Pomoce dydaktyczne, w tym pomoce logopedyczne to podstawowe wyposażenie każdego przedszkola. Dobór odpowiednich materiałów edukacyjnych jest szczególnie ważny w przypadku organizacji zajęć specjalistycznych, które mają na celu stymulowanie rozwoju dzieci i niesienie im pomocy, w tych obszarach, w których napotykają trudności.

Pomoce logopedyczne mogą być wykorzystywane podczas zajęć logopedycznych, ale też na zajęciach dydaktycznych, będą doskonałym uzupełnieniem terapii.

Obecnie wiele przedszkoli oferuje możliwość opieki logopedycznej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla dzieci jak i wielu rodziców. Nie trzeba dodatkowo szukać specjalisty, wszystko mamy na miejscu.

Logopeda co jakiś czas przeprowadza tzw. badania przesiewowe, aby skontrolować mowę wszystkich dzieci w przedszkolu i wyłonić te, które potrzebują pomocy.

Celem terapii jest kształtowanie prawidłowej mowy dziecka. Podejmowane oddziaływania mają służyć korygowaniu zaburzeń i zapewnieniu lepszego rozwoju mowy pod względem fonetycznym, leksykalnym i gramatycznym.

Ważne jest również zaangażowanie rodziców w procesie terapii mowy. Po zajęciach w przedszkolu powinni utrwalać ćwiczenia ze swoimi pociechami, wspierać, chwalić i pomagać. Współpraca rodziców, logopedy i nauczycieli warunkuje sukces. O zakończeniu terapii możemy mówić wówczas, gdy wymowa poprawna utrwali się w mowie potocznej. Prawidłowa wymowa u dziecka kończącego przedszkole przekłada się na jego powodzenie w nauce czytania i pisania. Ponadto stanowi podstawę kształtowania się rozwoju jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy dziecko poznaje otaczający świat, jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia.

W celu usprawniania mowy warto sięgnąć po pomoce dydaktyczne, które żmudną naukę zamienią w miłą zabawę.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo bogatą ofertę pomocy (zestawy logopedyczne, dmuchajki, programy multimedialne, pomoce językowe itp.). Będą one doskonałym wyposażeniem sal przedszkolnych, gabinetów logopedycznych, sprawdzą się też w codziennych ćwiczeniach z dzieckiem w domu. Wybraliśmy kilka propozycji, oto one:

DMUCHAJKA LOGOPEDYCZNA DO ĆWICZEŃ ODDECHOWYCH – pomoc umożliwiająca dziecku ćwiczenie oddechu, który jest ważny przy poprawnej wymowie i zarazem funkcjonowaniu aparatu mowy. Pomoc ta przypomina gniazdo, w którym znajduje się styropianowa piłeczka. Zadaniem dziecka jest umiejętne dmuchnięcie w piłeczkę, tak aby uniosła się i "fruwała" w powietrzu jak najdłużej. Sztuką jest ponowne umieszczenie piłeczki w otworze - "gnieździe". Ćwiczymy tutaj prawidłowy tor oddechowy, regulację siły wdechu i wydechu oraz koncentrację i umiejętność skupienia uwagi. Ćwiczenie to jest świetnym sposobem na wyciszenie i doskonale sprawdza się zarówno w terapii logopedycznej u dzieci, jak i u osób starszych, np. w terapii jąkania.

Dmuchajki dostępne są w różnych kolorach, w zestawach i pojedynczo.

MEMORY I LOGOPEDYCZNY PIOTRUŚ. ZESTAW I –gry zapewniają ich użytkownikom mnóstwo zabawy, a jednocześnie uczą i kształtują właściwe nawyki artykulacyjne. W zestawie I, dziecko ma możliwość ćwiczyć głoski dziąsłowe: sz, ż, cz, dż oraz zębowe s, z, c, dz. Pomoc ta to zestaw kart z obrazkami, na których nazwy zawierają wspomniane spółgłoski.

Karty można wykorzystać na dwa sposoby. W pierwszym przypadku zawodnicy dostają po tyle samo kart, które odkładają w pary uwzględniając ich części wspólne czyli poszczególne identyczne spółgłoski albo dwuznaki. Pozostałe karty, które nie mają par, są kompletowane w pary z kartami innych graczy, co umożliwia zawodnikom pozbywanie się swoich kart. Zawodnik, który pierwszy pozbędzie się wszystkich pojedynczych par wygrywa.

Druga opcja zakłada odnajdywanie dwóch takich samych obrazków spośród kart, które są zakryte (odwrócone). Tutaj wygrywa ten, kto zdobędzie największą ilość par.

Każda z gier rozwija u dziecka spostrzegawczość, kojarzenie ze sobą faktów, uwagę, pamięć, budowanie zdań i wyrażeń dwuwyrazowych. Dziecko dzięki zabawie w memory i piotrusia, poszerza swój słownik wyrazów oraz utrwala prawidłową wymowę głosek.

LOGOPEDYCZNA SAKIEWKA SKARBÓW – GRA LOGOPEDYCZNA – gra polegająca na przygotowaniu dziecka do prawidłowej mowy głosek, przy zastosowaniu ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych, a także kształtujących pamięć i uwagę słuchową. Dziecko ma przed sobą obrazki, które m.in. pokazują mu jak ćwiczyć poszczególne części aparatu mowy odpowiedzialne za poprawną wymowę. Wśród wspomnianych kart są również takie, które umożliwiają dziecku rozgraniczenie obrazków i ćwiczenie głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Logopedyczna sakiewka skarbów to duża doza rozrywki i praca nad właściwą artykulacją.

GRA LOGOPEDYCZNA – SZUMY, CISZKI I SYKI – gra służąca do nauki poprawnej mowy trzech często dla dzieci kłopotliwych szeregów głosek - szumiących, ciszących i syczących z uwzględnieniem ich pozycji w wyrazie (na początku, w środku, na końcu). Zadaniem dziecka jest ułożenie trzypolowego szeregu spośród wielu podpisanych obrazków. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż obrazki są w różnym położeniu i trzeba nie lada spostrzegawczości i bystrości, by je "wyłowić". Gracz nie jest jednak sam, posiada przeciwnika, który będzie robił wszystko aby przeszkodzić mu w ułożeniu szeregu. Dziecko rozwija tutaj wiedzę, ćwiczy głoski detalizowane oraz wiele innych funkcji i umiejętności, które będą dla niego przydatne także w kolejnych latach edukacji.

NAZWIJ I WRZUĆ! ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE. GRA LOGOPEDYCZNA I EDUKACYJNA – jedna z wielu gier z serii, która została opisana już jednym z poprzednich artykułów. Gra to prawdziwy ekspert w rozwoju dziecięcej mowy! Nazwij i wrzuć daje logopedzie i rodzicowi niezliczone możliwości zabawy. Rozwija u dziecka słownictwo, uczy rozpoznawania i nazywania zwierząt egzotycznych, przedstawia miejsca zamieszkania i naturalne środowiska życia tych zwierząt. Gra z użyciem żetonów rozwija dziecięcą wyobraźnię i kreatywność, a także zdolność analizy, logiczne myślenie oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.

Zachęcamy do zapoznania się z resztą tych niezwykłych gier. Seria Nazwij i wrzuć dostępna jest na stronie naszego sklepu.

                      

 

Bogaty asortyment obfituje w produkty odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci zmagających się z problemami o charakterze logopedycznym. Oferujemy wyłącznie sprawdzone artykuły, które z pewnością zyskają uznanie również w Państwa oczach.