Zacznij Nowy Rok od rozwinięcia mowy swojego dziecka!

128

➡️ Kończący się rok zwykle jest czasem podsumowań oraz generuje często nowe postanowienia na nadchodzący. Kluczem do sukcesu w spełnieniu tych obietnic i postanowień jest determinacja oraz silna wola; Zwykle nasze cele dotyczą nas samych abyśmy w nowym roku byli lepsi pod wieloma względami: wyglądu fizycznego, bardziej zadbamy o kondycję i zdrowie czy czas z bliskimi.
Każdy kto jest rodzicem chciałby zapewne być „NAJ”w  nadchodzącym roku.
Często w podsumowaniu minionego, zarzucamy sobie, że moglibyśmy mieć więcej czasu dla dzieci, być bardziej cierpliwi, więcej rozmawiać,  czytać, bawić się, tłumaczyć...

➡️ Na spełnienie naszych obietnic mamy zatem 12 miesięcy, warto więc ten czas wykorzystać efektywnie aby nauczyć nasze dziecko komunikowania się.
Wiemy jak ważna jest komunikacja językowa, każdy rodzic z utęsknieniem czeka na pierwsze słowa swojego potomstwa. Zdolność porozumiewania się ze swoimi dziećmi jest chyba jedną z najważniejszych umiejętności, które powinni posiąść rodzice.

➡️ Komunikacja z dzieckiem zaczyna się już w trakcie trwania ciąży. Dziecko w brzuchu matki słyszy jej głos, odczuwa zadowolenie czy zdenerwowanie. Już wtedy nawiązuje się między nimi kontakt oraz więź.
Rozwój mowy u każdego dziecka przebiega inaczej często jest zależny zarówno od psychofizycznego rozwoju dziecka, jak i wpływu środowiska. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice jak najwcześniej dbali o stymulację oraz dobieranie odpowiednich zabaw, dostosowanych do wieku i możliwości dziecka.
Kiedy dziecko jest małe – trzeba rozmawiać z nim używając prostych i krótkich zdań, wyraźnie oraz nie używając zdrobnień. Warto obrazować to, co się mówi gestami  jak i  obrazkami. Dzieci świetnie odczytują intonację, rozumieją stosunek rozmówcy i intonację rozmowy, dlatego bardzo ważna jest zgodność tego, co pokazuje ciało z tym, co mówią słowa.

➡️ Dla optymalnego rozwoju mowy, bardzo ważne jest także podawanie dzieciom pokarmów o stałej konsystencji, może to być  surowa marchew, jabłko czy skórka od chleba. Gryzienie oraz żucie ma duży wpływ na zwiększenie sprawności aparatu mowy.
Podbudowujmy w dziecku chęć komunikowania się, dostrzegając jego potrzeby, które posiada jak każdy człowiek . Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, nie starajmy się zrozumieć  jego potrzeb bez wyrażenia ich słownie. Nie przerywajmy dziecku, pozwólmy dokończyć wypowiedź.
Pamiętajmy o zachowaniu kontaktu wzrokowego z dzieckiem , przykucnijmy zatem , pochylmy się tak aby dokładnie obserwowało naszą twarz. Gdy dziecko z nami rozmawia unikajmy korzystania w tym czasie z telefonu. Uczymy go w ten sposób nie tylko mowy, ale również podstawowych zasad kultury i komunikacji międzyludzkiej.

➡️ Wczesny kontakt z  książką, wierszykami , rymowankami i  piosenkami będą wpływały niezwykle stymulująco na rozwój mowy .Wspólne recytowanie wierszyków lub rymowanek oraz śpiewanie piosenek, to nie tylko świetny pomysł na zabawę, czy naukę wymawiania poszczególnych słów oraz ćwiczenie koncentracji. Idealny sposobem do rozwijania słuchu fonematycznego jest powtarzanie krótkich rymowanek oraz wierszyków, które zawierają wyrazy dźwiękonaśladowcze. Świetną pozycją do ćwiczeń  mowy będzie seria książek o Puciu , zachęcam do zapoznania się z całą serią.

➡️ Gdy dziecko mówi po swojemu, powtarzajmy po nim tę samą treść w poprawionej gramatycznie formie, ale nie naciskajmy, żeby dziecko powtarzało słowa. Na początku nie wymagajmy również prawidłowej wymowy.
Układajmy z dzieckiem puzzle, bawmy się ciastoliną , piaskiem kinetycznym. Ćwiczenie rąk czyli małej motoryki wpływa korzystnie na rozwój mowy.

W sklepie liger.net.pl dostępnych jest wiele propozycji edukacyjnych, które świetnie wesprą rozwój mowy maluszka.

Oto kilka z nich:

✅ To tu pasuje. W mieście - układanka, a jednocześnie dopasowywanka dla dzieci od ok 2. roku życia. Jest to  wspaniały sposób na trening logicznego myślenia i grupowania obrazków w zakresie  wspólnego tematu.
Dopasowujemy 4 elementy każdej układanki, w taki sposób, by wszystkie ilustracje łączył ten sam temat. Dziecko ćwiczy poprzez zabawę logiczne myślenie oraz łączenie różnych obrazków w jeden zbiór. Wszystkie elementy wykonane są dla rączek maluchów z grubej, sztywnej i niełamliwej tektury. Układanie elementów  tej dopasowywanki jest doskonałym treningiem małej motoryki i myślenia kreatywnego.


Program terapeutyczny Wędrówka Języczka-Podróżniczka w świat mowy jest programem terapeutycznym, jaki został opracowany z myślą o dzieciach dwu- i trzyletnich. Jest to zbiór kilkunastu scenariuszy, które mogą być realizowane w formie ćwiczeń  prowadzonych w czasie grupowych zajęć logopedycznych lub jako pojedyncze zabawy. Są też wykorzystywane, jako trening do indywidualnej pracy rodzica z dzieckiem. - gry logopedyczne.


Głównym zadaniem  programu będzie stymulacja rozwoju mowy dzieci poprzez harmonijne rozwijanie innych funkcji psychicznych, takich jak  spostrzegawczość, pamięć, wyobraźnia, a także uwaga. Ćwiczenia takie  wzbogacą czynny i bierny słownik dziecka, usprawniają pracę aparatu artykulacyjnego, oddechowego oraz pobudzają do komunikacji słownej.


✅ Rozpoznajemy zwierzęta domowe. Publikacja, której celem jest  poznanie  i zapamiętanie  odgłosów zwierząt domowych: konia, krowy, owcy, kozy, osła, świni, psa, kota, kury, koguta, gęsi, kaczki, indyka i gołębia. Publikacja zawiera  książeczkę z ilustracjami zwierząt oraz płytę CD z ich odgłosami.
Najpierw dziecko musi zapoznać się z ilustracjami zwierząt i wydawanymi przez nie dźwiękami. Następnie kiedy słyszy dźwięk, musi powiedzieć, która z trzech lub czterech ilustracji zwierząt do niego pasuje. Zaś na końcu musi rozpoznać odgłosy kilku zwierząt występujących na ścieżce dźwiękowej.


✅ Moje Pierwsze Słowa to pomoc dydaktyczna, która powstała  z myślą o dzieciach w wieku od 6 miesiąca do lat 3. Zdecydowanie można je wykorzystać do wspólnej zabawy z rodzicami. Zaproponowane przez autora gry poprzez zabawę: wspomagają rozwój mowy dziecka oraz ułatwiają naukę czytania.

✅ Część pierwsza zawiera obrazki ilustrujące pierwsze wypowiadane samogłoski oraz wyrażenia dźwiękonaśladowcze (KO KO, HAU, MIAU itd.).
Najważniejszymi elementami są duże, kartonowe obrazki oraz etykietki z napisami. Każdy obrazek jest dwustronny – z jednej strony znajduje się ilustracja otoczona konturem, na odwrocie podpis, np. kura – KO KO, kotek – MIAU. Dzięki tym napisom dziecko poznaje graficzny zapis słów, co ułatwia mu późniejszą naukę czytania.


✅ Moja pierwsza logopedyczna książeczka jest pierwszą częścią książeczek logopedycznych dla dzieci  w wieku 0-3. Książeczka zawiera wiele cennych informacji i wskazówek dla rodziców na temat stymulacji mowy u najmłodszego dziecka.
Zaletą tej książeczki są barwne, kolorowe i czytelne ilustracje wykonane przez dzieci w wyrazistych i kontrastowych kolorach oraz proste wierszyki wraz z ćwiczeniami buzi i języczka w formie zabawy.
Moja pierwsza logopedyczna książeczka sprawi dzieciom wiele radości podczas wspólnego czytania.


✅ Zabawa z Puciem ma pomagać w nauce  rozumienia, używania słów, a także łączenia słów w krótkie zdania. Druga część tej serii ,,Uczę się mówić'' koncentruje się przede wszystkim na pierwszych słowach typowych dla dwulatka. Natomiast dla starszych dzieci książka stanowi materiał do pierwszych prób samodzielnego czytania.
,,Pucio...'' celowo prosty i wygodny w użyciu jest pięknie ilustrowany. Książka w  niezwykle naturalny sposób wspomaga  rozwój mowy dziecka. Książeczka koncentruje się przede wszystkim na wyrażeniach dźwiękonaśladowczych i samogłoskach, które są używane już przez roczne dziecko. Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami, zachęcającymi do nazywania obiektów i powtarzania dźwięków, w naturalny sposób wspiera rozwój mowy dziecka

Na każdym etapie rozwoju dziecka istnieje potrzeba dopasowania komunikacji, sposób kodowania informacji, do odbiorcy. Jeśli dziecko w wieku przedszkolnym ma zasób 100-200 słów, nie można w rozmowie używać pojęć abstrakcyjnych, których dziecko nie zrozumie. Oczywiście - każde dziecko jest inne, zawsze jednak trzeba rozmawiać z nim wyrażając się jasno i mówiąc do niego prostymi zdaniami.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.