Terapie logopedyczne - zabierz swoją pociechę do logopedy i zadbaj o jej rozwój!

151

Coraz więcej rodziców zaczyna szukać dla swojego dziecka wsparcia w postaci terapii logopedycznej. Na szczęście. Zaczynają rozumieć, że problemy z wymową u ich dziecka, nie przejdą same, nie rozwiążą się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Pomoc, właściwa ocena problemów, postawienie diagnozy i ułożenie planu terapii logopedycznej - to główne zadania logopedy. Należą też do nich oczywiście wsparcie oraz pomoc, które logopeda bezwzględnie powinien przekazać rodzinie pacjenta. Zauważmy, jak wiele osób z życia publicznego, wysokich sfer polityki czy nawet dziennikarzy, ma ogromne problemy z poprawną wymową. Często wady wymowy dyskwalifikują z wykonywania pewnych zawodów. Problemy z dzieciństwa, których można było uniknąć, ciągną się za człowiekiem całe życie, powodując dyskomfort, zażenowanie, lęk, brak pewności siebie. Należy pamiętać, że dziecko trafiając do szkoły czy przedszkola, wchodzi w środowisko, gdzie nie ma tolerancji i wyrozumiałości ze strony innych dzieci, ale często ostre i brutalne traktowanie.

Terapie logopedyczne

w dzisiejszych czasach (zasadniczo, nie jest to oczywiście regułą, choć powinno) skupione są wokół dziecka i jego potrzeb. Dziecko, przychodząc do logopedy, powinno przede wszystkim dobrze się bawić i nie odczuwać, że przychodzi do kogoś, kto wymaga od niego czegoś powyżej jego możliwości i ponad siły. Dlatego tak ważne jest stworzenie przez terapeutę jak najlepszych warunków do pracy poprzez zabawę!

W dzisiejszych standardach postępowania logopedycznego, odchodzi się od terapii prowadzonej przy stole i lustrze logopedycznym (choć nikt oczywiście nie umniejsza jego znaczeniu), na rzecz kreatywnych i innowacyjnych zabaw wspierających rozwój mowy dziecka. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z rozwiązaniami, które dostępne są na stronie naszego sklepu (zakładka LOGOPEDIA).

Terapie logopedyczne są bardzo zróżnicowane i zindywidualizowane do potrzeb pacjentów. O skuteczności terapii możemy mówić wówczas, gdy osiągnięty zostaje efekt, wada wymowy jest wyeliminowana, zaś dziecko swobodnie posługuje się mową w sytuacjach spontanicznych, poza gabinetem logopedy.

Współcześnie tak bardzo dbamy o rozwój naszych dzieci, które od najmłodszych lat uczęszczają na angielski, pianino, basen, karate, taniec nowoczesny... To wszystko niewątpliwie sprzyja ich rozwojowi, powoduje otwarcie się na nowe horyzonty, daje dzieciom większe poczucie własnej wartości. Nie lekceważmy także i pomocy logopedycznej, której wiele z naszych pociech potrzebuje bardziej niż innych aktywności, które nam - rodzicom, mogą wydawać się kluczowe.

Narzędzia do terapii logopedycznej, którymi dysponuje sklep liger.net.pl, przeznaczone są zarówno dla logopedów, jak i rodziców, chcących wesprzeć terapię logopedyczną w środowisku domowym.

Często dzwonią do nas rodzice lub dziadkowie, którzy chcieliby ćwiczyć prawidłową wymowę z dzieckiem, ale nie mają na tyle ciekawych pomysłów by uatrakcyjnić ćwiczenia. Szukają wsparcia i porady.

Do bardzo często zaburzanych przez dziecko szeregu głosek, należą głoski dentalizowane, a spośród nich najbardziej kłopotliwymi okazują się być przedniojęzykowo-dziąsłowe (sz, ż, cz, dż). Dzieci uwielbiają element rywalizacji i współzawodnictwa, czego możemy je uczyć wykorzystując w tym celu logopedyczne gry planszowe. Na stronie naszego sklepu mamy ich naprawdę wiele i staramy się aby wciąż wprowadzać nowe. Oprócz utrwalania prawidłowej wymowy poszczególnych głosek, co jest kontynuowaniem terapii logopedycznej w domu, gry logopedyczne ćwiczą pamięć, sprawność myślenia i wyciągania logicznych wniosków. Niosą ze sobą także szereg innych korzyści, spośród których wymienić można ćwiczenie koordynacji oko-ręka oraz usprawnianie motoryki małej. Poniżej prezentujemy grę logopedyczną Logopedyczne kółko i krzyżyk. Gra jest świetnym wsparciem, często żmudnej i długotrwałej terapii logopedycznej oraz zawiera ćwiczenia utrwalające głoski szumiące (sz, ż). Podczas zabawy dziecko nazywa obrazki, utrwalając w ten sposób wymowę trudnych głosek w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Obrazki można wykorzystywać także dowolnie podczas innych aktywności na zajęciach.

Znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy pragną poprawić swą wymowę w zakresie głosek s, z, c, dz jest gra logopedyczna (układanka) - Pociąg do Sykowa. Proponowana pomoc, oprócz tego, że sprzyja terapii sygmatyzmu (ćwiczenie nagłosu, śródgłosu, wygłosu oraz grup spółgłoskowych), to także doskonali umiejętność rozpoznawania i nazywania liter, dokonywania ich syntezy a w konsekwencji czytania sylabami. Z układanki tej mogą korzystać podczas terapii logopedzi, pedagodzy oraz rodzice pragnący poprzez zabawę utrwalać treści terapii w domu. Pomoc te polecamy szczególnie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Inną znakomita pomocą przydatną w terapii logopedycznej jest gra Logokostki. Solidnie wykonane z drzewa bukowego kostki o wymiarach 3x3 cm przedstawiają 54 obrazki z problematyczną dla dziecka do wymowy głoską sz. Obrazki zostały tak przemyślane, że zawierają różne wyrazy, w których sz zostało umieszczone na początku, w środku i na końcu. Przemyślane rozwiązanie, solidne wykonanie, prostota oraz jakość w dobrej cenie, zachęcają do bliższego zapoznania się z tą pomocą. Logokostek z powodzeniem mogą używać także dzieci z różnymi deficytami w rozwoju, a także maluchy,k które wchodzą w świat czytania i poznawania liter. Seria Logokostki jest to pomoc kompleksowa, która wesprze dziecko w wielu sferach i zapewni świetną zabawę podczas terapii logopedycznej. Oprócz wsparcia w zakresie rozwoju mowy, artykulacji głoski sz, rozwinie także kompetencję komunikacyjną i umiejętność narracji, będzie doskonalić analizę i syntezę wzrokową, słuchową oraz pamięć, a także przyczyni sie do rozwoju i usprawnienia motoryki małej.

Absolutnym bestsellerem i pomocą bez której nie może obejść się żaden logopeda pracujący nad rozwojem mowy i zmagający się z kłopotami artykulacyjnymi u swoich pacjentów, jest seria ćwiczeń Logotomy - ćwiczenia artykulacyjne. Pakiet "Logotomy..." to osiem zestawów ćwiczeń wspomagających pracę dziecka nad poprawną wymową głosek. To doskonała pomoc dla terapeutów, logopedów, nauczycieli i rodziców, chcących urozmaicić monotonne ćwiczenia logopedyczne. Materiał zawarty w zeszytach będzie wykorzystywany podczas terapii sygmatyzmu, rotacyzmu, kappacyzmu, lambdacyzmu, a także w terapii głosek t, d, n, p, b, f, w, czyli w rezultacie dotyczy większości głosek zaburzanych przez dzieci. Materiał zachęca dziecko nie tylko do wielokrotnego powtarzania materiału słownikowego, ale także do ćwiczeń grafomotorycznych, posługiwania się nożyczkami, dopasowywania. Wiadomo, że rozwój motoryki małej pozytywnie wpływa na rozwój mowy, stąd też w tej pozycji wiele jest ćwiczeń wodzenia paluszkiem po śladzie, porównywania, kategoryzowania, wycinania czy liczenia. Ćwiczenia zostały ułożone zgodnie z zasadą stopniowania trudności, tak jak dziecko naturalnie uczy się i nabywa głoski języka polskiego. Niewątpliwym atutem Logotomów jest możliwość powielania kart pracy, dzięki czemu logopeda ma możliwość zadawania prac domowych lub korzystania z materiałów na zajęciach kilkakrotnie (np. do sprawdzenia postępów w terapii logopedycznej).

terapia logopedyczna to nie tylko praca nad prawidłową artykulacją głosek. Najczęściej logopeda zaczyna pracę z dzieckiem od ćwiczeń oddechowych ale także słuchowych (zarówno są to ćwiczenia słuchu fizycznego, jak i fonemowego). W tym celu potrzebne są ciekawe i właściwie dobrane zestawy ćwiczeń, które pomogą w nabyciu uwagi słuchowej. Na moje oko i ucho to pozycja, która doskonali percepcję wzrokową i słuchową, niezbędną także do opanowania trudnej umiejętności czytania i pisania. Karty pracy są kolorowe, barwne przez co zachęcają i motywują do pracy. Pomoc pomaga dziecku z zapoznaniem się z obrazem graficznym liter. Jest po pomoc zarówno w terapii logopedycznej, jak i pedagogicznej.

Możliwości wsparcia terapii jest naprawdę wiele. Rynek oferuje wciąż nowe rozwiązania i pomoce, które my dla Państwa staramy się na bieżąco wdrażać. Najpierw dokonujemy ich obiektywnej selekcji, zaś nasi terapeuci i logopedzi, stale branżowo doszkalający się, starają się "wyławiać" tylko takie, które w sposób skuteczny i funkcjonalny wspierają terapię logopedyczną.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.