Porady

Przygotowanie do nauki pisania w przedszkolu. Porady

Nauka pisania to proces. Proces wieloetapowy i bardzo skomplikowany, wymagający ogromnego wysiłku ze strony dziecka i dużego wsparcia od rodziców i nauczycieli. Zanim powstanie pierwsza literka na kartce, dziecko musi przygotować się zarówno rozwijając motorykę dużą, jak i małą. Przedszkole i jego program dydaktyczny, sprzyjają rozwojowi nauki pisania poprzez zastosowanie różnorodnych ćwiczeń i zajęć usprawniających i przygotowujących do podjęcia pisania.

today
remove_red_eye 18 odsłony

Motoryka mała i duża - czym się różnią? 3 najważniejsze różnice

Świadomi rodzice zdają sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w życiu dziecka odgrywa motoryka, czyli ogólna i ruchowa sprawność fizyczna człowieka. Zadbaj o prawidłowy rozwój swojego dziecka na każdym etapie jego życia. Zwróć uwagę też, na jak wiele aspektów wpływa motoryka mała i duża, co to jest i jakie są różnice pomiędzy nimi.

today
remove_red_eye 37 odsłony

Dlaczego warto czytać dzieciom? Odpowiada mama-logopeda

Obecnie wspólne, głośne czytanie na dobranoc, coraz częściej wypierane jest oglądaniem bajek w telewizji, w telefonie czy tablecie. Jako logopeda pracujący z dziećmi, często słyszę od rodziców, że dziecko nie lubi, jak się mu czyta, że szybko się tym nudzi i zniechęca. Zastanówmy się, jaka jest przyczyna takiego zachowania. Dziecko ma w sobie naturalną chęć poznawania, odkrywania świata, a w pierwszych latach życia, taką wiedzę może skutecznie zaczerpnąć właśnie z książek. Jeśli jednak my, jako rodzice, nie zaszczepimy w maluchu zapału do czytelnictwa, on sam szybko go straci. Bezpowrotnie...

today
remove_red_eye 52 odsłony

Ćwiczenia artykulacyjne - co to?

Problem rozwoju artykulacji jest obecnie mocno aktualny. Dzieci zaczynają mówić coraz później, coraz mniej wyraźnie, a rodzice zachodzą w głowę co jest tego przyczyną. Nie zawsze terapia logopedyczna od razu potrafi zdziałać cuda, warto mieć na uwadze, że nasza - rodziców  - praca ma tutaj kluczową rolę. Dlatego też dbajmy o wsparcie rozwoju artykulacji naszego dziecka i pamiętajmy, że jako opiekunowie, którzy spędzają z maluchem najwięcej czasu, mamy na jej prawidłowy przebieg duży wpływ.

today
remove_red_eye 40 odsłony

Polecane książki o metodzie Montessori. Poradnik dla rodziców

Hasło przedszkole czy żłobek Montessori często niewiele nam mówi. Słyszeliśmy, że są takie placówki, ale czy wiemy na ich temat coś więcej? Jakie są ich założenia? Jak funkcjonują dzieci objęte stylem wychowania i nauczania proponowanym przez przedszkola i szkoły montessoriańskie? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym wpisie, który jest swego rodzaju poradnikiem dla rodziców, którzy chcieliby poznać założenia metody wychowawczej zgodnej z myślą Marii Montessori. Lektura książek o metodzie Montessori z pewnością ułatwi zadanie niezdecydowanym i niepewnym rodzicom.

today
remove_red_eye 52 odsłony

TOP 10 ćwiczeń w zakresie motoryki małej

Wybierając ćwiczenia usprawniające motorykę małą, powinniśmy mieć na względzie, by były one interesujące dla malucha ale także by spełniały swoją funkcję. Nie musimy koniecznie kupować gotowych pomocy i zabawek ale z pomocą dziecka, możemy wykonać je samodzielnie, w domu. Warto rozwijać umiejętności motoryczne już u niemowlaka, to zaowocuje w przyszłości sprawną ręką i brakiem problemów choćby w czynnościach samoobsługowych.

today
remove_red_eye 96 odsłony

Wychowanie zgodnie z metodami Marii Montessori. Najważniejsze zasady

Wychowanie w duchu pedagogiki Marii Montessori zakłada przestrzeganie dość konserwatywnych zasad. W koncepcji tej piękne jest jednak pozostawienie dziecku wolnej, swobodnej przestrzeni do rozwoju jego osobowości i umiejętności. "Pomóż mi to zrobić samemu" - to najważniejsze motto przyświecające tej idei wychowania.

today
remove_red_eye 44 odsłony

Jakie zabawki dla półrocznego dziecka kupić? TOP 10 produktów

Zabawki dla półrocznego dziecka powinny być przede wszystkim proste i bezpieczne. Powinniśmy - jako rodzice - mieć to na uwadze dokonując wyboru zabawki dla półrocznego dziecka. Pamiętajmy, że zbyt kolorowe i głośne zabawki męczą i powodują, że dziecko robi się podobne do nich - głośne, hałaśliwe i męczące...

today
remove_red_eye 100 odsłony

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 10 sprawdzonych sposobów

Znajomość tabliczki mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności, które dziecko posiądzie w szkole. Poznaje się ją w pierwszych latach szkolnych i bazuje się na niej do samego końca edukacji. Chociaż obecnie mamy łatwy dostęp do kalkulatorów oraz telefonów, w których możemy wykonać podstawowe działania, to często umiejętność mnożenia w głowie przydaje nam się w życiu codziennym. 

today
remove_red_eye 194 odsłony

Jak uspokoić dziecko z autyzmem? 10 sposobów

Dzieci ze spektrum autyzmu znacznie częściej ulegają emocjom, popadają w złość i agresję, niż ich neurotypowi rówieśnicy. Z naszego wpisu dowiecie się, co zrobić, by opanować kryzysową sytuację i w jaki sposób załagodzić niepotrzebny stres u dziecka i siebie samego.

today
remove_red_eye 193 odsłony