Symultaniczno - Sekwencyjna Nauka Czytania - Samogłoski . Zestaw

Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania - Samogłoski. Zestaw

59,00 zł
Brutto

Najważniejszym celem pozycji Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania jest stworzenie sytuacji do powtarzania, rozpoznawania oraz samodzielnego odczytywania samogłosek.

Ilość

Najważniejszym celem pozycji Symultaniczno-Sekwencyjna Nauka Czytania jest stworzenie sytuacji do powtarzania, rozpoznawania oraz samodzielnego odczytywania samogłosek. Materiał zawarty w opracowaniu może być także wykorzystany do ćwiczeń.

Głównym jego przeznaczeniem jest stworzenie sytuacji do powtarzania, rozpoznawania i samodzielnego odczytywania samogłosek, ale może także zostać wykorzystany do treningu:

- intonacji (dla każdej z pięciu ilustracji ta sama samogłoska może zabrzmieć inaczej),
- odczytywania i nazywania emocji,
- odczytywania i naśladowania układu artykulacyjnego,
- przyjmowania perspektywy drugiej osoby.

Niekwestionowanym atutem tej pozycji jest przedstawienie na obrazkach sytuacji, którą można opisać zaledwie jednym dźwiękiem, co bardzo motywuje i zachęca dziecko do podjęcia prób wokalizacji. Powtarzanie, rozpoznawanie i nazywanie samogłosek, są ważnymi czynnikami wpływającymi na rozwój mowy i naukę czytania.

Dzieci, które rozpoczynają naukę pisania potrzebują właśnie materiału ukazującego znaczenia słów. Zapis literowy zawsze musi odsyłać do jakiejś konkretnej treści. Dotyczy to nawet pojedynczej samogłoski, która także niesie sens, a praca nad mową, wymową czy techniką czytania, staje się jednocześnie pracą nad rozumieniem.

„A” jest dźwiękiem, który może oznaczać zachwyt, przerażenie, cierpienie czy zrozumienie. Może też odnosić się do sytuacji badania gardła przez lekarza czy śpiewania dziecku do snu.

Zestaw zawiera aż 5 ilustracji do każdej z samogłosek po to, by uniknąć trwałego przyporządkowania dźwięku mowy do określonego kontekstu (np. kojarzenia „U” wyłącznie z lecącym samolotem).

Co bardzo istotne - a co właśnie niesie ze sobą praca z wykorzystaniem zestawu - różnorodność sensów, które odnoszą się do tego samego symbolu, pokazuje dziecku, że znaki językowe są uniwersalne, a także wieloznaczne.

Identyfikacja dźwięku staje się łatwiejsza, ponieważ na obrazkach przedstawione jest właściwe ułożenie ust podczas realizacji danej samogłoski, co powoduje łatwiejszą identyfikację dźwięku i właściwego odczytywania układu artykulacyjnego.

Zestaw zawiera 30 ilustracji, kartoniki z pojedynczymi samogłoskami oraz podpisy zawierające po 2 i 3 znaki (AA oraz AAA itd.). Te ostatnie służą do nauki odczytywania sekwencji samogłosek.

Do zestawu dołączona jest również instrukcja z propozycjami ćwiczeń.

Agnieszka Kosiba , Jagoda Cieszyńska

Polecamy w terapii logopedycznej.

Specyficzne kody

Podobne produkty