Kiedy rodzi się nam dziecko, jesteśmy pełne wigoru, potrafimy działać na pełnych obrotach 24 godziny na dobę. Wiadomo - wydzielają się endorfiny, "jedziemy" na adrenalinie, wydaje nam się, że możemy przenosić góry. I to jest piękne! I to jest wspaniałe! Nie liczy się zmęczenie, nieprzespane noce, tryliony pobudek i podkrążone oczy. Totalnie zanurzamy się w opiece nad maleństwem i jesteśmy z tego powodu przeszczęśliwe. Także i Tatusiowie robią, co w ich mocy - kąpią, asystują przy spacerach, a nawet przewijają. No a najbardziej lubią zabawę i wygłupy ze swoją latoroślą:) Początkowa euforia z czasem przeradza się w codzienność i siłą rzeczy przechodzimy do realizacji zadań bieżących. Oczywiście nadal fascynuje nas rozwój naszej pociechy, czekamy na pierwsze słowo, na pierwszy uśmiech i na pierwszy samodzielnie postawiony kroczek. No właśnie - skoro mowa o pierwszym samodzielnym kroczku, to od razu nasuwa się skojarzenie z pierwszymi urodzinami, bo zazwyczaj dziecko potocznie mówiąc "przechodzi" swoje pierwsze urodziny. Panuje wówczas ogólna euforia, nieskrywana radość najbliższych - "Nasz Skarb chodzi!".

Prezent na roczek - co kupić

Właśnie, właśnie - skoro mowa o pierwszych urodzinach, to i o pierwszych prezentach dla malucha. Często nie wiemy, co też sprawić takiemu małemu szkrabowi, gdyż często dzieci w tym wieku lubią bawić się niezbyt wymyślnymi akcesoriami, jak np. garnki, łyżki, plastikowe pudełeczka itp. Cioci czy babci nie wypada jednak wybrać się na przyjęcie urodzinowe z nakrętkami od butelek po wodzie mineralnej i drewnianym pudełeczku, do którego dziecko będzie je sobie wrzucało. W takim razie co kupić i jakie zastosować kryteria wyboru?

Szukając odpowiedniej zabawki dla rocznego dziecka, pamiętajmy o kilku ważnych szczegółach. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że zabawka ma być funkcjonalna, tzn. ma rozwijać u dziecka funkcje dopiero na drugim miejscu powinna pełnić walory estetyczne.

Pamiętajmy, że dziecko dwunastomiesięczne próbuje, bądź też samodzielnie chodzi, potrafi także manipulować w sposób specyficzny oraz kontroluje wzrokiem czynności wykonywane przy użyciu narzędzi, tj. kredka, łyżka. Roczne dziecko (już nie niemowlę!) powinno posiadać także inne ważne umiejętności, jak pokazywanie obrazków w książce, powinno także rozumieć proste polecenia poparte gestem. Rodzice czy opiekunowie mogą także zauważyć już początki dominacji stronnej - pierwsze sygnały dominacji ręki.

W związku z powyższym, dobór zabawek powinien być odpowiedni tak, by właściwie rozwijały ono dziecko, by nie tylko bawiły i podobały się maluchowi ale przede wszystkim by rozwijały je.

Grupy zabawek kreatywnych i rozwijających

Rozwojowe, pobudzające pragnienie sięgnięcia po nie, ciekawe i inspirujące do kreatywnej zabawy, należą zabawki i pomoce sensoryczne. W pierwszych miesiącach, a nawet latach, dziecko eksploruje świat wszystkimi zmysłami, jest ciekawe i nie czuje obawy, lęku przed zagrożeniem. Dlatego też warto dostarczać mu zróżnicowanych bodźców, warto zachęcać je do poszukiwania i odkrywania. Możemy aktywizować takiego małego odkrywcę i poszukiwacza doświadczeń sensorycznych, dzięki pomocom, które dostępne są w naszym sklepie - zabawki sensoryczne.

Kształty sensoryczne - zabawki dla maluchów

Dla maluchów, na pierwsze urodziny z zabawek sensorycznych polecamy zestaw Kształtów sensorycznych. Te kolorowe piłeczki i i figury znakomicie wpasowują się w małe dziecięce "łapki". Można nimi bezpiecznie manipulować, obracać, eksplorować językiem, wargami, podrzucać, przekładać z rączki do rączki, a także używać w kąpieli. Sensoryczne kształty są przyjemne w dotyku, a jednocześnie fascynujące i przyciągające wzrok. Nasycenie kolorami i różnorodność w zastosowaniu faktur, sprawiają że maluch polubi je na długi czas.

