Pomoce dla dzieci z autyzmem

Terapia sensoryczna w głównej mierze opiera się na rozwijaniu odbioru i analizy bodźców z otoczenia poprzez zmysły u dziecka z zaburzeniami. Polega także na rozumieniu sygnałów płynących z własnego ciała oraz osiągnięciu równowagi i pobudzeniu czucia głębokiego, a także rozwoju intelektualnym.

Pomoce terapeutyczne dla dzieci z autyzmem – dlaczego są tak istotne w ich rozwoju?

Autyzm to szerokie spektrum zaburzeń, które u każdego dziecka objawia się inaczej i dotyka wielu elementów prawidłowego rozwoju. Dlatego oprócz indywidualnej terapii, w codziennym życiu wykorzystuje się również zabawki dedykowane właśnie dzieciom z autyzmem. Pomoce terapeutyczne i edukacyjne wpływają na rozwój percepcji dotykowej, wzrokowej oraz słuchowej. Z tego też powodu specjalne zabawki sensoryczne zapewniają dodatkową stymulację dziecku.

Zabawa u dziecka z autyzmem to doskonały sposób na to, aby zachęcić malucha do nauki świata. Poznawane w ten sposób rzeczy są znacznie łatwiejsze w przyswojeniu, a dodatkowo – nie zniechęcają dziecka do dalszej nauki.

Jakie pomoce edukacyjne dla dzieci z autyzmem są potrzebne?

Autyzm, jako zaburzenie o szerokim spektrum, u każdego dziecka objawia się inaczej. Będzie miało to wpływ nie tylko na wybór odpowiedniej terapii, ale również na wybór zabawek i materiałów edukacyjnych.

Do najchętniej wybieranych zabawek sensorycznych, wpływających na rozwój postrzegania, mowy oraz umiejętności społecznych czy motorycznych należą te zaliczane do kategorii SI. Zabawki dla dzieci w spektrum autyzmu muszą zatem nie tylko przyciągnąć ich uwagę, ale przede wszystkim zapewnić dodatkową stymulację.

W sklepie Liger szczególnie polecamy różnego rodzaju drewniane klocki o różnych, kolorowych kształtach oraz memory wpływające na rozwój postrzegania. Ciekawym rozwiązaniem w terapii SI są również tunele sensoryczne oraz wielokolorowe piłki o zmiennej wadze.

Zrozumienie i terapia dziecka z autyzmem

Podczas zabawy dostarczane są bodźce, które stanowią atrakcyjną i łatwo przyswajalną dla dziecka formę nauki, gdyż takiej stymulacji wymaga układ nerwowy. Terapeuta dostosowuje do potrzeb dziecka indywidualny program z zachowaniem zasad stopniowania trudności. Sprzyja to utrzymaniu stałego zainteresowania dziecka i ciągłego poprawiania jego samooceny, co motywuje go do dalszego wysiłku. Pomoce i zabawy stosowane także u dzieci z autyzmem, kształcą umiejętność klasyfikowania, sortowania oraz tworzenia sekwencji.

Pozwalają dziecku utrwalać kształty, kolory oraz wykonywać proste działania matematyczne. Poprzez zabawę dziecko rozwija zdolności manualne, percepcję wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość oraz uczy się liczyć. Aby zrozumieć mechanizmy rządzące dzieckiem z autyzmem i dysfunkcjami rozwojowymi zachęcamy po sięgnięcie do specjalistycznej literatury. Zabawki manipulacyjne ćwiczą sprawność palców dziecka i stanowią pomoc w nauce podstawowych czynności niezbędnych do samodzielnego ubierania się.

Rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, podnoszą ogólną sprawność motoryki małej, doskonalą umiejętność koncentracji uwagi oraz usprawniają celowe i precyzyjne ruchy rąk we współdziałaniu z innymi zmysłami. Doskonale sprawdzają się w kształceniu zdolności manualnych u dzieci. Wspomagają abstrakcyjne myślenie, percepcję wzrokową oraz kreatywność.

Stanowią znakomitą pomoc i zabawkę dla dzieci z zespołem Aspergera i spektrum autyzmu, poprzez powtarzalność czynności stanowią naturalną formę zabawy zapewniającą poczucie bezpieczeństwa.

