Zabawki dla dzieci z autyzmem dla 3-5 latków – poznaj nasze propozycje

Prezent dla dziecka z objawami ze spektrum autyzmu powinien wspierać rozwój jego umiejętności oraz stwarzać przestrzeń do poznania nowych doświadczeń. Dodatkowo powinien cechować się funkcją terapeutyczną oraz edukacyjną. 

Jakie potrzeby rozwojowe mają dzieci z autyzmem w wieku 3-5 lat?

Każde dziecko ze spektrum autyzmu jest inne, przychodzi na świat z indywidualnymi właściwościami sensorycznymi, które są odmienne od wzorca sensorycznego typowo rozwijających się dzieci. Osoby z autyzmem mają szczególne potrzeby, np. ograniczoną ilość docierających bodźców oraz informacji, rutyna czy schematyczność. Doskonale czują się w zadaniach wymagających określonych zasad. Autyzm charakteryzuje się dysfunkcjami w zakresie umiejętności społecznych, powtarzalnością stereotypowych zachowań oraz opóźnieniem rozwoju mowy czy trudnościami w komunikowaniu się. Przestrzeń do rozwoju, czy codziennej pracy musi uwzględniać potrzeby dzieci autystycznych.

Przykłady zabawek dla 3, 4 i 5 latków ze spektrum autyzmu

Wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka autystycznego nie jest prosty. Nie istnieje jedna uniwersalna zasada dotycząca zakupu prezentów dla maluchów. Warto zatem kierować się indywidualnymi preferencjami. Jeżeli nie są one znane, można zapytać rodziców, co ich pociecha lubi najbardziej. Niewątpliwie należy unikać zabawek z ostrymi krawędziami, gdyż stanowią one zagrożenie dla dziecka. Zatem, jaki upominek będzie odpowiedni dla poszczególnej grupy wiekowej?

Zabawki dla dzieci z autyzmem 3 latka

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo dziecka, stąd też należy zwrócić uwagę, aby upominek był dostosowany do wieku malucha. Bezwzględnie należy zrezygnować z zabawek, które można rozebrać na małe części. Wbrew pozorom dzieci z łatwością radzą sobie z rozbiórką. Dla trzylatka doskonałym wyborem będzie pluszowy miś lub maskotka w postaci ulubionego zwierzątka. Przy wyborze odpowiedniego pluszaka, warto unikać tych, które stymulują wiele zmysłów naraz. Mowa tutaj o misiach, które grają, świecą się i tańczą jednocześnie. Dla dziecka autystycznego to zdecydowanie za dużo. Warto zatem postawić na misia w ulubionym kolorze maluszka. Świetnym pomysłem dla trzylatka będą również: poduszka sensoryczna oraz pacynka logopedyczna.

Zabawki dla dzieci z autyzmem 4 latka

W tym wieku dzieci mają już swoje zainteresowania. Stąd też z łatwością można dostrzec, co maluch lubi najbardziej. Dla czterolatka doskonale sprawdzą się zabawki, które będą pobudzać zmysły, jednak w sposób delikatny. Przykładem takiego prezentu mogą być kostki z tematycznymi rysunkami, np. zwierzątkami czy środkami transportu. Innym przykładem są klocki drewniane  oraz wąż sensoryczny. W ten sposób dziecko będzie lepiej poznawało otaczający go świat, ponadto to świetny sposób, aby wesprzeć go w rozwoju społecznym. Innym przykładem upominku jest książeczka z różnymi fakturami. Dziecko poprzez obserwacje różnych motywów może lepiej rozwijać swoje zmysły. Świetnym pomysłem będzie również zakup kolorowych piłeczek sensorycznych, które posłużą do wspólnej gry z rówieśnikami, czy rodzicami.

zabawki dla 3,4 i 5 letnich dzieci z spektrum autyzmu

Zabawki dla dzieci z autyzmem 5 lat

Pięciolatkowi można kupić proste i nieobciążające wielu zmysłów zabawki typu: samochody, pociągi czy inne pojazdy. Dobrym pomysłem będzie również ciastolina czy plastelina, które doskonale rozwijają zmysł dotyku. Dzieci uwielbiają mydlane bańki, warto zatem zakupić taki gadżet i zachęcić najmłodszych, aby sami spróbowali je puszczać. To doskonała forma rozrywki oraz sposób na ćwiczenia oddechowe. Ciekawym prezentem będą również bączek terapeutyczny, drewniana układanka w formie puzzli, czy klocki.

Dlaczego odpowiednie zabawki dla dzieci z autyzmem są szczególnie ważne dla ich rozwoju?

Większość dzieci autystycznych charakteryzuje się zaburzeniami sensorycznymi, stąd też wymagają odpowiedniej stymulacji. W takim przypadku doskonale sprawdzą się odpowiednio dobrane zabawki, które stopniowo będą pobudzać dziecko i rozwijać jego zmysły. Klocki, czy piłki świetnie nadają się do treningu umiejętności społecznych. Warto również wspierać rozwój ruchowy dzieci poprzez wspólne zabawy na świeżym powietrzu. 

Zabawki dla dzieci z autyzmem powinny stanowić połączenie pomocy terapeutycznej i wsparcia rozwoju motoryki dużej i małej.

Przy zakupie zabawek dla dzieci z autyzmem, warto zwrócić uwagę, aby pobudzały one nie więcej niż 2 zmysły. Zbyt intensywne namnożenie jaskrawych kolorów połączonych z dźwiękiem i ruchem oraz mnogością różnych faktur sprawi, że dziecko będzie miało dostarczone zbyt dużo bodźców.

Zobacz także: Najlepsze zabawki dla dzieci z autyzmem dla 6-8 latków

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz