dziecko może pracować nad rozwojem bodźców wzrokowych, dotykowych, słuchowych, węchowych i smakowych. Pozwalają one dzieciom rozwijać umiejętności z pomocą różnych ćwiczeń. Systematyczny trening pomoże dzieciom odzyskać równowagę i wesprzeć rozwój zdolności ruchowych, zmysłów i pracy. Takie dzieci znacznie lepiej funkcjonują również w grupie z innymi rówieśnikami. Są to na przykład huśtawki, ścianki wspinaczkowe, maglownice, piłki sensoryczne i wiele, wiele więcej.

Integracja sensoryczna - jaki sprzęt wybrać?

To istotny element w pracy terapeuty, ale także wychowawcy przedszkola. Sprzęt do  integracji sensorycznej pozwala na prawidłową ocenę lateralizacji czy stopnia integracji bodźców i reakcji u dziecka.  Ważne jest odpowiednie stymulowanie dziecka, by chciało podjąć wysiłek pracy nad pogłębianiem zaburzonych umiejętności – stąd sprzęt i pomoce do si przybierają często kształty zabawek zaprojektowanych w taki sposób, by zabawa nimi sprzyjała rozwijaniu konkretnych zdolności. Polecanymi pomocami są huśtawka podwieszana, pozwalająca rozwijać wyobraźnię dotykową dzieci ścieżka sensoryczna oraz kształtki rehabilitacyjne pomocne przy różnego rodzaju ćwiczeniach.

Najlepszy sprzęt do integracji sensorycznej w sklepie Liger

Wśród naszych propozycji przyrządów do integracji sensorycznej znajdą Państwo między innymi tzw. piasek sensoryczny – inaczej nazywany piaskiem kinetycznym. Dzięki delikatności jest dobrze tolerowany przez dzieci o wysokiej wrażliwości na dotyk, sprzyja stymulacji małej motoryki, a także rozwija wyobraźnię. Piasek sensoryczny może być wykorzystany do kreatywnej zabawy – jego zaletą jest plastyczność, brak powodowania zabrudzeń i łatwość formowania – nawet dla małych rączek.

Inną propozycją pomocy do integracji sensorycznej dla dzieci są elastyczne przybory do rehabilitacji mięśni rąk, np. ringo sensoryczne. jest szczególnie wskazane w terapii ręki.

Pomoce do integracji sensorycznej dla najmłodszych

Polecane w terapii sensorycznej są również suche baseny z kulkami, które często są wykorzystywane, jako element wyposażenia sal zabaw w przedszkolach i ośrodkach terapeutycznch. Oprócz świetnej zabawy, sprawdzają się one również w terapii. Łagodzą skutki urazów i upośledzeń oraz wspomagają ćwiczenia z zakresu terapii integracji sensorycznej.

Kolejną propozycją, która świetnie się sprawdzi jako sprzęt do terapii integracji sensorycznejtunele sensoryczne. Tunel sensoryczny może służyć do siedzenia, przeciskania, leżenia i rolowania. Szczególnie polecany jest dzieciom, które mają zapotrzebowanie na bodźce czucia głębokiego.

Istotnym elementem w terapii SI są odpowiednie zabawki sensoryczne oraz gry zręcznościowe - znajdą je Państwo w naszym sklepie.

Aktywne filtry

Rękawice sensoryczne

Rękawice sensoryczne. Pomoce SI

140,00 zł Cena

Komplet 4 sztuk rękawic sensorycznych, to doskonała pomoc w terapii integracji sensorycznej. Służą, jako pomoc terapeutyczna, do masowania, stosowane są w celu stymulacji układu dotykowego i proprioceptywnego.

Beczka terapeutyczna

Beczka terapeutyczna. Sprzęt to terapii Integracji Sensorycznej

660,00 zł Cena

Przyrząd ten znajduje zastosowanie w ośrodkach rehabilitacyjnych, które specjalizują się w terapii zaburzeń integracji czynności zmysłowych metodą SI. Przyrząd umożliwia jednoczesną pracę nad podstawowymi trzema układami zmysłu: przedsionkowym, czucia powierzchniowego, czucia głębokiego.

Poduszki sensoryczne

Poduszki sensoryczne - pomoce SI

195,00 zł Cena

Komplet poduszek sensorycznych składa się z 8 kwadratów o wymiarach 28 cm x 28 cm.

Poszczególne elementy mogą doskonale spełniać rolę ruchomej ścieżki sensorycznej, a jako poduszki obciążać nogi, plecy, uda, czy głowę.

Wąż sensoryczny
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Wąż sensoryczny

160,00 zł Cena

Wąż sensoryczny, uszyty jest z jednakowej długości 6 segmentów, co daje efekt 120 cm zróżnicowanej pod każdym względem, wspaniałej zabawki.

Ścieżka fakturowa

Ścieżka fakturowa (sensoryczna)

1 450,00 zł Cena

Ścieżka fakturowa składa się z 6 tafli o różnorodnej fakturze, które pozwalają rozwijać wrażliwość dotykową.

Stymuluje receptory znajdujące się w stopach.