Roczek dziecka - zabawki sensoryczne, jako pomysły na prezent

29

Kiedy rodzi się nam dziecko, jesteśmy pełne wigoru, potrafimy działać na pełnych obrotach 24 godziny na dobę. Wiadomo - wydzielają się endorfiny, "jedziemy" na adrenalinie, wydaje nam się, że możemy przenosić góry. I to jest piękne! I to jest wspaniałe! Nie liczy się zmęczenie, nieprzespane noce, tryliony pobudek i podkrążone oczy. Totalnie zanurzamy się w opiece nad maleństwem i jesteśmy z tego powodu przeszczęśliwe. Także i Tatusiowie robią, co w ich mocy - kąpią, asystują przy spacerach, a nawet przewijają. No a najbardziej lubią zabawę i wygłupy ze swoją latoroślą:) Początkowa euforia z czasem przeradza się w codzienność i siłą rzeczy przechodzimy do realizacji zadań bieżących. Oczywiście nadal fascynuje nas rozwój naszej pociechy, czekamy na pierwsze słowo, na pierwszy uśmiech i na pierwszy samodzielnie postawiony kroczek. No właśnie - skoro mowa o pierwszym samodzielnym kroczku, to od razu nasuwa się skojarzenie z pierwszymi urodzinami, bo zazwyczaj dziecko potocznie mówiąc "przechodzi" swoje pierwsze urodziny. Panuje wówczas ogólna euforia, nieskrywana radość najbliższych - "Nasz Skarb chodzi!".

Właśnie, właśnie - skoro mowa o pierwszych urodzinach, to i o pierwszych prezentach dla malucha. Często nie wiemy, co też sprawić takiemu małemu szkrabowi, gdyż często dzieci w tym wieku lubią bawić się niezbyt wymyślnymi akcesoriami, jak np. garnki, łyżki, plastikowe pudełeczka itp. Cioci czy babci nie wypada jednak wybrać się na przyjęcie urodzinowe z nakrętkami od butelek po wodzie mineralnej i drewnianym pudełeczku, do którego dziecko będzie je sobie wrzucało. W takim razie co kupić i jakie zastosować kryteria wyboru?

Szukając odpowiedniej zabawki dla rocznego dziecka, pamiętajmy o kilku ważnych szczegółach. Przede wszystkim weźmy pod uwagę, że zabawka ma być funkcjonalna, tzn. ma rozwijać u dziecka funkcje dopiero na drugim miejscu powinna pełnić walory estetyczne.

Pamiętajmy, że dziecko dwunastomiesięczne próbuje, bądź też samodzielnie chodzi, potrafi także manipulować w sposób specyficzny oraz kontroluje wzrokiem czynności wykonywane przy użyciu narzędzi, tj. kredka, łyżka. Roczne dziecko (już nie niemowlę!) powinno posiadać także inne ważne umiejętności, jak pokazywanie obrazków w książce, powinno także rozumieć proste polecenia poparte gestem. Rodzice czy opiekunowie mogą także zauważyć już początki dominacji stronnej - pierwsze sygnały dominacji ręki.

W związku z powyższym, dobór zabawek powinien być odpowiedni tak, by właściwie rozwijały ono dziecko, by nie tylko bawiły i podobały się maluchowi ale przede wszystkim by rozwijały je.

Do grupy takich zabawek - rozwojowych, pobudzających pragnienie sięgnięcia po nie, ciekawych i inspirujących do kreatywnej zabawy, należą zabawki i pomoce sensoryczne. W pierwszych miesiącach, a nawet latach, dziecko eksploruje świat wszystkimi zmysłami, jest ciekawe i nie czuje obawy, lęku przed zagrożeniem. Dlatego też warto dostarczać mu zróżnicowanych bodźców, warto zachęcać je do poszukiwania i odkrywania. Możemy aktywizować takiego małego odkrywcę i poszukiwacza doświadczeń sensorycznych, dzięki pomocom, które dostępne są w naszym sklepie.

Dla maluchów, na pierwsze urodziny z zabawek sensorycznych polecamy zestaw Kształtów sensorycznych. Te kolorowe piłeczki i i figury znakomicie wpasowują się w małe dziecięce "łapki". Można nimi bezpiecznie manipulować, obracać, eksplorować językiem, wargami, podrzucać, przekładać z rączki do rączki, a także używać w kąpieli. Sensoryczne kształty są przyjemne w dotyku, a jednocześnie fascynujące i przyciągające wzrok. Nasycenie kolorami i różnorodność w zastosowaniu faktur, sprawiają że maluch polubi je na długi czas. No dobrze, w takim razie pojawia się pytanie: jakie funkcje rozwija ta zabawka? Otóż usprawnia chwyt i poprawia precyzyjne ruchy palców, tak więc rozwija zdolności motoryczne (zarówno w obrębie motoryki małej, jak i dużej), zaś dzięki wypustkom, pobudza receptory czuciowe, a podczas ząbkowania działa niczym najlepszy gryzak:) Nasze Kształty sensoryczne rozwijają czucie głębokie. Za niewielką cenę, zyskujecie mega świetne rozwiązanie, które posłuży do zabawy też i starszemu dziecku.

Co jeszcze na prezent z rozwiązań sensorycznych? Na długo posłuży Wam i maluszkowi Memo dotykowe zwierzątka. Choć producent zastrzega, że jest to zabawka dla dzieci powyżej 3. roku życia, to śmiało możecie wykorzystywać ją do zabawy nawet z młodszym dzieckiem choćby do nauki rozpoznawania zwierzątek, do ćwiczeń dźwiękonaśladowczych, poznawania kolorów, zabawy w "co zginęło?". Figurki zwierzątek są kolorowe, a różnorodność kształtów pozwala na manipulowanie i poznawanie zwierzątek także za pomocą dotyku. Jakie funkcje rozwija? Koordynację oko-ręka i przede wszystkim przyczynia się do rozwoju mowy, a przecież Rodzicom zależy na tym w sposób szczególny:)

Po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia, jego rozwój bynajmniej nie spowalnia - wręcz przeciwnie - dziecko jest wciąż tak samo, a nawet bardziej ciekawe świata i najbliższego otoczenia. Przekonacie się, że ta zabawka także zostanie z Wami na dłużej:)

Absolutnie niezawodnymi i ponadczasowymi są zabawki i klocki drewniane. Proste, a jednocześnie niesamowicie rozwojowe i co tu dużo mówić - ukochane przez całe pokolenia użytkowników. Nigdy się nie nudzą ponieważ dają całą gamę możliwości do zabawy. W tym miejscu będzie jednak nie o klockach z prawdziwego zdarzenia, a o drewnianym domku, który buduje się z klocków nabijając je na palik zamontowany w solidnej podstawie. Po złożeniu domek prezentuje się tak:

Dla małego dziecka nałożenie klocka na palik, staje się nie lada wyzwaniem ale i świetną formą nauki i poznawania. Zabawa w układanie domku niesamowicie usprawnia koncentrację, wycisza dziecko, ćwiczy w nim cierpliwość, a także precyzję palców rozwijając umiejętności motoryczne. Prosta ale naprawdę świetna pomoc, co więcej - prawdziwa ozdoba dziecięcego pokoju! W starszym wieku dziecko nadal będzie wykorzystywało klocki z domku do budowania mostów, garaży, wieżowców, wcześniej jeszcze (już nawet niemowlak!) będzie uczył się nakładania klocka na klocek, tak by nie spadł i by powstała wieża. Drodzy Rodzice i Dziadkowie, zachęcamy do przyjrzenia się tej zabawce, recenzja jej nie jest "wyssana z palca" - u nas domek używany jest do zabawy już przez drugie dziecko (niespełna roczne), po tym jak najpierw bawił się niem starszy syn, który i obecnie chętnie po niego sięga. Tak wygląda domek niezłożony:

Jest to absolutnie ponadczasowa zabawka, a jakość i precyzja wykonania jej w polskiej pracowni, nie pozostawia nic do życzenia. Zapakowana w piękne, ekologiczne pudełko, idealnie sprawdzi się, jako prezent na roczek.

Nasze motto: Jak najwięcej prostych, klasycznych rozwiązań. To one pozwalają dziecku prawdziwie się rozwijać, stają się jedynie pomocą, bo na pierwszym planie ma być dziecko i jego kreatywność, nie zaś "przebajerzona" zabawka. Nie ulegajmy pokusie, nadmiernie grającym, śpiewającym, migającym zabawkom mówimy zdecydowane NIE!

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.