O wyposażeniu gabinetu logopedy

1794

Zawód logopedy wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia oraz podejścia do pacjenta. Dobry logopeda powinien mieć właściwie wyposażony gabinet logopedyczny - niezależnie od tego, czy pracuje w placówce oświatowej czy, też prowadzi praktykę prywatną. Wszelkie pomoce i akcesoria nie tylko ułatwią jego pracę, lecz także uatrakcyjnią jego ofertę pomocy. Wyposażenie gabinetu logopedycznego można podzielić na dwie główne grupy - będą to literatura specjalistyczna, stanowiąca kompendium wiedzy logopedy, pozwalająca sięgnąć po naukowe opracowania problemów z wymową oraz metodyki ich korygowania, a także pomoce logopedyczne dla dzieci i dorosłych, które pozwolą na wdrożenie teorii w praktykę i przeprowadzenie odpowiednich ćwiczeń stymulujących aparat artykulacyjny, prawidłową ekspirację itd.

Odpowiednia literatura w gabinecie logopedy

Doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w odpowiednią literaturę. Fachowe książki stojące w widocznym miejscu podkreślą profesjonalny charakter gabinetu. Poza tym warto mieć obok siebie branżową pomoc, do której można zajrzeć w razie wątpliwości. W tej kategorii polecamy:

Biomedyczne podstawy logopedii pod redakcją naukową Stanisława Milewskiego, Jerzego Kuczkowskiego, Katarzyny Kaczorowskiej–Bray. 

To kolejny tom z serii podręczników akademickich Logopedia XXI wieku. Ta publikacja to kompedium wiedzy na temat wpływu czynników biologicznych na wymowę. Autorzy przybliżają charakterystykę problemów z mową spowodowanych np. nowotworem czy porażeniem mózgowym w przypadku zarówno dzieci, jak i osób starszych.
Polecamy ją nie tylko logopedom, ale również psychologom - warto zaopatrzyć swój gabinet terapeutyczny w takie wyposażenie.


Wyposażenie gabinetu logopedycznego - literatura

Z tej samej serii pochodzi Metodologia badań logopedycznych z perspektywy teorii i praktyki pod redakcją naukową Stanisława Milewskiego i Katarzyny Kaczorowskiej–Bray. Książka opisuje problemy z mową w sposób teoretyczny, a także podpowiada jak praktycznie podejść do tematu. Zakres problematyki jest szeroki, zatem dobrze jest zaopatrzyć się w to podręczne studium logopedii.

Gabinet terapeutyczny - wyposażenie dla logopedów

Anna Sołtys – Chmielowicz - Zaburzenia artykulacji. Teoria, praktyka. Publikacja jest analizą zjawiska zwanego dyslalią, którą czasami ciężko zdiagnozować, zaś terapia przebiega niejednokrotnie dosyć długo. W książce znajdą Państwo m. in. ogólne klasyfikacje wad wymowy, etapy pracy korekcyjnej, charakterystykę wad artykulacyjnych, korekcję wad oraz program terapii w dyslalii i studia poszczególnych przypadków.


Literatura dla gabinetu logopedycznego

<h2">Ćwiczenia i kwestionariusze w gabinecie terapeutycznym

Materiały diagnostyczne są podstawą bezbłędnej oceny danej wady dziecka, dlatego gabinet terapeutyczny nie może być ich pozbawiony. Stanowią punkt odniesienia, bo kolejnym etapem jest przecież dobrze dobrana terapia. Dobrym rozwiązaniem z uwagi na wygodę są kwestionariusze i karty zadań, natomiast te w postaci np. układanek korzystnie wpłyną na samopoczucie diagnozowanego dziecka. Z całą pewnością będzie czuło się lepiej układając plansze ze słowami (pod dyskretnym okiem logopedy) niż na stresującym badaniu typu pytanie – odpowiedź.

Polecamy:

Barbara Winczura - Dzieci o specjalnych potrzebach komunikacyjnych. Diagnoza – edukacja – terapia. Książka porusza problem dzieci, u których rozwój mowy nie przebiega prawidłowo. Opisuje sposoby diagnozy poszczególnych dysfunkcji oraz dalszą ścieżkę nauki i terapię. Pozycja ta spokojnie może znaleźć się na półce nie tylko logopedy, ale również pedagoga czy w gabinecie terapeutycznym.

Jak wyposażyć gabinet logopedyczny

Reranie. Profilaktyka, diagnoza, korekcja - Ewy Małgorzaty Skorek. Głoska ,,r'' uchodzi za najtrudniejszą do wymówienia i to właśnie z nią dzieci mają największy kłopot. Sposobów nieprawidłowej wymowy ,,r'' jest paręnaście – autorka opisuje je wszystkie, pokazuje jak przebiega profilaktyka rerania oraz jego korekcja. Publikacje polecamy nie tylko logopedom, ale też pedagogom i rodzicom.


Gabinet terpaeutyczny wyposażenie

Od obrazka do słowa. Zestaw gier rozwijających mowę dziecka. Doskonała pomoc diagnostyczna, chociaż można ją wykorzystać również do późniejszej, ewentualnej terapii. Zestaw zawiera materiał obrazkowy z grami językowymi, kombinacjami ćwiczeń językowych i etykietami z podpisami do poszczególnych obrazków (627 obrazków wraz z etykietami w języku polskim) oraz poradnik. W poradniku znajduje się karta badania słownictwa dziecka. Gry rozwijają umiejętności językowe dziecka, a także przygotowują je do nauki czytania.

Wyposażenie w gabinecie logopedycznym

Lateralizacja. Zestaw pomocy logopedycznych. Ten zestaw jest doskonałą pomocą przy wstępnej diagnozie logopedycznej. Zestaw bowiem pozwala ocenić lateralizację czynności ruchowych dziecka. Oprócz instrukcji dla specjalisty, programu komputerowego i opisu prób diagnostycznych  w zestawie znajdują się również zabawki, które umilą dziecku test i zniwelują ewentualny stres. Cały test ma postać zabawy, dzięki czemu badanie przebiegnie sprawniej. Lateralizację polecamy przede wszystkim logopedom, ale jest również pomocny w pracy nauczycieli wczesnoszkolnych.

pomoce w gabinecie logopedycznym

Podczas terapii bardzo ważne są różnego rodzaju gadżety logopedyczne. Nie tylko uatrakcyjnią wyposażenie gabinetu logopedycznego, ale również zachęcą młodszych pacjentów do czynnego udziału w terapii. Ciekawą propozycją jest logopedyczna gra planszowa Grzybobranie. Przeznaczona jest już dla sześciolatków. Gra uczy strategicznego myślenia, doskonali i sprawdza wymowę wszystkich głosek, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawdza słuch fonemowy dziecka.

akcesoria logopedyczne - wyposażenie gabinetu

Woreczki logopedyczne - ręcznie malowane woreczki wypełnione żwirkiem są interesującym elementem wyposażenia gabinetu terapeutycznego. Mają bardzo wiele zastosowań - przede wszystkim umilą dzieciom mało zachęcające ćwiczenia artykulacyjne. Poza tym poprzez sympatyczny wygląd, zachęcą dzieci do rozmów. W zależności od inwencji twórczej specjalisty, można je wykorzystywać do różnych ćwiczeń korygujących mowę.

Ze względu na szeroką gamę zastosowań polecamy je nie tylko logopedom, ale również terapeutom np. podczas terapii SI.


pomoce terapeutyczne w gabinecie logopedy

Pacynki logopedyczne w kształcie zwierzątek - każdy mały pacjent będzie chciał ćwiczyć mowę z pacynką Pieskiem, Misiem czy Kotem. Ten niewielki gadżet powinien znaleźć się w każdym gabinecie logopedycznym. Specjalista dzięki nim szybciej nawiąże kontakt z dzieckiem. Można ją wykorzystać do ćwiczeń artykulacji, powtarzania słów i dźwięków czy ćwiczeń połykania. Pacynka jest miła w dotyku i kolorowa.

Polecamy ją też nauczycielom pracującym w przedszkolach oraz rodzicom, którzy będą mogli przedłużyć terapię dziecka w domu.

gabinet terapeutyczny wyposażenie

gabinet terapeutyczny pomoce i wyposażenie

Alternatywą dla pacynki jest pacynka na palce – w kształcie kreskówkowych oczu. Bardzo dobrze rozwija słownictwo oraz zachęca do rozmowy i opowiadania. Pacynka Oczy jest bardzo wygodna w użyciu - nie ześlizguje się z palców. Przeznaczona jest dla małych pacjentów już od 3. roku życia.


pomoce logopedyczne dla dzieci i dorosłych


J. Graban, B. Jarecka, A. Retowska - Dziennik zajęć logopedy - bardzo przydatna pozycja dla każdego logopedy. Jest w nim miejsce na notatki, wykaz obecności pacjentów, kontakty z rodzicami, dane dziecka oraz opis jego problemu, przebieg i postępy w korekcie wady. Jest w nim miejsce na prowadzenie rubryk aż 80 pacjentów. Dziennik świetnie pomaga w organizacji pracy, zastępując zwykłe zeszyty, notesy czy luźne karteczki, które łatwo można zgubić.

wyposażenie gabinetu logopedy

Pomoce do ćwiczeń oddechowych także powinny znaleźć się w gabinecie logopedycznym. Na przykład przypominający zwykłą zabawkę helikopter do ćwiczeń oddechowych. Jego śmigiełko po dmuchnięciu przez dziecko, odlatuje – sprawi więc dziecku dużo frajdy. Bardzo przydatny zwłaszcza w terapii jąkania, bardzo dobrze usprawnia mięśnie ust. Helikopterek dostępny jest w 4 wzorach.

Oprócz helikopterka polecamy też Dmuchajkę do ćwiczeń oddechowych . Zestaw złożony jest z dmuchajki drewnianej, 2 piłeczek styropianowych o średnicy, słomki oraz instrukcji. Dmuchajka bardzo dobrze reguluje oddech, już u dzieci w wieku powyżej 4 lat.

dmuchajka logopedyczne

dmuchajka logopedyczna
Wibrator logopedyczny Wigler - to nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenie sprawdzi się zarówno w terapii rotacyzmu (jako masażer) oraz w terapii dysgrafii (jako długopis wibracyjny). Wibrator służy korekcji i rozwijaniu mięśni języka oraz do ćwiczeń pionizacji języka. Znajdą go Państwo tutaj.

Doskonałe w fizycznej korekcie języka są też płytki przedsionkowe. Usprawniają oddychanie ustami, sprawnie korygują dysfunkcje językowe, poprawiają zgryz i wzmacniają mięśnie ust. Niwelują również odruch ssania kciuka, który niekorzystnie wpływa na rozwój mowy dziecka.

płytka przedsionkowa

pomoce logopedyczne płytka przedsionkowa

płytka przedsionkowa wyposażenie gabinetu logopedycznego

akcesoria logopedyczne pytka przedsionkowa
   

Jak Państwo widzą wychodzimy naprzeciw Państwa oczekiwaniom. Naszym celem jest zadbanie o to, aby Państwa gabinety logopedyczne i terapeutyczne były jak najbardziej profesjonalne i doskonale wyposażone, by świadczyły jak najwyższą jakość usług. Nasza oferta ciągle się poszerza, zapraszamy więc do śledzenia nowości.

Comments (0)

No comments at this moment
Only registered and logged customers can add comments

Sklep Liger - Pomoce dydaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne

Oferujemy specjalistyczne pomoce dydaktyczne, logopedyczne, terapeutyczne i edukacyjne. W naszym asortymencie znajdziesz gry logopedyczne, zabawki kreatywne, sprzęt do integracji sensorycznej, pomoce dydaktyczne przedszkole itd. Dodatkowo oferujemy następujące produkty: sala doświadczania świata, pomoce montesorri oraz interesujące pomysły na prezent. Zapraszamy do zakupów na Liger.net.pl - specjalistyczne pomoce terapeutyczne, logopedyczne i sensoryczne.