Mowa jest srebrem. O tym czego potrzebujemy, aby nasze dziecko mówiło poprawnie

183

Fakt powstania nauki zwanej logopedią uświadamia nam, że aby komunikacja dawała efekty, to nasza wymowa powinna być prawidłowa. Z tym zaś ma problemy duży procent zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Z jednej strony są to wady wymowy, jak np. niewłaściwe używanie głoski ,,r’’ czy seplenienie, a z drugiej dużo bardziej poważne dysfunkcje, jak np. mutyzm czy zaburzenia przekazu słownego spowodowane chociażby upośledzeniem umysłowym czy uszkodzeniem mózgu.

Muszą jednak Państwo pamiętać, że można (i trzeba) walczyć zarówno z lekkimi wadami wymowy, jak i z jej dużymi zaburzeniami. Dziecko sepleniące będzie czuło się gorsze od kolegów i koleżanek, poza tym wada ta spowoduje lub wzmoże jego nieśmiałość. Im wcześniej zacznie odpowiednie ćwiczenia, tym szybciej pozbędzie się uciążliwej przypadłości. Podobnie osoba dotknięta autyzmem, choć jest to oczywiście problem dużo bardziej złożony. 

Obecnie terapeuci i logopedzi nie są zdani wyłącznie na swoją wiedzę. Wchodząc na stronę naszego sklepu Liger mają Państwo do dyspozycji mnóstwo fachowej literatury i pomocy logopedyczno–terapeutycznych. Jako że każdy mały pacjent najlepiej uczy się poprzez zabawę, oferujemy również gry i zabawki, które wspomogą terapię.

Po pierwsze - diagnoza logopedyczna

Artykuły przydatne w diagnozie:

Kwestionariusz obrazkowy wraz z Kartą badania mowy autorstwa Iwony Michalak – Widery.

Przeznaczony jest do badania małych dzieci – od trzeciego roku życia do wieku młodzieńczego, prawidłowo rozwijających się oraz dzieci, u których rozwój psychofizyczny przebiega nieharmonijnie – od momentu, kiedy potrafią nazywać prezentowane obrazki. Kwestionariusz sprawdzi się również w przypadku osób dorosłych.

Kwestionariusz obrazkowy możemy z powodzeniem stosować w czasie terapii logopedycznej - warto wtedy wykorzystać ilustracje pozwalające na różnicowanie głosek szeregu szumiącego, syczącego i ciszącego, także głosek [j], [l] i [r] oraz głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych.

Programy logopedyczne Liger

Pełna oferta ćwiczeń i kart do diagnozy logopedycznej dostępna jest w naszym sklepie na https://liger.net.pl/21-diagnoza

Logopedia 2.0 pakiet gold + książki Wydawnictwa Harmonia + drukarka

Seria została opracowana z myślą o wsparciu terapii najczęściej występujących zaburzeń mowy u dzieci w wieku przedszkolnym i  szkolnym. Seria multimedialnych programów Edusensus Logopedia umożliwia specjalistom prowadzenie profesjonalnej diagnozy i terapii logopedycznej w formie zabawy. Produkt jest bardzo atrakcyjny wizualnie:

Ćwiczenia logopedyczne LigerZabawki i ćwiczenia - terapia logopedyczna

Terapia logopedyczna - akcesoria dla prowadzących

Pacynki logopedyczne

Pacynki Miś, Piesek, Dino i kilka innych to narzędzia, które logopeda może wykorzystać w wielu obszarach swojej pracy z dziećmi: ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia połykania, naśladowanie dźwięków, powtarzanie słów, nauka kolorów, kształtów, nauka czytania. Pacynki mogą także służyć jako pomoce logopedyczne nauczycielom w przedszkolach, którzy także pracują nad poprawną wymową i wzbogaceniem słownictwa dzieci. Pacynki to również znakomita pomoc dla rodziców, których zaangażowanie uskuteczni pracę specjalisty. Można je wykorzystać także w pracy terapeutycznej w opóźnionym rozwoju mowy, upośledzeniu umysłowym, autyzmie i terapii niepłynności. Forma tej pomocy na pewno będzie atrakcyjna dla dziecka.

Zabawki w terapii logopedycznejTerapia logopedyczne - zabawki i ćwiczenia

Płytki przedsionkowe - terapia anatomii zgryzu

Wady wymowy często wiążą się z problemami związanymi z anatomią zgryzu. Wówczas sprawdzą się płytki przedsionkowe np. smoczek, który wyeliminuje nawyk ssania u dziecka. To przyzwyczajenie często niestety prowadzi do krzywego ułożenia zębów i w rezultacie błędnej wymowy. Prezentowana płytka sprzyja prawidłowemu rozwojowi mowy. Posiada atest CE.

Płytka przedsionkowa - artykuły terapeutyczne Liger

Inne modele płytki przedsionkowej znajdą Państwo w zakładce PŁYTKA PRZEDSIONKOWA w dziale poświęconym akcesoriom logopedycznym.

Terapia logopedyczna dzieci autystycznych

Możemy Państwu zaproponować zestaw książeczek z serii ,,Słucham i uczę się mówić’’. Są to językowe ćwiczenia słuchowe przeznaczone dla dzieci z autyzmem, ale nie tylko – także z afazją, alalią, jąkaniem oraz niezakończonym rozwojem mowy. Dziecko między innymi zapozna się z różnymi formami odmiany wyrazów, wyćwiczy artykulację (wymowę) wyrazów i końcówek, utrwali uwagę słuchową i nauczy się rozumienia wypowiedzi językowych.

Terapia logopedyczna dla dzieci z autyzmem - Liger.net.plGry logopedyczne LigerProgramy logopedyczne - artykuły Liger.net.pl

Przedstawione produkty są oczywiście jedynie przykładami. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony i wejścia w zakładki LOGOPEDIA oraz AUTYZM. Mnogość przedstawionych tam pomocy logopedycznych, pomocy edukacyjnych i terapeutycznych z pewnością sprawi, że wybiorą Państwo produkty najlepiej dopasowane do konkretnej sytuacji i do potrzeb dziecka.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments