10 pomysłów na zajęcia z chustą animacyjną

Każdy, kto choć przez krótki wycinek czasu miał możliwość zajmowania się dziećmi, wie że dziecku należy poświęcić uwagę, zaplanować czas i dać możliwość wyrażenia swoich emocji, co najlepiej uczynić przez zabawę. Kiedy pomysły się wyczerpują, zabawki nudzą, a pomoce dydaktyczne stają się „oklepane”, nauczyciele przedszkola sięgają po tajemniczą broń w walce z nudą i zobojętnieniem – czyli po chustę animacyjną. Jest ona doskonałym rozwiązaniem, które można zastosować zarówno na świeżym powietrzu, w ogrodzie, w parku, jak i w sali przedszkolnej, czy salach zabaw.

Czym jest chusta animacyjna?

Chusta ta to wielkie kolorowe koło, (średnica może być bardzo różna i wahać się od 1 m nawet do 7 m), swym wyglądem przypomina spadochron (tak jest też często nazywana). Wykonana jest z kolorowych i barwnych trójkątów. Materiały są zszyte ze sobą właśnie tak, że tworzą taką lekką i zwiewną płachtę, pod którą można się kryć i kreatywnie bawić. Brzegi chusty zakończone są taśmą, do której przyszyte są uchwyty, za które podczas zabawy trzymają dzieci. Sposobów na jej wykorzystanie jest naprawdę wiele (ale o tym za chwilę) i co ciekawe – zabawa z jej użyciem nigdy się dzieciakom nie nudzi! Obecnie mamy do wyboru mnóstwo chust animacyjnych, na rynku możemy spotkać także i takie chusty, które dzieci aranżują samodzielnie poprzez rysowanie na nich własnych wzorów i malunków. Jest to zajęcie niezwykle angażujące i integrujące całą grupę – robimy coś wspólnie, wytwarzamy dobro dla nas wszystkich, angażujemy się i staramy by osiągnąć jak najlepsze efekty. Chusta do malowania, choćby taka jak Kreatywna chusta do malowania 3 m to znakomita propozycja do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas zajęć w przedszkolu, kącikach malucha, świetlicach czy innych wydarzeniach towarzyskich. Chusta jest wielobarwna, dzięki czemu łatwo zyskuje sympatię dzieci. Jest leciutka i wytrzymała, przez co dzieci nie obawiają się gdy na nie spadnie. Jest to idealna pomoc animacyjna! No ale dobrze – do konkretów!

Zabawy z chustą animacyjną

Z chustą można robić w zasadzie prawie wszystko: podrzucać, chować się pod nią, zawijać się jak w naleśnik, turlać się po niej. Gdy dzieci złapią za jej brzegi (bądź uchwyty), potrafi pięknie falować. Można przesuwać i przetaczać po niej różne przedmioty, tańczyć z nią, uczyć się kolorów, wykorzystywać ją do wszelkich zabaw ruchowych...

Poniżej podajemy 10 pomysłów na zabawy z chustą animacyjną!

woda – to zabawa dla troszkę starszych dzieci. Polega na umieszczeniu na rozciągniętej chuście, którą trzymają uczestnicy zabawy, wybranego przedmiotu (dla utrudnienia może być miska z wodą) i przeniesieniu chusty wraz z tym rekwizytem w inne, wcześniej wskazane miejsce. Zabawę można organizować zarówno w salach, jak i na świeżym powietrzu. Znakomicie utrwala koncentrację na zadaniu, mobilizuje wszystkich uczestników zabawy do współpracy, wyrabiając silną motywację.

wilk – dwoje dzieci ukrywa się pod chustą, reszta grupy trzyma chustę na wysokości ramion, nogi schowane są pod chustą. Dookoła chusty chodzą dwie osoby, które pilnują porządku i bronią przed niebezpieczeństwem. Wilki – czyli dzieci ukryte pod chustą, wybierają jedną osobę i za nogi wciągają ją pod chustę. Obrońcy próbują ratować wciągane dzieci, jednak gdy zostaną one wciągnięte choćby do połowy tułowia, stają się już stracone i zmieniają się w wilki.

kim jesteś – wybrane osoby kładą się pod chustą, tak by pozostali uczestnicy zabawy nie znali ich pozycji i miejsca pod chustą. Reszta dzieci – tych nie zakrytych – ma odgadnąć kto leży w danym miejscu, a uczynić ma to tylko poprzez dotykanie tych ukrytych pod chustą

kto, jak ja – to świetna zabawa integrująca grupę i pozwalająca na wzajemne lepsze poznanie się. Uczestnicy zabawy wachlują chustą. Wybrana osoba mówi: Kto, jak ja lubi jazdę na rowerze? (lub inne pytania, np. ma czarne włosy, ma psa...). Gdy chusta jest w górze, wszyscy którzy spełniają ten warunek, przebiegają pod chustą i zajmują inne miejsce.

relaksacja – jest to zabawa z wykorzystaniem muzyki. Część uczestników zabawy (1/3 osób) kładzie się pod chustą, głową do środka. Obserwują wachlującą chustę i odbierają miłe wrażenia dotykowe wynikające z kontaktu z delikatną chustą. Reszta uczestników przez pewien czas spokojnie ich wachluje w rytm uspokajającej muzyki, po czym następuje zmiana.

Zabawy z chustą animacyjną w przedszkolu

Młodszym dzieciom, tym w wieku przedszkolnym, możemy zaproponować zabawy na miarę ich możliwości i dostosowane do zainteresowań. Już po jednych zajęciach, zorientujemy się, że ciężko będzie na dłużej pozostawić chustę na półce

zabawa w zamiany – to bardzo prosta animacja dla maluchów, która oprócz świetnej zabawy, pozwala na utrwalanie kolorów oraz zapoznanie grupy. Dzieci siedzą na ziemi i trzymają chustę rozciągniętą na ziemi. Kiedy usłyszą kolor podany przez prowadzącego, po upewnieniu się, że to „ich” kolor, zamieniają się miejscami, jednocześnie wymieniając swoje imię.

numerki – to świetna animacja ruchowa. Dzieci trzymają chustę stojąc i odliczają od 1 do 4, każdy musi zapamiętać swój. Na sygnał prowadzącego cała grupa porusza się we wskazanym kierunku. Gdy zostanie wywołany jakiś numerek, osoby którym zostały one nadane, obiegają krążących z chustą w przeciwnym kierunku, próbując jak najszybciej ponownie stanąć na swoim miejscu. Zamiast numerków, można wywoływać dzieci ze względu na kolor włosów, czy ubrań.

kogo brakuje – dzieci stoją z zamkniętymi lub zasłoniętymi oczyma trzymając chustę. Na znak prowadzącego, jedno z dzieci wbiega pod chustę, zaś pozostali uczestnicy mają za zadanie odgadnąć, kogo brakuje.

pąk – wybrana osoba kuca w środku chusty z podkulonymi nogami pod głowę. Cała grupa zaś idzie powoli w jednym kierunku wzdłuż jej obwodu, jednocześnie zawijając osobę będącą w środku, w chustę. Po dokładnym zawinięciu, na hasło prowadzącego, wszyscy ciągną chustę w swoją stronę, kręcąc jednocześnie osobą w środku.

taniec – to zabawa dobra na koniec animacji z chustą, wycisza, relaksuje i odpręża. Dzieci falują chustą, dostosowując falowanie do rytmu i tempa muzyki.

Zabawy z chustą animacyjną cele

Animowanie czasu dzieciom przy użyciu chusty stanowi świetną formę zabawy i rozrywki. Zastosowanie chusty animacyjnej jest bardzo szerokie – oprócz walorów rozrywkowych, zabawy z chustą rozwijają także wiele umiejętności, pozwalają nieśmiałym dzieciom na integrację z grupą, pełnią walory edukacyjne i rozwijają różne zmysły. Do zabaw z chustą bardzo często wykorzystuje się różne rodzaje muzyki, dzięki czemu dzieci z nadwrażliwością na dźwięki, mają szansę na naukę i delikatne oswajanie się z nowymi bodźcami dźwiękowymi, ćwiczą także poczucie rytmu. Zabawy przy użyciu chusty edukacyjnej pozwalają także rozwijać się zmysłowi wzroku (dzięki zastosowaniu w chuście bogatej i intensywnej kolorystyki) oraz miło i subtelnie pobudzają zmysł dotyku (materiał, z którego wykonana jest chusta, jest niezwykle przyjemny w dotyku). Zabawy te pobudzają także dziecięcą wyobraźnię i kreatywność (to tyczy się nie tylko małych uczestników zabaw ale i nauczycieli, którzy muszą opracowywać nowe rozwiązania dla dzieci). Animacje są także świetną propozycją terapeutyczną dla dzieci, które mają problemy z koncentracją, skupieniem uwagi oraz spostrzegawczością. Uczestnicząc w zabawach z chustą, te umiejętności z pewnością zostaną u nich wyćwiczone. Oprócz poprawy motoryki dużej, ćwiczenia z wykorzystaniem chusty poprawiają też sprawność w obszarze motoryki małej. Wiąże się to z usprawnieniem precyzyjnych ruchów palców oraz ćwiczeniami poprawiającymi zręczność i zwinność dłoni. Po dłuższym czasie ćwiczeń i zabaw z chustą, nauczyciele i rodzice zauważają także istotne zmiany w obszarze percepcji wzrokowej, co niesie pozytywny wpływ na proces nauki czytania i pisania. Dzieci ćwiczą tutaj także znajomość liter, liczb, kolorów i wielu innych potrzebnych umiejętności.

Zalet zabaw z chustą animacyjną jest naprawdę dużo i nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Warto wspomnieć jeszcze choćby o nauce zasad i stosowaniu się do reguł, z czym często dzieci mają niemały problem. Starszym dzieciom animacje przynoszą odprężenie, relaks, wywołują dobry nastrój i psychiczne odprężenie.

Scenariusz zajęć z chustą animacyjną

Nauczyciele wykorzystujący w pracy zabawy z profesjonalną chustą animacyjną, wyznaczając cele w przebiegu tych zajęć, podkreślają że najistotniejszymi elementami ćwiczeń z użyciem chusty, jest umiejętność kształtowania współpracy z innymi dziećmi i nabywanie umiejętności integrowania się z grupą. W zależności od celów, jakie obierzemy w scenariuszu zajęć z chustą, możemy mówić także o rozwijaniu świadomości własnego ciała i przestrzeni, w której się ono porusza, a także o kształtowaniu zmysłów wzroku, słuchu i dotyku. Każda niemalże zabawa z chustą animacyjną będzie spełniała te kryteria. W zależności od umiejętności i sfer, które chcemy rozwijać, wykorzystujemy podczas zajęć różne zabawy, o których była mowa powyżej. Prawie zawsze towarzyszy im muzyka i zawsze ruch. Nie ma chyba nic bardziej przyjemnego dla dzieci od tych dwu form aktywności:)

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz