Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem. Pomysły i inspiracje

Kreatywnie, czyli jak?

Wiele obecnie mówi się na temat kreatywności. Dobrze jest być kreatywnym w biznesie, dobrze mieć kreatywne dziecko, fajnie, kiedy potrafimy być kreatywni w kuchni, nawet coraz częściej nasze zwierzęta są kreatywne:).O co tak naprawdę chodzi z tą kreatywnością? Kreatywny, to inaczej twórczy, a myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych pomysłów i rozwiązań, to umiejętność osiągnięcia czegoś nowego. W związku z powyższym, kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem, to zorganizowanie mu go w ten sposób, by znane i „stare” zabawy i formy aktywności, zyskały nowego wymiaru i stały się dla dziecka atrakcyjne. Wbrew pozorom, wcale nie jest to bardzo trudne ani wymagające od rodziców wielkiego zaangażowania. Czasem wystarczy po prostu w odpowiedni i umiejętny sposób przemodelować znaną dziecku aktywność, a w jego odczuciu stanie się ona całkiem ciekawą i nową formą rozrywki. Często rodzice zadają sobie wiele trudu by uatrakcyjnić wolny czas swoim dzieciom – zabierają je na wycieczki w – ich zdaniem – mega ciekawe i inspirujące wyobraźnię miejsca, animują czas wolny w parku czy ogrodzie, dostarczają nowych bodźców zmysłowych poprzez wciąż nowe i nowe zabawki kreatywne. Wszystko to jest z pewnością inspirujące, działające kreatywnie na malucha ale warto pamiętać także, że często prostsze zabawy i formy rozrywki, lepiej stymulują układ nerwowy dziecka, dostarczając mu jednocześnie mnóstwo radości i satysfakcji.

Kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Chyba każdy rodzic staje w sytuacji, kiedy kończą mu się pomysły na zabawy i aktywne spędzanie czasu z dzieckiem (dziećmi). Czasem przychodzą także gorsze momenty, kiedy nasza forma nie pozwala na szaleństwa, jakich oczekiwałyby od nas dzieciaki. Sami mamy ochotę zaszyć się w samotności w pokoju z herbatą i książką (temat dotyczy szczególnie pory zimowej, choć i latem takie dni się zdarzają). Co wtedy? Jak stanąć na wysokości zadania i zorganizować dziecku kreatywną, nienudną i aktywną rozrywkę? Nasza – rodzicielska mobilizacja jest mega ważna! Pamiętajmy, że każda wolna chwila, jaką możemy poświęcić naszemu dziecku, spędzając z nim czas, jest w dzisiejszych czasach na wagę złota, a zaraz przekonacie się, że kreatywnie nie zawsze znaczy wyskokowo i wyczynowo! Także wychodzimy spod kocyka i myk na dywan do wspólnej zabawy!:)

Czy wiecie, że kreatywnie można spędzać czas podczas wspólnych rozgrywek przy tradycyjnych planszówkach? Obecnie rynek serwuje nam całą gamę naprawdę wspaniałych i rozwijających różne sfery i umiejętności u dziecka. Gry planszowe przede wszystkim uczą myślenia: logicznego, taktycznego, analitycznego. Uczą cierpliwości, umiejętności radzenia sobie z porażkami, rywalizacji w zdrowym duchu. Pozwalają na opanowanie takich dodatkowych umiejętności, jak przeliczanie, utrwalają nawy kolorów, zmuszają wręcz do dostosowania się do reguł. Tu nie ma przeproś – każdy gracz musi je respektować. Wspólne, rodzinne uczestnictwo w zabawie, zbliża rodzinę, scala więzi i naprawdę przynosi wymierne korzyści dla wszystkich. Rewelacyjną zabawką edukacyjna dla 4 latków i dla całej rodziny, w którą z powodzeniem można grać, jest Grzyboranie. W zaczarowanym lesie. Dydaktyczna gra planszowa. Jest to absolutny hit, który rekomenduję Wam, jako aktywnie grająca mama z moim nerwowym czterolatkiem:).Gra jednak jest na tyle fascynująca i wciągająca, że nawet on zapomina o swych słabych nerwach i prze do przodu, ku wygranej.

Pomysły na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem

Może ich być naprawdę wiele i to głównie od nas – rodziców i naszych pociech, będzie zależało co to będą za zabawy, jak spędzimy wspólnie ten wolny czas i na ile będzie on wykorzystany twórczo i kreatywnie. Czy wyobrażacie sobie życie Waszych dzieci bez zabawek?:) Pewnie wielu rodziców puka się teraz w czoło. Okazuje się jednak, że jest możliwe przeżycie, a nawet fajna zabawa ale bez używania zabawek. Wystarczy spytać starszego pokolenia, które do zabawek nie miało dostępu. Praktycznie każdy będzie umiał opowiedzieć w co bawił się, jako dziecko, jakie miał atrybuty i akcesoria do zabawy. Wystarczy najprostsza rzecz znaleziona w parku czy lesie – patyk chociażby – by stała się podstawą do świetnej zabawy. W dzisiejszych czasach także jest możliwe spędzanie wolnego czasu bez zabawek, co więcej – jest to niemalże pożądane! Dzieci żyjące w świecie XXI wieku są przebodźcowane, a ich układ nerwowy przemęczony nadmiarem dźwięku i obrazu. Chcą mieć dużo (w zasadzie wszystko), żyć szybko i intensywnie. Tym czasem nie o to w tym wszystkim chodzi...

Dlatego chcę Wam zaproponować ciekawe pomysły na spędzanie czasu z dziećmi, ale bez zabawek (zróbmy sobie i maluchom taką ucztę choćby raz w miesiącu). Przygotujmy więc to, co mamy w domu, „pod ręką”: kartonowe pudełko, tekturowe rurki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym, makarony o różnych kształtach, ryż, groch, kaszę, żołędzie, kasztany, suszone liście... Do tego klej, nożyczki, koraliki, guziczki, brokat... Z takich potrzebnych-niepotrzebnych rzeczy, można wyczarować naprawdę prawdziwe cudeńka – domki dla lalek, garaże dla samochodów, można wymyślać inspirujące i ciekawe zabawy pobudzające samodzielne myślenie i kreatywność. Taki dzień bez zabawek niezwykle zbliża całe rodziny, gdyż także i rodzice muszą się wykazywać i aktywnie brać udział w zabawie. Jeśli spróbujecie i przełamiecie swoje obawy, zobaczycie że to świetna forma spędzania wolnego czasu i nawet starsze dzieci można wtedy odciągnąć od komputera – one też znakomicie wchodzą w nowe role. To takie DIY, które w ostatnim czasie zyskało na popularności – ale zupełnie zasłużenie. Zrób to sam i jednocześnie bądź ekologiczny! Po co wszystko kupować, skoro można wykorzystać pewne rzeczy ponownie? A pomyślcie, jak rozwija się wówczas także sprawność manualna u dziecka:).Nie potrzeba drogich i skomplikowanych zabawek usprawniających motorykę małą, wystarczą te „pomoce”, o których wspominam powyżej.

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wiele rodzin (jak na przykład nasza) lubi spędzać wspólnie wolny czas na świeżym powietrzu dlatego też, gdy tylko jest taka możliwość i gdy sprzyja pogoda, postarajmy się wykorzystać wolne chwile na aktywny wypoczynek. W dzisiejszych czasach, gdy wiele rzeczy robi się zdalnie, my – jako rodzice, musimy zadbać o zdrowie fizyczne i ruch dla naszych dzieci. Nie ma nic przyjemniejszego, zdrowego, a jednocześnie kreatywnego i spajającego rodzinę, jak wspólne wycieczki rowerowe, spacery, wycieczki, wyjazdy (nawet te drobne, lokalne). Latem wyjazd nad jezioro, nad rzekę... – nie od razu musimy przecież odwiedzać egzotyczne kraje. Jesienią i zimą trochę trudniej o aktywność na świeżym powietrzu, zwłaszcza że ostatnie zimy nie rozpieszczają i uwielbianego przez dzieci białego puchu – jak na lekarstwo... Jeśli już jednak „dopadniecie” gdzieś śnieg, ulepcie wspólnie bałwana lub spróbujcie wytropić jakieś zwierzę lub odgadnąć gatunek ptaka po śladach. Zimą (jeśli oczywiście mamy ku temu warunki) spróbujmy organizować dzieciom aktywności w domu. Mogą być to różne tory przeszkód, zabawy ruchowe i konkursy w rytm muzyki, jakieś karaoke czy tego typu rzeczy. Warto próbować wszystkiego by dziecko jak najmniej czasu spędzało na oglądaniu bajek czy grach.

Jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem

Kreatywnie, fascynująco i radośnie zawsze spędzimy czas w kuchni. Spróbujmy przygotować wraz z naszą pociechą coś pysznego, czym zaskoczymy i czym będziemy mogli poczęstować tatę lub babcię. Może być to coś łatwego, jak np. wykonanie sałatki owocowej lub wspólne upieczenie ciasteczek czy zrobienie naleśników w ulubionym nadzieniem. Z kuchni łatwo przenieść się do dziecięcego pokoju, w którym z pewnością również nie powieje nudą. Bardzo fajnymi i inspirującymi do kreatywnej zabawy rozwiązaniami, są obecnie tipi – namiociki, w których mogą dziać się różne zabawne rzeczy. Tipi z powodzeniem pomieści dwoje dzieci i rodzica (a nawet jeszcze i głowę drugiego rodzica – tak, mamy to przetestowane:)). Działając w ukryciu tipi można robić dosłownie wszystko...:) Grunt to mieć towarzystwo, a i samemu można w nim nieźle odpocząć...:)

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz