Pomoce SI

Nieprawidłowa integracja sensoryczna przejawia się dysfunkcjami pojawiającymi się, gdy układ nerwowy niewłaściwie organizuje bodźce zmysłowe. Związane są one z uszkodzeniem narządów zmysłów. W sklepie Liger znajdą Państwo bogaty wybór pomocy do integracji sensorycznej, które pomogą w rozwoju osób z zaburzeniami.

Zaburzenia w integracji sensorycznej - czym się objawiają?

Dysfunkcje integracji sensorycznej dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców sensorycznych w obrębie następujących systemów: czuciowego, przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej przejawiają się we wzmożonej bądź obniżonej wrażliwości na bodźce, niewłaściwym poziomem uwagi, obniżonym poziomem koordynacji ruchowej, opóźnieniem w rozwoju mowy, czy nieprawidłowym poziomem aktywności fizycznej.

Rodzaje zaburzeń procesów sensorycznych:

Zaburzenia modulacji sensorycznej

Zaburzenia ruchowe

Zaburzenia różnicowania sensorycznego

Do zaburzeń integracji sensorycznej może dojść również przy deprywacji sensorycznej, czyli ograniczeniu możliwości poznawania świata przez zmysły. Diagnoza zaburzeń integracji sensorycznej składa się z kilku etapów, polega na obserwacji dziecka, rozmowie z rodzicami i zastosowaniu specjalistycznych testów. To, co rodzicom może wydawać się zaburzeniem, terapeuta może zdiagnozować jako naturalny proces rozwoju. Terapeuta po badaniu może wskazać inne przyczyny zaburzeń funkcjonowania dziecka, niezwiązanie z integracją sensoryczną.

Pomoce do integracji sensorycznej w sklepie Liger

Dysfunkcje  mogą być rozpoznawane u dzieci w normie intelektualnej z trudnościami w uczeniu się i w różnych stopniach nasilenia.

Integracja sensoryczna to jeden z podstawowych elementów prawidłowego rozwoju dziecka. Symptomy tego zaburzenia mogą przejawiać się w zachowaniach takich jak niechęć do jedzenia lub słaba świadomość własnego ciała. Integracja sensoryczna to innymi słowy umiejętność, która pozwala odczuwać, porządkować i składać myśli i wypowiedzi w jedną spójną całość. Pomaga również  zrozumieć relacje i bodźce ze świata zewnętrznego. Integracja sensoryczna jest podstawą prawidłowego rozwoju mowy, wrażliwości emocjonalnej oraz pobudliwości ruchowej. W poprawie tych umiejętności pomogą przede wszystkim specjalistyczne pomoce do integracji sensorycznej.

Rola pomocy SI w terapii u dzieci 

Zaburzenia procesów sensorycznych u dzieci utrudniają im codzienne funkcjonowanie oraz prawidłowy rozwój. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie terapii SI i wykorzystanie pomocy do integracji sensorycznej. To właśnie pomoce i zabawki sensoryczne odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju dzieci, które poznają różne faktury oraz bodźce umożliwiające im zrozumienie swojego ciała i świata zewnętrznego. 

Jakie wybrać pomoce do integracji sensorycznej? 

Szeroki wybór pomocy do integracji sensorycznej pozwala na znalezienie odpowiednich narzędzi, które wspomogą rozwój dziecka. Szczególnie polecane są pomoce SI w postaci zabawek do motoryki małej i dużej, rękawic oraz piłeczek sensorycznych, klocków dotykowych i pamięciowych. W przypadku dzieci świetnie sprawdzają się również  piłeczki antystresowe bądź maty dotykowe. 

Pomoce sensoryczne w sklepie Liger wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz szeroką funkcjonalnością. Zabawki są dopasowane do wieku dziecka i jego potrzeb, a także do poziomu rozwojowego. 

Zobacz również: pomoce dla dzieci z autyzmem

Jest 110 produktów.

Pokazano 1-24 z 110 pozycji

Aktywne filtry

Rękawice sensoryczne

Rękawice sensoryczne. Pomoce SI

140,00 zł Cena

Komplet 4 sztuk rękawic sensorycznych, to doskonała pomoc w terapii integracji sensorycznej. Służą, jako pomoc terapeutyczna, do masowania, stosowane są w celu stymulacji układu dotykowego i proprioceptywnego.

Wąż sensoryczny

Wąż sensoryczny

160,00 zł Cena

Wąż sensoryczny, uszyty jest z jednakowej długości 6 segmentów, co daje efekt 120 cm zróżnicowanej pod każdym względem, wspaniałej zabawki.

Beret sensoryczny

Dysk sensoryczny z kolcmi (beret sensoryczny)

55,00 zł Cena

Dysk sensoryczny z kolcami służy do ćwiczeń, rehabilitacji i terapii. Pobudza naturalną energię poszczególnych partii ciała. Stając boso na dysku, uaktywniamy receptory znajdujące się na stopach, zaś energia przekazywana jest na całe ciało.