Gry i zabawy zręcznościowe

Rozwój manualny dziecka w wieku przedszkolnym pozwala mu na wykonywanie czynności wymagających doskonalenia zręczności i sprawności a także dobrej koordynacji. Sprawność motoryczna oznacza rozwój umiejętności nie tylko za pomocą zabaw plastycznych, rysunkowych czy wycinankowych, ale także można doskonalić motorykę za pomocą wykonywania praktycznych czynności tj. wiązanie buta czy zapinanie guzików.

Rola zabawek zręcznościowych w rozwoju dziecka

Zadaniem rodziców jest kształcenie i rozwijanie sprawności motorycznej swojej pociechy, która powinna być wspierana za pomocą gier i zabawek konstrukcyjnych. Rozwijanie sprawności motorycznej może odbywać się tradycyjnymi metodami tj. malowanie kredkami albo z pomocą kolorowanek. Wymagają one wykorzystania większej kreatywności oraz użycia wyobraźni. Nauka malowania oznacza korzystanie ze wszystkich dostępnych narzędzi tj. kreda, węgiel, patyk na piasek. W rozwijaniu sprawności motorycznej służy również budowanie różnych figur i konstrukcji z klocków.

Istotnym aspektem rozwoju zdolności manualnych jest koordynacja wzrokowo-ruchowa. Najlepszą metodą stymulowania rozwoju tych zdolności jest wspólna zabawa z dzieckiem. Wzmocnieniu mięśni rąk służy także zabawa na świeżym powietrzu oraz samodzielne wykonywanie codziennych czynności.

Kształcenie zdolności manualnych za pomocą zabawek zręcznościowych

Przedmioty do pchania i ciągnięcia (tj. wózeczki) wspomagają kształtowanie umiejętności ruchowych. Odpowiedni poziom sprawności manualnej w znacznym stopniu warunkuje dalsze postępy dziecka w nauce. Sprawności motoryczne wymagają bardzo precyzyjnej koordynacji ruchowej, w której ćwiczone są mięśnie krótkie. Dobrze wyuczona sprawność manualna przekształca się w nawyk. Po osiągnięciu nad tym kontroli, dziecko gotowe jest do uczenia się innych umiejętności zręcznościowych. Każdą sprawność motoryczną trzeba osiągnąć osobno, ponieważ różnią się one między sobą (np. trzymanie kredki, a łyżki).

Jak gniotek sensoryczny pomaga w rozwoju dziecka?

Gniotki kojarzymy często głównie z zabawką antystresową, która pozwala na chwilę odwrócić uwagę od czynnika wywołującego napięcie psychiczne. Okazuje się, jednak, że gniotki mają dużo więcej funkcji. Wspomagają one rozwój mięśni dłoni i wzmacniają je. Mogą one skutecznie pomóc w masowaniu dłoni, dzięki różnym kolcom i wypustkom. Gniotki sensoryczne pomagają również w radzeniu sobie z nadwrażliwością na bodźce, która często występuje w przypadku dzieci z autyzmem.

Gniotki sensoryczne w sklepie Liger

W sklepie Liger oferujemy gniotki sensoryczne w atrakcyjnej formie np. sera z ukrytymi w środku myszkami. W tej zabawie zadaniem dziecka może być przeciąganie myszek przez dziurki w serze. Atrakcyjne dla dzieci również jest ściskanie piłeczki w siatce, która po ściśnięciu przyjmuje formę atrakcyjnych bąbelków.

Rozwój motoryki małej u dziecka ułatwiający m.in. naukę pisania to nie jedyna korzyść. Dzięki niewielkim rozmiarom gniotka możliwe jest zabranie go w dowolne miejsce, co pomoże nie tylko rozładować ewentualne napięcie, lecz też zająć malucha np. w środkach transportu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabawek zręcznościowych

Aktywne filtry

Odkrywamy Świat. Puzzle edukacyjne

Odkrywamy Świat. Układanka ze zwierzętami

44,00 zł Cena

Układanka Odkrywamy Świat to znakomita forma rozrywki dla całej rodziny. Dzieci uczą się poprzez zabawę, a powtarzalność wykonywanej czynności (wielokrotne układanie puzzli), pozwala na utrwalanie zdobytej już wiedzy.

Odkrywamy Polskę. Puzzle

Odkrywamy Polskę. Puuzle i karty edukacyjne

30,00 zł Cena

Układanka Odkrywamy Polskę w prosty i przyjemny sposób wprowadza dziecko w zagadnienia związane z geografią i podziałem politycznym Polski. Przekazuje wiedze na temat zabytków, miast i najważniejszych wód na mapie naszego kraju.

Moje pierwsze doświadczenia chemiczne

Moje pierwsze Doświadczenia Chemiczne

55,00 zł Cena

Zabawa w doświadczanie i eksperymentowanie zapewnia dzieciom mnóstwo radości i spełnienia. Zaspakaja dziecięcą ciekawość poznawania świata i rozwija kreatywność oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.

Moje Laboratorium Chemiczne

Moje Laboratorium Chemiczne

85,00 zł Cena

Moje Laboratorium Chemiczne zawiera zestaw pomocy i przyrządów służących do przeprowadzania eksperymentów i prostych reakcji chemicznych. Dzieci samodzielnie i w bezpieczny sposób mogą próbować swoich sił i wchodzić w role małych naukowców.

Mini Zestaw Chemiczny

Mini Zestaw Chemiczny

35,00 zł Cena

Dzięki eksperymentowaniu z wykorzystaniem zestawu chemicznego, młody naukowiec ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań, wyobraźni i kreatywnego myślenia. Zestaw doświadczalny pozwala dziecku na przeprowadzanie samodzielnie reakcji chemicznych, na obserwowanie ich, wyciąganie wniosków. Naturalnie więc uruchamia się tutaj kreatywność i chęć rozwoju.

Klocki mini waffle Koła

Klocki Mini Waffle Koła Konstrukcyjne 200 szt.

240,00 zł Cena

Klocki konstrukcyjne Mini Waffle Koła pozwalają na tworzenie przestrzennych brył i budowli, a w połączeniu z klockami z zestawów Mini Waffle - na naprawdę niesamowite konstrukcje. Klocki są uwielbiane przez dzieci. Zapewniają dzieciom i dorosłym wielogodzinną formę zabawy, rozrywki, a także nauki. Idealnie wkomponowują się w dziecięce dłonie, są intuicyjnie zaprojektowane, zaś kolorystyka dodatkowo składnia do zabawy i tworzenia własnych budowli.

Piasek sensoryczny błękitny

Piasek sensoryczny (kinetyczny) 2 kg - Pojazdy z foremkami. Błękitny

57,00 zł Cena

Błękitny piasek sensoryczny jest w pełni bezpieczny, pozwala na budowanie i tworzenie różnorodnych struktur i budowli. Rozwija sprawność motoryczną, ćwiczy koordynację oko-ręka, pobudza receptory czuciowe. Jest niezwykle miły w dotyku. Lepienie z piasku sensorycznego, należy do bardzo przyjemnych i odprężających czynności.

Zestaw klocków Mini Waffle

Klocki Mini Waffle Konstruktor 300 szt.

175,00 zł Cena

Klocki Mini Waffle Konstruktor to zestaw składający się z 300 elementów. Taka ilość klocków, pozwala na zbudowanie fascynujących konstrukcji. Wykorzystując pokłady własnej wyobraźni, maluch może zbudować niesamowite budowle i usprawnić dzięki temu pracę swoich rąk.

Klocki Mini Waffle

Klocki Mini Waffle 300 szt.

174,00 zł Cena

Klocki Mini Waffle 300 elementów to znakomita propozycja do twórczej i kreatywnej zabawy dla całej grupy przedszkolnej. Mini Waffle są uwielbiane przez dzieci. Świetnie rozwijają sprawność motoryczną, a jeszcze lepiej wyobraźnię i logiczne myślenie.

Klocki edukacyjne

Klocki Mini Waffle Edu 500 szt.

342,00 zł Cena

Klocki Mini Waffle Edu pozwalają na kształtowanie i rozwijanie sprawności w obrębie motoryki małej, wpływają na rozwój wyobraźni, a także pozwalają na układanie i tworzenie szeregów i sekwencji, co niesie ze sobą wymiar edukacyjny.

Klocki Mini Waffle 500 szt.

Klocki Mini Waffle 500 szt.

280,00 zł Cena

Zestaw 500 klocków pozwala dzieciom na maksymalne popuszczenie wodzy fantazji. Tak duża liczba elementów pozwala na zabawę nawet grupie dzieci, dzięki czemu Mini Waffle mogą być z powodzeniem wykorzystywane, jako wyposażenie kącików i sal przedszkolnych.

Woreczki sensoryczne
  • -30%
  • -30%

Woreczki sensoryczne 10 szt. - pomoc gimnastyczna i terapeutyczna

147,00 zł Cena podstawowa 210,00 zł -30% Cena

Woreczki sensoryczne to bardzo ciekawa pomoc terapeutyczna i gimnastyczna przeznaczona do zajęć z integracji sensorycznej, w czasie zabaw animacyjnych, ćwiczeń gimnastycznych oraz zajęć korekcyjno-ruchowych. Barwne woreczki sensoryczne pozwalają urozmaicić wiele zabaw wśród dzieci o różnych potrzebach.