Rola rehabilitacji w powrocie osoby starszej do zdrowia.

181

Pobyt w szpitalu i kompleksowa opieka to czasem za mało, żeby pacjent mógł wrócić do pełni zdrowia lub przynajmniej odzyskać część sprawności sprzed choroby. W przypadku pacjentów po udarze, wypadku lub po prostu walczących z ciężką chorobą konieczna jest rehabilitacja.

Dlaczego warto podjąć rehabilitację?

Rehabilitacja medyczna (lecznicza) to kompleksowe działanie na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie i/lub psychicznie. Jej podstawowym celem jest przywrócenie lub pomoc w osiągnięciu maksymalnie najlepszej sprawności, która pozwoli choremu na samodzielne funkcjonowanie. Umożliwi mu powrót do pracy czy przynajmniej do części obowiązków wykonywanych przed chorobą.

Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia. Odgrywa istotną rolę w przypadku chorych w okresie rekonwalescencji czy po leczeniu operacyjnym. Usprawnianie, które jest jej efektem, w dużym stopniu wpływa na organizm i stymuluje wiele procesów zdrowotnych. Szczególnie jest to widoczne w przypadku starszych pacjentów.

U osób starszych poważna choroba, uraz czy operacja zwykle prowadzą do ogólnego osłabienia, ograniczenia aktywności i ruchomości. Na stan zdrowia wpływ mają także naturalne procesy zachodzące w organizmie. Seniorzy mają znacznie obniżoną tzw. zdolność adaptacyjną organizmu. Jest to pewien zapas sił witalnych zgromadzonych na bardziej obciążające dla zdrowia sytuacje. Przy ciężkiej chorobie lub urazie czy konieczności poddania się zabiegowi operacyjnemu, utrudnia to leczenie a tym samym spowalnia powrót do zdrowia.

Jednym z ważniejszych problemów w opiece nad chorym w domu jest kwestia rehabilitacji. Osoba chora, niesamodzielna, wymagająca opieki, wymaga także umiejętnej aktywizacji ruchowej. To kwestia nie tylko poprawy sprawności fizycznej, ale i ogólnego stanu zdrowia.

Mimo że teoretycznie chorzy powinni wracać do zdrowia szybciej w szpitalach czy specjalnych ośrodkach, z badań wynika, że większe szanse na częściowy choćby powrót do sprawności mają w domu pod opieką bliskich. Dlatego, jeśli tylko mamy takie możliwości i potrafimy się osobiście zaangażować w opiekę nad starszą osobą, warto to zrobić.

My również służymy pomocą iw myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” proponujemy Państwu pomocne akcesoria do pracy z osobami potrzebującymi rehabilitacji.

Sprzęty, które pozwolą udoskonalić rehabilitację:

1. Poduszka sensomotoryczna do rehabilitacji

terapia dorosłych  rehabilitacja

Poduszka o niezwykle szerokim zastosowaniu, przeznaczona jest do wszelkich ćwiczeń ruchowych, wzmacniających, rozciągających, korekcyjnych, rehabilitacyjnych, jogi, pilates i innych .Poduszkę sensomotoryczną pompuje się tak, by nie była całkiem twarda i umożliwiała ciągły balans. Stosowana do siedzenia wymusza tzw. siedzenie dynamiczne. Odczuwane bóle kręgosłupa maleją, bądź ustępują całkowicie podczas siedzenia dynamicznego. Wszystko to za sprawą niewielkich ruchów ciała osoby używającej takiej poduszki, dzięki którym krążki międzykręgowe układają się prawidłowo i nie uciskają na rdzeń kręgowy.

Poduszek sensomotorycznych można także używać jako podkładek lędźwiowych. Bardzo dobrze podpierają plecy.

2. Trener dłoni do rehabilitacji

rehabilitacja dorosłych

"Grip Trainer" jest idealnym produktem wspomagającym ćwiczenia dłoni, jak również poprawiającym gibkość palców i nadgarstków. Umożliwia ćwiczenia zarówno zginaczy, jak i prostowników. Zalecany w terapii pacjentów po operacjach chirurgicznych dłoni, palców, nadgarstka. W przypadku pacjentów z niedowładem połowicznym lub spastycznym niezwykle ważne są planowe ćwiczenia, które pozwolą całkowicie lub częściowo przywrócić zdolność ruchową dotkniętych niedowładem kończyn.

