Zrozumieć jąkanie. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i terapeutów

Zrozumieć jąkanie. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i terapeutów

39,90 zł
Brutto

Zrozumieć jąkanie to niezwykła książka - poradnik, która powstała z inicjatywy pacjentów - dzieci i ich rodziców.

Ilość

Zrozumieć jąkanie to niezwykła książka - poradnik, która powstała z inicjatywy pacjentów - dzieci i ich rodziców. Zawarte są tutaj właśnie ich słowa, opinie, emocje i uczucia, na których bazują specjaliści układając program terapii. Dzieci wypowiadają się w roli ekspertów, bowiem to one mogą powiedzieć najwięcej o swoim zaburzeniu, o przyczynach i symptomach.

Publikacja ta podchodzi do problemu tak jak powinno się do niego podchodzić - uwzględniając czynniki psychologiczne. Często podkreśla się tutaj, że bez rozmowy, słuchania, wyjaśniania i zadawania pytań, nie ma skutecznej terapii. Niezwykle ważne jest wsparcie, którego muszą doświadczać od otoczenia pacjenci. Książka służy pomocą rodzicom i dzieciom - sugeruje w jaki sposób można się odnaleźć w rzeczywistości z jąkaniem, które często paraliżuje życie.

Zrozumieć jąkanie to także nieodzowna pomoc dla logopedów i neurologopedów, którzy chcą prowadzić rzetelną i skuteczną terapię jąkania, w której jak wiadomo nie ma jednej skutecznej drogi do sukcesu.


"Jednym z powodów mojej bezsilności wobec jąkania ojca był fakt, iż nigdy o tym nie rozmawialiśmy. Traktowaliśmy jego jąkanie jak nieuleczalną chorobę. Wydawało się, że zwracanie mu na to uwagi tylko zaostrzyłoby jego ból. W naszym domu brakowało słuchania, co przekładało się na brak zrozumienia. Na szczęście dzisiaj jest inaczej".

Z Przedmowy Michaela Palina

 "…kto jest najlepszym ekspertem od jąkania? Logopeda, który pracuje od lat z dziećmi, które się jąkają? Rodzic, który wychowuje swoją jąkającą się pociechę od urodzenia? A może samo dziecko?
Jedynym ekspertem jest właśnie dziecko. Tylko ono może powiedzieć, jak się czuje, gdy wie, co chce wyrazić, ale z powodu bloku nie jest w stanie wydobyć z siebie słów. Tylko ono potrafi opisać presję, jaką czuje, gdy ktoś zadaje mu pytanie, a ono dostrzega na sobie spojrzenia wszystkich obecnych osób, a gdy otwiera usta, słychać tylko głuchą ciszę. Tylko ono wie, jak frustrująca może być sytuacja, gdy ma się świetną historię do opowiedzenia, ale nie jest się w stanie tego zrobić. Podczas gdy my koncentrujemy się jedynie na tym, co chcemy powiedzieć, dziecko, które się jąka, odczuje wycieńczenie już z powodu tego, że musi myśleć nad każdym aspektem swej wypowiedzi – nieustannie i każdego dnia".

Ze Wstępu

"(...) w polskich realiach partnerskie podejście do jąkającego się dziecka wciąż może wywoływać zaskoczenie. Książka Kelman i Whyte może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak ważne, właśnie w przypadku jąkania, jest to, by ci, których dotyka ono najbardziej, otrzymali prawo głosu – by byli wysłuchani i czuli się w pełni akceptowani. (...) Jąkanie wymaga wczucia się w to, czego doświadcza druga osoba, wymaga empatii i gotowości uczenia się od drugiego człowieka, nawet tego o wiele młodszego. (...)
Taka właśnie książka jest nam w Polsce niezwykle potrzebna. By polskie jąkające się dzieciaki, mądrze wspierane przez ważne w ich życiu osoby, mogły wyrastać na spełnionych, pewnych siebie dorosłych. Dorosłych, którzy z optymizmem stawiają czoła wyzwaniom, komunikując się przy tym z radością – bez względu na to, czy się jąkają, czy nie"!

Z Przedmowy do wydania polskiego dr hab. Katarzyny Węsierskiej

Polecamy logopedom i neurologopedom.

Specyficzne kody

Podobne produkty