Gry i zabawy zręcznościowe

Rozwój manualny dziecka w wieku przedszkolnym pozwala mu na wykonywanie czynności wymagających doskonalenia zręczności i sprawności a także dobrej koordynacji. Sprawność motoryczna oznacza rozwój umiejętności nie tylko za pomocą zabaw plastycznych, rysunkowych czy wycinankowych, ale także można doskonalić motorykę za pomocą wykonywania praktycznych czynności tj. wiązanie buta czy zapinanie guzików.

Rola zabawek zręcznościowych w rozwoju dziecka

Zadaniem rodziców jest kształcenie i rozwijanie sprawności motorycznej swojej pociechy, która powinna być wspierana za pomocą gier i zabawek konstrukcyjnych. Rozwijanie sprawności motorycznej może odbywać się tradycyjnymi metodami tj. malowanie kredkami albo z pomocą kolorowanek. Wymagają one wykorzystania większej kreatywności oraz użycia wyobraźni. Nauka malowania oznacza korzystanie ze wszystkich dostępnych narzędzi tj. kreda, węgiel, patyk na piasek. W rozwijaniu sprawności motorycznej służy również budowanie różnych figur i konstrukcji z klocków.

Istotnym aspektem rozwoju zdolności manualnych jest koordynacja wzrokowo-ruchowa. Najlepszą metodą stymulowania rozwoju tych zdolności jest wspólna zabawa z dzieckiem. Wzmocnieniu mięśni rąk służy także zabawa na świeżym powietrzu oraz samodzielne wykonywanie codziennych czynności.

Kształcenie zdolności manualnych za pomocą zabawek zręcznościowych

Przedmioty do pchania i ciągnięcia (tj. wózeczki) wspomagają kształtowanie umiejętności ruchowych. Odpowiedni poziom sprawności manualnej w znacznym stopniu warunkuje dalsze postępy dziecka w nauce. Sprawności motoryczne wymagają bardzo precyzyjnej koordynacji ruchowej, w której ćwiczone są mięśnie krótkie. Dobrze wyuczona sprawność manualna przekształca się w nawyk. Po osiągnięciu nad tym kontroli, dziecko gotowe jest do uczenia się innych umiejętności zręcznościowych. Każdą sprawność motoryczną trzeba osiągnąć osobno, ponieważ różnią się one między sobą (np. trzymanie kredki, a łyżki).

Jak gniotek sensoryczny pomaga w rozwoju dziecka?

Gniotki kojarzymy często głównie z zabawką antystresową, która pozwala na chwilę odwrócić uwagę od czynnika wywołującego napięcie psychiczne. Okazuje się, jednak, że gniotki mają dużo więcej funkcji. Wspomagają one rozwój mięśni dłoni i wzmacniają je. Mogą one skutecznie pomóc w masowaniu dłoni, dzięki różnym kolcom i wypustkom. Gniotki sensoryczne pomagają również w radzeniu sobie z nadwrażliwością na bodźce, która często występuje w przypadku dzieci z autyzmem.

Gniotki sensoryczne w sklepie Liger

W sklepie Liger oferujemy gniotki sensoryczne w atrakcyjnej formie np. sera z ukrytymi w środku myszkami. W tej zabawie zadaniem dziecka może być przeciąganie myszek przez dziurki w serze. Atrakcyjne dla dzieci również jest ściskanie piłeczki w siatce, która po ściśnięciu przyjmuje formę atrakcyjnych bąbelków.

Rozwój motoryki małej u dziecka ułatwiający m.in. naukę pisania to nie jedyna korzyść. Dzięki niewielkim rozmiarom gniotka możliwe jest zabranie go w dowolne miejsce, co pomoże nie tylko rozładować ewentualne napięcie, lecz też zająć malucha np. w środkach transportu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabawek zręcznościowych

Jest 183 produktów.

Pokazano 1-24 z 183 pozycji

Aktywne filtry

Szlaczki i rytmy
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Szlaczki i rytmy

30,50 zł Cena

W skład zestawu wchodzą 4 dwustronne plansze oraz 108 dwustronnych tafelków, zawierających 24 różne 9 elementowe komplety. Pierwsza strona plansz zawiera propozycje rytmicznych szlaczków. Należy dokończyć na planszy szlaczki według wzoru.

Stemple ozdobne

Stemple ozdobne

21,00 zł Cena

Zestaw 6 drewnianych stempelków do ozdabiania papeterii, dekorowania prezentów, tworzenia swoich kompozycji, kolorowania. W pudełku, oprócz stempli znajduje się poduszka z tuszem.

Stemple buźki

Stemple buźki

21,00 zł Cena

Zestaw 6 drewnianych stempelków do ozdabiania papeterii, dekorowania prezentów, tworzenia swoich kompozycji, kolorowania.

Gra edukacyjna - Klucz i się ucz
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Gra edukacyjna - Klucz i się ucz

24,00 zł Cena

Klucz i się ucz to edukacyjna gra łącząca emocjonującą zabawę z ćwiczeniem spostrzegawczości, pamięci oraz prawidłowego kojarzenia pokrewieństwa kształtów. Gra zmusza również do ćwiczenia zręczności i manualnej precyzji.

Tygrys z patyczkami -gra zręcznościowa
  • Produkt tymczasowo niedostępny

Tygrys z patyczkami - gra zręcznościowa

12,00 zł Cena

Gra zręcznościowa, w której grającemu towarzyszy psotny tygrys. Dzięki wykorzystaniu tej pomocy można ćwiczyć nie tylko zdolności manualne, ale również koncentrację uwagi.