10 przydatnych pomocy edukacyjnych

39

Pomoce edukacyjne służą wzbogacaniu czynności nauczyciela i ucznia. Pełnią ważną rolę w rozwoju wyobraźni, myślenia, spostrzegania, wpływają na lepsze i szybsze opanowanie wiadomości i umiejętności. Pomoce edukacyjne pełnią ważne funkcje, które możemy podzielić na:
➡️ motywacyjną – wyzwalają pozytywne nastawienie do uczenia się, odkrywania, poznawania świata,
➡️ poznawczą – dziecko w atrakcyjny sposób bezpośrednio poznaje określoną rzeczywistość,
➡️ kształcącą – dziecko rozwija zdolności poznawcze takie jak: wyobraźnia, myślenie, pamięć,
➡️ dydaktyczną – pomoce są źródłem wiadomości, ułatwiają lepsze ich zrozumienie i utrwalenie,
➡️ wychowawczą – pomoce pobudzają sferę emocjonalną, uczą więc rywalizacji i współpracy.

Pomoce edukacyjne należy więc bardzo starannie dobierać. Dobrze dobrane to takie, które dostosowane są do wieku, umiejętności i potrzeb dziecka. Powinny być wyraziste, estetycznie wykonane i spełniać oczekiwania naszych pociech, a nawet ich zaskakiwać.
Liger oferuje takie wyselekcjonowane pomoce edukacyjne znajdziecie je Państwo w zakładkach sklepu Liger.
Pomoce edukacyjne powinny znaleźć się w każdej sali przedszkolnej, szkolnej, ale  też na półce w pokoiku Waszego dziecka, po które będzie często sięgało. Przygotowaliśmy ofertę przydatnych pomocy, które na pewno ucieszą Wasze dzieci. Oto one:


KLOCKI KOLOROWE DREWNIANE 100 SZT./DREWNIANE NATURALNE 50 SZT. – najpospolitsza zabawka powodująca kreatywne i logiczne myślenie dziecka, które jest niezbędne przy pojmowaniu jakiejkolwiek wiedzy edukacyjnej. Poszczególny zestaw zawiera różne elementy klocków w różnych kolorach (pierwszy wymieniony zestaw klocków) i nie malowane (naturalne) (drugi wymieniony zestaw klocków). Klocki mają różną wielkość i kształt, które powodują dowolność stylu i formy w tworzeniu budowli lub innych rzeczy, które dziecko sobie zechce skonstruować. W zestawach nie ma co prawda żadnych przykładowych propozycji budowli w formie instrukcji, ale przyczynia się to do indywidualnego myślenia dziecka.


✅ LABIRYNT MAGNETYCZNY CYFERKI – zabawka umożliwiająca ćwiczenie zdolności manualnych, połączonych z rozwojem dziecka pod kątem edukacyjnym. Zabawka wykonana z drewna z dodatkiem magnesów, będących w pałeczkach, za pomocą których dziecko ma zadanie przesunąć odpowiednią ilość kuleczek w dane zagłębienie tworzące daną cyfrę, która jest połączona z innymi cyframi kanalikami. Dodatkowo przy każdej wgłębionej cyferce znajduje się odpowiednia ilość obrazków przedstawiających zwierzęta, co pozwala na dodatkową naukę liczenia, która jest połączona przed wszystkim z ćwiczeniem koordynacji ruchów ręki, która objawia się odpowiednim trzymaniem, przesuwaniem, dociskiem.✅ ZESTAW KREATYWNYCH UKŁADANEK (I i II) – zestaw polegający na kreowaniu zdolności manualnych (sensorycznych) połączonych z logicznym myśleniem. Za pomocą wykonanych plansz z drewna, mające liczne wgłębienia podstawowych figur geometrycznych, dziecko ma dopasować odpowiednie elementy. Przy ich dopasowywaniu dziecko musi je prawidłowo włożyć dodatkowo pod kątem koloru, który jest częściowo zaznaczony przy danym otworze dając małą podpowiedź dziecku. Pomoc rozwija nie tylko precyzję palców, podczas wykonywania czynności, ale również koncentracji na drodze oko- ręka, odpowiedniego przydzielania danych elementów do wybranego zbioru oczywiście przy poznawaniu różnych dziedzin wziętych z życia codziennego, przedstawionych na kolorowych obrazkach.


✅ UKŁADANKI 4 PORY ROKU – zestaw mający podobne własności co powyższa pozycja, czyli układanie, ale już w nie wybrane miejsca, tylko układanie całego obrazka, mając poszczególne elementy bezpośrednio przylegające do siebie. Zestaw ma 4 osobne ilustracje pokazujące charakterystyczne elementy danej podstawowej pory roku. W górnym lewym rogu każdej obrazka znajduje się jego miniaturka, dając podgląd jaki obrazek ma być ułożony. Dodatkowo, aby dziecko się nauczyło precyzji w dopasowywaniu do siebie bezpośrednio luźnych elementów, układane elementy układa się z jedno duże wgłębienie, z znajdującymi się po brzegach krawędziami, aby dane elementy obrazka się trzymały w całości, nie rozsuwając się zbytnio między sobą. Układanka ta pozwala dziecku rozwoju zdolności logicznego myślenia, na podstawie już wiedzy na temat występowania charakterystycznych aspektów danej pory roku, które zostały zilustrowane na poszczególnych elementach układanki. Poza tym zestaw ten ma takie same właściwości pod kątem rozwoju, co zestawy układanek wymienionych powyżej.
✅  WAGA Z SZALKAMI. POMOC DYDAKTYCZNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW – pomoc ułatwiająca porównywanie ze sobą rzeczy ukazując to obrazowo (w praktyce). Zabawka to nic innego jak oddanie w rzeczywistości dawnych wag szalkowych, których stosuje się co raz mniej wszelkiego rodzaju sklepach, kupując w nich rzeczy (artykuły) na wagę. Dziecko poznaje przez to ile dany przedmiot może ważyć, porównując właśnie za pomocą odważników kładąc je na przeciwnej szalce niż przedmiot. Po zbliżeniu odpowiedniej wagi przedmiotu z wagą odważników, ramię wagi powinno w miarę poziomo, ukazując prawidłową odpowiedź dziecku (obrazowo), że dobrze dobrało odważniki w stosunku do wagi danej rzeczy. Zabawka przede wszystkim rozwija logiczne myślenie w sposób praktyczny i namacalny.TOR KULKOWY – POMOC ZRĘCZNOŚCIOWA – pomoc polegająca na samodzielnym tworzeniu trasy, którą ma pokonać kulka z wykorzystaniem różnych elementów. Dzięki zrobionej tablicy korkowej, dziecko może przypinać do niej różne elementy zaproponowane w zestawie, tworząc tor umożliwiający pokonanie kulki. Dodatkowo ruch kulki odbywa się przez indywidualnie stworzony tor, konieczna jest też praca rąk, którymi układa się w odpowiednich pozycjach całą tablice. Pomoc nie tylko kreuje pomysły nad stworzeniem indywidualnych tras dla kulki, ale także uczy poszczególne pozycje rąk, które są potrzebne przy wykonywaniu różnych czynności w życiu codziennym.✅  BALANSUJĄCY DYSK Z LABIRYNTEM. POMOC W ĆWICZENIU RÓWNOWAGI I KOORDYNACJI – pomoc umożliwiająca ćwiczenie równowagi i koordynacji ruchowej całego ciała w celu osiągnięciu konkretnego celu. Płyta stanowiąca większość pomocy, dodatkowo wsparta na dwóch listwach ułożonych krzyżowo z dodatkowo opadającymi krawędziami od środka symetrii owalnego panelu. Tak stworzony panel z nie stabilną podstawką, stanowi idealne ćwiczenie wspomnianej równowagi i koordynacji, stając na nim po naprzeciwległych jej stronach względem jej dłuższej osi symetrii. Dodatkowo, aby dziecko wykonywało pożądane (różne) ruchu na dysku, w panelu został zamieszczony labirynt, w którym znajdują się kulki, które właśnie za pomocą stóp (ruchom pionowym ciała) trzeba poprowadzić do środka labiryntu. Wykorzystujemy tym razem nogi, które wpływają na prawidłową, pionowa postawę człowieka.
✅ PIRAMIDA MATEMATYCZNA DUŻA. POMOC DO NAUKI MNOŻENIA I DZIELENIA – pomoc edukacyjna ułatwiająca naukę działania liczb w mnożeniu i dzieleniu za pomocą układania poszczególnych elementów piramidy. Podczas układania chodzi o poprawne ułożenie ze sobą trójkątnych elementów, na których znajdują się po jednym, dwóch, trzech działań i wyników, które ukazują poniekąd wierzchołki, krawędzie, środek całej piramidy. Zapisane boki każdego trójkąta (elementu), muszą się stykać z innymi elementami, w logiczny (matematyczny) sens, stanowiący poprawne działanie matematyczne z poprawnym wynikiem tego działania. Dodatkowo dla ułatwienia i utrwalenia nauki działań wykonywanych na mnożeniu i dzieleniu liczb, dane działanie odpowiadające poprawnemu wynikowi zostało napisane tym samym kolorem. Pomoc wykonana z drewna, która rozwija zdolności nie tylko matematycznego geniusza, ale także manualne (sensoryczne) podczas jej układania.
 


BIAŁE CZY CZARNE? SYMULTANICZNE I SEKWENCYJNE STRATEGIE UCZENIA SIĘ – jedna z pomocy z dwóch tej serii, służąca do nauczenia się zapamiętywania wszelkiego rodzaju wiadomości. Zestaw składający się z elementów jednostronnych i dwustronnych, z których dziecko ma odtworzyć dany wzór, pokazany wcześniej przez dorosłego, zaczynając i kończąc na jednostronnym elemencie. Dziecko musi tak układać zaprezentowany wzór, aby się zgadzał zarówno na początku jak i na końcu elementu, stosując pomiędzy nimi dwustronne elementy, daje to wiele możliwości zapamiętania wzoru. Pomoc dedykowana dzieciom mające problem z dysleksją, autyzmem, aspergerem, alalią, afazją, usprawnieniem systemu językowego (nawet występujących u dzieci zdrowych). Dzięki grze dziecko rozwija zdolności związane z pamięcią, myśleniem, naśladowaniem, sekwencją, analizą wzrokowo- ruchowej, czytaniem i pisaniem.


✅ KTO SILNIEJSZY? GRA EDUKACYJNA – gra polegająca na nauce znaczenia wielkości cyfr związaną z wielkością przedmiotów. Na kartonikach znajdują się kolorowe ilustracje zwierząt oddając ich masę, która z kolei została przedstawiona za pomocą kwadracików znajdujących się po prawej stronie obrazka, tworząc diagram, który ma różną wysokość (w zależności od podanej liczby). W grę minimalnie mogą grać dwie osoby. Wygrywa ta co ma silniejsze zwierzątko podczas każdej walki nakładając karty przez każdego gracza. Gra umożliwia naukę liczb w połączeniu z dobrą zabawą, która objawia się budowanie relacji społecznych z drugą osobą.Podsumowując, powyższe pomoce przygotowane zostały z myślą o najmłodszych i nieco starszych dzieciach. Dostarczą one wiele emocji, będą wspaniałą zabawą i ciekawą formą zdobywania wiedzy i spędzania wolnego czasu z dziećmi. Jeszcze raz należy podkreślić, że dobrze dobrane pomoce edukacyjne doskonale wpływają  na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy każdego dziecka.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.