Czym są zabawki sensoryczne i czy da się je zrobić samemu?

Gdy rodzi się dziecko, całym jego światem, jedynym co zna, jest jego mama i jej czuły dotyk. Muśnięcie wargami małej główki, dotknięcie aksamitnymi dłońmi brzuszka, przytulenie i ukołysanie, sprawiają maluszkowi wielką radość, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, ukojenia i pozwalają na trudną aklimatyzację po drugiej stronie powłok brzusznych. Dotyk jest z nami od samego początku, to właśnie za pomocą tego zmysłu rejestrujemy nasze najwcześniejsze doznania, uczymy się rzeczywistości, nabywamy wiedzy i nowych doświadczeń. Zmysł dotyku pozwala nam także na odczuwanie i odbieranie ruchów naszego ciała. Doznania sensoryczne, czyli zmysłowe są więc niezwykle ważne dla prawidłowego poznawania i doświadczania świata oraz naszego w nim funkcjonowania.

Obecnie często mówi się o zaburzeniach integracji sensorycznej u dzieci. Nieprawidłowe przetwarzanie informacji sensorycznej wiąże się ściśle z niewłaściwą organizacją bodźców zmysłowych i - obok dysfunkcji innych zmysłów (wzroku, słuchu, węchu, smaku, ale także równowagi i kinestezji), dotyczy także problemów ze zmysłem dotykowym.

Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Czy wobec tego istnieje jakiś sposób, by pomóc dziecku w harmonijnym wzrastaniu, właściwym postrzeganiu rzeczywistości, odczuwaniu własnego ciała? Czy oprócz terapii integracji sensorycznej możemy jakoś wpłynąć na poprawę jakości uczenia się, na poprawę zachowania oraz na rozwój społeczno-emocjonalny dziecka borykającego się z problemami natury sensorycznej? Otóż TAK! Naszym orędownikiem i wsparciem są tutaj zabawki sensoryczne!

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne stanowią grupę zabawek i pomocy rozwojowych, które w przyjemny sposób pomagają w odczytywaniu, a następnie integracji bodźców pochodzących z otoczenia. Maluch z każdym dniem czy miesiącem nabywa nowe umiejętności, dostrzega nowe rzeczy, doznaje nowych wrażeń. Świetnie jest, gdy owa integracja odbywa się w sposób naturalny i harmonijny. Okazuje się jednak, że wiele dzieci zdrowych, ale także z różnymi dysfunkcjami rozwojowymi, potrzebuje wsparcia w zakresie procesów integracji sensorycznej. Wówczas rodzice (a także terapeuci) rozpoczynają poszukiwania wsparcia i odnajdują je w postaci zabawek sensorycznych, które rozwijają, bawią i wpływają na integrację wszystkich zmysłów (zwłaszcza zmysłu dotyku).

Zabawki sensoryczne: jak uszyć?

Zabawki sensoryczne – co to tak właściwie znaczy?

Pod tym skomplikowanym pojęciem kryje się dość prosta sprawa – najlepsze i najskuteczniejsze pod względem terapeutycznym, zabawki sensoryczne bywają bowiem bardzo proste i mało skomplikowane. Charakteryzują się przede wszystkim różnorodnością faktur, materiałów, kolorów, kształtów. Jedne są bardzo mięciutkie i miłe, inne mają szorstką i chropowatą powierzchnię. Chodzi o to, by dziecko bawiąc się takimi zabawkami, doznawało jak najwięcej wrażeń zmysłowych, by odczuwało za pomocą zmysłu dotyku, wzroku czy słuchu. Zabawki sensoryczne często są świecące, migoczące, połyskujące, co znakomicie angażuje właśnie zmysł wzroku. Inne, jak na przykład poduszki sensoryczne, pobudzają czucie głębokie, dzięki zastosowaniu różnych faktur materiału, a także zróżnicowanego wypełnienia. Dodatkowo takie właśnie rozwiązania stanowią świetną pomoc obciążeniową w czasie prowadzonej terapii integracji sensorycznej. Nawet jeśli nasze dziecko nie ma problemów z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, warto mieć w domu zabawki sensoryczne, ponieważ one znakomicie rozwijają i stymulują wszechstronny rozwój malucha. Należy też pamiętać, że zabawki sensoryczne (podobnie zresztą, jak i inne zabawki) powinny być dostosowane do wieku, możliwości rozwojowych i umiejętności dziecka. Do zabawek sensorycznych oddziaływających na dotyk możemy zaliczyć także różnego rodzaju gniotki i piłeczki do ściskania, gryzaki, piankowe klocki, które są szczególnie pożądane przez najmłodsze dzieci. Zmysł wzroku będą z pewnością pobudzać zabawki sensoryczne z dźwiękiem czy obrazem, zaś zmysł słuchu będą aktywizować choćby dźwiękowe puzzle lub odpowiednio dobrane instrumenty muzyczne.

Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Często rodzicom wydaje się, że zabawki sensoryczne mogą nadszarpnąć rodzinny budżet, że ich cena jest nieadekwatna do roli, jaką odgrywają one w rozwoju malucha. Nic bardziej mylnego! Pomoce i zabawki sensoryczne wcale nie są mega drogie, nie mniej jednak często są one ręcznie wykonywane i szyte, posiadają wymagane atesty i certyfikaty. Zyskują więc miano niepowtarzalnych i unikatowych – tak więc rzeczą naturalną jest, że za wysoką jakość należy także odpowiednio zapłacić. Nie obawiajmy się jednak – z pewnością nie „zrujnuje” to naszego portfela. Dla tych, którzy jednak wciąż czują niepewność, a potrzebują dla dziecka zabawek sensorycznych, mamy dobrą wiadomość: zabawki sensoryczne można zrobić także samemu, wykorzystując w zasadzie wiele materiałów, które na co dzień mamy pod ręką, w domu.

Zabawki sensoryczne: co to znaczy?

Jakie zabawki sensoryczne uszyjemy i wykonamy samodzielnie w domu?

  • Bardzo łatwym i świetnym rozwiązaniem sprawdzającym się podczas terapii i zabawy, jest samodzielne przygotowanie ścieżki dotykowej (sensorycznej). Wystarczy kilka kolorowych materiałów, które należy zszyć ze sobą i tak powstałe poduszki-kieszonki, wypełnić różnymi drobiazgami. Mogą być to różnych rozmiarów kamyczki, guziki, piasek, szyszki, styropian, kawałki gąbki... Tutaj możliwości jest naprawdę dużo i w zasadzie nic – prócz naszej wyobraźni -  nie może nas hamować.
  • Znakomitą zabawką sensoryczną dla malucha (zwłaszcza niemowlaka) będzie przygotowanie kliku małych plastikowych buteleczek, które wypełnimy różnymi niewielkimi przedmiotami: kolorowymi pomponikami, guzikami, grochem, ryżem czy kaszą. Dodatkowym urozmaiceniem może być nalanie do buteleczek wody. Gdy do takiego zestawu dołączymy szereg kolorowych tasiemek, bobas będzie po prostu w siódmym niebie!  Dziecko bawiąc się tak przygotowanymi pomocami, będzie rozwijało się wielozmysłowo, a my zapewnimy mu rozrywkę na długi czas.
  • Dzieci uwielbiają wszystko, co niedostępne i ukryte. Lubią być małymi odkrywcami, a my możemy łatwo pomóc im rozwijać i zaspokajać ich naturalną ciekawość świata. Wystarczy przygotować pojemniczek, który będzie miał niewielką dziurkę-otwór, przez który maluch będzie mógł wrzucać na przykład kamyczki czy zakrętki. Zabawa taka świetnie ćwiczy precyzję ruchów, wycisza, powoduje, że dziecko uczy się koncentrować na zadaniu i ćwiczy skupianie uwagi. Poza tym tak przygotowana pomoc sensoryczna, rozwija także zmysł słuchu, dotyku i ćwiczy koordynację oko-ręka.
  • Bardzo prostą, a jednocześnie ciekawą zabawką sensoryczną, jest odgadywanie różnych smaków. Wystarczy tylko zasłonić dziecku oczy (przewiązać chustą, założyć opaskę) i przygotować trzy miseczki odpowiadające poszczególnym smakom: słodkiemu, słonemu i kwaśnemu. Do osobnej miseczki wkładamy produkty odpowiadające tym smakom. Zadaniem malucha jest odkrycie i włożenie do właściwej miseczki konkretnego produktu. Zabawa ta rozwija i kształtuje zmysł smaku, dotyku, a także pobudza wyobraźnie i stanowi świetną zabawę.
  • Dla mam (lub tatusiów) o zacięciu majsterkowicza, proponujemy wykonanie mega atrakcyjnej zabawki sensorycznej dla dziecka (a gwarantujemy, że i dla dzieci z sąsiedztwa, które będą tłumnie odwiedzać naszego maluch) – tablicy sensorycznej. Do stworzenia takiej zabawki potrzebna będzie płyta meblarska lub gładka, większych rozmiarów deska, na której umieścić można różne rozwiązania sensoryczne: przykleić suwak, umieścić różne klamerki do przekładania, rzepy, materiały o różnych fakturach (tak, by dziecko miało możliwość dotknięcia i porównania materiału szorstkiego, śliskiego, miękkiego, puszystego...). Oprócz mnóstwa doznań sensorycznych, nasza pociecha będzie ćwiczyła także koordynację oko-ręka, usprawni paluszki, będzie uczyć się chwytu pęsetkowego i precyzyjnych ruchów rączek.

Jak więc widać, zabawki sensoryczne wcale nie muszą być niedostępne i nie ma się co obawiać, że aby stać się ich posiadaczem, trzeba od razu wydać na nie miesięczną pensję:) Zabawki i pomoce sensoryczne z powodzeniem można wykonać samodzielnie, w domu, tak naprawdę niewielkim nakładem finansowym. Pomyślmy także ile frajdy może nam – dorosłym – sprawić taka zabawa w szycie i majsterkowanie. Czas poświęcony dziecku jest bezcenny, a przecież podczas wykonywania takich zabawek, dziecko może nam pomagać i współtworzyć je! Jeśli jednak ocenimy, że nie mamy możliwości ani czasu na samodzielne wytworzenie takich produktów, zachęcamy do zaopatrzenia się w nie na stronie naszego sklepu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz