Ciekawostki ze świata logopedii.

22

Logopedia jest nauką o kształtowaniu właściwej mowy w okresie rozwoju, jej doskonaleniu w okresie późniejszym, a także o usuwaniu różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy. Obejmuje też oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania niekorzystnemu jej wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości.

Słowo logopedia wywodzi się z języka greckiego logos paideia, co oznacza nauczanie języka. Ta interdyscyplinarna dziedzina nauki bardzo szybko rozwinęła się w ostatnim dziesięcioleciu. Dynamika jej rozwoju wynika głównie z zapotrzebowania społecznego i większej świadomości na temat zaburzeń mowy. Interdyscyplinarność logopedii to powiązanie i wzajemna zależność z innymi dziedzinami nauki, takimi jak medycyna, pedagogika, psychologia, ortodoncja czy neurologia. Dzięki rozwojowi tej nauki możemy wyodrębnić kilka specjalizacji logopedii o dość trudnych nazwach, które postaramy się przybliżyć.Czy wiecie że surdologopedia zajmuje się osobami z zaburzeniami mowy spowodowanymi uszkodzeniami bądź utratą słuchu?

Oferta sklepu liger.net.pl jest tak szeroka że dla każdej specjalizacji logopedii, znajdą tu Państwo pomoce edukacyjne bądź dydaktyczne.

Proponowana pozycja Trening słuchu. Ćwiczenia rozwijające percepcję słuchową u dzieci jest zbiorem ponad 200 zabaw kształtujących percepcję słuchową w zakresie wszystkich jej funkcji, pogrupowanych tematycznie, uwzględniających stopniowanie trudności. Przeznaczone są one dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Mogą być realizowane, jako cykl zajęć prowadzonych systematycznie w trakcie roku szkolnego lub wybiórczo, z uwzględnieniem wieku dzieci i ich umiejętności w zakresie percepcji słuchowej. Książka zawiera opisy zabaw, ilustracje, rebusy, kolorowe gry potrzebne do ich przeprowadzenia oraz materiał dźwiękowy. Ilość pomocy przeznaczona jest dla 12-osobowej grupy, jednak ćwiczenia z łatwością można dostosować do mniejszej lub większej liczby dzieci.

Adresatem książki są nauczyciele nauczania zintegrowanego i klas integracyjnych, logopedzi, terapeuci oraz rodzice pracujący z dziećmi, które mają trudności w nabywaniu umiejętności w zakresie rozwoju mowy, czytania i pisania.

Ciekawym i trudnym pojęciem jest balbutologopedia. To specjalizacja zajmująca się problemami z płynnością mówienia

Już w tym miejscu zapraszam do zapoznania się z książka pt: "Będę wielkim mówcą".

Książeczka Będę wielkim mówcą  to znakomita propozycja zestawów ćwiczeń rozwijających kilka najważniejszych, niezbędnych, by dobrze mówić, sprawności. Proces dochodzenia do opanowania pięknej mowy nie został tutaj potraktowany wybiórczo. Obok popularnych ćwiczeń narządów artykulacyjnych, znalazły się ćwiczenia oddechowe, słuchowe, a nawet ogólnorozwojowe. Nie zapomniano również o zabawie na dobry początek, czyli szalonych minkach, tak lubianych przez dzieci i zachęcających je do dalszej pracy, a także ćwiczeniach na samogłoskach. Co ważne, opracowanie zawiera także cenny - zwłaszcza dla rodziców - krótki opis proponowanych ćwiczeń z danego zakresu i informację o możliwości wystąpienia określonych trudności. Warto także zwrócić uwagę na piękną szatę graficzną publikacji. Niepodważalnym atutem książeczki są zdjęcia, na których dzieci prezentują ćwiczenia, co nie pozostawia wątpliwości, jak każde z nich powinno być wykonane. Autorkom udało się także pokazać, że przedmioty, które łatwo znaleźć w każdym domu, mogą urozmaicać zajęcia, a przy tym umożliwić świetną zabawę. Warto pamiętać, iż wykorzystanie nawet najprostszych pomocy pomaga dziecku dłużej skoncentrować się na zadaniu.

Oligofrenologopedia to dział logopedii zajmujący się diagnozowaniem oraz terapią zaburzeń mowy u osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Publikacja "Ja i mój świat 2" w postaci wygodnych kart pracy zawiera zdjęcia, ilustracje, wierszyki, czytanki, opisy zabaw i piosenek. Materiały pomagają rozwinąć umiejętności językowe, zdolność czytania i pisania.

Ja i mój świat 2” wprowadza uczniów w świat czytania, zarówno metodą globalną, jak i syntetyczno-analityczną. Treści zawarte w podręczniku, pozwalają na systematyczne i planowe pogłębienie wiedzy przyrodniczej i społecznej. Atrakcyjne zdjęcia i ilustracje są materiałem wyjściowym do zapoznania się z pojęciami danego tematu. Obok fotografii i obrazków, umieszczono krótkie czytanki i wierszyki oraz pytania pomocnicze dla nauczyciela. Dopełnieniem podręcznika są karty pracy, zadania domowe, zabawy i piosenki. Ciekawe i nowatorskie ćwiczenia zawarte w kartach pracy i zadaniach domowych, pomagają w utrwaleniu zdobywanej wiedzy, rozwijają umiejętność czytania i pisania oraz kształtują kompetencje szkolne. Pozostałe materiały dodatkowo pomagają uczniom w naturalny i atrakcyjny dla nich sposób rozwijać kompetencje językowe i umiejętności społecznych.

A teraz garść ciekawostek :

✔️ Zaledwie niewielki procent trzylatków i ok 5% czterolatków artykułuje głoski całkowicie poprawnie, prawidłowo mówiących pięciolatków jest już za to ok 50%.

✔️ Struny głosowe kształtują się już w trzecim miesiącu życia płodowego, dzięki czemu dziecko jest zdolne do płaczu na długo przed urodzeniem.

✔️ I coś pozytywnego na koniec - tylko 5 minut ćwiczeń logopedycznych codziennie, przynosi spektakularne rezultaty.

Zatem zapraszamy do ćwiczeń oraz skorzystania z oferty pomocy logopedycznych, dostępnych w naszym sklepie liger.net.pl.

 

 

 

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.