Integracja sensoryczna - wszystko, co warto o niej wiedzieć

472

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna - to inaczej proces przetwarzania i łączenia informacji płynących ze wszystkich zmysłów. Oprócz znanych nam wszystkim 5 zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu, dotyku, mamy także tzw. zmysły ukryte, czyli czucie głębokie i zmysł równowagi. Za twórczynię teorii integracji sensorycznej uznana jest dr Jean Ayres (1920–1989), psycholog, terapeutkę i pracownicę naukową Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jak ważna jest praca naszego mózgu - integracja sensoryczna to taka praca mózgu, która polega na połączeniu wszystkich wrażeń zmysłowych płynących z otoczenia i ciała dziecka.

pomoce sensoryczne

To mózg przekłada napływające z receptorów zmysłowych informacje na polecenia, np. gorący płomień – nie dotykaj. Ważne jest to, że już w trakcie życia płodowego kształtują się nasze zmysły. W trakcie rozwoju mózgu uczą się one współdziałać ze sobą. Ich prawidłowe wzajemne oddziaływanie jest niezbędne do właściwego odbioru bodźców, które napływają z zewnątrz, a zatem naszej prawidłowej reakcji. Niestety zaburzenia integracji sensorycznej mogą skutkować wieloma problemami.

Zaburzenia integracji sensorycznej

Wiemy już co to jest integracja sensoryczna, a więc możemy wyobrazić sobie sytuację: co dzieje się kiedy nasz mózg niewłaściwie odbierze informacje, lub źle je połączy? Wtedy oczywistym następstwem jest to że reakcja dziecka też będzie niewłaściwa. Ważne jest, aby bacznie obserwować swoje dzieci, ponieważ pierwsze sygnały, które dają nam nasze pociechy i które mogą oznaczać dysfunkcje integracji sensorycznej, pojawiają się już bardzo wcześnie.

A mianowicie już w okresie niemowlęcym można zauważyć pierwsze objawy zaburzeń integracji sensorycznej. Uwagę rodziców powinno zwrócić, to jeżeli dziecko w momencie podnoszenia lub obracania płacze, napina ciało, wygina się, gdyż powodem tego może być brak rozumienia przez dziecko ruchu jego ciała w przestrzeni, z racji nieprawidłowo odebranych bodźców.

Zabawki i pomoce do integracji sensorycznej

Bardzo ważnym symptomem jest także nietolerowanie przez dziecko dotyku, głaskania, nieokreślona nadwrażliwość na światło, rozdrażnienie, niespokojny sen, przesadna płaczliwość. 

Możemy samodzielnie wspierać rozwój naszego maleństwa, np. poprzez: głaskanie, przytulanie, bujanie, masowanie dziecka piłeczką z wypustkami, zabawy fakturowe (aby nasze dziecko mogło poznawać jak najwięcej różnych faktur i struktur), basen z piłeczkami, różnego rodzaju gniotki do zabawy.

My również w sklepie Liger udostępniamy Państwu pomocne akcesoria:

integracja sensoryczna - pomoce dla dzieci
Piłeczka sensoryczna jeżyk - jest pokryta kolcami, które umożliwiają jej wykorzystanie do masażu terapeutycznego oraz do przeprowadzania ćwiczeń relaksacyjnych w ramach zajęć z terapii sensorycznej. Jej stosowanie jest szczególnie polecane dzieciom z zaburzeniami rozwoju takimi jak trudności w koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchową.

pomoce sensoryczne sklep Liger

Wąż sensoryczny - uszyty jest z jednakowej długości 6 segmentów , każdy segment uszyty jest z innej tkaniny, a wypełnieniem są najróżniejsze struktury. Skarbnica bodźców. Doskonale nadaje się zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci.

Polecamy dostępne w naszym sklepie pomoce SI.

U dzieci w okresie poniemowlęcym, zwrócić naszą uwagę powinny nieustające kłopoty z niewłaściwym, zachwianym zachowaniem. Dzieci u których przetwarzanie bodźców jest skomplikowane, często są rozdrażnione, wpadają w złość, wyrażają problem ze zmianą danej aktywności, a jednocześnie mogą nieustannie wykonywać określoną czynność. Niektóre dzieci mają również potrzebę specyficznej stymulacji: uwielbiają obracać się na karuzeli, kręcą się wokół własnej osi lub wspinają się i biegają więcej niż ich rówieśnicy. 

U nas znajdą Państwo bardzo pomocne i dopasowane do potrzeb dzieci huśtawki terapeutyczne, np:

jak wybrać pomoce sensoryczne dla dziecka

Huśtawka helikopter - to sprzęt wykorzystywany do stymulacji układu przedsionkowego. W terapii procesów integracji sensorycznej wykorzystywany jest do kształtowania obustronnej koordynacji ruchowej, reakcji równoważnych, wspomaga mechanizmy posturalne, czucie własnego ciała i orientację w przestrzeni.

U starszych dzieci zastanawiajace a równocześnie skłaniające do niepokoju będą trudności w czynnościach samoobsługowych, czyli w ubieraniu się, wiązaniu butów, posługiwaniu się sztućcami,a także nadruchliwość i kłopoty z koncentracją. Możemy posiłkować się np:

terapeutyczne pomoce sensoryczne

Drewniany bucik - pomoc zręcznościowa i manipulacyjna, ułatwia dziecku opanowanie trudnej sztuki przewlekania sznureczków, wkładania ich w dziurki oraz wiązania butów.

pomoce si

Sorter kształtów i dopasywanka - pomoc sensoryczna. Dopasowywanie kształtów i kolorów uczy dziecko logicznego myślenia i kojarzenia, zaś konieczność trafiania do odpowiednich otworów, poprawia motorykę i koordynację oko-ręka.

Sygnałami zwracającymi naszą uwagę powinny być samodzielnie zauważone bądź też zasygnalizowane przez nauczycieli problemy z pisaniem i rysowaniem, szybkie męczenie się, szczególnie przy wykonywaniu precyzyjnych zadań, długim siedzeniu w ławce. Polecamy:

zaburzenia integracji sensorycznej - pomoce

Gra pamięć dźwiękowa jest to gra dydaktyczna, która wprowadza jej uczestników w świat dźwięku. Jej celem jest nauka uważnego słuchania, koncentrowania się na sygnałach dźwiękowych oraz ich identyfikowanie i różnicowanie.

kształtki pomoce sensoryczne

Memo dotykowe kształty - doskonale wpływa na zmysł dotyku, stymuluje percepcję, rozwija wyobraźnię i mowę opowieściową. Pozwala też dziecku na utrwalanie kolorów i różnych kształtów.

Jak pomóc dziecku z zaburzeniami SI?

Dzieciom z dysfunkcjami integracji sensorycznej duży problem i zakłopotanie sprawiają złożone gry i zabawy, ponieważ nie są w stanie właściwie pojąć zasad gier i wykazują problemy z planowaniem złożonych czynności.

Niektóre dzieci wykazujące dysfunkcję integracji sensorycznej, ze względu na nieprawidłowy rozwój ruchowy oczu, mogą mieć problemy w nauce czytania, przepisywaniu wyrazów, dzieci te gubią linię, w której czytały, przepisywane literki lub wyrazy. Konsekwencją tego często są objawy dysleksji lub dysgrafii.

Dysfunkcje integracji sensorycznej niestety niosą także za sobą poważne skutki psychologiczne. Dzieci te w rezultacie stają się wycofane, ich agresywne reakcje niszczą a nawet uniemożliwiają swobodny kontakt z rówieśnikami, bo są pełne frustracji dla otoczenia. Ich poczucie własnej wartości jest bardzo niskie, są samoistnie skazane na porażki, a zarazem mało odporne na nie, co niesie ze sobą przygnębienie, rozdrażnienie i smutek. 

Z problemów w zakresie integracji sensorycznej dzieci nie wyrosną. Te problemy będą rosły razem z nimi. Dlatego bardzo ważna jest wczesna interwencja terapeutyczna, która wspiera system nerwowy tak, aby mógł on prawidłowo odbierać, interpretować i organizować napływające informacje zmysłowe, a w konsekwencji ułatwić życie naszym pociechom.

Jako uważni rodzice, opiekunowie jesteśmy w stanie znacznie pomóc naszym poodpiecznym, musimy tylko w porę dostrzec problem, i porozmawiać o nim ze specjalistami. Jeśli zauważymy, że z naszym dzieckiem dzieje się coś dziwnego, że zachowuje się inaczej niż jego rówieśnicy; jeśli dostrzegamy, że nasze dziecko odzwierciedla kilka z wymienionych objawów, nie każmy mu czekać, tylko zgłośmy się do terapeuty.

Terapeuta, na podstawie wywiadu z nami, obserwacji i badania dziecka, zdiagnozuje czy procesy integracji sensorycznej są zaburzone i w jakich obszarach one występują. Dzięki temu, będzie mógł ustalić dla dziecka indywidualny program terapii, który przyniesie pożądane efekty. Nie bójmy się, terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest bardzo przyjemna dla naszych maluchów . Polega ona na uczeniu naszych pociech prawidłowego odbioru i prawidłowej interpretacji bodźców – zarówno tych pochodzących z otoczenia, jak i tych płynących bezpośrednio z własnego ciała. To dla malucha czysta frajda!

Terapia ta ma charakter tzw. naukowej zabawy i odbywa się w sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt i różne ciekawe pomoce. Do wspaniałej zabawy niezbędna będzie:

terapia integracji sensorycznej - pomoce

Beczka terapeutyczna - umożliwia stymulację trzech układów: przedsionkowego, proprioceptywnego oraz czucia powierzchniowego. Usprawnia kształtowanie prawidłowego napięcia mięśniowego, jak również pomaga rozpoznawać schemat własnego ciała.

Terapeuta przygotowuje zestaw ćwiczeń indywidualnie dobrany do potrzeb naszego dziecka. Ćwiczenia mają różny stopień trudności, w zależności od tego jak dobrze będzie radziło sobie dziecko: jest huśtanie, pełzanie, turlanie, balansowanie i wiele innych przyjemności! Wszystko po to, aby usprawnić pracę systemu nerwowego naszych pociech, i pomóc naszemu maluchowi lepiej radzić sobie z wszystkimi trudnościami napotykanymi przez niego w codziennym życiu.

Te pozornie błahe ćwiczenia mogą usprawnić także motorykę małą i dużą oraz koordynacje wzrokowo-ruchową, co ma duży wpływ w późniejszych latach na edukacje i sukcesy szkolny.

Dzięki terapii dziecko będzie w stanie w sposób bardziej efektywny automatycznie przetwarzać i wykorzystywać skomplikowane informacje sensoryczne. Będzie to miało odzwierciedlenie w jego i naszym życiu codziennym, samopoczuciu naszego malucha i funkcjonowaniu całej rodziny.

Więcej akcesoriów w dziale pomoce sensoryczne.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.