No dobrze, w takim razie pojawia się pytanie - jakie funkcje rozwija ta zabawka?

Otóż usprawnia chwyt i poprawia precyzyjne ruchy palców, tak więc rozwija zdolności motoryczne (zarówno w obrębie motoryki małej, jak i dużej), zaś dzięki wypustkom, pobudza receptory czuciowe, a podczas ząbkowania działa niczym najlepszy gryzak. Nasze Kształty sensoryczne rozwijają czucie głębokie. Za niewielką cenę, zyskujecie mega świetne rozwiązanie, które posłuży do zabawy też i starszemu dziecku.

Co jeszcze na prezent z rozwiązań sensorycznych?

Na długo posłuży Wam i maluszkowi Memo dotykowe zwierzątka. Choć producent zastrzega, że jest to zabawka dla dzieci powyżej 3. roku życia, to śmiało możecie wykorzystywać ją do zabawy nawet z młodszym dzieckiem choćby do nauki rozpoznawania zwierzątek, do ćwiczeń dźwiękonaśladowczych, poznawania kolorów, zabawy w "co zginęło?". Figurki zwierzątek są kolorowe, a różnorodność kształtów pozwala na manipulowanie i poznawanie zwierzątek także za pomocą dotyku. Jakie funkcje rozwija? Koordynację oko-ręka i przede wszystkim przyczynia się do rozwoju mowy, a przecież Rodzicom zależy na tym w sposób szczególny.

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia, jego rozwój bynajmniej nie spowalnia - wręcz przeciwnie - dziecko jest wciąż tak samo, a nawet bardziej ciekawe świata i najbliższego otoczenia. Przekonacie się, że ta zabawka także zostanie z Wami na dłużej.

Zabawki i klocki drewniane

Absolutnie niezawodnymi i ponadczasowymi są zabawki i klocki drewniane. Proste, a jednocześnie niesamowicie rozwojowe i co tu dużo mówić - ukochane przez całe pokolenia użytkowników. Nigdy się nie nudzą ponieważ dają całą gamę możliwości do zabawy. W tym miejscu będzie jednak nie o klockach z prawdziwego zdarzenia, a o drewnianym domku, który buduje się z klocków nabijając je na palik zamontowany w solidnej podstawie. Po złożeniu domek prezentuje się tak:

Dla małego dziecka nałożenie klocka na palik, staje się nie lada wyzwaniem ale i świetną formą nauki i poznawania. Zabawa w układanie domku niesamowicie usprawnia koncentrację, wycisza dziecko, ćwiczy w nim cierpliwość, a także precyzję palców rozwijając umiejętności motoryczne. Prosta ale naprawdę świetna pomoc, co więcej - prawdziwa ozdoba dziecięcego pokoju!

W starszym wieku dziecko nadal będzie wykorzystywało klocki z domku do budowania mostów, garaży, wieżowców, wcześniej jeszcze (już nawet niemowlak!) będzie uczył się nakładania klocka na klocek, tak by nie spadł i by powstała wieża.

Drodzy Rodzice i Dziadkowie, zachęcamy do przyjrzenia się tej zabawce, recenzja jej nie jest "wyssana z palca" - u nas domek używany jest do zabawy już przez drugie dziecko (niespełna roczne), po tym jak najpierw bawił się nim starszy syn, który i obecnie chętnie po niego sięga.

Jest to absolutnie ponadczasowa zabawka, a jakość i precyzja wykonania jej w polskiej pracowni, nie pozostawia nic do życzenia. Zapakowana w piękne, ekologiczne pudełko, idealnie sprawdzi się, jako prezent na roczek.

Nasze motto: Jak najwięcej prostych, klasycznych rozwiązań. To one pozwalają dziecku prawdziwie się rozwijać, stają się jedynie pomocą, bo na pierwszym planie ma być dziecko i jego kreatywność, nie zaś "przebajerzona" zabawka. Nie ulegajmy pokusie, nadmiernie grającym, śpiewającym, migającym zabawkom mówimy zdecydowane NIE!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz