Nauka przez zabawę, czyli zajęcia w sali doświadczania świata

427

Na początku zapoznajmy się z terminem: sala doświadczania świata.

Sala doświadczania świata - to wyjątkowe miejsce, można by określić że znajduje się pomiędzy krainą fantazji a rzeczywistością. Przebywanie w niej to główny element oddziaływania tzw. metody Snoezelen, polegającej na intensywniej stymulacji wielozmysłowej - wielozmysłowej czyli takiej, która jest w stanie pobudzić nawet wszystkie nasze zmysły.

Sala doświadczania świata to specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się różnego rodzaju sprzęty, akcesoria edukacyjne, urządzenia mające pobudzać rozwój i funkcjonowanie zmysłów poprzez odbieranie nowych bodźców w warunkach pełnego relaksu i odprężenia. W taki stan wprowadza wyjątkowa atmosfera sali.

snoezelen sala doświadczania świata

Co tak niezwykłego ma w sobie sala doświadczania świata?

Niezwykłym staje się dla nas już na samym początku to, iż dopływ światła dziennego jest w niej ograniczony lub nie ma go w ogóle, źródłem oświetlenia są np. projektory kolorów, lampy UV.

Sala wyposażona jest w różnego rodzaju projektory kolorów obrazów, wspaniałe światłowody, kolumny wodne, lampy błyskowe, łóżko wodne, lampy lustrzane i wiele innych ciekawych elementów. Dodatkowym atutem sali doświadczania świata jest spokojna relaksacyjna muzyka, oraz miły zapach wydobywany np. z kominków aromaterapeutycznych, które wprowadzają w stan relaksu, wyciszenia i błogości.

Sala doświadczania świata jest miejscem, w którym oddziałujemy na poszczególne zmysły dziecka za pomocą kolorowych świateł, dźwięków, wibracji, zapachów, różnego rodzaju faktur i odprężającej muzyki. W ten sposób stymulowana jest praca wzroku, słuchu, czucia głębokiego, dotyku, powonienia, smaku oraz równowagi.

Tego rodzaju miejsca tworzone są z myślą o wspomaganiu i kompleksowej rehabilitacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością oraz zaburzeniami rozwoju.

Chętnie spędzają tam czas również kobiety w ciąży, osoby chcące uwolnić się od stresu, napięć, a także zdrowe, prawidłowo rozwijające się dzieci.

Podstawowym celem sali doświadczania świata jest stymulowanie lub wyciszanie zmysłów

Snoezelen - wyposażenie sali doświadczania świata

W takiej sali dziecko ma wolność wyboru bodźców, których w danym momencie najbardziej potrzebuje. Poznawanie odbywa się poprzez zmysły, dzięki czemu dostarczane do układu nerwowego informacje wpływają bardzo pozytywnie na pamięć, koncentrację, naukę a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywności, działań.

Sala Doświadczania Świata jest to miejsce, które powoduje u dzieci radość i zadowolenie. Zajęcia prowadzone w sali pobudzają zainteresowanie i rozwijają procesy poznawcze, ułatwiają pokonywanie lęku, wprowadzają w stan relaksacji, odprężenia i wyciszenia.

Dzięki sali doświadczania świata dzieci są w stanie uczyć się o świecie, poznawać rzeczywistość, która je otacza. Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością i zaburzeniami rozwoju przebywając w sali doświadczania świata czują się jak w raju. Jest to dla nich miejsce nadzwyczajne, bardzo ciekawe, pragną je poznawać wszystkimi zmysłami, miejsce to sprawia im wielką radość, pozwala im się wyzwolić, odprężyć i czuć się wyjątkowo.

snoezelen - sala doświadczania świata Liger

W sklepie internetowym Liger znajdziecie elementy wyposażenia do sali doświadczania świata - wykorzystanie metody Snoezelen jest stosowane w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu, w zaburzeniach integracji sensorycznej i nie tylko. Polecamy doskonałej jakości, zróżnicowany sprzęt, który pozwoli przygotować miejsce stwarzające bezpieczne środowisko do poznawania świata przez pobudzanie zmysłów.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.