3. Linki do ćwiczeń

rehabilitacja seniora

 

Linki do ćwiczeń są wygodnym i poręcznym narzędziem sprzyjającym efektywnym ćwiczeniom dolnych partii mięśniowych, głównie nóg. Mogą być również wykorzystane do ćwiczeń górnych partii mięśniowych, głównie ramion. Piankowe uchwyty zapewniają wygodne, komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

4. Pajączek

pomoce terapeutyczne dla dorosłych

Zadaniem "Pajączka" jest czynne wzmacnianie mięśni i wyrabianie nawyku prawidłowej postawy podczas stania, chodzenia oraz w trakcie siedzenia. Zaleca się noszenie "Pajączka" szczególnie dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu i kształtowania się postawy ich ciała. Zaleca się go również osobom dorosłym posiadającym zaokrąglone plecy i złą postawę.  Znajduje szerokie zastosowanie w korekcji wad postawy, koryguje sylwetkę w przypadku pochylonych pleców, zapadniętej klatki piersiowej. Wymusza utrzymanie prawidłowej postawy, zapobiega garbieniu się oraz wspomaga wykonywanie gimnastyki korekcyjnej.

5. Mata jeżowa

sprzęt do rehabilitacji

Maty stosowane są w celu pobudzenia i odruchowego skurczu obronnego mięśni krótkich w stopach, co powoduje stopniowe ich wzmacnianie.
Masaż punktów reflektorycznych (motorycznych) na stopie uaktywnia siły witalne organizmu i poprawia krążenie krwi we wszystkich narządach.

  • -ata koryguje płaskostopie;
  • Zapobiega deformacji stóp.

6. Drabinka rehabilitacyjna z 3 szczebelkami

drabinka rehabilitacyjne do podciągania się

Drabinki ułatwiają samodzielne podciąganie się chorego w łóżku z pozycji leżącej do pozycji siedzącej. Szczebelki w drabinkach wykonane są z drzewa liściastego, które jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe w porównaniu ze szczebelkami plastikowymi bądź z drewna iglastego.

7. Klin prosty

rehabilitacja po mastektomii

Klin przeciwkoobrzękowy zalecany jest dla kobiet po zabiegu mastektomii. Przeznaczony jest do utrzymywania kończyny z obrzękiem w pozycji uniesionej podczas odpoczynku czy snu pacjentki, aby ułatwić odpływ krwi i chłonki z kończyny i zapobiegać powstawaniu czy pogłębianiu się obrzęku. Występuje w dwóch wersjach: z wgłębieniem i bez wgłębienia oraz w 3 wielkościach: małej, średniej i dużej.

8. Linki do ćwiczeń

linki do ćwiczeń - rehabilitacja

Linki do ćwiczeń są wygodnym i poręcznym narzędziem sprzyjającym efektywnym ćwiczeniom górnych partii mięśniowych, głównie ćwiczeń ramion. Mogą być również wykorzystane do ćwiczeń dolnych partii mięśniowych, głównie nóg. Piankowe uchwyty zapewniają wygodne, komfortowe i bezpieczne użytkowanie.

Negatywne skutki braku ruchu

Rehabilitacja pozwala na odpowiednie odbudowywanie siły i przezwyciężanie niepełnosprawności. Należy mieć świadomość, że bezruch ma negatywny wpływ na zdrowie seniora. Osłabieniu ulega sprawność układu sercowo-naczyniowego oraz spada jego wydolność. Dłuższe leżenie mocno upośledza także układ mięśniowo-szkieletowy. Pojawiają się zaniki mięśni, mogą powstać ograniczenia ruchomości w stawach i przykurcze. Szybko postępuje odwapnienie kości, co sprzyja osteoporozie.

Bezruch upośledza trawienie i wchłanianie pokarmów, a także utrudnia oddawanie moczu i stolca. Brak bodźców przy braku aktywności rodzi apatię, pogarsza nastrój. Powyższe negatywne procesy wynikają z samego ograniczenia aktywności ruchowej. Usprawnianie zapobiega ich postępowi, ale także przyspiesza dochodzenie do sprawności, zwłaszcza po zabiegach operacyjnych i urazach.

Ćwiczenia rehabilitacyjne mają więc wpływ nie tylko na wzmocnienie mięśni, ale na ogólną poprawę zdrowia i sił witalnych poprzez dostarczanie organizmowi bodźców i aktywizację całego ciała i umysłu. Zachęcamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w sklepie Liger w zakładce Terapia dorosłych, gdzie znajdą Państwo akcesoria i sprzęt do rehabilitacji.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.