Ciekawostki ze świata logopedii.

117

Logopedia jest nauką o kształtowaniu właściwej mowy w okresie rozwoju, jej doskonaleniu w okresie późniejszym, a także o usuwaniu różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy. Obejmuje też oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania niekorzystnemu jej wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości.

Słowo logopedia wywodzi się z języka greckiego logos paideia, co oznacza nauczanie języka. Ta interdyscyplinarna dziedzina nauki bardzo szybko rozwinęła się w ostatnim dziesięcioleciu. Dynamika jej rozwoju wynika głównie z zapotrzebowania społecznego i większej świadomości na temat zaburzeń mowy. Interdyscyplinarność logopedii to powiązanie i wzajemna zależność z innymi dziedzinami nauki, takimi jak medycyna, pedagogika, psychologia, ortodoncja czy neurologia. Dzięki rozwojowi tej nauki możemy wyodrębnić kilka specjalizacji logopedii o dość trudnych nazwach, które postaramy się przybliżyć.Czy wiecie że surdologopedia zajmuje się osobami z zaburzeniami mowy spowodowanymi uszkodzeniami bądź utratą słuchu?

Oferta sklepu liger.net.pl jest tak szeroka że dla każdej specjalizacji logopedii, znajdą tu Państwo pomoce edukacyjne bądź dydaktyczne.

Proponowana pozycja Trening słuchu. Ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową u dzieci to zbiór  ponad 200 zabaw kształtujących percepcję słuchową w zakresie jej funkcji. Pogrupowane zostały  tematycznie, uwzględniając stopniowanie stopnia trudności. Pomoc przeznaczona jest głównie dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Realizowane z uwzględnieniem wieku dziecka, jako cykl zajęć prowadzonych systematycznie w trakcie roku szkolnego. Rozwija umiejętności w zakresie percepcji słuchowej. Opisy zabaw, ilustracje, rebusy, kolorowe gry potrzebne do ich przeprowadzenia oraz materiał dźwiękowy to właśnie zawartość książki. Ilość pomocy w zestawie można dopasować  do liczby dzieci w zależności od grupy. Optymalnie może skorzystać 12 osobowa grupa.
Książka skierowana do  nauczycieli nauczania zintegrowanego i klas integracyjnych, logopedów, terapeutów oraz rodziców pracujących z dziećmi, które mają trudności z nabywaniem umiejętności w zakresie rozwoju mowy, czytania i pisania.

Ciekawym i trudnym pojęciem jest balbutologopedia. To specjalizacja zajmująca się problemami z płynnością mówienia

Już w tym miejscu zapraszam do zapoznania się z książka pt: "Będę wielkim mówcą".

Książeczka Będę wielkim mówcą to  zestaw ćwiczeń rozwijających kilka najważniejszych, niezbędnych, by dobrze mówić poprawnie. Poza ćwiczeniami oddechowymi znalazły się tu również propozycje ćwiczeń narządów artykulacyjnych, słuchowych i ogólnorozwojowych. Szalone minki  to zabawa w zestawie ćwiczeń tak lubiana przez dzieci i zachęcająca je do dalszej pracy, a także  do ćwiczeń na samogłoskach. Krótki opis proponowanych ćwiczeń z danego zakresu oraz  informacje o możliwości wystąpienia określonych trudności to tylko niektóre wskazówki w opracowaniu. Piękna szata graficzna publikacji jest jednym z atutów. Niepodważalnym plusem są zdjęcia w publikacji na których dzieci prezentują ćwiczenia,co pokazuje  jak każde z nich powinno być wykonane. Wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku może, urozmaicać zajęcia, a przy tym umożliwia świetną zabawę. Warto pamiętać, iż wykorzystanie najprostszych przedmiotów pomaga dziecku nie tylko dłużej skoncentrować się na zadaniu, ale także uatrakcyjnić czas i zachęcić je do ćwiczeń.

Oligofrenologopedia to dział logopedii zajmujący się diagnozowaniem oraz terapią zaburzeń mowy u osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Publikacja "Ja i mój świat 2" w postaci wygodnych kart pracy zawiera zdjęcia, ilustracje, wierszyki, czytanki, opisy zabaw i piosenek. Materiały pomagają rozwinąć umiejętności językowe, zdolność czytania i pisania.

„Ja i mój świat 2” obejmuje naukę czytania metodą globalną, jak i syntetyczno-analityczną. Podręcznik pomaga w systematycznym i planowym pogłębieniu wiedzy przyrodniczej i społecznej. Atrakcyjne zdjęcia i ilustracje są materiałem wyjściowym do zapoznania się z pojęciami danego tematu. Obok fotografii i obrazków umieszczono krótkie czytanki i wierszyki oraz pytania pomocnicze dla nauczyciela. Dopełnieniem podręcznika są karty pracy, zadania domowe, zabawy i piosenki. Ciekawe i nowatorskie ćwiczenia zawarte w kartach pracy i zadaniach domowych pomagają w utrwaleniu zdobywanej wiedzy, rozwijają umiejętność czytania i pisania oraz kształtują kompetencje szkolne. Pozostałe materiały dodatkowo pomagają uczniom w naturalny i atrakcyjny dla nich sposób rozwijać kompetencje językowe i umiejętności społecznych.

A teraz garść ciekawostek :

✔️ Zaledwie niewielki procent trzylatków i ok 5% czterolatków artykułuje głoski całkowicie poprawnie, prawidłowo mówiących pięciolatków jest już za to ok 50%.

✔️ Struny głosowe kształtują się już w trzecim miesiącu życia płodowego, dzięki czemu dziecko jest zdolne do płaczu na długo przed urodzeniem.

✔️ I coś pozytywnego na koniec - tylko 5 minut ćwiczeń logopedycznych codziennie, przynosi spektakularne rezultaty.

Zatem zapraszamy do ćwiczeń oraz skorzystania z oferty pomocy logopedycznych, dostępnych w naszym sklepie liger.net.pl.

 

 

 

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.