Najlepsze zabawki dla dzieci z autyzmem dla 6-8 latków

Dzieci ze spektrum autyzmu mają niezbywalne prawo do rozwoju. Fundamentem jest aktywność i edukacja, które muszą być realizowane na podstawie indywidualnych możliwości oraz potrzeb. Dużą rolę odgrywają odpowiednio dobrane zabawki, które skupiają uwagę dziecka, jednocześnie wspierając jego rozwój, percepcję oraz umiejętności poznawcze. 

Jakie potrzeby rozwojowe mają dzieci z autyzmem w wieku 6-8 lat?

Dzieci z autyzmem stanowią różnorodną grupę osób, która cechuje się odmiennym funkcjonowaniem społecznym lub intelektualnym. Nie ma sztywno określonych schematów i ram postępowania. Natomiast brak indywidualnego podejścia, edukacji lub rozwoju, może spowodować stagnację rozwojową, a w niektórych przypadkach nawet regres. Niezwykle ważne jest, aby stworzyć dziecku odpowiednie warunki tak, by mogło w pełni się rozwijać. Kluczowe jest zatem, aby zapewnić mu komfort sensoryczny, jak również stałość i przewidywalność. Dziecko potrzebuje również wsparcia w samodzielnej pracy oraz wzmacniania motywacji w procesie uczenia się, czy poczucia własnej wartości. Istotny jest również kontakt z rówieśnikami. Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zazwyczaj ma spore trudności w relacjach z innymi, stąd też ważne jest wsparcie w działaniach, na które wyraża chęć. 

Przykłady zabawek dla 6, 7 i 8 latków z autyzmem

Dzieci w wieku 6,7 i 8 lat mają już swoje zainteresowania. Warto je uwzględnić przy zakupie zabawek, gdyż łatwiej wtedy o dobrą zabawę połączoną z edukacją i rozwojem. Dobrze jest wybierać upominki do zabaw tematycznych i społecznych, jak również te, które pozwolą zrozumieć zależności przyczynowo skutkowe. Dla wielu osób wybór odpowiedniej zabawki może stanowić wyzwanie, dlatego poniżej prezentowane są przykłady dla poszczególnej grupy wiekowej.

Zabawki dla dzieci z autyzmem 6 lat

Niewątpliwie sześciolatki potrzebują zabawek sensorycznych, które wspierają ogólny rozwój poprzez stymulację wielu zmysłów. Świetnym przykładem są instrumenty muzyczne, gry planszowe, wszelkie układanki, klocki oraz puzzle. Takie zabawki doskonale rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, jak również motorykę małą i dużą oraz integrację sensoryczną. Dodatkowo zachęcają dziecko do eksplorowania, odkrywania i tworzenia świata poprzez kreatywność i zaangażowanie

zabawki dla dzieci z autyzmem w wieku 6,7 i 8 lat

Zabawki dla dzieci z autyzmem 7 lat

W wieku 7 lat ważne jest ćwiczenie umiejętności koncentracji oraz współdziałania. Ważne jest zatem, aby wszelkie pomoce dydaktyczne pozwalały na rozwój kluczowych umiejętności. W tym celu warto wybrać proste modele do składania, ścieżkę sensoryczną, poduszki emocje, ringo sensoryczne, czy puzzle. Dobrze jest również wdrażać gry zręcznościowe np. wbijanka lub korale do nawlekania, które będą stanowić świetny trening koordynacji wzrokowej, spostrzegawczości oraz zręczności. 

Zabawki dla dzieci z autyzmem 8 lat

Istnieje wiele badań naukowych, które wskazują, że dzieci w spektrum autyzmu potrafią mocniej i częściej koncentrować swoją uwagę na określonych zadaniach bądź aktywnościach niż pozostali ludzie. Stąd też warto wybierać zabawki edukacyjne, które pomogą rozwinąć zmysł logicznego myślenia, różnych rozwiązań oraz koncentracji. Dla ośmiolatka doskonałym wyborem będą wszelkie gry zręcznościowe, puzzle, domino oraz klocki, które można układać w różnych kombinacjach. Świetnie sprawdza się również grzebień drewniany lub układanki tematyczne. 

Dlaczego odpowiednie zabawki dla dzieci z autyzmem są szczególnie ważne dla ich rozwoju?

Przy wyborze zabawek dla dzieci z autyzmem istotne jest, aby były one dostosowane do potrzeb i etapu rozwoju dziecka. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, aby nie zawierały znaczącej ilości bodźców, które zniechęcą do zabawy. Warto wystrzegać się zabawek, które są jaskrawe, grające i świecące jednocześnie. Najlepiej wybierać upominki w stonowanych kolorach, które spełniają określone funkcje edukacyjne i rozwojowe. 

Odpowiednio dobrane zabawki pozwolą rozwijać nabyte już umiejętności oraz doświadczyć czegoś nowego. Dodatkowo pomagają zrozumieć otaczający świat oraz panujące w nim relacje. Dla dzieci ze spektrum autyzmu dobrze dobrane zabawki są niezwykle ważne, ponieważ znacząco pobudzają i wzbogacają ich rozwój. 

Zabawki stanowią ważny element nie tylko terapii, ale także życia codziennego dzieci ze spektrum autyzmu. Ich głównym celem jest dostarczenie ciekawej rozrywki oraz stymulacja i pobudzenie ogólnego rozwoju. Chcąc zapewnić dziecku optymalne warunki, warto wybrać kilka różnych zabawek, które umożliwią poznawanie i zrozumienie otaczającego go świata.

Zobacz także: Zabawki dla dzieci z autyzmem dla 3-5 latków – poznaj nasze propozycje

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz