Koordynacja wzrokowo ruchowa

Koordynacja ruchowa jest jednym z najważniejszych elementów składowych motoryki wpływającej na poziom funkcjonowania dziecka, obok rozwoju mowy. Koordynacja ruchowa to fundament sprawności fizycznej, zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów. Koordynacja wzrokowo-ruchowa to umiejętność łączenia zdolności wzrokowych z ruchowymi. U dzieci w wieku przedszkolnym jest ona zaburzona, objawia się małą precyzją ruchów oraz trudnościami w wykonywaniu prostych czynności.

W tym celu zaleca się bawienie i ćwiczenie zdolności manualnych z dziećmi za pomocą zabawek dydaktycznych.

Ćwiczenia i pomoce do koordynacji wzrokowo ruchowej

Sklep Liger posiada bogatą gamę produktów, które dedykowane są treningom koordynacji wzrokowo-ruchowej. Proponowane artykuły to nie tylko praktyczne, wartościowe i świetnej jakości wyroby, ale zaprojektowane w taki sposób, aby interesowały dziecko oraz przyciągały wyglądem jego uwagę. W asortymencie można znaleźć puzzle, gry i zabawki zręcznościowe, przybijanki, gry na pamięć, zgadywanki, zestawy różnorodnych klocków czy malowanki.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Dzieci z zaburzoną lub słabo rozwiniętą koordynacją i motoryką małą mają trudności w zakresie samodzielnego ubierania się, prawidłowego chwytania, utrzymywania równowagi, posługiwania się podstawowymi narzędziami oraz wykonywaniem prac plastycznych. Koordynacja wzrokowo-ruchowa może być definiowana jako reakcja rąk na to, co widzą oczy. Jest ona złożoną umiejętnością poznawczą, ponieważ wymaga prowadzenia rąk zgodnie z bodźcami. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wszystkie codzienne czynności wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej dlatego ważna jest jej stymulacja i poprawa.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się głównie w okresie niemowlęcym, rozwija przy tym poważne i precyzyjne zdolności motoryczne. Wszelkie zmiany w zakresie systemów wizualnych i motorycznych mogą znacząco wpływać na koordynację. Słaba koordynacja ręka-oko może mieć wpływ na różny obszar działań, które prowadzą do zaburzeń rozwojowych.

Koordynacja ruchowa jest zakodowana w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę, aby go polepszyć należy regularnie dbać o aktywność fizyczną. Koordynacja ruchowa wykształca się u dziecka w okresie szkolnym, dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa dzieci i zajęcia wychowania fizycznego.

Ćwiczenia na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci - znaczenie

Trening koordynacji wzrokowo-ruchowej jest niezwykle ważny we wczesnych latach życia dziecka, szczególnie gdy wymaga ono dodatkowych stymulacji lub ćwiczeń. Z tego powodu na rynku dostępne jest tak wiele pomocy i kart pracy stworzonych, aby pracować nad pozbyciem się pewnych przypadłości. Gry, klocki, malowanki i inne tego typu produkty zostały zaprojektowane z myślą o najmłodszych, aby łączyły one naukę z zabawą, były zainteresowane atrakcyjnymi zabawkami i niepostrzeżenie pracowały nad koordynacją wzrokowo-ruchową.

Rola kart pracy i pomocy do koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci

Niewiele osób wie, że brak integracji między okiem a ręką może negatywnie wpływać na działanie całego organizmu i właśnie z tego powodu, warto trenować je już z kilkulatkami. Brak lub zaburzenie w koordynacji wzrokowo-ruchowej może przełożyć się w kolejnych latach życia na problemy w wykonywaniu codziennych czynności jak choćby pisanie czy ubieranie się. Ćwiczenie u dzieci połączenia oko-ruch to podstawa do poznawania świata i nabywania nowych umiejętności, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. W momencie, gdy wzrok nie nadąża za ręką, mogą występować kłopoty z precyzją.

Bogata oferta ćwiczeń i kart pracy do koordynacji wzrokowo-ruchowej

W sklepie Liger dostępne są świetne karty pracy dla dzieci leworęcznych do trenowania pisania, rysowania i malowania. Przygotowane w kilku częściach zachęcają do pokonywania kolejnych zadań i wykonywania coraz trudniejszych ćwiczeń. Inną ciekawą propozycją są karty pracy do rozwijania koncentracji. Specjalnie przygotowane polecenia mają pomóc w treningu skupienia już u kilkulatków, co potem wymiernie wpływa na te umiejętności w szkole lub nawet w dorosłości. Pozycja posiada różne stopnie trudności, dzięki czemu nadają się dla osób w wieku 8-14 lat. Propozycja będzie przydatna do domowych treningów, ale jest równie często wykorzystywana przez specjalistów podczas różnych terapii dziecięcych w szczególności w terapii integracji sensorycznej.

