➡️ Kto z nas nie zna wierszyków, wyliczanek, takich jak: „Tu sroczka kaszkę warzyła...” lub "Wlazł kotek na płotek" czy „Idzie rak nieborak”? Każdy z nas pamięta je z dzieciństwa, znają je nasi rodzice i dziadkowie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie rymowanki, mają wielki wpływ na rozwój dzieci nie tylko w tak ważnej kwestii rozwoju komunikacji językowej, ale również więzi emocjonalnej. Jest szereg korzyści płynących z tego typu zabaw z dzieckiem.
Dla niemowląt rymowanki mają znaczenie bardziej emocjonalne, sprzyjają tworzeniu się więzi z rodzicami, ale również poprzez słuchanie ich, maluchy ćwiczą koncentrację oraz słuch fonematyczny.
Niewątpliwą zaletą krótkich wierszyków jest to, że można się w nie bawić zawsze, nawet gdy nie mamy za wiele czasu. Wystarczy krótka chwila podczas kąpieli, przewijania czy  stojąc autem w korku - zajmują uwagę maluszka, gdy ten może być zmęczony, zniecierpliwiony czekaniem w kolejce do lekarza.
Dzięki temu, że nie wymagają dodatkowych akcesoriów możemy bawić się w nie na spacerze, na przystanku autobusowym czy w sklepowej kolejce.

➡️  Na rozwój dziecka bardzo korzystnie wpływa wczesny kontakt z literaturą. Wspólne recytowanie wierszyków lub rymowanek oraz śpiewanie piosenek, to nie tylko świetny pomysł na zabawę, ale także naukę wymawiania poszczególnych słów oraz ćwiczenie koncentracji. Idealnym sposobem do rozwijania słuchu fonematycznego jest powtarzanie krótkich rymowanek oraz wierszyków, które zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze. Tego rodzaju zabawa uczy poprawnego wymawiania wszystkich głosek oraz przyczynia się do gimnastyki narządów artykulacyjnych. Są zawsze polecane przez logopedów, jako ćwiczenia słuchu fonematycznego. Łatwo zapamiętywane przez dzieci ze względu na rym i rytm oraz prozodię (brzmieniowe właściwości mowy nakładające się na głoskowy, sylabiczny i wyrazowy ciąg wypowiedzi).
Dziecko, nawet jeśli nie zapamięta całego wierszyka, na pewno stopniowo będzie dopowiadało końcowe słowa, sylaby, które się rymują, aż pewnego dnia zadziwi nas i dokończy cały wierszyk.  
Wierszyk połączony z ruchem również pobudza ośrodki mowy. Krotki wierszyk, a do tego prosta sekwencja kroków pokazywana przez rodzica, to świetna nauka przez zabawę dająca maluchowi wiele radości i relaksu.


“Entliczek- pętliczek”
Entliczek-pętliczek, czerwony stoliczek,
a na tym stoliczku pleciony
koszyczek,
w koszyczku jabłuszko, w jabłuszku robaczek,
a na tym robaczku zielony kubraczek...
Jan Brzechwa

“Dwa Michały”(fragment)
Tańcowały dwa Michały,
jeden duży, drugi mały.
Jak ten duży zaczął krążyć,
to ten mały nie mógł zdążyć.
Jak ten mały nie mógł zdążyć,to
ten duży przestał krążyć.
Jak ten duży przestał krążyć.
To ten mały mógł już zdążyć.
Jak ten mały mógł już zdążyć,
duży znowu zaczął krążyć.
A jak duży zaczął krążyć,
mały znowu nie mógł zdążyć. (…)
J. Tuwim



W sklepie liger.net.pl mogą również Państwo znaleźć pomoce edukacyjne - rymowanki, które wesprą rozwój mowy waszych pociech:

➡️ Gra edukacyjna - Rymowanki to gra, w której trzeba szukać rymów wśród obrazków. Kto znajdzie najwięcej obrazków, które się rymują, ten wygrywa. Gra kształtuje percepcję słuchową, umiejętność analizy i syntezy sylabowej wyrazów oraz koordynację wzrokowo - słuchowo - ruchową. Są to umiejętności bardzo ważne w nauce czytania i pisania czy rozwoju mowy:



➡️ Terapeutyczne wierszyki dźwiękonaśladowcze. Zbiór zawiera ponad 80 rymowanek podzielonych na kategorie związane ze źródłem naśladowanego dźwięku. Rymowanki z tego zbioru umożliwiają ćwiczenia artykulacyjne połączone dodatkowo z wychwytywaniem i tworzeniem rymów, co bardziej aktywizuje dziecko i uatrakcyjnia zabawę. Do wierszowanych utworów opracowano także pytania oraz propozycje prostych zabaw dźwiękonaśladowczych, dzięki którym dziecko utrwali poznane odgłosy, są to przydatne pomoce logopedyczne.



➡️ Szumiące wierszyki. Materiał językowy do utrwalania głosek szumiących. Książeczka zawiera krótkie teksty rymowane do automatyzacji głosek szumiących. W publikacji tej jest około dziewięćdziesięciu wierszyków, częściowo zilustrowanych. Ich podział zgodny jest z porządkiem prowadzenia terapii poszczególnych dźwięków. Rozpoczęto od izolacji danej głoski, poprzez logotomy, nagłos wyrazowy pierwszej z szeregu ćwiczonych głosek, następnie śródgłos, ewentualnie wygłos. Stopniowo wprowadzano kolejne z głosek w szeregu. Zobacz szumiące wierszyki w naszym sklepie.



Zaprezentowane teksty w większości pochodzą z literatury pięknej, czasopism dla dzieci lub podręczników dla klas nauczania zintegrowanego. Niektóre z nich to modyfikacje wierszy popularnych poetów lub autorskie wytwory, co wynikło z potrzeby wielokrotnego użycia wybranego dźwięku. Zastosowanie krótkich rymowanek w automatyzacji poszczególnych głosek spowodowane było przyjemnością, z jaką dzieci słuchają łatwo wpadających w ucho wierszyków. Częstość ich powtórzeń wywołuje wrażenie zabawy, a nie żmudnych ćwiczeń.


Ilustrowanie wszystkich możliwych do narysowania desygnatów użytych w wierszach wynikło z kilkunastoletnich doświadczeń autorek w terapii dzieci z upośledzeniem umysłowym. Na przykład jednozwrotkowy wiersz "Entliczek-pentliczek" zawiera aż jedenaście zobrazowanych wyrazów. Forma pokazu i pracy na konkretnym przedmiocie umożliwia dzieciom czytanie oraz pamięciowe opanowanie tekstu, które często sprawia im kłopot (zobacz gry edukacyjne)

➡️ Gimnastyka dla języka to zbiór 52 utworów Małgorzaty Strzałkowskiej czytanych przez znakomitych polskich aktorów: Annę Seniuk, Jerzego Stuhra oraz Piotra Fronczewskiego. Wśród wierszy znaleźć można znane utwory, jak Czyżyk, Typ spot Sopotu, Zielony, Żółty, Rudy, Brązowy.
Wyboru utworów dokonały specjalistki zawodowo zajmujące się terapią osób z zaburzeniami mowy i/lub języka. Po każdym utworze zamieszczono komentarz - logopeda odczytuje te fragmenty, które są istotne z punktu widzenia treningu mowy. W pudełku znajdziemy także książeczkę z najważniejszymi zasadami wymowy polskiej oraz ćwiczeniami dykcyjnymi.
Audiobook powstał przy współpracy z Polskim Związkiem Logopedów.



Okazuje się więc, że rymowane teksty odgrywają w życiu naszych dzieci naprawdę istotną rolę. Są wspaniałą okazją do zabawy, która będzie stymulowała ich rozwój pod wieloma aspektami. Nie tylko ułatwiają zapamiętywanie pewnych treści, które są tematem konkretnego wierszyka, ale przede wszystkim rozwijają pamięć dzieci, a dzięki temu są niezrównaną pomocą na dalszej  ścieżce edukacji. Warto więc otaczać swoje dziecko rymowankami, a po wielu latach na pewno część z nich pozostanie głęboko w pamięci dorosłego już człowieka, by od czasu do czasu powracać do niego, jako ciepłe wspomnienie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz