Pomoce SI

Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się dysfunkcjami pojawiającymi się, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Związane są one z uszkodzeniem narządów zmysłów. W sklepie Liger znajdą Państwo bogaty wybór pomocy do integracji sensorycznej, które pomogą w rozwoju osób z zaburzeniami.

Zaburzenia w integracji sensorycznej - czym się objawiają?

Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego, przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej przejawiają się we wzmożonej bądź obniżonej wrażliwości na bodźce, niewłaściwym poziomem uwagi, obniżonym poziomem koordynacji ruchowej, opóźnieniem w rozwoju mowy, czy nieprawidłowym poziomem aktywności fizycznej.

Rodzaje zaburzeń procesów sensorycznych:

Zaburzenia modulacji sensorycznej

Zaburzenia ruchowe

Zaburzenia różnicowania sensorycznego

Do zaburzeń integracji sensorycznej może dojść również przy deprywacji sensorycznej, czyli ograniczeniu możliwości poznawania świata przez zmysły. Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej składa się z kilku etapów, polega na obserwacji dziecka, rozmowie z rodzicami i zastosowaniu specjalistycznych testów. To, co rodzicom może wydawać się zaburzeniem, terapeuta może zdiagnozować jako naturalny proces rozwoju. Terapeuta po badaniu może wskazać inne przyczyny zaburzeń funkcjonowania dziecka, niezwiązanie z integracją sensoryczną.

Pomoce do integracji sensorycznej w sklepie Liger

Dysfunkcje  mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej z trudnościami w uczeniu się i w różnych stopniach nasilenia.

Integracja sensoryczna to jeden z podstawowych elementów prawidłowego rozwoju dziecka. Symptomy tego zaburzenia mogą przejawiać się w zachowaniach takich jak niechęć do jedzenia lub słaba świadomość własnego ciała. Integracja sensoryczna to innymi słowy umiejętność, która pozwala odczuwać, porządkować i składać myśli i wypowiedzi w jedną spójną całość. Pomaga również  zrozumieć relacje i bodźce ze świata zewnętrznego. Integracja sensoryczna jest podstawą prawidłowego rozwoju mowy, wrażliwości emocjonalnej oraz pobudliwości ruchowej. W poprawie tych umiejętności pomogą przede wszystkim specjalistyczne pomoce do integracji sensorycznej.

Rola pomocy SI w terapii u dzieci 

Zaburzenia procesów sensorycznych u dzieci utrudniają im codzienne funkcjonowanie oraz prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie terapii SI i wykorzystanie pomocy do integracji sensorycznej. To właśnie pomoce i zabawki sensoryczne odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dzieci, które poznają różne faktury oraz bodźce umożliwiające im zrozumienie swojego ciała i świata zewnętrznego. 

Jakie wybrać pomoce do integracji sensorycznej? 

Szeroki wybór pomocy do integracji sensorycznej pozwala na znalezienie odpowiednich narzędzi, które wspomogą rozwój dziecka. Szczególnie polecane są pomoce SI w postaci zabawek do motoryki małej i dużej, rękawic oraz piłeczek sensorycznych, klocków dotykowych i pamięciowych. W przypadku dzieci świetnie sprawdzają się również  piłeczki antystresowe bądź maty dotykowe. 

Pomoce sensoryczne w sklepie Liger wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz szeroką funkcjonalnością. Zabawki są dopasowane do wieku dziecka i jego potrzeb, a także do poziomu rozwojowego. 

Zobacz również: pomoce dla dzieci z autyzmem

Aktywne filtry

Półkule sensoryczne

Półkule sensoryczne (jeż, diament) - 2 szt.

55,00 zł Cena

Półkule sensoryczne - jeż i diament, polecane są jako pomoce do ćwiczeń, stanowią także ciekawą formę zabawy dla dzieci. Dzieci mogą budować z nich różne ścieżki sensoryczne i tory przeszkód. Używanie jeży, pomaga także w leczeniu płaskostopia i zmniejszaniu napięcia mięśniowego.

Kamienie rzeczne z fakturami

Kamienie rzeczne z fakturami (5 szt.)

719,00 zł Cena

Pomoc sensoryczna Kamienie rzeczne z fakturami pobudza receptory czuciowe dzięki zastosowaniu różnorodnych faktur materiałów na kamieniach. Na każdym elemencie znajdziemy inną fakturę. Kamienie można dowolnie łączyć, zyskując dzięki temu coraz to nowe połączenia - nowe ścieżki sensoryczne.

Ścieżka sensoryczna multi

Ściezka równoważna multi. Ścieżka równoważnia

419,00 zł Cena

Ścieżka równoważnia to sprawnościowy tor, który dzieci mogą samodzielnie układać, tworząc w ten sposób atrakcyjną drogę sensoryczną. Chodzenie po ścieżce ćwiczy równowagę i koordynację oraz wzmacnia mięśnie posturalne ciała.

Ścieżka sensoryczna

Ścieżka sensoryczna duża

249,00 zł Cena

Ścieżka sensoryczna duża to kolorowa i wytrzymała mata co ćwiczeń i terapii. Doskonale pobudza zmysł dotyku, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki pięknej kolorystyce i bardzo miękkiemu podłożu, ścieżka jest uwielbiana przez dzieci które mają problemy z przetwarzaniem bodźców sensorycznych.

Mata twister sensoryczny

Mata Twister sensoryczny - zestaw

439,00 zł Cena

Gra sensoryczna Twister to pomoc terapeutyczna służąca do zabawy i ćwiczeń, pomaga w odwrażliwianiu poszczególnych stref ciała. Jest to pomoc szczególnie przydatna podczas terapii dzieci ze spektrum autyzmu oraz wszelkimi innymi dysfunkcjami rozwojowymi.

Tunel do przeciskania Gąsienica

Tunel do przeciskania Gąsienica (duży)

135,00 zł Cena

Tunel do przeciskania Gąsienica z powodzeniem może być wykorzystywany, jako pomoc do terapii integracji sensorycznej. Przeciskanie się przez niego aktywizuje układ przedsionkowy i propriocepcję., a także sprzyja doskonałej zabawie.

Woreczki sensoryczne
  • -30%
  • -30%

Woreczki sensoryczne 10 szt. - pomoc gimnastyczna i terapeutyczna

147,00 zł Cena podstawowa 210,00 zł -30% Cena

Woreczki sensoryczne to bardzo ciekawa pomoc terapeutyczna i gimnastyczna przeznaczona do zajęć z integracji sensorycznej, w czasie zabaw animacyjnych, ćwiczeń gimnastycznych oraz zajęć korekcyjno-ruchowych. Barwne woreczki sensoryczne pozwalają urozmaicić wiele zabaw wśród dzieci o różnych potrzebach.

wałek do masażu
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Wałek do masażu i rehabilitacji 15,5 cm

20,00 zł Cena

Wałek do masażu i rehabilitacji przeznaczony jest do ćwiczeń i terapii integracji sensorycznej oraz do rehabilitacji po różnych urazach. Stosuje się go do pobudzania receptorów czucia, zmniejsza on także napięcie mięśniowe.