Pomoce terapeutyczne i edukacyjne dla autystycznych dzieci w sklepie Liger

W ofercie sklepu Liger posiadamy szeroki wybór zabawek sensorycznych i wspierających rozwój dzieci w spektrum autyzmu. Dbamy o to, aby zabawki były bezpieczne dla dzieci z wyjątkowymi potrzebami, ale jednocześnie by maksymalnie wpływały na ich rozwój.

Bogaty asortyment sprawia, że znalezienie pomocy i zabawek dla dzieci z autyzmem, które umożliwią im doświadczanie różnych bodźców jednocześnie, jest niezwykle proste. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą zabawek sensorycznych oraz materiałów pomocniczych dla rodziców i terapeutów.

Aktywne filtry

Półkule sensoryczne

Półkule sensoryczne (jeż, diament) - 2 szt.

55,00 zł Cena

Półkule sensoryczne - jeż i diament, polecane są jako pomoce do ćwiczeń, stanowią także ciekawą formę zabawy dla dzieci. Dzieci mogą budować z nich różne ścieżki sensoryczne i tory przeszkód. Używanie jeży, pomaga także w leczeniu płaskostopia i zmniejszaniu napięcia mięśniowego.

Ścieżka sensoryczna multi

Ściezka równoważna multi. Ścieżka równoważnia

419,00 zł Cena

Ścieżka równoważnia to sprawnościowy tor, który dzieci mogą samodzielnie układać, tworząc w ten sposób atrakcyjną drogę sensoryczną. Chodzenie po ścieżce ćwiczy równowagę i koordynację oraz wzmacnia mięśnie posturalne ciała.

Klocki sensoryczne

Klocki sensoryczne tęczowe

209,00 zł Cena

Klocki sensoryczne tęcza dla dzieci to zestaw 24 sensorycznych, miłych w dotyku i różnokolorowych elementów przeznaczonych do zabawy i terapii.

Klocki Mini Waffle

Klocki Mini Waffle 300 szt.

174,00 zł Cena

Klocki Mini Waffle 300 elementów to znakomita propozycja do twórczej i kreatywnej zabawy dla całej grupy przedszkolnej. Mini Waffle są uwielbiane przez dzieci. Świetnie rozwijają sprawność motoryczną, a jeszcze lepiej wyobraźnię i logiczne myślenie.

Układanka edukacyjna - krokodyl ABC

Układanka edukacyjna - krokodyl puzzle ABC

82,00 zł Cena

Kolorowy krokodyl to zabawka edukacyjna, która pomoże w nauce alfabetu. Układając klocki tak, aby powstał krokodyl dziecko układa alfabet. Można więc na początku po prostu bawić się nim jak zwykłą układanką, a można też przy pomocy krokodyla rozpocząć naukę alfabetu.

Bucik (trampek) do nauki sznurowania. Pomoc zręcznościowa

Bucik (trampek) do nauki sznurowania. Pomoc zręcznościowa but

42,00 zł Cena

Drewniany bucik-trampek, stanowi ciekawy sposób na podjęcie nauki wiązania prawdziwych butów. Nabycie przez dziecko tej umiejętności, często przebiega w nerwowej atmosferze, dzieci nierzadko zniechęcają się początkowymi niepowodzeniami i później trudno przekonać je, aby kontynuowały naukę wiązania.

Memo dotykowe zwierzątka. Pomoc sensoryczna
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Memo dotykowe zwierzątka. Pomoc sensoryczna

97,00 zł Cena

Memo dotykowe zwierzątka, to kolejna propozycja zabawy, która rozwija wiele umiejętności i kompetencji. Oprócz walorów dydaktycznych i terapeutycznych, dostarcza także mnóstwo wspaniałej zabawy.

Zmysłowe pudełko. Pomoc sensoryczna

Zmysłowe pudełko. Pomoc sensoryczna

149,00 zł Cena

Zmysłowe pudełko to pomoc idealna dla wszystkich dzieci, gdyż każde dziecko jest zafascynowane możliwością odkrywania i szukania skarbów. Do drewnianej skrzynki można włożyć najróżniejsze przedmioty, można je zmieniać w zależności od potrzeb danych zajęć, w których dziecko uczestniczy.