Koordynacja wzrokowo ruchowa

Koordynacja ruchowa jest jednym z najważniejszych elementów składowych motoryki wpływającej na poziom funkcjonowania dziecka, obok rozwoju mowy. Koordynacja ruchowa to fundament sprawności fizycznej, zdolność do wykonywania złożonych przestrzennie i czasowo ruchów. Koordynacja wzrokowo-ruchowa to umiejętność łączenia zdolności wzrokowych z ruchowymi. U dzieci w wieku przedszkolnym jest ona zaburzona, objawia się małą precyzją ruchów oraz trudnościami w wykonywaniu prostych czynności.

W tym celu zaleca się bawienie i ćwiczenie zdolności manualnych z dziećmi za pomocą zabawek dydaktycznych.

Ćwiczenia i pomoce do koordynacji wzrokowo ruchowej

Sklep Liger posiada bogatą gamę produktów, które dedykowane są treningom koordynacji wzrokowo-ruchowej. Proponowane artykuły to nie tylko praktyczne, wartościowe i świetnej jakości wyroby, ale zaprojektowane w taki sposób, aby interesowały dziecko oraz przyciągały wyglądem jego uwagę. W asortymencie można znaleźć puzzle, gry i zabawki zręcznościowe, przybijanki, gry na pamięć, zgadywanki, zestawy różnorodnych klocków czy malowanki.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Dzieci z zaburzoną lub słabo rozwiniętą koordynacją i motoryką małą mają trudności w zakresie samodzielnego ubierania się, prawidłowego chwytania, utrzymywania równowagi, posługiwania się podstawowymi narzędziami oraz wykonywaniem prac plastycznych. Koordynacja wzrokowo-ruchowa może być definiowana jako reakcja rąk na to, co widzą oczy. Jest ona złożoną umiejętnością poznawczą, ponieważ wymaga prowadzenia rąk zgodnie z bodźcami. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest szczególnie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wszystkie codzienne czynności wymagają koordynacji wzrokowo-ruchowej dlatego ważna jest jej stymulacja i poprawa.

Koordynacja wzrokowo-ruchowa rozwija się głównie w okresie niemowlęcym, rozwija przy tym poważne i precyzyjne zdolności motoryczne. Wszelkie zmiany w zakresie systemów wizualnych i motorycznych mogą znacząco wpływać na koordynację. Słaba koordynacja ręka-oko może mieć wpływ na różny obszar działań, które prowadzą do zaburzeń rozwojowych.

Koordynacja ruchowa jest zakodowana w błędniku, umiejscowionym w środkowej części ucha. Błędnik odpowiada za równowagę, aby go polepszyć należy regularnie dbać o aktywność fizyczną. Koordynacja ruchowa wykształca się u dziecka w okresie szkolnym, dlatego tak ważna jest aktywność ruchowa dzieci i zajęcia wychowania fizycznego.

Ćwiczenia na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci - znaczenie

Trening koordynacji wzrokowo-ruchowej jest niezwykle ważny we wczesnych latach życia dziecka, szczególnie gdy wymaga ono dodatkowych stymulacji lub ćwiczeń. Z tego powodu na rynku dostępne jest tak wiele pomocy i kart pracy stworzonych, aby pracować nad pozbyciem się pewnych przypadłości. Gry, klocki, malowanki i inne tego typu produkty zostały zaprojektowane z myślą o najmłodszych, aby łączyły one naukę z zabawą, były zainteresowane atrakcyjnymi zabawkami i niepostrzeżenie pracowały nad koordynacją wzrokowo-ruchową.

Rola kart pracy i pomocy do koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci

Niewiele osób wie, że brak integracji między okiem a ręką może negatywnie wpływać na działanie całego organizmu i właśnie z tego powodu, warto trenować je już z kilkulatkami. Brak lub zaburzenie w koordynacji wzrokowo-ruchowej może przełożyć się w kolejnych latach życia na problemy w wykonywaniu codziennych czynności jak choćby pisanie czy ubieranie się. Ćwiczenie u dzieci połączenia oko-ruch to podstawa do poznawania świata i nabywania nowych umiejętności, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. W momencie, gdy wzrok nie nadąża za ręką, mogą występować kłopoty z precyzją.

Bogata oferta ćwiczeń i kart pracy do koordynacji wzrokowo-ruchowej

W sklepie Liger dostępne są świetne karty pracy dla dzieci leworęcznych do trenowania pisania, rysowania i malowania. Przygotowane w kilku częściach zachęcają do pokonywania kolejnych zadań i wykonywania coraz trudniejszych ćwiczeń. Inną ciekawą propozycją są karty pracy do rozwijania koncentracji. Specjalnie przygotowane polecenia mają pomóc w treningu skupienia już u kilkulatków, co potem wymiernie wpływa na te umiejętności w szkole lub nawet w dorosłości. Pozycja posiada różne stopnie trudności, dzięki czemu nadają się dla osób w wieku 8-14 lat. Propozycja będzie przydatna do domowych treningów, ale jest równie często wykorzystywana przez specjalistów podczas różnych terapii dziecięcych w szczególności w terapii integracji sensorycznej.

Korzyści z zakupu ćwiczeń i kart pracy do koordynacji wzrokowo-ruchowej w sklepie Liger

Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę produktów do ćwiczeń koordynacji wzrokowo-ruchowej. Produkty te są najlepszej jakości, wykonane z materiałów bezpiecznych dla dzieci, a jednocześnie bardzo atrakcyjne wzrokowo. Specjalnie wyselekcjonowane różnorodne artykuły są wytrzymałe, trwałe i samym wyglądem zachęcają do zabawy, jednocześnie wspierają i wspomagają rozwój dziecka. Każdy z nich został stworzony tak, aby pozytywnie działać na konkretne problemy, czy przypadłości, np. wspierają prawidłowe funkcjonowanie dotyku, wzroku czy słuchu, ale też pozwalają na swobodę ruchów podczas zabawy.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą pomocy do integracji sensorycznej w tym kołdrami obciążeniowymi dla dzieci, piłeczkami sensorycznymi oraz pozostałymi zabawkami sensorycznymi.

Jest 113 produktów.

Pokazano 1-24 z 113 pozycji

Aktywne filtry

Budowa cieni - Mała

Budowa cieni mała cz. I. Pomoc terapeutyczna i rozwojowa

335,00 zł Cena

Budowa cieni jest wspaniałą zabawą pomagającą rozwijać i kształtować wyobraźnię przestrzenną, uczy umiejętności planowania i organizacji pracy, rozwija samokontrolę, koncentrację, sprawność manualną i koordynację wzrokowo – ruchową oraz określenie położenia przedmiotów w przestrzeni.

Kuferek gier - Bystre Oczko
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Kuferek gier - Bystre Oczko Gry edukacujne

38,00 zł Cena

Gra wyrabia spostrzegawczość, refleks, pamięć, ćwiczy analizę wzrokową i słuchową, uczy rozróżniać kolory i nazywać przedmioty. Ponadto zapewnia świetną i emocjonującą zabawę dla całej rodziny.

Gra logopedyczna - Głoski do zabawy

Gra logopedyczna - Głoski do zabawy

32,00 zł Cena

Głoski do zabawy to gra kształcąca słuch fonemowy (umiejętność analizy i syntezy głoskowej wyrazów), koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową oraz koncentrację słuchową – umiejętności bardzo ważne w nauce czytania i pisania.

Skojarzenia
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Skojarzenia - puzzle edukacyjne

18,00 zł Cena

"Nauka + zabawa" to seria gier stworzonych na podstawie nowoczesnych metod nauczania dzieci poprzez zabawę. Gry te pomagają rozwijać myślenie logiczne, kojarzenie faktów, uczą podstaw matematyki, czy alfabetu. 

Twarz i emocje - książka magnetyczna
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Twarz i emocje - książka magnetyczna

110,00 zł Cena

Książka magnetyczna pozwala dziecku na kreatywną zabawę w tworzenie coraz to nowszych, śmieszniejszych i ciekawszych twarzy. Dzięki tej pomocy dziecko ma możliwość rozpoznawania własnych emocji oraz stanów emocjonalnych osób z otoczenia.