Korzyści z zakupu ćwiczeń i kart pracy do koordynacji wzrokowo-ruchowej w sklepie Liger

Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę produktów do ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej. Produkty te są najlepszej jakości, wykonane z materiałów bezpiecznych dla dzieci, a jednocześnie bardzo atrakcyjne wzrokowo. Specjalnie wyselekcjonowane różnorodne artykuły są wytrzymałe, trwałe i samym wyglądem zachęcają do zabawy, jednocześnie wspierają i wspomagają rozwój dziecka. Każdy z nich został stworzony tak, aby pozytywnie działać na konkretne problemy, czy przypadłości, np. wspierają prawidłowe funkcjonowanie dotyku, wzroku czy słuchu, ale też pozwalają na swobodę ruchów podczas zabawy.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą pomocy do integracji sensorycznej w tym kołdrami obciążeniowymi dla dzieci, piłeczkami sensorycznymi oraz pozostałymi zabawkami sensorycznymi.

Aktywne filtry

Klocki mini waffle Koła

Klocki Mini Waffle Koła Konstrukcyjne 200 szt.

240,00 zł Cena

Klocki konstrukcyjne Mini Waffle Koła pozwalają na tworzenie przestrzennych brył i budowli, a w połączeniu z klockami z zestawów Mini Waffle - na naprawdę niesamowite konstrukcje. Klocki są uwielbiane przez dzieci. Zapewniają dzieciom i dorosłym wielogodzinną formę zabawy, rozrywki, a także nauki. Idealnie wkomponowują się w dziecięce dłonie, są intuicyjnie zaprojektowane, zaś kolorystyka dodatkowo składnia do zabawy i tworzenia własnych budowli.

Dotykowe Bingo - Farma. Gra i pomoc Montessori
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Dotykowe Bingo - Farma. Gra i pomoc Montessori

44,90 zł Cena

Gra Bingo Dotykowe pozwala dziecku na poznawanie, zapamiętywanie oraz utrwalanie nazw zwierząt wiejskich. Dziecko uczy się tego samodzielną aktywność. Gra pozwala na ćwiczenie spostrzegawczości i rozwija koordynacje wzrokowo-ruchową.

Woreczki sensoryczne
  • -30%
  • -30%

Woreczki sensoryczne 10 szt. - pomoc gimnastyczna i terapeutyczna

147,00 zł Cena podstawowa 210,00 zł -30% Cena

Woreczki sensoryczne to bardzo ciekawa pomoc terapeutyczna i gimnastyczna przeznaczona do zajęć z integracji sensorycznej, w czasie zabaw animacyjnych, ćwiczeń gimnastycznych oraz zajęć korekcyjno-ruchowych. Barwne woreczki sensoryczne pozwalają urozmaicić wiele zabaw wśród dzieci o różnych potrzebach.

Gra logopedyczna. Nazwij i wrzuć.Pojazdy
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Nazwij i wrzuć! Pojazdy i maszyny. Gra logopedyczna i edukacyjna

89,00 zł Cena

Nazwij i wrzuć! Pojazdy i maszyny, to gra logopedyczna i edukacyjna pozwalająca na rozwijanie wielu umiejętności i kompetencji, a wszystko to podczas świetnej zabawy! Gra pozwala na rozwijanie i utrwalanie słownictwa, kształtuje koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija spostrzegawczość i ćwiczy koncentrację. Jest znakomitą formą rozrywki.

Drewniana układanka warstwowa (puzzle) - W ogrodzie
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Drewniana układanka warstwowa (puzzle) - W ogrodzie

55,00 zł Cena

Układanka warstwowa W ogrodzie została zaprojektowana w duchu pedagogiki Montessori. Na pomoc tę składają się trzy warstwy, z których dziecko tworzy obrazek. Spodnia warstwa przedstawia pusty ogród, na którym jeszcze nic nie ma, kolejna warstwa - chłopca-ogrodnika, który sadzi nasionka do ziemi.

Klik-klak. Zabawka zręcznościowa

Klik-klak. Pomoc i zabawka zręcznościowa

22,00 zł Cena

Pomoc zręcznościowa Klik-klak znakomicie ćwiczy sprawność i refleks. Zabawa polega na chwyceniu obręczy i na wykonywaniu energicznych ruchów ręką w górę i w dół, tak aby drewniane kulki zderzały się na przemian nad i pod ręką.

Puzzle warstwowe drewniane - Narodziny żabki

Puzzle warstwowe drewniane - Narodziny żabki

34,00 zł Cena

Drewniane puzzle warstwowe Narodziny żabki to solidna i niezwykle kreatywna zabawka i pomoc dydaktyczna. Po pierwsze - zapewnia mnóstwo świetnej zabawy, po drugie przynosi walory edukacyjne. Największa trudność polega na ułożeniu aż czterech warstw puzzli.

Puzzle warstwowe drewniane - Jak rośnie drzewo

Puzzle warstwowe drewniane - Jak rośnie drzewo

40,00 zł Cena

Drewniane puzzle warstwowe Jak rośnie drzewo to solidna i niezwykle kreatywna zabawka i pomoc dydaktyczna. Po pierwsze - zapewnia mnóstwo świetnej zabawy, po drugie przynosi walory edukacyjne. Największa trudność polega na ułożeniu aż czterech warstw puzzli.