Pomoce dla dzieci z autyzmem

Terapia sensoryczna w głównej mierze opiera się na rozwijaniu odbioru i analizy bodźców z otoczenia poprzez zmysły u dziecka z zaburzeniami. Polega także na rozumieniu sygnałów płynących z własnego ciała oraz osiągnięciu równowagi i pobudzeniu czucia głębokiego, a także rozwoju intelektualnym.

Pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem – dlaczego są tak istotne w ich rozwoju?

Autyzm to szerokie spektrum zaburzeń, które u każdego dziecka objawia się inaczej i dotyka wielu elementów prawidłowego rozwoju. Dlatego oprócz indywidualnej terapii, w codziennym życiu wykorzystuje się również zabawki dedykowane właśnie dzieciom z autyzmem. Pomoce terapeutyczne i edukacyjne wpływają na rozwój percepcji dotykowej, wzrokowej oraz słuchowej. Z tego też powodu specjalne zabawki sensoryczne zapewniają dodatkową stymulację dziecku.

Zabawa u dziecka z autyzmem to doskonały sposób na to, aby zachęcić malucha do nauki świata. Poznawane w ten sposób rzeczy są znacznie łatwiejsze w przyswojeniu, a dodatkowo – nie zniechęcają dziecka do dalszej nauki.

Jakie pomoce edukacyjne dla dzieci z autyzmem są potrzebne?

Autyzm, jako zaburzenie o szerokim spektrum, u każdego dziecka objawia się inaczej. Będzie miało to wpływ nie tylko na wybór odpowiedniej terapii, ale również na wybór zabawek i materiałów edukacyjnych.

Do najchętniej wybieranych zabawek sensorycznych, wpływających na rozwój postrzegania, mowy oraz umiejętności społecznych czy motorycznych należą te zaliczane do kategorii SI. Zabawki dla dzieci w spektrum autyzmu muszą zatem nie tylko przyciągnąć ich uwagę, ale przede wszystkim zapewnić dodatkową stymulację.

W sklepie Liger szczególnie polecamy różnego rodzaju drewniane klocki o różnych, kolorowych kształtach oraz memory wpływające na rozwój postrzegania. Ciekawym rozwiązaniem w terapii SI są również tunele sensoryczne oraz wielokolorowe piłki o zmiennej wadze.

Zrozumienie i terapia dziecka z autyzmem

Podczas zabawy dostarczane są bodźce, które stanowią atrakcyjną i łatwo przyswajalną dla dziecka formę nauki, gdyż takiej stymulacji wymaga układ nerwowy. Terapeuta dostosowuje do potrzeb dziecka indywidualny program z zachowaniem zasad stopniowania trudności. Sprzyja to utrzymaniu stałego zainteresowania dziecka i ciągłego poprawiania jego samooceny, co motywuje go do dalszego wysiłku. Pomoce i zabawy stosowane także u dzieci z autyzmem, kształcą umiejętność klasyfikowania, sortowania oraz tworzenia sekwencji.

Pozwalają dziecku utrwalać kształty, kolory oraz wykonywać proste działania matematyczne. Poprzez zabawę dziecko rozwija zdolności manualne, percepcję wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość oraz uczy się liczyć. Aby zrozumieć mechanizmy rządzące dzieckiem z autyzmem i dysfunkcjami rozwojowymi zachęcamy po sięgnięcie do specjalistycznej literatury. Zabawki manipulacyjne ćwiczą sprawność palców dziecka i stanowią pomoc w nauce podstawowych czynności niezbędnych do samodzielnego ubierania się.

Rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, podnoszą ogólną sprawność motoryki małej, doskonalą umiejętność koncentracji uwagi oraz usprawniają celowe i precyzyjne ruchy rąk we współdziałaniu z innymi zmysłami. Doskonale sprawdzają się w kształceniu zdolności manualnych u dzieci. Wspomagają abstrakcyjne myślenie, percepcję wzrokową oraz kreatywność.

Stanowią znakomitą pomoc i zabawkę dla dzieci z zespołem Aspergera i spektrum autyzmu, poprzez powtarzalność czynności stanowią naturalną formę zabawy zapewniającą poczucie bezpieczeństwa.

Pomoce terapeutyczne i edukacyjne dla autystycznych dzieci w sklepie Liger

W ofercie sklepu Liger posiadamy szeroki wybór zabawek sensorycznych i wspierających rozwój dzieci w spektrum autyzmu. Dbamy o to, aby zabawki były bezpieczne dla dzieci z wyjątkowymi potrzebami, ale jednocześnie by maksymalnie wpływały na ich rozwój.

Bogaty asortyment sprawia, że znalezienie pomocy i zabawek dla dzieci z autyzmem, które umożliwią im doświadczanie różnych bodźców jednocześnie, jest niezwykle proste. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zabawek sensorycznych oraz materiałów pomocniczych dla rodziców i terapeutów.

Aktywne filtry

Tygrys z patyczkami -gra zręcznościowa
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Tygrys z patyczkami - gra zręcznościowa

12,00 zł Cena

Gra zręcznościowa, w której grającemu towarzyszy psotny tygrys. Dzięki wykorzystaniu tej pomocy można ćwiczyć nie tylko zdolności manualne, ale również koncentrację uwagi.

Gra Przeciwieństwa
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Przeciwieństwa. Gra edukacyjna. Zabawa, nauka, rozwój

30,00 zł Cena

Przeciwieństwa są grą, w której dziecko ma za zadanie dopasować pary przeciwieństw. Odszukanie tych przeciwieństw jest możliwe po wcześniejszej wnikliwej obserwacji i porównaniu ze sobą poszczególnych elementów.

Skojarzanki

Skojarzanki - pomoc pedagogiczna

220,00 zł Cena

Skojarzanki to 139 drewnianych płytek z wizerunkami ludzi, zwierząt, roślin czy przedmiotów. Można wśród nich znaleźć chłopczyka, dziewczynkę, mamę, tatę, babcię, a także elementy garderoby, naczynia czy budynki. Podczas zabawy dziecko poznaje i porządkuje otaczającą go rzeczywistość i uczy się ją opisywać.