Dlaczego warto kupować drewniane zabawki? Czym je czyścić, żeby zachować je w doskonałej kondycji?

Każdy z nas – dorosłych pamięta zapewne swoją ulubioną zabawkę z dzieciństwa, do której ma sentyment, która kojarzy mu się z ciepłym głosem mamy, przywołuje miłe wspomnienia, pachnie beztroską i dziecięcą radością życia. Nasze mamy czy babcie zwykle opowiadają nam, że „za ich czasów” nie było prawie żadnych zabawek, jedynie najprostsze, często drewniane rekwizyty, czy przedmioty, które paradoksalnie stanowiły świetną zabawkę, dawały mnóstwo radości i... jak byśmy to dzisiaj określili – wpisywały się w nurt zabawek kreatywnych i rozwojowych. Nie stanowiły bowiem gotowych rozwiązań lecz sprzyjały rozwojowi dziecięcej wyobraźni i pomysłowości.

Dlaczego drewniane zabawki?

Na rynku zabawkarskim możemy obecnie znaleźć całą gamę różnorodnych rozwiązań. Producenci i importerzy zabawek prześcigają się w najróżniejszych propozycjach dostosowanych do wieku, płci, zainteresowań czy możliwości dziecka. Szukając odpowiedniej dla naszej pociechy zabawki, często przeglądamy wiele stron internetowych, zaglądamy do sieciówek z zabawkami, a i tak nie wiemy, co wybrać: czy to na prezent dla malucha, czy po prostu, jako kolejną zabawkę do pokoju dziecka. Podczas tych wyborów, zastanówmy się na czym najbardziej nam zależy podczas zakupów: na cenie, wysokiej jakości, funkcjonalności, a może walorach edukacyjnych i rozwojowych? A może na wszystkich wymienionych tu aspektach? Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to mamy gotowe rozwiązanie i satysfakcję świetnej zabawy przez nasze dziecko! Drewniane zabawki na szczęście stały się konkurencyjnymi wobec tych z plastiku i od jakiegoś czasu są bardzo popularne i lubiane przez dzieci, rodziców, a także placówki przedszkolne.

Czemu zabawki drewniane zawdzięczają swój sukces?

Nie sposób w kilku słowach wymienić wszystkich zalet, jakie niosą ze sobą zabawki drewniane. Warto na pewno wspomnieć, że charakteryzują się one niezwykłą trwałością, która z pewnością przewyższa w żywotności zabawki z plastiku. Poza tym drewno jest surowcem naturalnym, ekologicznym, miłym i przyjemnym w dotyku. Żadna mama nie musi obawiać się, że jej maluch wyrządzi sobie krzywdę wkładając drewnianą zabawkę do buzi. Najczęściej zabawki te – jeśli są kolorowe – pokryte są naturalnymi, ekologicznymi często wodnymi farbami, które zabezpieczają przed wszelkimi zagrożeniami i są w pełni bezpieczne nawet dla alergików. Zabawki drewniane są również bezpieczne ze względu na łagodne wykończenie brzegów, naturalne ścięcia i wyżłobienia. Przykuwają także uwagę ponieważ są po prostu piękne! Możemy więc śmiało zakupić naszemu maluchowi zabawki z drewna i mieć pewność, że nawet najmłodszemu dziecku sprawią one mnóstwo frajdy i będą rozwijały jego umiejętności. O jakich zabawkach drewnianych mówimy? A o takich, jak na przykład Tęczowy drewniany domek układanka, który pozwala na tworzenie różnych konstrukcji, zaś u młodszych dzieci ćwiczy koncentrację, precyzję palców, koordynację oko-ręka oraz utrwalanie kolorów. Proponujemy także inne pomoce i zabawki drewniane dostępne w naszym sklepie.

Zabawki z drewna posiadają także wielofunkcyjny i wieloaspektowy wymiar edukacyjny i terapeutyczny, są wykorzystywane nie tylko do zabawy ale także podczas terapii osób upośledzonych, stymulują bowiem zmysł dotyku, rozwijają zdolności manualne i ćwiczą precyzyjne ruchy palców oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Wśród edukacyjnych zabawek z drewna dużą popularnością cieszą się także puzzle oraz zegary do nauki odczytywania godzin. Te ostatnie dedykowane są szczególnie starszym dzieciom i stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod nauki analogowego „zegara”.

Dlaczego drewniane zabawki

Ogromnym plusem zabawek wykonanych z drewna, jest ich odporność na uszkodzenia i trwałość, co doceniają szczególnie rodzice posiadający kilkoro dzieci. W zabawki drewniane lubią z oczywistych względów zaopatrywać się także placówki przedszkolne i żłobki.

Jak czyścić drewniane zabawki?

Ulubione zabawki to te, z którymi dziecko nie rozstaje się na długo, które zabiera do babci, a nawet z którymi zasypia. Najczęściej taka rola samoistnie przypada pluszakom – misiom i lalkom. Z ich pielęgnacją nie ma wiele kłopotu – pralka, woda i proszek do prania łatwo rozprawiają się z uporczywymi zabrudzeniami. Coraz częściej jednak do miana ulubionej zabawki pretendują właśnie zabawki drewniane, które w dziecięcych rączkach brudzą się równie łatwo, jak inne zabawki.

Czym w takim razie czyścić zabawki z drewna by zachować ich niezwykłe walory jak najdłużej? Zawsze warto wesprzeć się zaleceniami producenta, podanymi na opakowaniu lub stronie internetowej. Gdy jednak nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy że najlepszym sposobem na czyszczenie drewnianych zabawek jest po prostu przecieranie ich wilgotną szmatką. Jeśli zabrudzenia są mocne i uporczywe, można wówczas posiłkować się specjalnymi i przeznaczonymi do tych celów, środkami do dezynfekcji.

Czym pomalować drewniane zabawki?

Drewniane zabawki są naprawdę przepiękne właśnie dzięki swojej... prostocie. Im bardziej naturalne, tym lepiej. Mamy wówczas 100% pewności, że nawet podczas eksploracji intraoralnej, naszemu maluszkowi nie stanie się żadna krzywda, nie „naje się” sztucznych barwników czy emalii, którymi często pokryte są różne zabawki. A przecież dzięki wkładaniu zabawek do ust, dzieciak uczy się świata – poznaje różne struktury, faktury, odwrażliwia buzię i przygotowuje się do późniejszego spożywania posiłków o różnej konsystencji i twardości. Tak więc mamy możliwość wyboru nawet i zabawek z drewna nie pomalowanych niczym, czyli takich, które pozostają w kolorze naturalnego drewna. Są one oczywiście odpowiednio przygotowane, wyszlifowane i wykonane z najwyższej jakości litego, twardego drewna bukowego, jak choćby Klocki drewniane naturalne 50 szt.

Jeśli mowa o malowaniu zabawek z drewna, warto zwrócić uwagę, co na ten temat mówi producent: czy zabawki wychodzące spod jego dłuta, pomalowane są farbami ekologicznymi i wykończone bezpiecznym, nietoksycznym lakierem, a jeśli jeszcze dodatkowo są to zabawki ręcznie malowane, to warto za nie zapłacić każdą cenę!

Jak czyścić drewniane zabawki

Zabawki drewniane czy plastikowe?

Dobre, jakościowe, solidnie i precyzyjnie wykonane zabawki plastikowe wcale nie muszą być złe! Nawet te made in ChRL (pewnie w większości plastikowe są produkcji azjatyckiej...). Są one powszechne, łatwo można zamontować w nich na przykład mechanizm dźwiękowy, są kolorowe i łatwe w utrzymaniu czystości. Dzieci je lubią. Ale zabawki drewniane dzieci po prostu kochają ponieważ są naturalne, a maluchy mają bardzo wyostrzone zmysły i wiedzą, co dobre. Niekwestionowanym atutem zabawek z drewna jest możliwość podarowania im drugiego życia, drewno jest bowiem surowcem łatwo podlegającym recyklingowi. Są więc to wyroby ekologiczne – w przeciwieństwie do tych wykonanych z plastiku. Siła i piękno tkwią w prostocie! Pamiętajmy także, że zabawki drewniane najczęściej pozbawione są małych elementów, które mogłyby być połknięte przez najmłodsze dzieci. Są więc o wiele bezpieczniejsze, trwalsze i wcale nie są droższe. Gdy dziecko podrośnie, można taką zabawkę z drewna podarować jeszcze młodszemu koledze. Mamy wówczas pewność dobrze wydanych pieniędzy!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz